ako postavit pec?

Zapaľovanie ohňa rôznymi spôsobmi, vhodné drevo...

ako postavit pec?

Poslaťod ztresal » 28 Jan 2013, 14:32

Zdravim Vas vsetkych, chcem sa spytat ci niekto neviete nejaky sposob,ako by sa dala postavit piecka,aby aj ohriala a aby sa na nej dalo aj nieco uvarit, nemala by mat velke rozmery.
Obrázok užívateľa
ztresal
 
Príspevky: 8
Registrovaný: 20 Jan 2013, 23:07
Bydlisko: okres SB
Dal Ďakujem: 6 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: ako postavit pec?

Poslaťod Chameleon_sk » 28 Jan 2013, 17:51

Ahoj,
este by bolo fajn doplnit tvoj dopyt o informaciu ci tu piecku chces mat v exterieri ci interieri, ake mas moznosti materialov (dostupny kamen resp. moznost si nieco zvarit z plechov), atd.
No matter challenge, never back down
http://chameleonsk.wordpress.com
Obrázok užívateľa
Chameleon_sk
 
Príspevky: 273
Registrovaný: 19 Apr 2011, 23:27
Bydlisko: Dunajská Streda (weekend Beluša)
Dal Ďakujem: 313 x
Dostal Ďakujem: 467 x

Re: ako postavit pec?

Poslaťod Bacil » 28 Jan 2013, 18:04

Pvedzme, že sa dá jednoduchá urobiť z mierne obmurovaného plechového kýbla...na dne uvaríš, steny naakumulujú a hrejú...len odvod spalín vyriešiť dákou rúrou...všetko sa dá bežne nájsť na divokých skládkach a zrecyklovať...
Ak sa niekto ešte nerozhodol, tak môže porozmýšľať, či nedá 2% na záchranu hradu Čabraď...
Keď sa mačka môže ježiť...tak sa ježko môže mačkať!?
Obrázok užívateľa
Bacil
 
Príspevky: 175
Registrovaný: 18 Nov 2011, 14:53
Bydlisko: hrad Čabraď
Dal Ďakujem: 18 x
Dostal Ďakujem: 277 x

Re: ako postavit pec?

Poslaťod ztresal » 28 Jan 2013, 18:05

Chameleon_sk píše:Ahoj,
este by bolo fajn doplnit tvoj dopyt o informaciu ci tu piecku chces mat v exterieri ci interieri, ake mas moznosti materialov (dostupny kamen resp. moznost si nieco zvarit z plechov), atd.


ahoj
no zabudol som :( mala by byt v drevenej chyzke s rozlohou asi 2 na 3 m a material kamen a hlina. neviem aky kamen je vhodny,jedine co viem ze pieskovec sa nehodi pretoze ked sa nahreje tak praska...mozno nejaky plech sa najde ale nemam k dispozicii zvaracku...
Obrázok užívateľa
ztresal
 
Príspevky: 8
Registrovaný: 20 Jan 2013, 23:07
Bydlisko: okres SB
Dal Ďakujem: 6 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: ako postavit pec?

Poslaťod ztresal » 28 Jan 2013, 18:13

ten obmurovany kybel nieje zly napad... :yees: staci na obmurovanie hlina a kamen??
vyrezat tam dvierka a dieru na ruru potom to vsetko obmurovat...to by slo...a na tych skladkach najdes bezne vselico...niekedy to pomoze ale je skoda ze existuju
Obrázok užívateľa
ztresal
 
Príspevky: 8
Registrovaný: 20 Jan 2013, 23:07
Bydlisko: okres SB
Dal Ďakujem: 6 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: ako postavit pec?

Poslaťod atti.hombre » 28 Jan 2013, 19:16

Hlina a kameň...tak to má byť! :yees:
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: ako postavit pec?

Poslaťod ztresal » 28 Jan 2013, 19:56

atti.hombre píše:Hlina a kameň...tak to má byť! :yees:


mamas po ruke nejaky link ako na to??alebo nejaky sikovny planik??
Obrázok užívateľa
ztresal
 
Príspevky: 8
Registrovaný: 20 Jan 2013, 23:07
Bydlisko: okres SB
Dal Ďakujem: 6 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: ako postavit pec?

Poslaťod atti.hombre » 28 Jan 2013, 20:45

Videl si niekedy v kostole,alebo v starých budovách ako sú tvorené klenby? Princíp je rovnaký- vyselektuješ skaly podla velkosti a tvaru ( niektoré bude treba osekať- poliť ) a začneš klásť prvú vrstvu. Mali by do seba ako tak zapadať a medzery plniť hlinou ( ílom napr. ). Na tvare základne nezáleží či to bude štvorec abo kruh...Bud ukončíš piecku klembou,alebo plochým kameňom - to má výhodu možnosti varenia.V zadnej časti nechaj otvor pre komín ( môžeš ho tiež robiť zo skál,alebo použiješ rúru ). Jedna dôležitá vec - skala a hlina musí najprv poriadne uschnúť - až potom oheň zapaluj ,aby ti to uvolňujúca sa para nerozmetala.

takto si vieš pomôcť konštrukciou pri stavbe- skaly nepadajú dnu ( ale aká tvar zvolíš je na tebe ) :



Asi takto by to mohlo vypadať,len to bude zo skál :







no a ked sa ti to ozaj podarí tak dosiahneš v chajde takúto teplotu:



:mrgreen:
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: ako postavit pec?

Poslaťod ztresal » 29 Jan 2013, 09:47

atti.hombre ten posledny obrazok je :yees: kez sa k nemu dopracujem :D

ako to je z ochranou proti poziaru,nerad by som aby mi to zblklo vsetko,chajda stoji na hrebeni a okolo samy ihlicnan a luky.mam strach z iskier co vlietaju z komina..moze sa piecka postavit k stene,aj ked je z dreva?asi je dobre obit to miesto nejakym plechom okolo piecky a kominu...aky kamen je na to vhodny,ci je jedno??
Obrázok užívateľa
ztresal
 
Príspevky: 8
Registrovaný: 20 Jan 2013, 23:07
Bydlisko: okres SB
Dal Ďakujem: 6 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: ako postavit pec?

Poslaťod atti.hombre » 29 Jan 2013, 15:33

ak máš celú chajdu z dreva tak by som od steny nechal cca 10cm voľného priestoru...a ak komín bude plechová rúra tak plech aj na stenu ako zrkadlo na odraz tepla. Iskrám z komína moc nezabrániš- iba dostatočne vysokým komínom- asi ako majú teplárne :wink:
Netreba moc v piecke hicovať a tak ani tých iskier veľa nebude...
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: ako postavit pec?

Poslaťod macakv » 29 Jan 2013, 16:22

:mrgreen: Kamen neber z koryta potok a riek,ledo sa nezdrzis smiechu......zije v nich vodny duch a ten by sa hneval,keby si mu prikuril...
Nič nieje nemožné.
Obrázok užívateľa
macakv
 
Príspevky: 363
Registrovaný: 03 Júl 2011, 20:45
Bydlisko: Nitriansky kraj.
Dal Ďakujem: 312 x
Dostal Ďakujem: 442 x

Re: ako postavit pec?

Poslaťod divox » 30 Jan 2013, 10:27

Macak :lol: zabil..vodní sú tí najhorší duchovia
Obrázok užívateľa
divox
 
Príspevky: 297
Registrovaný: 02 Feb 2012, 16:26
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 507 x
Dostal Ďakujem: 544 x

Re: ako postavit pec?

Poslaťod Elév » 30 Jan 2013, 11:51

Vykašli sa na kameň, nevieš ktorý strelí! Zožeň si staré tehly z buračky (plné!), 2mm zvárací drát, spájaj to na hlinu (červenú - určite tam niekde máte) zmiešanú s cca 2-4mm pieskom - tri lopaty hliny/dve lopaty piesku plus voda, dobre premiesiť, ideálne nechať uležať a znovu premiesiť - nie je životne nutné.
Stavaj na kant - to rýcho pribúda, stavia sa po radoch samozrejme, ruku ktorou naberáš hlinu vždy pred nabratím pichni do vody, každú tehlu namočiť, ale aby nebola úplne napitá - aby stále sala a v mieste spoja opatlať hlinou. Keď máš hotový rad, nechať zavednúť (jedna cigaretka) a do každej tehly navrtať diery - kludne z hora, z drátu spraviť kramličky na mieru a každú tehlu zdrátovať so susednými - toto je najdôležitejšie! Pri nahriatí všetka matéria zväčši objem, dráty sa povolia a roztiahnu spolu s hlinou (tehlou) a pri chladnutí zasa zatiahnu všetko na svoje miesto, čiže nebudeš musieť po dvoch sezónach rozoberať a stavať odznova...
Ideálne je stavať to ako dvojplášťovú pec, čiže pec v peci, medzi vnútorným a vonkajším plášťom nechať dilatačnú medzeru cca 1cm.
Úplne rovnako sa postupuje ak nepoužiješ tehlu ale kachlice, len sú tam ešte nejaké ďalšie finty. Toto je princíp klasickej akumulačnej pece, ktorá ti bude skvele hriať aj celý tvoj život.
Nespomenul som kovanie - dvierka (dajú sa použiť aj zo starej práčky) ak chceš variť, tak platňa prípadne rúra na pečenie... a tiež som nespomenul cugy - prieduchy, lebo to by vyšlo na knihu... tuš tak :wink:
Pred stavbou si to nakresli a dobre premysli každý krok, nech po dvoch dňoch práce nemusíš všetko rozoberať (ako raz ja :? )!

Tu je moja ťažká akumulačná, ale bežne si v nej pečem klobásu, alebo kalím oceľ:

DSC01470.JPG


...a na varenie a pečenie (no tiež skvele a rýchlo hreje) mám takýto šporáčik:

DSC01472.JPG


No ak to chceš stavať v tej kolibe čo si spomínal v nejakom inom vlákne, tak sa radšej najskôr spýtaj majitela - je isté, že nejaký sa nájde!
"All we need here, God, is one little precision earthquake."
SeldomSeen Smith

groundgear
Obrázok užívateľa
Elév
 
Príspevky: 528
Registrovaný: 04 Sep 2011, 21:59
Bydlisko: Pacov
Dal Ďakujem: 195 x
Dostal Ďakujem: 1368 x

Re: ako postavit pec?

Poslaťod ztresal » 31 Jan 2013, 16:48

dakujem ti elev ale myslim si ze je to nad moje schopnosti zbudovat nieco podobne ako si pisal...uspokojim sa z kamenom a hlinou.nedaleko dediny sme chodili kopat ked sme stavali doma kachlovec...mne ide o jednoduchu piecku,v skromnych podmienkach,aby som mohol v tej chajde trvit cas aj pocas chladnejsich noci a ked bude vonku prsat aby sa tam dalo aj nieco uvarit...k stavbe sa dostanem az spadne sneh,momentalne je tam snehu ponad kolena a z mojim vybavenim by som riskoval vlastne zdravie...budem mat dost casu na premyslenie si vsetkeho co k tomu potrebujem...
Obrázok užívateľa
ztresal
 
Príspevky: 8
Registrovaný: 20 Jan 2013, 23:07
Bydlisko: okres SB
Dal Ďakujem: 6 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: ako postavit pec?

Poslaťod adam021 » 27 Nov 2013, 17:13

Elév , ty si tu písal že zožeň si staré tehly, stačia obyčajné tehly na piecku do garáže alebo musím kúpiť šamotové tehly? Dakujem
adam021
 
Príspevky: 3
Registrovaný: 27 Nov 2013, 17:11
Bydlisko: TT
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Ďalší

Späť na Oheň

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia