zemljanka

Typy prístreškov, ich stavba, výhody a nevýhody...

zemljanka

Poslaťod MilK » 06 Jún 2012, 23:44

Pri prezeraní rôznych stránok z podobnou tématikou som už dávnejšie našiel niečo takéto...
vyzerá to naozaj super, útulne a hlavne pomerne jednoducho :) v lete by som sa do takéhoto prístrešku určiťe rád pustil :)
čo poviete ? skúšali ste už niekedy takéto dačo postaviť ? :camp:
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok užívateľa
MilK
 
Príspevky: 16
Registrovaný: 19 Jan 2012, 13:12
Bydlisko: BA
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: zemljanka

Poslaťod helbo » 06 Jún 2012, 23:52

ze vy sme nieco taketo zbuchali niekde pri BA :) ... miesta na to by sa nasli o podobnych uz viem, len su nad zemou ... ci kamenne alebo drevenne :), ale nieco taketo kvalitne niekde zasit, by asi nebolo od veci :)
Kto mlčí, nemusí vždy súhlasiť. Možno len niekedy nemá chuť diskutovať s idiotmi.
Obrázok užívateľa
helbo
 
Príspevky: 306
Registrovaný: 23 Jún 2011, 13:32
Bydlisko: Nitra/BA/DK
Dal Ďakujem: 89 x
Dostal Ďakujem: 239 x

Re: zemljanka

Poslaťod Saki » 07 Jún 2012, 01:31

Mať niečo také by určite bola paráda, len by bol najskôr problém s drevom :D
A tu poblíž Nás v chránenom území asi nie, ale určite by sa našlo miesto na niečo takéto :)
Obrázok užívateľa
Saki
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 06 Jún 2012, 00:36
Bydlisko: Pod stromom, pri jazere na Spiši.
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: zemljanka

Poslaťod mihal » 07 Jún 2012, 12:33

netreba na to dake povolenia? zijeme v tak birikratickej dobe že by som sa tomu aj nedivil , každopádne super nápad, navviac sa mi páči jak to vymerali :)
mihal
 
Príspevky: 217
Registrovaný: 15 Nov 2011, 16:35
Bydlisko: bratislava
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 38 x

Re: zemljanka

Poslaťod sally » 07 Jún 2012, 13:16

Ak by sa také niečo spáchalo vo "verejnom" lese, tak je to nelegálna stavba (tak, ako aj trampské chaty...), takže ich lesníci strhnú/spália, nie? Na druhej strane, sme svedkami toho, že "však sme si tie domy postavili vlastnými rukami, tak majú svoju hodnotu, nemôžu sa zbúrať!" Riešenie - vykašľať sa na zákony, postaviť to v totálnej diere sveta, kde to nik nenájde, chodiť tam v režime "nik ma nevidí, nik nevie kam idem" a modliť sa aby to prežilo pár rokov :)
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: zemljanka

Poslaťod stormmast3r » 07 Jún 2012, 13:32

pripadne to postavit rovno na ociach, najlepsie na cudzom pozemku. Aj vtedy to urcite vydrzi par rokov.

Edit by Sally - prosím, bez politiky.
Byť verný totiž predovšetkým znamená byť verný sebe. (Antoine de Saint-Exupéry)
Obrázok užívateľa
stormmast3r
Skazený skaut
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 04 Dec 2010, 18:51
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 73 x

Re: zemljanka

Poslaťod helbo » 07 Jún 2012, 19:22

ked sme uz pritom, tak cele hausbot-y na dunaju v BA su nelegalne, vznikaju tam aj cesty a ine veci, kt. porusuju zakon... takze asi tak to funguje u nas ... ked sa tam pytal novinar zahradnika, ze pre koho robi, ze ci vie, ze je to tu nelegalne, tak povedal, ze on si nepamata kto ho najal :D ...
Takze hladajte miesto a ked vas tam niekto nacapa, tak poviete, ze to tu bolo.
Kto mlčí, nemusí vždy súhlasiť. Možno len niekedy nemá chuť diskutovať s idiotmi.
Obrázok užívateľa
helbo
 
Príspevky: 306
Registrovaný: 23 Jún 2011, 13:32
Bydlisko: Nitra/BA/DK
Dal Ďakujem: 89 x
Dostal Ďakujem: 239 x

Re: zemljanka

Poslaťod radeton » 07 Jún 2012, 22:23

sally píše:Ak by sa také niečo spáchalo vo "verejnom" lese, tak je to nelegálna stavba (tak, ako aj trampské chaty...), takže ich lesníci strhnú/spália, nie? Na druhej strane, sme svedkami toho, že "však sme si tie domy postavili vlastnými rukami, tak majú svoju hodnotu, nemôžu sa zbúrať!" Riešenie - vykašľať sa na zákony, postaviť to v totálnej diere sveta, kde to nik nenájde, chodiť tam v režime "nik ma nevidí, nik nevie kam idem" a modliť sa aby to prežilo pár rokov :)

Presne tak sally. Takéto prístrešie je dobré mať zašité v nejakom opustenom aglomeráte v max.divočine, kde môžem v kľude pobývať aj viac dní, a počas dňa podnikať výpravy do okolia a pritom sledovať prírodu. V noci tam v kľude, a pohodlne prespať je to skutočne učelový typ stavby. Ďalej takúto "ubytovňu",ktorá je z časti zapustená pod povrchom nie je problém pri troche skúsenosti zamaskovať takým spôsobom,že náhodný návštevník miesta si nič nevšimne hoci bude prechádzať v tesnj blízkosti stanovišťa. Treba iba vhodne zvolené miesto na jej vybudovanie.(V tomto prípade to nie je ozaj vhodné miesto čo sa týka utajenia brlohu,ale staviteľom o to zrejme ani nešlo.)Časť stavby ,ktorá je zapustená do zeme (vrátane podlahy) je však nutné po celom obvode odizolovať napr.umelohmot.hrubšou fóliou,alebo nejakou nepremok.plachtou,ideálna je ipa dlho vydrží. Toto je nutné z dôvodu priesakov vody pri dlhodobejšom daždi. To isté je nutné urobiť aj na vrchnú časť (strechu) zemľanky. Potom na to môžeš kľudne navŕšiť časť zeminy ktorá zostala z výkopu. Ostatnú zeminu treba odpratať z okolia preč aby nebudila pozornosť vnímavého náhodného jedinca.Po dobrom zamaskovaní je táto stavba náhodnou návštevou prakt.nezistiteľná. Na jednom cvičení sme niečo podobné vybudovali v tesnej blízkosti vývratového koláča odpíleného buka,potom sme pomocou drúkov koláč aj s pňom navalili späť na pôvodné miesto pod ktorým bola samotná zemľanka počas 8 dní sa nás nepodarilo vypátrať početnej skupine bigošov aj keď vedeli že pôsobíme v ich oblasti :skaut: Keď chceš mať takú stavbu utajenú je nutné dodržiavať určitú disciplínu a nenechávať v jej okolí hordy odpadkov fliaš a čokoľvek iné čo by prezrádzalo pobyt živej bytosti.Potom to nikto nezlikviduje z jednoduch.dôvodu, a to že to neobjaví :wolf: .
Naposledy upravil radeton dňa 07 Jún 2012, 22:44, celkovo upravené 2
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: zemljanka

Poslaťod Kapo » 07 Jún 2012, 22:24

A nač by vám bola hnilá, plesnivá , stuchnutá, zachrobákovaná a zamyšovaná pivnica v lese??
Stredný vek je vtedy, keď už chápeš, že nedokážeš zmeniť tento svet, no ešte ťa to trochu sere.
Som smrdutý trapér. Buskraft je pro holky.
Obrázok užívateľa
Kapo
 
Príspevky: 364
Registrovaný: 03 Máj 2011, 15:34
Bydlisko: Myjafsko
Dal Ďakujem: 14 x
Dostal Ďakujem: 109 x

Re: zemljanka

Poslaťod radeton » 07 Jún 2012, 22:30

Keď zvolíš relat. suché miesto, a podarí sa to odizolovať nie je to mokré. Treba urobiť vetrací kanál v spodnej časti a druhý otvor na vrchu ktorý sa dá v prípade dažďa prekryť.
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: zemljanka

Poslaťod MilK » 07 Jún 2012, 22:43

Ak si dobre pametám písalo sa tam aj niečo o izolovaný...ale ten prístrešok ešte nieje dokončený...museli to prerušit kvoli neznesitelnej zime (-28)aspon tak to tam bolo opísané...písalo sa tam niečo o dokončení dverí a ucpaní dier mechom...
Obrázok užívateľa
MilK
 
Príspevky: 16
Registrovaný: 19 Jan 2012, 13:12
Bydlisko: BA
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: zemljanka

Poslaťod radeton » 07 Jún 2012, 22:50

Je veĺa možností ako zvýšiť komfort podobného brlohu .Záleží len na tom,koľko má človek na to času, a na akú dlhú dobu chce vybudovaný skryt využívať, a tiež v akých ročných obdobiach.
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: zemljanka

Poslaťod Saki » 08 Jún 2012, 04:12

Tak radeton ma pravdu s tým presakovaním. Ak to je vykopané do zeme určite treba nejakú izoláciu, teda ak človek nechce spať v bahne.
Na strechu asi najlepšie dať igelit a zasypať zemou + nejaké to ihličie. Využitie by sa pre takéto niečo určite našlo.
Obrázok užívateľa
Saki
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 06 Jún 2012, 00:36
Bydlisko: Pod stromom, pri jazere na Spiši.
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: zemljanka

Poslaťod Legil » 08 Jún 2012, 11:48

No na východe je po lesoch dosť takýchto stavieb, ktoré využívam aj ja.
A vedia o nich aj ochranári aj lesníci a nerobia problémy.
Sú známe len malému okruhu ľudí, čo je fajn.
A sú v nich aj jednoduché piecky - v zime paráda :-)
Chcel by som niečo postaviť v okolí KE - na starobu, aby som nemusel veľa cestovať alebo šlapať, keď už nebudem vládať po kopcoch chodiť.
Naposledy upravil Legil dňa 04 Feb 2015, 12:50, celkovo upravené 1
Nechoď tam, kam vedie cesta ...
... namiesto toho choď tam, kde žiadna nieje a zanechaj stopu.
Obrázok užívateľa
Legil
Moderátor
 
Príspevky: 372
Registrovaný: 28 Júl 2011, 12:14
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 142 x
Dostal Ďakujem: 417 x

Re: zemljanka

Poslaťod radeton » 08 Jún 2012, 17:30

Myslím si ,že takýto typ prístrešku ktorý je vybudovaný v lese z okolitého materiálu, a je citlivo vsadený do danej lokality určite nebude nejakou enviromentálnou záťažou pre dané prostredie pokiaľ sa v jeho okolí nebude hromadiť odpad. Stále je to prijateľnejšia varianta, ako kopec plechových búd z pojazdnej dielne PRAGA V3S,ktoré sa v niektorých častiach lesov nachádzajú "volne pohodené" :wolf:
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Ďalší

Späť na Prístrešky

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia