Oheň lukom [Bow drill]

Zapaľovanie ohňa rôznymi spôsobmi, vhodné drevo...

Re: Oheň lukom [Bow drill]

Poslaťod SKW » 01 Sep 2014, 23:45

Sú situácie, keď je v lese mokro a neviete nájsť suché materiály na výrobu hniezda pre rozfúkanie uhlíka (tráva, lístie, kôra atď.). V takomto prípade aplikujem jednu z dvoch netradičných, dalo by sa povedať špeciálnych metód rozfúkania uhlíka na plameň aj bez typického hniezda. Ak sa v blízkosti nachádza smrekový porast, zamierim tam. Pod veľkým košatým smrekom máte veľkú šancu, že aj po dlhotrvajúcich dažďoch nájdete niekde medzi koreňovými nábehmi vrstvy suchého popadaného ihličia. To je možné celkom efektívne použiť na rozfúkanie uhlíka na plameň.
Obrázok

Obrázok

Obrázok

Nazbieral som pár hrstí ihličia a smrekové raždie. Smrek je skutočným priateľom zálesáka a to nielen pri zakladaní ohňa.
Obrázok

Normálne by ste uhlík opatrne vyklopili do hniezda suchej trávy a rozfúkali. Pri použití smrekového ihličia uhlík nechajte na podložke na zemi a len ho jemne obsypte ihličím. Najprv po obvode a potom aj jemne zvrchu tak, aby sa nenarušila jeho celistvosť. Začnite jemne fúkať.
Obrázok

Obrázok

Obrázok

Ihličie je veľmi horľavé a po chvíli fúkania sa uhlík rapídne rozrastie. Ak vidíte že mu treba priložiť, pokojne na kôpku nasypte ďalšie ihličie a pokračujte v rozfúkavaní. Po chvíli koncentrovaného fúkania z kôpky vyšľahne plameň.
Obrázok

Obrázok

Nad plameňom teraz pridržte zväzok smrekového raždia, prípadne nastrúhané kučeravé polienka (Feathersticks). Raždie sa chytí celkom rýchlo, následne už treba len prikladať ďalšie tenké drievka alebo triesky, postupne pridávať hrubšie až kým oheň nie je silný a stabilizovaný.
Obrázok

Toto je jeden zo spôsobov, keď je všetko mokré a neviete nájsť nič na výrobu hniezda. Smrek vám poskytne všetko potrebné. Ak by bolo mokré úplne všetko, aj ihličie pri báze smreka, tak pomôže už len technika nastrúhania "Feathersticks". Jemné stružlinky sa dajú použiť na rozfúkanie podobne ako som použil ihličie, prípadne z nich môžete urobiť hniezdo ak sú dostatočne jemné. Táto technika je vhodná najmä v zime keď je všetko skryté pod snehom.
Obrázok

Odkaz na celý článok - Bow drill tréning (15.VII.2014)
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Oheň lukom [Bow drill]

Poslaťod Hrom » 03 Sep 2014, 08:31

Velmi dobré na rozfoukání ohně je také borové jehličí, je delší než smrkové a myslím, že se s ním lépe pracuje. Hrom
Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Hrom
 
Príspevky: 66
Registrovaný: 04 Dec 2012, 10:08
Bydlisko: Český Krumlov
Dal Ďakujem: 93 x
Dostal Ďakujem: 147 x

Re: Oheň lukom [Bow drill]

Poslaťod macmatej » 01 Okt 2014, 17:44

Jedna obdoba bowdrillu, ale bez luku. Namiesto luku ťahajú špagát minimálne dvaja ľudia na opačných stranách. Tento spôsob dodnes používajú na slávnostné zapaľovanie ohňa niektoré domorodé kmene, no dávnejšie sa používal aj na našom území.

Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Oheň lukom [Bow drill]

Poslaťod Hrom » 05 Okt 2014, 06:00

Něco podobného děláme také, viz obrázky. Snímky jsou z léta, 2011 kdy jsme tábořili na řece Střela.
Macmatej, prosím, upřesni které domorodé kmeny tento systém používaly. Kde na našem území a v kterém období. Velmi mne to zajímá. Hrom
Prílohy
IMG_8352.JPG
IMG_8345.JPG
IMG_8354.JPG
Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Hrom
 
Príspevky: 66
Registrovaný: 04 Dec 2012, 10:08
Bydlisko: Český Krumlov
Dal Ďakujem: 93 x
Dostal Ďakujem: 147 x

Re: Oheň lukom [Bow drill]

Poslaťod macmatej » 06 Okt 2014, 10:36

No tie domorodé kmene si už presne nespomínam, videl som to už dávno v nejakom dokumentárnom filme. Tuším to bolo niekde v Južnej Amerike.

Čo sa týka nášho územia, tak som videl fotku v knihe Návrat Slovenov s. 186. Fotka je prevzatá z jednej starej Slovenskej vlastivedy.
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Oheň lukom [Bow drill]

Poslaťod macmatej » 19 Okt 2014, 17:45

Ďalšia drevina vhodná na bowdrill je baza. Vyskytuje sa častejšie ako ostatné mäkké dreviny rastúce výlučne pri vode. Obtiažnosťou vytvoriť uhlík by som bazu prirovnal k vŕbe.

Set na obrázku je z jedného kusu dreva o priemere asi 10cm. Klátik je potrebné rozštiepiť v strede na dve polovice a z nich spraviť vrták a dosku.
Prílohy
baza.jpg
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Oheň lukom [Bow drill]

Poslaťod macmatej » 08 Mar 2015, 22:48

Pekné počasie ma vylákalo do lesa. Chcel som potrénovať bowdrill, ale nenašiel som žiadne klasické vhodné dreviny. Preto som siahol po tiež dobrej baze. Zaujímavosťou je, že sa mi trením nevytvoril zaoblený ale úplne zarovnaný koniec. Set bol vyrobený rozštiepením hrubého klátu. Inak uhlík sa vytvoril v pohode hneď na prvý krát.
Prílohy
baza2.jpg
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Oheň lukom [Bow drill]

Poslaťod Hrom » 17 Mar 2015, 00:34

Mistrem bezinky (bazy) je Gryf. Ten ji s oblibou používá i na hand dril. Konec svidříku má dokonce dutý (s jamkou). Občas jen vyštípne mezikruží v jamce na ohnivém prkénku a dělá oheň pod 45 sekund.
Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Hrom
 
Príspevky: 66
Registrovaný: 04 Dec 2012, 10:08
Bydlisko: Český Krumlov
Dal Ďakujem: 93 x
Dostal Ďakujem: 147 x

Re: Oheň lukom [Bow drill]

Poslaťod Gryf » 26 Mar 2015, 10:43

Hromie, przyjacielu to już są 42 vteřiny. :D

Obrázok
Obrázok

Rafał Łoziński

---
Świniopas, łazęga, powsinoga, wałkoń i szaławiła.
Obrázok užívateľa
Gryf
 
Príspevky: 101
Registrovaný: 08 Apr 2013, 14:36
Bydlisko: Wrocław
Dal Ďakujem: 130 x
Dostal Ďakujem: 170 x

Re: Oheň lukom [Bow drill]

Poslaťod Hrom » 05 Apr 2015, 08:05

Když je ta výsledková listina na světě..., chtěl bych upozornit, že i děvčata zvládají nelehké dílo založení ohně třením dřev. Ve starých knihách(lze stáhnout na webu) se občas dovíte, že to byly právě ženy, které ovládaly ohnivé umění lépe, než muži. Je to i logické. Ženám bylo vždy bližší vytvořit teplo domova než lov a boj, který přísluší lépe mužům.
Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Hrom
 
Príspevky: 66
Registrovaný: 04 Dec 2012, 10:08
Bydlisko: Český Krumlov
Dal Ďakujem: 93 x
Dostal Ďakujem: 147 x

Re: Oheň lukom [Bow drill]

Poslaťod Gryf » 20 Apr 2015, 17:11

Ogniowy łuk z lipy .

Obrázok

Obrázok

Obrázok

Obrázok
Obrázok

Rafał Łoziński

---
Świniopas, łazęga, powsinoga, wałkoń i szaławiła.
Obrázok užívateľa
Gryf
 
Príspevky: 101
Registrovaný: 08 Apr 2013, 14:36
Bydlisko: Wrocław
Dal Ďakujem: 130 x
Dostal Ďakujem: 170 x

Re: Oheň lukom [Bow drill]

Poslaťod macmatej » 20 Apr 2015, 22:55

Inak naposledy som prepašoval na palubu lietadla bowdrill set. :roll: A k tomu ešte dva kartóny cigariet. Do toho by som to snáď rozfúkal, keby bolo treba. :mrgreen:
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Oheň lukom [Bow drill]

Poslaťod macmatej » 23 Jún 2015, 22:55

Skúšal som vyrobiť vrták aj dosku na bowdrill z juky. Ideálne pre začiatočníkov, pretože to ide veľmi ľahko stačí pár ťahov a objaví sa uhlík. Na porovnanie obtiažnosti, ak by som lipe dal 1, topoľu 2 a smreku 4, tak juka sa nachádza v tomto hodnotení niekde okolo 0.3
Prílohy
Juka_Bowdrill_M.jpg
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Oheň lukom [Bow drill]

Poslaťod mephitis » 23 Jún 2015, 23:34

Mám vyzkoušenou také kombinaci Tůje - Tůje, o jejíž vhodnosti se zmiňuje i SKW ve své příručce oheň třením. Mohu potvrdit, že jde také o jednodušší možnost získání uhlíku. Tůje Západní je spíše známá jako málo vzrostlý keř, ale mám vlastní zkušenost, že dokáže vzrůst i do podoby vysokého stromu o průměru kmene až 50 cm. Desku i vrták jsem vyřezal z proschlého kmenového polena. Pravda, tento druh je u nás spíše exotická ozdoba zahrad dotažená ze sev. ameriky, volně v přírodě lze asi sehnat těžko.
ZEMĚ NEPATŘÍ LIDEM, LIDÉ PATŘÍ ZEMI. Mitakuye Oyasin

Obrázok
„Woodcraft je o životě s modrou oblohou nad hlavou“
Obrázok užívateľa
mephitis
 
Príspevky: 63
Registrovaný: 12 Jún 2015, 09:49
Bydlisko: ČR
Dal Ďakujem: 488 x
Dostal Ďakujem: 249 x

Re: Oheň lukom [Bow drill]

Poslaťod Gryf » 22 Aug 2015, 05:45

http://www.nfb.ca/film/fishing_at_stone_weir_pt_2

00:11:04

Ogień tarciem drew w inuickom wariancie. Paleolit w drugiej połowie XX wieku.
Obrázok

Rafał Łoziński

---
Świniopas, łazęga, powsinoga, wałkoń i szaławiła.
Obrázok užívateľa
Gryf
 
Príspevky: 101
Registrovaný: 08 Apr 2013, 14:36
Bydlisko: Wrocław
Dal Ďakujem: 130 x
Dostal Ďakujem: 170 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Oheň

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia