MÍSTO NA PŘESPÁNÍ

Typy prístreškov, ich stavba, výhody a nevýhody...

MÍSTO NA PŘESPÁNÍ

Poslaťod Willy » 24 Okt 2019, 18:00

MÍSTO NA PŘESPÁVÁNÍ - část první
Po proběhnutí několika akcí u mne na srubu jsem vyhodnotil, že je nutné ještě trochu zvětšit a vylepšit místní ubytovací kapacitu. Za tím účelem jsem už před nějakou dobou plánoval stavbu Adirondack lean-to, ale tam je kapacita maximálně 5-6 osob.
A tak jsme s Geniou a Pítrsem, kteří jsou oba velkými fandy spaní venku - buď pod širákem a nebo pod plachtičkou, nakonec rozhodli vybudovat ještě nějaké další pohodlné a pokud možno sušší místo k přespávání. Nechali jsme se inspirovat nějakými podobnými stavbičkami z trampských campů na Brdech. Nakonec jsme vymysleli variantu zvýšeného lůžka z klád, s možností rychlého zakrytí celé plochy nějakou stříškou. Srovnali jsme nejprve terén na úbočí svahu.

P 01.JPG

Na plácku jsme pak umístili do každého rohu spací plochy větší kámen.

P 02.JPG

Na ně pak jsme tesařskými spoji udělali z pěti klád rám tak, aby dvě klády vytvářely jakési bočnice a krajní spáči nepadali na zem. Poslední pátou kládu jsme umístili do záhlaví, aby bránila spadávání věcí, které si člověk dává při spaní pod hlavu.

P 03.JPG

Celý rám jsme v rozích zajistili tak, že do vyvrtaných děr jsme zatloukli čtyřhranné dřevěné kolíky.

P 04.JPG

P 05.JPG

P 06.JPG

P 07.JPG

Dalším krokem bylo vyskládat kameny pod rám postele tak, aby se kamení nasypané dovnitř rámu nemohlo vykutálet ven.

P 08.JPG

Vrstva volně naskládaných kamenů je asi 15cm vysoká a slouží k tomu, aby pod celým rámem mohl proudit vzduch.

P 09.JPG

Poté následovala nejméně zálesácká část stavby. Horní vrstvu postele jsme chtěli udělat z "hrabanky" - opadaného jehličí ležící ve velkých vrstvách pod kmeny starých smrků. Dlouho jsem přemýšlel jak zajistit, aby hrabanka nepropadala mezi kameny až dolů na zem. Pak by totiž brala vlhkost ze země a mohla začít plesnivět.
Nakonec jsme použili geotextilii. Z metrového pásu Zdeňka ručně sešila celou plochu a tu jsme přitloukli s pomocí latí dovnitř rámu z klád.

P 10.JPG

FOTO: Zdeňka
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

Re: MÍSTO NA PŘESPÁNÍ

Poslaťod Willy » 24 Okt 2019, 18:08

MÍSTO NA PŘESPÁVÁNÍ - část druhá
Kamarád Sokol se zhostil ne zrovna moc zajímavého úkolu a tím bylo zajištění dostatečného množství hrabanky. V okolních lesích citlivě shrabával suché jehličí a s pomocí kolečka ho pak svážel k nám na pozemek.

P 11.JPG

Hrabanku jsme zbavili šišek i větších klacíků a rovnoměrně rozhrnuli po celé ploše rámu. Jehličí bylo načechrané a tak jsme jej sešlapáním trochu zhutnili.

P 12.JPG

Tu noc hned došlo i na první otestování a Sokol s Pítrsem si pohodlnost lůžka značně pochvalovali.

P 13.JPG

Následující víkend jsme s Geniou začali řešit jednoduchou konstrukci pro případné zastřešování velkou plachtou 3x5m.

P 14.JPG

Před rám jsme zakopali smrkovou rozsochu a v zadní části připevnili sloupek. Po té jsme v lese ze soušek vyrobili sedm tyčí, které měly vytvořit konstrukci pro zelenou plachtu.

P 15.JPG

P 16.JPG

Hlavní hřbetní tyč jsme udělali masivnější. Ostatních šest jsme důkladně opořízovali a na tenčích koncích vyvrtali malé průchozí díry. Každý pár tyčí jsme s pomocí provázku skrz díry spojili tak, aby na hřbetní tyči byl jen onen spojovací provázek a ne rovnou protichůdné tyče. Natažená plachta pak byla na hřbetu hladká a k upevnění stačily jen čtyři dřevěné kolíky.

P 17.JPG

Celá střešní konstrukce je udělaná tak, že pokud chce někdo spát jen pod širákem dají se ty tři páry tyčí stáhnout úplně do zadu ke svahu a nad hlavou zůstane jen hřebenová tyč, přes kterou se pak dá ráno přehozením vyvětrat spacák.

P 18.JPG

P 19.JPG

P 20.JPG

FOTO: Zdeňka
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

Re: MÍSTO NA PŘESPÁNÍ

Poslaťod Willy » 20 Máj 2020, 09:31

MÍSTO NA PŘESPÁVÁNÍ - část třetí

Pár nocí na tomhle lůžku ukázalo nocležníkům určité nedostatky.
Na rozdíl od spaní pod širákem rovnou na zemi, tady se leží trochu nad terénem a tak je člověk daleko víc vystaven případnému větru.

P 01.JPG

Nakonec jsme se rozhodli pro malé vylepšení - totiž dodat na každý bok ještě jednu kládu.

P 03.JPG

Takhle to dopadlo.

P 02.JPG

Po umístění obou klád jsem zjistil, že tyče, které tvoří oporu plachty, nemusí být dlouhé až na zem, ale stačí je zaříznout hned u klády.

P 04.JPG

Plachta se pak dá pořádně vypnout a přetáhnout přes bok, takže vznikne luxusní závětří.


FOTO: Zdeňka
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

Re: MÍSTO NA PŘESPÁNÍ

Poslaťod atti.hombre » 20 Máj 2020, 12:00

:yees: Luxus ...
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: MÍSTO NA PŘESPÁNÍ

Poslaťod bobek » 10 Jún 2020, 20:27

Koukám jak se malými krůčky dostáváš do vysněného ráje... Kluci jste borci.
Na samotě je nejhorší vydržet sám se sebou...
Obrázok užívateľa
bobek
 
Príspevky: 263
Registrovaný: 02 Okt 2013, 18:41
Bydlisko: Velké Hoštice, okres Opava
Dal Ďakujem: 627 x
Dostal Ďakujem: 536 x


Späť na Prístrešky

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť