ADIRONDACK LEAN-TO

Typy prístreškov, ich stavba, výhody a nevýhody...

Re: ADIRONDACK LEAN-TO

Poslaťod Willy » 26 Júl 2015, 10:16

mephitis píše:Willy mám jeden dotaz: ošetřovali jste potom nějak něčím dřevo toho vašeho Adirondacku?


Stěny z obou stran a střecha ještě před položením folie jsou natřeny jen bezbarvým ochranným nátěrem proti hmyzu a houbám.
Dřevěný rám, který drží hlínu na střeše, byl natřen jakýmsi dubovým dehtovým nátěrem.
Smrkové dřevo zhruba po třech letech nevydrželo přímý kontakt s hlínou a hniloba si prostě vybrala svoji daň.
Budeme muset rám udělat znova, tentokráte ale použijeme modřín (smrekovec opadavý), který má větší výdrž a samozřejmě ho zase něčím ošetříme.
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

Re: ADIRONDACK LEAN-TO

Poslaťod Willy » 17 Jan 2017, 14:17

Narazil jsem na youtube na videa o stavbách ADIRONDACK LEAN-TO.
Adirondack stavba 01.jpg

Pokud někoho toto téma zajímá, tak přeji inspirativní pokoukání.

Takhle to dělají v USA.


Takhle ve Finsku.


Výroba přístřešku ze starých trámů a fošen
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

Re: ADIRONDACK LEAN-TO

Poslaťod Gryf » 09 Feb 2017, 19:20

Obrázok

Rafał Łoziński

---
Świniopas, łazęga, powsinoga, wałkoń i szaławiła.
Obrázok užívateľa
Gryf
 
Príspevky: 101
Registrovaný: 08 Apr 2013, 14:36
Bydlisko: Wrocław
Dal Ďakujem: 130 x
Dostal Ďakujem: 170 x

Re: ADIRONDACK LEAN-TO

Poslaťod Willy » 01 Júl 2017, 00:34

Tak zas po delší době nějaká videa na téma adirondack lean-to :wink:



"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

Re: ADIRONDACK LEAN-TO

Poslaťod Willy » 04 Jan 2018, 13:19

Náhodou jsem narazil na tohle foto :shock: !

exclusiv adirondack lean to.jpg

Jak je vidět, dá se ADIRONDACK LEAN-TO postavit i tak, aby to uspokojilo velmi náročnou klientelu :wink: .
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

Re: ADIRONDACK LEAN-TO

Poslaťod Waldläufer » 25 Nov 2018, 15:03

Tiez Adirondack-type shelter. Kto ho spozna? :) Sluzil ako sklad dreva a vlavo s polmesiacom je kadibudka

Obrázok

krajsie foto a rozlustenie tuna:
https://www.flickr.com/photos/npsparkclp/21964841732
https://www.flickr.com/photos/npsparkclp/21977018075
“before physical deterioration obtrudes, I shall go on some last wilderness trip to a place I have known and loved. I shall not return” Everett Ruess
Obrázok užívateľa
Waldläufer
 
Príspevky: 148
Registrovaný: 19 Aug 2013, 22:39
Bydlisko: 4D
Dal Ďakujem: 241 x
Dostal Ďakujem: 250 x

Re: ADIRONDACK LEAN-TO

Poslaťod Willy » 26 Aug 2019, 12:17

Zdá se, že realizace mého dávného projeku - tedy postavení vlastního "ADIRONDACK LEAN-TO" - se začíná blížit :wolf: !

0001.JPG

Vzhledem k současné kůrovcové kalamitě je cena kulatiny natolik příznivá, že jsem prostě nemohl odolat.
A tak mi minulý týden dovezli cca 8 kubíků čerstvých smrkových klád o průměru přes 20cm.

0002.JPG

Hned o víkendu jsme se s kamarády pustili do odstraňování kůry - zatím jen na hrubo, abychom alespoň trochu snížili riziko rozšiřování kůrovce a taky uspíšili vysoušení kulatiny. Povrch budeme načisto pořízovat jenom u konkrétně vybraných a na přesný rozměr zakrácených kládách.

0003.JPG

V celkem nepříjemném dusnu se nám podařilo zbavit kůry a lýka asi 3/4 kulatiny. Hotové klády jsme uložili na roštu tak, aby k nim mohlo slunce i vzduch a dřevo se nazapařilo. Zbytek nás čeká tenhle víkend :roll: .

0004.JPG

Genia se svými dvěma přáteli při tom ještě stihli finišovat zpracování dvou jeleních kůží, které byly vyčiněné přírodní cestou, tedy za použití mozku.

0005.JPG

Byla to pěkná dřina, neustále mokré kůže postupně ždímat, vytahovat a pak i valchovat přes provaz až do úplného sucha.

0006.JPG

Tahle jelenice se už možná příští víkend bude udit :wink: .
FOTO: Genia a Willy
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

Re: ADIRONDACK LEAN-TO

Poslaťod Willy » 13 Máj 2020, 13:16

ADIRONDACK LEAN-TO u srubu SUIVAKKO - 1. část

V tématu, které jsem tu před nějakou dobou otevřel, jsem se několikrát zmínil o své touze postavit si vlastní adirondack lean-to.
Důvodů jsem měl k tomu více, kromě romantické představy posezení u ohníčku před takovou stavbou, bylo i to, že u srubu SUIVAKKO chceme s kamarády pořádat různé workshopy a setkání, no a k tomu by se hodila i další ubytovací kapacita.


Nějakou dobu jsem chodil po svém pozemku a vybíral to nejlepší místo. Nakonec jsme po mnoha diskuzích s kamarády vybrali místo a jednoho letního dne jsme s Pítrsem (Mephitis) začli připravovat vybraný prostor.

AD1 01.JPG

Velikost přístřešku jsme už měli stanovenu a tak jsme jen s pomocí několika latí na zemi vyznačili, kde bude adirondack lean-to stát.

AD1 02.JPG

Brzy jsme pochopil, že bez výraznější úpravy terénu se to neobejde. V těch místech bylo i několik pařezů uschlých jilmů (brest), které jsem před nějakou dobou pokácel a ty se budou muset taky odstranit :cry: .

AD1 03.JPG

Krumpáče a lopaty se staly na celý víkend našimi společníky.

AD1 04.JPG

Ale s výsledkem jsme byli spokojeni. Vznikla pěkná rovinka, na které zbyly jen velké kameny, co se budou hodit do základu stavby a nějaké ty pařezy.

AD1 05.JPG

Kůrovcová kalamita mi umožnila získat celkem levnou smrkovou kulatinu.

AD1 06.JPG

Nakoupil jsem asi 10 kubíků kulatiny o průměru 20-25cm. Kůra však musela z klád co nejdříve dolů

AD1 07.JPG

Na stavební kozy, co už dobře posloužily při stavbě srubu, jsem pro pohodlnější práci s pořízem vymyslel a vyrobil sundavací nástavce, které pro svůj vzhled získaly pojmenování "prasátka".

AD1 08.JPG

Tahle pomůcka se nám opravdu moc osvědčila, kláda se nemusela nijak upevňovat, ve vzniklém výřezu pevně držela a přitom nebyl problém si ji natáčet, jak jsme potřebovali.

AD1 09.JPG

Tady už je vidět, jak se vpředu pěkně zvětšuje hromada opořízovaných klád. Každá pomocná ruka byla během těch dvou víkendů dobrá.

AD1 10.JPG

A tohle je celkem uspokojivý pohled z okna srubu po nedělním obědě.

FOTO: Zdeňka
Naposledy upravil Willy dňa 13 Máj 2020, 14:40, celkovo upravené 1
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

Re: ADIRONDACK LEAN-TO

Poslaťod Willy » 13 Máj 2020, 13:19

ADIRONDACK LEAN TO u srubu SUIVAKO - 2. část

Vlastní stavbu jsme zahájili v polovině října (october) 2019. Sešli jsme se na to naše kompletní česká woodcraftersko - bushcrafterská parta, tedy Genia, Sokol, Pítrs a já.

AD2 11.JPG

Nejprve jsme si s pomocí provázkové míry zvané "paterka" - vyměřili přesná místa pro základní rohové kameny.

AD2 12.JPG

Pak jsme velké kameny uložili tak, aby pokud možno byly všechny v jedné výšce.

AD2 13.JPG

Po položení základních kamenů následoval klasický indiánský obřad, kdy jsme poprosili všechny přírodní síly, aby nám byli nápomocny při naší práci a abychom úspěšně tuto stavbu dokončili.

AD2 14.JPG

No a potom jsme se pustili do zpracování první klády.

AD2 15.JPG

Ze začátku to nešlo moc rychle. Většina z nás se teprve začala pořádně seznamovat s nářadím a jednotlivými postupy.

AD2 16.JPG

Zvolili jsme jednodušší způsob roubení, protože jsme se chtěli pokusit postavit to pokud možno bez motorového a elektrického nářadí.

AD2 17.JPG

Tesání souběžných rovných ploch zhora i zdola klády, to byl docela oříšek. Neustálé přeměřování práci moc neurychlovalo, ale byli jsme tou prací tak zaujatí, že jsme ten den dělali celkem dost dlouho do večera.

AD2 18.JPG

Druhý den bylo nádherně a my jsme rozjeli něco jako výrobní linku :D .

AD2 19.JPG

Tak takhle vypadal náš první spoj.

AD2 20.JPG

Mysleli jsme, že v neděli odpoledne budeme mít první patro komplet hotové, ale poslední rohový spoj jsme si nakonec radši nechali na další víkend.

FOTO: Zdeňka
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

Re: ADIRONDACK LEAN-TO

Poslaťod Willy » 13 Máj 2020, 13:38

ADIRONDACK LEAN TO u srubu SUIVAKO - 3. část

AD3 21.JPG

Takhle to vypadalo, když jsme stavbu opouštěli předchozí víkend.

AD3 22.JPG

Tady je chvíle, kdy jsme si mohli směle říct, že máme první patro 8) .

AD3 23.JPG

Do spodních kratších klád jsme museli pracně zadlabat příčný trám, který pak bude podpírat podlahu v přístřešku.

AD3 24.JPG

Konečně jsme se mohli pustit do druhého patra.

AD3 25.JPG

Příčný podlahový trám musel být zadlabán zčásti i do horních klád.

AD3 26.JPG

A takhle to vypadalo, když bylo vše spasováno do sebe

AD3 27.JPG

Moje žena byla po všechny ty stavební víkendy nejen hlavním dodavatelem teplých obědů, ale vzhledem k tomu, že má i klasické technické vzdělání, tak se stala spolehlivým hlavním rozměřovatelem celé stavby.

AD3 28.JPG

Tady to bohužel není moc vidět, ale pro narýsování rovných ploch na každé kládě používala tzv. "křídovanou šňůru".

AD3 29.JPG

V rozrýsování rohových spojů byla jen těžko nahraditelná.

AD3 30.JPG

Za dobrou práci musí být i sladká odměna :wink: !

FOTO: Zdeňka a Puštík
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

Re: ADIRONDACK LEAN-TO

Poslaťod Willy » 13 Máj 2020, 21:01

ADIRONDACK LEAN-TO u srubu SUIVAKKO - 4. část

AD4 31.JPG

Máme sestavená téměř tři patra, zatím poskládná jen na sucho.
Budeme muset jednotlivé vrstvy klád zase odebrat, protože jednotlivá patra musíme spojit dřevěnými kolíky.

AD4 32.JPG

Původně jsme chtěli dodržet plán, že elektřinu nepoužijeme. Ale vrtání děr vrtákem o průměru 30 mm nemělo s kolovrátkem moc šanci. Nakonec dovezeme agregát a vrtáme elektrickou vrtačkou, stejně to však do čerstvého dřeva jde blbě.
Vrták se rád kousne a pak je o zábavu postaráno.

AD4 33.JPG

Kolíky dáváme do každého rohového spoje a pak ještě alespoň dva kolíky do stěny.
Vždycky provrtáme horní kládu skrz a pak do poloviny další spodní klády.

AD4 34.JPG

Kolíky jsou čtvercového průřezu, jdou do díry dost natěsno a drží dobře.

AD4 35.JPG

Náš malý vnouček je zatloukáním fascinován a tak vyfasuje malé kladívko a dědovi pomáhá.

AD4 36.JPG

S podzimem přichází deště a tak nad stavbou natahujeme plachtu.
Plochy spojů ladíme s pomoví speciální tesařské sekery z Gransfors Bruck, kterou pravidelně brousím.
Mám rád práci s pořádně ostrým nářadím.

AD4 37.JPG

Tradiční fotka na konci víkendu, tentokráte s dalšími z mnoha kamarádů, kteří se během podzimu a zimy na stavbě vystřídali.

AD4 38.JPG

Tohle už je z dalšího víkendu, se Sokolem se nám nedaří napasovat na sebe plochy klád a tak vsuneme pilu břichatku mezi klády a mezeru po celé délce prořízneme. Je to sice nezvyklá poloha na řezání, ale výsledek je dokonalý.

AD4 39.JPG

Geniův kamarád se s nadšením pouští do práce s těžkou tesařskou sekerou.

AD4 40.JPG

Kamarádova manželka nezůstává pozadu, akorát používá lehčí tesařskou sekeru.


FOTO: Zdeňka
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

Re: ADIRONDACK LEAN-TO

Poslaťod Willy » 13 Máj 2020, 21:41

ADIRONDACK LEAN TO u srubu SUIVAKO - 5. část

AD5 41.JPG

Na stavbě je pořád veselo, i když docela mrzne a zalézá za nehty.

AD5 42.JPG

S touhle mojí oranžovou bezpečnostní čepicí moc dobře ladí japonská pilka SILKY BOY, která na stavbě odvedla fakt hromadu práce.

AD5 43.JPG

A zase jsme o pár pater výš a tak je nutno znovu vrtat.
Práce ve výšce není zrovna moje velké hoby, ale když mne dobře jistí kamarád.

AD5 44.JPG

Tohle jsou báječné chvíle, každý ví co je potřeba dělat a práce pěkně odsejpá.

AD5 45.JPG

To už je před námi výroba té nejvyšší klády.

AD5 46.JPG

Sokol a Pítrs na ní dělají pečlivě zádlaby.

AD5 47.JPG

Kláda byla dost masivní a 5 metrů dlouhá. Tak jsme si trochu museli pomoct malým lešením.


AD5 48.JPG

Docela jsme se při tom vyvztekali, ale kláda míří k výšinám.

AD5 49.JPG

ŽUCH! A zádlab si pěkně dosedl na předposlední kládu.

AD5 50.JPG

Tady je vidět, jak jsme řešili poslední boční klády.
Ty už byly kratší, takže měly pouze jeden rohový spoj a ve zbylé délce jsme je hustěji přikolíkovali.


FOTO: Zdeňka
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

Re: ADIRONDACK LEAN-TO

Poslaťod Willy » 14 Máj 2020, 21:51

ADIRONDACK LEAN TO u srubu SUIVAKO - 6. část

AD6 51.JPG

Šikmé seříznutí bočních stěn udělal můj syn raději motorovou pilu.

AD6 52.JPG

To světlé na zemi není sníh, ale hromady pilin

AD6 53.JPG

Pro zarovnání boků přední stěny opět posloužila motorovka. Aby byl svislý řez pěkně rovný, natloukli jsme předem na stěnu lať a podle ní se pak v pohodě vedl list pily.

AD6 54.JPG

Na střešních fošnách (40mm) jsme nechali vyfrézovat polodrážky, aby i po seschnutí mezi nimi nebyly mezery.
Ještě je potřeba dlátem trochu drážky dočistit.

AD6 55.JPG

Fošny jsou nahoře zatím jen poskládané, ale touha uvidět náš adirondack lean-to už pod střechou, je veliká.

AD6 56.JPG

Kochám se, vrním blahem, . . . prostě je mi nádherně!

AD6 57.JPG

Pítrs přitlouká fošny.

AD6 58.JPG

Kluci v plné práci na střeše.

AD6 59.JPG

Ještě pár fošen a bude hotovo.

AD6 60.JPG

Paráda - uplynuly čtyři měsíce, víkend co víkend se kolem stavby pořád něco dělo a najednou sedíme pod střechou :wolf: !


FOTO: Zdeňka
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

Re: ADIRONDACK LEAN-TO

Poslaťod Willy » 14 Máj 2020, 22:20

ADIRONDACK LEAN TO u srubu SUIVAKO - 7. část

AD7 61.JPG

Sehnal jsem levně starší hranolky (5 x 3 x 100cm) a z nich začínáme dělat podlahu.

AD7 62.JPG

Pítrs se Sokolem dlabou drážku do přední podlahové klády.

AD7 63.JPG

Do ní se pak vloží podlahové hranolky tak, aby byly zároveň se sedací plochou přední klády.

AD7 64.JPG

Tady pohled na hotovou podlahu.

AD7 65.JPG

Následující víkend se pouštíme do další vrstvy střechy. Natloukáme folii, na kterou pak přijde definitivní krytina.

AD7 66.JPG

Okraje folie upevňujeme s pomocí latiček.

AD7 67.JPG

A jdeme do finále. Kamarád mi pomohl obstarat použité tiskařské tabule hliníkového plechu.
Jednotlivé plechy nejsou moc velké, ale nějak se s tím popasujeme.

AD7 68.JPG

Klempířinu jsem ještě nikdy nezkoušel, ale všechno je holt jednou poprvé :wink: .

AD7 69.JPG

Genia uprostřed dokončené plochy.

AD7 70.JPG

Už jsou zahnuté i okraje plechové střechy a tak je zase potřeba vše zdokumentovat.


FOTO: Zdeňka
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

Re: ADIRONDACK LEAN-TO

Poslaťod Willy » 15 Máj 2020, 22:36

ADIRONDACK LEAN TO u srubu SUIVAKO - 8. část

Teď, když už byla podlaha i střecha, začal jsem ten prostor s chutí využívat jako dílnu.

AD8 71.JPG

Mám to rád, něco kutit se dřevem a přitom mít výhled ven do přírody. Tam se pořád něco děje, teď v zimním období to často byly přelety hejna čížků (čížik), návštěvy všech druhů sýkorek a vzácně se objevil i hýl (hýľ).

AD8 72.JPG

V Laponsku jsem občas na vnějším boku přístřešku viděl police, které se při táboření docela hodily.
A tak jsem se pustil do výroby i pro náš adirondack lean-to.

AD8 73.JPG

Pítrs vydlabal do stěny drážky.

AD8 74.JPG

Do nich jsme potom přidělali obě nosné šibenice.

AD8 75.JPG

No tady už je police hotová.

AD8 76.JPG

S Geniou jsme nesámovanými prkny zakryli čelní i boční hrany střechy tak, aby nebyl vidět stříbrný plech.

AD8 77.JPG

Rozhodli jsme se udělat k budoucímu ohništi nějaké pohodlné lavice.
Kamarád pro tento účel tesá rovnou plochu na rozštípnuté smrkové kládě.

AD8 78.JPG

Sokol zatím vyráběl z modřínových hranolků nohy k lavici.
Pěkná práce se sekerkou a potom nožem. To prkénko s vyvrtaným otvorem sloužilo jen jako šablona pro přesné vyřezání kulatého čepu.

AD8 79.JPG

Délka kulatého čepu nohy byla o trochu větší než délka díry, která byla vyvrtána skrz lavici.
Ještě před zatlučením jsme konec čepu do jedné třetiny délky nařízli.

AD8 80.JPG

Po zatlučení jsme přečnívající část čepu nad sedací plochou odřízli.
Do zbytku třetinového řezu se pak za čas, až se celá lavice ještě seschne, zatlučeme dřevěný klínek, který případně uvolněnou nohu definitivně zajistí.

FOTO: Zdeňka
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Prístrešky

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia