Zimny pristresok

Typy prístreškov, ich stavba, výhody a nevýhody...

Zimny pristresok

Poslaťod ruso » 29 Nov 2010, 23:20

Zdravim,

kedze som zatial este v zimnom obdobi v lese neostal aj cez noc, zaujima ma aky sposob noclahu preferujete.Snad si to tuto zimu uz konecne odskusam.

Predpokladajme ze je k dispozicii spaci vak a pocasie nieje nijak extremne, cize do -10 stupnov, vietor a mozne snezenie. Osobne som uvazoval spravit zavetrie, alebo najst miesto kryte pred vetrom, spodok vycistit od snehu , naukladat konare a na to vetvy, nad toto bydlo spravit z vetiev nejaky pristresok, alebo len z celty ci ponca.

Ak je moznost spravit ohen, aky ohen pouzit?
http://www.ironlegion.sk Outdoor oblečenie a výbava
ruso
 
Príspevky: 40
Registrovaný: 23 Nov 2010, 13:39
Bydlisko: Poprad
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 17 x

Re: Zimny pristresok

Poslaťod sally » 30 Nov 2010, 00:13

základ je oheň - a to oheň dlhý a silný. Dlhý ako si ty vysoký (teda budú horieť pozdĺžne celé hrubé a dlhé konáre) = na masu uhlíkov naukladáš polená a rovnobežne s nimi budeš spať. Oheň by mal byť tak silný, aby si od neho musel byť jeden krok.

Prístrešok - v zime sa zväčša v lesoch buduje lean-to - medzi dvoma stromami natiahneš lano/priviažeš drevo. Na to dáš šikmé drevá, tie zahádžeš ihličnatými vetvami/lístím a na to potom príde hrubá vrstva snehu (ak je). Tak spravíš aj bočné strany prístrešku. Nerob ho moc veľký - len tak, aby si v ňom mohol ležať a chrbát mal kúsok od zadnej steny. Strecha, resp. krycia vrstva musí byť taká, že keď sa na ňu vyčúraš, nezmočíš si spacák a neprefúkne ju vietor. Ak máš celtu/pončo, tak ho použi namiesto strechy, zahádž hrubou vrstvou lístia, sprav nejaké boky a hotovo.

Ja som spal pri cca -2°C v hamake a úplná pohoda. Spacák s komfortom okolo -7 v hamake a spacák s komforom okolo nuly (dekáč z výpredaja) okolo hakamy zvonka (v hamake sa blbo spí s karimatkou a treba dačo pod chrbát, spacák daný zvonka má maximálnu účinnosť, lebo ho nič nestláča). Celta proti rose a tak teplo a príjemne som v lese ešte nespal :lol:
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Zimny pristresok

Poslaťod kiub » 30 Nov 2010, 22:14

Ja som naposledy v Poloninach(koniec oktobra) spal na juznom svahu (na severnych bol vsade sneh) takto Obrázok
teplota bola celu noc okolo -3, mal som letny spacak (extrem 0 stupnov) a samonafukovaciu karimatku,celta BW, bolo mi celu noc na moje prekvapenie teplo, ale je to dost stiesneny priestor, na vrstvu listia treba dat aj nejake konare aby to cez noc neodfuklo potom sa clovek moze zobudit na zimu co som si jednu noc na sebe vyskusal :), ked napadne sneh a teplota klesa tak je podla mna najlepsie spravit nejaky zahrab, tuto zimu budem skusat rozne varianty potom napisem skusenosti ak ma niekto nejake odskusane rad sa necham inspirovat :wink:
Obrázok užívateľa
kiub
 
Príspevky: 50
Registrovaný: 12 Júl 2010, 23:04
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Zimny pristresok

Poslaťod ruso » 30 Nov 2010, 22:18

Co by bolo vhodne pre 3-5 clennu skupinu napriklad? Ohen je fajn, ale predpokladajme ze nieje mozne zalozit ohen, v tom pripade asi len polahat k sebe "na lyzicky" v nejakom mensom pristresku, dobre odizolovany od zeme a od vetra , co poviete?
http://www.ironlegion.sk Outdoor oblečenie a výbava
ruso
 
Príspevky: 40
Registrovaný: 23 Nov 2010, 13:39
Bydlisko: Poprad
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 17 x

Re: Zimny pristresok

Poslaťod v.v.l.a.a.d.o.o » 01 Dec 2010, 11:46

úplne primitívne riešenie je nájsť si nejakú kolibu, senník, salaš, búdku alebo aspoň krytú verandu a k tomu dobrý spacák. ak chcete stavať vlastný prístrešok, skúšajte to v lete aby vás ten výtvor nesklamal. otázne je tiež ako by na stínanie stromov reagovala lesná stráž, musí vám byť jasné čo si kde môžete dovoliť.
v.v.l.a.a.d.o.o
 
Príspevky: 102
Registrovaný: 10 Jún 2010, 20:13
Bydlisko: mesto pri Dunaji
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 20 x

Re: Zimny pristresok

Poslaťod ruso » 01 Dec 2010, 13:18

v.v.l.a.a.d.o.o píše:úplne primitívne riešenie je nájsť si nejakú kolibu, senník, salaš, búdku alebo aspoň krytú verandu a k tomu dobrý spacák. ak chcete stavať vlastný prístrešok, skúšajte to v lete aby vás ten výtvor nesklamal. otázne je tiež ako by na stínanie stromov reagovala lesná stráž, musí vám byť jasné čo si kde môžete dovoliť.


Nemal som na mysli nejaky riadny pristresok, skor nieco primitvne, kde by bola jedna stena kvoli zavetriu a strech z celty alebo nieco v tom zmysle, proste by sa pouzil material co najdes, aj z toho dovodu aby sa pristresok nebudoval x hodin. A ktomu letu, ide o to preckat noc v zime bez ujmi na zdravy. No vyskusam uvidim, podelim sa potom zo skusenostami, no teraz bolo v noci -18, takze pockame do -10 a volneho vikendu :-)
http://www.ironlegion.sk Outdoor oblečenie a výbava
ruso
 
Príspevky: 40
Registrovaný: 23 Nov 2010, 13:39
Bydlisko: Poprad
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 17 x

Re: Zimny pristresok

Poslaťod kenaiwolf » 06 Dec 2010, 17:56

sally píše:základ je oheň - a to oheň dlhý a silný. Dlhý ako si ty vysoký (teda budú horieť pozdĺžne celé hrubé a dlhé konáre) = na masu uhlíkov naukladáš polená a rovnobežne s nimi budeš spať. Oheň by mal byť tak silný, aby si od neho musel byť jeden krok.

Prístrešok - v zime sa zväčša v lesoch buduje lean-to - medzi dvoma stromami natiahneš lano/priviažeš drevo. Na to dáš šikmé drevá, tie zahádžeš ihličnatými vetvami/lístím a na to potom príde hrubá vrstva snehu (ak je). Tak spravíš aj bočné strany prístrešku. Nerob ho moc veľký - len tak, aby si v ňom mohol ležať a chrbát mal kúsok od zadnej steny. Strecha, resp. krycia vrstva musí byť taká, že keď sa na ňu vyčúraš, nezmočíš si spacák a neprefúkne ju vietor. Ak máš celtu/pončo, tak ho použi namiesto strechy, zahádž hrubou vrstvou lístia, sprav nejaké boky a hotovo.
...


Ja len doplnim, ze velmi dolezite je nespat na zemi, treba naskladat cokolvek (listie, razdie, seno...) medzi seba a zem/sneh. Teda ak nemas karimatku ta je samozrejme naj riesenie. Ak nemas spacak je velmi dolezite zabezpecit ohen na celu noc tak ako Sally napisal dlhy a silny. Dobre je ho tiez doplnit o reflexnu stenu z opacnej strany ohna, ktora bude odrazat teplo spat do pristresku. Absolutna nevyhnutnost je zabranit prefukovaniu v pristresku akoukolvek zastenou.
No a samozrejme pozor na horlave materialy, aby ti nebolo teplejsie ako si si zelal.
"... stay in shadows..."

instruktor prezitia firmy Confidence
Obrázok užívateľa
kenaiwolf
 
Príspevky: 91
Registrovaný: 08 Nov 2010, 12:31
Bydlisko: Dunajske ramena
Dal Ďakujem: 19 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: Zimny pristresok

Poslaťod kenaiwolf » 06 Dec 2010, 18:55

ruso píše:
v.v.l.a.a.d.o.o píše:úplne primitívne riešenie je nájsť si nejakú kolibu, senník, salaš, búdku alebo aspoň krytú verandu a k tomu dobrý spacák. ak chcete stavať vlastný prístrešok, skúšajte to v lete aby vás ten výtvor nesklamal. otázne je tiež ako by na stínanie stromov reagovala lesná stráž, musí vám byť jasné čo si kde môžete dovoliť.


Nemal som na mysli nejaky riadny pristresok, skor nieco primitvne, kde by bola jedna stena kvoli zavetriu a strech z celty alebo nieco v tom zmysle, proste by sa pouzil material co najdes, aj z toho dovodu aby sa pristresok nebudoval x hodin. A ktomu letu, ide o to preckat noc v zime bez ujmi na zdravy. No vyskusam uvidim, podelim sa potom zo skusenostami, no teraz bolo v noci -18, takze pockame do -10 a volneho vikendu :-)


Skus si nieco jednoduche niekde postavit a uvidis, ze je to kopec prace aj ak budes robit nieco velmi primitivne. Bez sekery a paracordu by som to hadam ani neskusal. Celta velmi pomoze proti dazdu a vetru, ale tepelne skoro neizoluje. V zime je nutne vytvorit tepelnu izolaciu a to nijako neosidis. Je to dost pracne, ked mas okolo seba k dispozicii len same mokre a premrznute materialy. Daj si hlavne pozor na to, aby si s tym zacal min 2-3 hod pred zapadom slnka, inak sa budes velmi ponahlat spotis sa a ak sa nebudes mat do coho prezliect nepomoze ti ani ten najlepsi pristresok. V takom pripade mas bez spacaku sancu len sa celu noc hybat okolo ohna, aby si si udrzal telesne teplo. Pamataj, ze su len 3 moznosti ako sa mozes zahriat: 1. ohen, 2. jedlo+pohyb, 3. zlepsit tepelnu izolaciou. :!:
"... stay in shadows..."

instruktor prezitia firmy Confidence
Obrázok užívateľa
kenaiwolf
 
Príspevky: 91
Registrovaný: 08 Nov 2010, 12:31
Bydlisko: Dunajske ramena
Dal Ďakujem: 19 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: Zimny pristresok

Poslaťod atti.hombre » 06 Dec 2010, 19:59

a štvrtá-pritúliť sa k žene... ( ja som vybral tú mne milšiu verziu ) , ale môže byť aj chlapec :-P - no ak si sám tak sa nepritúliš a na to treba myslieť a podla toho sa chovať....takže dostatočnú časovú rezervu na prípravu táboriska!
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1860 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Zimny pristresok

Poslaťod ruso » 07 Dec 2010, 22:50

Vdaka za rady, odskusam ked bude vhodnejsie pocasie a volny vikend. Stavbe narocnejsieho pristresku som sa chcel vyhnut, myslim ze to skusim iba s ohnom s reflexnou stenou a dobrou izolaciou od spodu + nejakou stenu od chrbta proti vetru.
http://www.ironlegion.sk Outdoor oblečenie a výbava
ruso
 
Príspevky: 40
Registrovaný: 23 Nov 2010, 13:39
Bydlisko: Poprad
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 17 x

Re: Zimny pristresok

Poslaťod Škriatok » 07 Dec 2010, 23:26

Celkom fajn alternatívou môže byť aj prístrešok pod pekne rozvetveným smrekom. Steny z vetví ešte vyplniť drevom/snehom proti vetru, pred prístrešok oheň s reflexnou stenou. Vyzerá to vcelku pohodlne, ešte som to neskúšal.
Obrázok užívateľa
Škriatok
 
Príspevky: 16
Registrovaný: 15 Nov 2010, 02:52
Bydlisko: Martin
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Zimny pristresok

Poslaťod sally » 08 Dec 2010, 02:03

škriatok - skús a uvidíš, že je to návod dobrý hlavne ako teória, ktorá uplatnenie nájde veľmi zriedka, hlavne v severských lesoch.
Sú omnoho efektívnejšie spôsoby ako si spraviť zimný prístrešok s menším výdajom energie pri stavbe (a o tom je vlastne survival). Tento prístrešok zo smreka je použiteľný len vo fest hrubej nádielke snehu a pri ukážkovom strome. Pokiaľ je ukážková nádielka snehu, jednoduchšie je si spraviť záhrab alebo falošné iglú a konáre z nejakého smreka použiť ako izoláciu od zeme/snehu.
Schválne si vyhľadaj video s Mearsom, kde ten prístrešok zo smreka skúša - už si nepamätám, v ktorom seriáli a dieli to bolo. Kukni, koľko mu to zabralo času pripraviť (prakticky celý deň a koľko z toho mu zabralo spraviť vyvýšenú posteľ!) - ten prístrešok je vhodný najmä ako dlhodobejšie obydlie. Teda do našich podmienok survivalu (potrebujeme prístrešok na jednu noc), kedy stačí ísť 24hodín jedným smerom a do civilizácie prídeš, je zbytočný. No isto bude super pre víkendový a dlhší pobyt viacerých osôb v zimnej prírode, kedy sa námaha doňho vložená už vyplatí.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Zimny pristresok

Poslaťod Škriatok » 08 Dec 2010, 02:40

To video s Mearsom som videl, zdá sa mi, že to bolo zo Švédska. Okrem toho bol spomenutý aj v inštruktážnom videu ČSLA, niekde tu na fóre je to aj nalinkované.
Nepamätám sa sice ako Mears robil vyvýšenú posteľ, ale za predpokladu, že by som rúbal živé stromčeky (čo nechcem) by to bola otázka možno pár desiatok minút + izolácia. Nechcem sa hádať o efektivite, energii a času strávenom pri stavbe (alebo vylepšovania :) ) tohoto typu prístrešku, keďže to nemám vyskúšané. Čoskoro teda vybehnem do hvozdu, taký strom nájdem a vyskúšam to, potom dám vedieť.
OT: Na jar sa chystám na nejaký čas na sever a teda ma zaujímajú prístrešky aj z dlhodobejšieho hľadiska :)
Obrázok užívateľa
Škriatok
 
Príspevky: 16
Registrovaný: 15 Nov 2010, 02:52
Bydlisko: Martin
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Zimny pristresok

Poslaťod macmatej » 02 Apr 2011, 23:52

Skusali sme sypane iglu. Vyroba trvala dvom ludom 2 hodiny. Trochu sme aj oddychovali aby sme sa nezapotili.

Obrázok

Obrázok

Cely navod tu: http://www.kpt.sk/clanky/sypane-iglu.html
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Zimny pristresok

Poslaťod lynx » 28 Nov 2012, 21:20

Plánujem túto zimu stavať sypané iglú (quinzee)... Tí, ktorí ste ho stavali, ako sa dá vykúriť ? Dá sa tam nejak zakomponovať oheň dovnútra ? Rozmýšľal som dať oheň pred vchod + postaviť odrazovú stenu, ale neviem, či by to bolo veľmi efektívne...
Storaz meraj a raz rež...
Obrázok užívateľa
lynx
 
Príspevky: 334
Registrovaný: 12 Feb 2011, 21:24
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 100 x
Dostal Ďakujem: 15 x

Ďalší

Späť na Prístrešky

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť


cron