Oheň za dažďa, mokra...

Zapaľovanie ohňa rôznymi spôsobmi, vhodné drevo...

Re: Oheň za dažďa, mokra...

Poslaťod root » 06 Feb 2013, 11:50

veľakrát som to robil ( napríklad aj tam kde je suchého dreva na zemi málo a vyzbierané, v močarinách v okolí rybníka, v okolí koryta Váhu ) a ešte sa mi nestalo aby som nedal konár, alebo šnúru dole .. Aj keby konár nešiel ( po rozkývaní šiel zatiaľ každý ), rep-ka šnúra je natoľko šmykľavá, že po povolení šnúry ju závažie stiahne, aj keď je okolo konára jednoduchá sľučka. .. Ale netvrdím že sa niekedy nemôže nešťastne "zamotať" do haluziny ktorá sa nedá ulomiť .. :wink: Ide o šikovnosť a prax. Nebudem trhať predsa konár ako noha, ale taký, ktorý sa pod mojou váhou podporenou dynamikou pohybu nemá šancu udržať!
root
 
Príspevky: 382
Registrovaný: 15 Sep 2012, 00:49
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Dal Ďakujem: 176 x
Dostal Ďakujem: 491 x

Re: Oheň za dažďa, mokra...

Poslaťod Bic0 » 06 Feb 2013, 13:30

Ako pises, dolezite je aby bola snura dostatocne hladka. Ja mam miltecovy "paracord" a ten ma pomerne makky povrch co sa zachytava o drsnejsiu koru. Az som sa zlakol minule pri Hrone ze ho nedam dole z konara (zachytil sa mi o zivy co bol par cm od sucheho). Lezecka reep snura ma zvacsa hladky povrch, aj ked aj u nich som videl maksie snury ktore mali povrch poddajny. Inak pri ich nosnosti v pohode staci aj 3-4mm.
Bic0
 
Príspevky: 208
Registrovaný: 07 Máj 2012, 00:15
Bydlisko: Pezinok
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: Oheň za dažďa, mokra...

Poslaťod kenaiwolf » 06 Feb 2013, 13:41

Dakujem, ja len ci na to nemate nejake specialne udelatko :)
"... stay in shadows..."

instruktor prezitia firmy Confidence
Obrázok užívateľa
kenaiwolf
 
Príspevky: 91
Registrovaný: 08 Nov 2010, 12:31
Bydlisko: Dunajske ramena
Dal Ďakujem: 19 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: Oheň za dažďa, mokra...

Poslaťod root » 06 Feb 2013, 13:56

v najhoršom vylezieš na strom , alebo poprosíš okoloidúcu veveričku :D
root
 
Príspevky: 382
Registrovaný: 15 Sep 2012, 00:49
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Dal Ďakujem: 176 x
Dostal Ďakujem: 491 x

Re: Oheň za dažďa, mokra...

Poslaťod hurka » 05 Dec 2013, 21:27

mam jeden super rozpal, čo som zistil, keď sa mi chitily maskáče :D stačí repelentom autan postriekať vreckovky a to sa chití aj iskrou z rozbitého zapaľovača, vždy to mám v tube od šumivích vitamínov
Naposledy upravil hurka dňa 04 Okt 2014, 23:12, celkovo upravené 1
Obrázok užívateľa
hurka
 
Príspevky: 88
Registrovaný: 04 Dec 2013, 22:12
Bydlisko: košice, košická nová ves
Dal Ďakujem: 50 x
Dostal Ďakujem: 35 x

Re: Oheň za dažďa, mokra...

Poslaťod matkatereza » 04 Jan 2014, 11:52

Sice neprselo, no za mokra to bylo...

v baglu mam furt krabicku s brezovou kurou - nejen ty "vlasy" , co snadno sloupnutelne holou rukou, ale i treba 1mm tluste a siroke kusy - aby dost dlouho horely. Ted o vikendu jsem byl sakra rad, ze ji nosim opravdu dost, protoze kousek pod hrebenem v Jesenikach jsem prodelal asi nejtezsi zkousku s rozdelanim ohne. Jak rikam - kousek pod hrebenem = foukal vitr jako svina, vsechno drevo provlhly a pokryty krustou ledu. Prsty zkrehly na kost. Zadnej vetsi smrk, kde by se dalo olamat trochu sucheho chvoji taky v dosahu nebyl - vsechno provlhle. Spalil jsem vsechnu brezovou kuru, co jsem mel, ke zvetseni plamene jsem pouzival i papirove kapesnicky (vrele je doporucuju, chytaji jiskru perfektne) a dokonce jsem musel spalit i 2 plastove krabicky, ve kterych nosivam troud se zapalkami. Su totiz dement a gumu z duse, kterou jsem nosil spolu s krabickama jsem asi v zapalu baleni nekde vytrousil :( Firesteelem jsem malem ani nemohl krisnout, jak se mi klepaly ruce. No nakonec se zadarilo a my jsme neumrzli :camp: Ohen jsem delal v zavetri zahrabu, aby mi ho ten blizzard hned nesfoukl :yees:

Nebylo to poprve, co jsem delal pozar v lese na snehu, no tentokrat jsem o sobe opravdu zacal pochybovat, ze to dokazu. Timto se kaji, neb jsem tady v jednom vlaknu psal, ze firesteel je pro holky. Pochybuju, ze s pazourkem a ocilkou bych to tam nahore zvladl :skaut:
Prílohy
1534314_580993465311096_1707305926_n.jpg
Obrázok užívateľa
matkatereza
 
Príspevky: 14
Registrovaný: 04 Apr 2013, 20:32
Bydlisko: Česká republika, Brno
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 25 x

Re: Oheň za dažďa, mokra...

Poslaťod radeton » 06 Jan 2014, 03:25

Môj osob.názor na rozkladanie ohňa v prírode pomocou materiálov získaných v prírode je nasledovný. Samozrejme že je dobré ovládať rozloženie ohňa za pomoci úplne primit.prostriedkov.Je to veľké plus pre človeka ktorý to dokáže ,a má to zmáknuté aj po prakt.stránke za každých okolností nie iba napozerané na You tube poprípade načítane niekde na nete.Tieto veci treba proste namakať aby ich jedinec mohol v prípade núdze úspešne použiť v praxi aj v stresovej situácii ináč toto nemá prakt.význam.Tak isto je plus keď jedinec vie, kde, a čo v prírode je dobré na podpal,a na rýchle rozloženie ohňa.Sú to užitočné vedomosti ktoré možno nikdy nebude daný jedinec vážne potrebovať,ale na druhej strane keď ich má zmáknuté môže niekedy v živote nastať situácia v ktorej mu to zachráni život.To je jedna vec stránky. Ale pokiaľ sa vyberám niekde na nejaký plánovaný pobyt mimo civilizácie, a mám možnosť sa na toto pripraviť (čo je v drvivej väčšine prípad normálnych milovníkov prírody) tak sa na to náležite kvalitne pripravím po každej stránke,čím si ušetrím kopu času a energie v situácii ktorá môže pri takomto pobyte nastať,či už sa jedná o rozloženie ohňa,alebo kopec iných činností spojených s takýmto pobytom.Nebuďem si baliť do bágla brezovú kôru aby som pomocou nej rozkladal niekde v horách zúfalo oheň,a ani kresadlo, a rôzne prírodné materiály ku tomu.Kresadlo môžem mať zavesené na krku ako morálnu barlu ,ale vybavím sa kvalitným moderným prostriedkom na rýchle rozloženie ohňa čo mi ušetrí kopu času a energie ktorú využijem efekt.na inú činnosť.Na margo tohoto uvediem príklad.Členovia špecial.jednotiek pôsobiaci snáď v každej regulérnej armáde sveta (okrem armády spásy) tzn.aj v OS SR.ovládajú okrem mnoho iných činností aj rozloženie ohňa vo volej prírode iba s tým čo tam nájdu,nikdy tento oheň nezakladajú týmto spôsobom,ale použijú komponent zo svojej síce relat.malej, ale o to dômyselnejšej výbavy,ktorým rýchlo a bez vynaloženia zbytočnej energie založia oheň.( načo strácať čas, a energiu niečím čo nie je nutné.)Tak že, suma sumárum berem že niekto sa vyberie do prírody trochu si za zálesáčiť ,a skúša rozložiť napr.oheň primit.spôsobom, no pokiaľ to už mám bezpečne zmáknuté, a dokážem to za každých okolností nebudem sa trápiť a vynakladať zbytočne energiu na takýto pracný spôsob založenia ohňa.Načo aj nemá to v podctate pre mňa žiadny ďalší prínos. Vyjadril som svoj osobný názor nikomu sa ho nesnažím vnucovať iba som ho prezentoval. :wolf:
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Oheň za dažďa, mokra...

Poslaťod Hrom » 01 Feb 2014, 07:29

No a můj osobní názor, který nikomu nevnucuji...je, že opakování je matkou moudrosti. A tak pokud není žádný stres, tak si oheň založím bez berliček civilizace. Tak jak to dokázali naši předkové. V záloze mohu mít třeba i tu "důmyslnou výbavu" speciálních jednotek. Ale vědomí, že se bez ní opakovaně obejdu, to je úplně jiná úroveň. Osvobodit se od zátěže civilizace...Proto přece chodí mnoho lidí do přírody. Hrom
Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Hrom
 
Príspevky: 66
Registrovaný: 04 Dec 2012, 10:08
Bydlisko: Český Krumlov
Dal Ďakujem: 93 x
Dostal Ďakujem: 147 x

Re: Oheň za dažďa, mokra...

Poslaťod radeton » 01 Feb 2014, 23:37

Veď v pohode Hrom zakladaj si oheň ako chceš kľudne aj ako pračlovek počkaj v prírode na vhodnú chvíľku kým niekde do stromu udrie blesk aj to má tiež svoje čaro,ale skús si dať taký 30-40 km presun s báglom na chrbte, a keď ku koncu dňa budeš už padať na nos od únavy, tak potom oceníš že si si do bagla vzal zápalky, a romantika rozkladania ohňa trením ťa rýchlo prejde.Tým príspevkom som chcel naznačiť ,že je plus keď človek ovláda tieto primit.techniky rozloženia ohňa,a nechcem ich v žiadnom prípade dehonestovať,ale pokiaľ ich mám namakané nebudem týmto spôsobom zakladať oheň za každú cenu.Stojí to kopec energie a času pokiaľ to robíš iba z toho čo nájdeš v okolí, a tá mi bude chýbať pri inej činnosti pokiaľ sa pohybujem v teréne dlkšiu dobu odkázaný sám na seba.Iné je keď si vybehneš s kamošom za humná prenocovať a budeš tam rozkladať oheň primit.spôsobom, a iné keď si nejakú dobu v teréne a funguješ tam,a už úplne iné je rozkladať oheň v krízovej situácii keď ide fakt o držku,ale to už sme dosť odbočili od danej témy admi sory.
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Oheň za dažďa, mokra...

Poslaťod Marekk » 09 Feb 2014, 23:18

Vrtá mi hlavou jedna věc. Jak uchovat a přenášet práchno (ať už troudnatec, nebo zuhelnatělou látku) tak, aby zůstala suchá za každého počasí.

Nyní mám ohnivou výbavičku v plastové vodotěsné krabičce Lock&Lock, ale to není moc stylové. Naši předci přeci museli mít nějaký transportní obal, kde měli "nádobíčko" na oheň schované před deštěm. Napadá mne pouze obal z kůže impregnované sádlem nebo voskem. Nic lepšího jsem nevymyslel?

Proto bych se chtěl zeptat, co používají zdejší "LH buškrafteři".
Děkuji
Obrázok užívateľa
Marekk
 
Príspevky: 55
Registrovaný: 19 Dec 2013, 16:16
Bydlisko: VÝCHODOČECH
Dal Ďakujem: 78 x
Dostal Ďakujem: 68 x

Re: Oheň za dažďa, mokra...

Poslaťod Pája » 09 Feb 2014, 23:30

No, je to vcelku prosté, používaly se močové měchýře, ty jsou nepromokavé jaksi naturálně. Případně obaly z voskovaného/ olejovaného plátna.

Obrázok
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Oheň za dažďa, mokra...

Poslaťod Marekk » 09 Feb 2014, 23:37

Děkuju, to zní logicky :)
Možná i střevo by se dalo použít, když už se používalo tak nějak pro pány... (v Africe tlusté, u nás tenké :D )
Obrázok užívateľa
Marekk
 
Príspevky: 55
Registrovaný: 19 Dec 2013, 16:16
Bydlisko: VÝCHODOČECH
Dal Ďakujem: 78 x
Dostal Ďakujem: 68 x

Re: Oheň za dažďa, mokra...

Poslaťod sally » 10 Feb 2014, 14:09

Hlavné použitie čriev bolo na jaternice a klobásy [-X :mrgreen:
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Oheň za dažďa, mokra...

Poslaťod juraj1974 » 10 Feb 2014, 14:14

OT:

Myslim si ze aj on pise o klobaskach... :mrgreen:
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Oheň za dažďa, mokra...

Poslaťod Borsuk » 10 Feb 2014, 18:01

Vy ste pekné prasata,keď myslíte na to isté na čo ja.
Obrázok užívateľa
Borsuk
 
Príspevky: 141
Registrovaný: 19 Júl 2012, 20:03
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 508 x
Dostal Ďakujem: 170 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Oheň

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť


cron