Oheň lukom [Bow drill]

Zapaľovanie ohňa rôznymi spôsobmi, vhodné drevo...

Oheň lukom [Bow drill]

Poslaťod SKW » 09 Dec 2010, 21:43

Niet pochýb, že oheň trením je jedna z najatraktívnejších techník v bushcrafte. Metóda s lukom je asi najvhodnejšia do našeho prostredia z hľadiska dostupnosti materiálov a náročnosti.
Tieto fotky som robil niekedy začiatkom mája 2010. Je na nich celkom pekne vidieť zblízka skoro celý proces tejto techniky, hlavne detailné zábery, ktoré vo videu niekedy nie je vidieť. Jediné čo tu nie je zobrazené je môj postoj, ale ten som ukázal napríklad tu.

Môjmu pohľadu neušla spadnutá osika (Populus tremula - topoľ osikový). Musela tam už nejakú dobu ležať, lebo bola dobre vyschnutá.
Obrázok

Takže som si odrezal dostatočne hrubý a dlhý konár z ktorého som vyrobil oba hlavné diely vrták aj dosku. Drevo je mäkké (no pozor nieje zhnité alebo zpráchnivené, ale pevné a suché) a vhodné pre techniku lukom.
Obrázok

Obrázok

Tu môžte vidieť všetky diely zostavy. Luk som vyrobil ze krivého hrabového konára (v podstate nezáleží na tom z akého dreva je, dokonca to môže byť rovná palica), povraz je paracord 550, ktorý je veľmi odolný, no v situácii o prežitie poslúžia dobre aj šnúrky od topánok, alebo akýkoľvek pevný povraz, najlepšie bavlnený. Ako vrchný diel som použil som hrubý kus kôry z agátu.
Obrázok

Vľavo sú dve varianty vrchného dielu ktorým je vyvíjaný tlak na vrták (Agátová kôra a kus agátového dreva). Vpravo je vidieť prvotné vypálenie jamky do dosky
Obrázok

a následné vyrezanie výrezu v tvare V, ktorý je akýmsi štandardom. Existujú však aj iné metódy získania uhlíka, ktoré by som mohol v prípade záujmu opísať v niektorom z budúcich príspevkov.
Obrázok

Na tejto fotke je po hlavnej námahe vytvorený uhlík vo výreze. V tejto chvíli nieje dôvod na paniku, pokiaľ je uhlík vytvorený dobre, tak nezhasne, bude tliet aj nasledujúcich pár minút a neustále silnieť
Obrázok

Obrázok

Uhlík vzniknutý metódou trenia dvoch driev je vlastne kôpka drevného prachu, ktorý je napoly zhorený, zuhoľnatený, čo bolo spôsobené vplyvom trenia a vysokej teploty. Nakoniec keď teplota vo výreze vzrastie na najvyššiu hodnotu tak sa táto kôpka prachu vznieti.
Obrázok

Obrázok

Keď bol uhlík dostatočne silný tak som ho preniesol do vopred pripravenej kôpky lístia.
Obrázok

Obrázok

Po chvíľke fúkania z listov vyšľahne plameň.
Obrázok

Dúfam, že sa vám môj piktoriál páčil.
Lesu zdar!

AKTUALIZÁCIA
Napísal som ďalší, tentoraz ešte podrobnejší článok o tejto technike:
Príručka ohňa trením – Ohnivý luk (Bow drill)

skw
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Oheň lukom [Bow drill][Fotky]

Poslaťod rayen » 09 Dec 2010, 21:53

keby ze mam klobuk na hlave tak ho dam dole, lepsi navod si ani nemohol urobit, ked sa niekto s tymto navodom nenauci takto urobit ohen, tak je totalne neschopny podla mna
Kto raz položí srdce na oltár prírody,stáva sa navždy jej túlavým psom...
Obrázok užívateľa
rayen
 
Príspevky: 333
Registrovaný: 01 Sep 2010, 16:42
Bydlisko: Pecenady
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 13 x

Re: Oheň lukom [Bow drill][Fotky]

Poslaťod Snypo » 09 Dec 2010, 21:54

=D> Kto umí, ten umí - pekná práca aj report,na najbližšom výlete sa o toto pokúsim.
"
Obrázok užívateľa
Snypo
 
Príspevky: 244
Registrovaný: 29 Sep 2008, 17:31
Bydlisko: Šalgovík - metropola východu
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 37 x

Re: Oheň lukom [Bow drill][Fotky]

Poslaťod sally » 09 Dec 2010, 22:14

Veľmi pekne napísané :idea:

Mne kamarát ukazoval túto techniku, no on si do uhlíka, resp. do výrezu pred hlavným "šmidlikaním" sypal práchno zo starých bútľavých stromov - ten drobivý jemný prášok. Teda mu stačilo tým lukom fidlikať len chvíľu, lebo nemusel vyrábať toľko "vlastného" prachu z dosky, keďže si tam nasypal už nazbieraný, ktorý si nosí v "prachovnici" podobnej tej, čo mali starí mušketieri na strelný prach.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Oheň lukom [Bow drill][Fotky]

Poslaťod SKW » 09 Dec 2010, 22:33

sally píše:Veľmi pekne napísané :idea:

Mne kamarát ukazoval túto techniku, no on si do uhlíka, resp. do výrezu pred hlavným "šmidlikaním" sypal práchno zo starých bútľavých stromov - ten drobivý jemný prášok. Teda mu stačilo tým lukom fidlikať len chvíľu, lebo nemusel vyrábať toľko "vlastného" prachu z dosky, keďže si tam nasypal už nazbieraný, ktorý si nosí v "prachovnici" podobnej tej, čo mali starí mušketieri na strelný prach.


To môže byť jedna z techník našich pradedov, starých zálesákov, ako si urýchliť založenie ohňa. Práchnivé drevo je jedno z najlepších prírodných materiálov na založenie ohňa, vynikajúco zachytí aj iskru a tlie. Čiže môže výrazným spôsobom ovplyvniť a zrýchliť vznietenie vo výreze. No len ak ho naozaj človek nosí so sebou, alebo ho nájde po ceste lesom. Inak keď máš len nôž a povraz tak si musíš všetok ten prach ''vyvŕtať'' :)
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Oheň lukom [Bow drill][Fotky]

Poslaťod Michal » 09 Dec 2010, 23:20

Ono najväčší trik tejto metódy je vhodne zvoliť drevo a nepanikáriť ked sa vytvára uhlík.

Mne sa to zatiaľ podarilo iba s jedným drevom: Smrek - oba komponenty dobre vyschnuté (podložka aj vrták) ako prítlačnú doštičku som mal jaseň (pre lepšie šmýkanie poctivo "mazaný" čestvou trávou a listami). Luk bol z krivej palice a šnúra paracord 550.
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Oheň lukom [Bow drill][Fotky]

Poslaťod matus » 23 Dec 2010, 17:23

dnes som urobil velky pokrok v tejto technike uz ca mi z toho cmudilo a padaly uz tmavo hnede piliny 8)
http://www.zalesactvo.wordpress.com
Príroda nikdy nezradi srdce ktoré ju miluje
Obrázok
Obrázok užívateľa
matus
 
Príspevky: 358
Registrovaný: 21 Nov 2010, 10:54
Bydlisko: hlohovec
Dal Ďakujem: 203 x
Dostal Ďakujem: 53 x

Re: Oheň lukom [Bow drill][Fotky]

Poslaťod Mipo01 » 14 Jan 2011, 22:09

Čo sa týka tej kombinácie driev tak podla mňa je to úplný základ aby sa to podarilo. Ja som to pár krát skúšal s rôznym drevom a niekedy to tlelo viac, niekedy menej.
Úplne ma ale fascinuje tá myšlienka, že človek má v lese len ten nôž a nejakú šnúrku a dokáže spraviť oheň :-) Skláňam sa pred všetkými čo toto dokážu a ten pictorial je uplna parada :-) Tak by mal vyzerat navod ;-)
Ešte prikladám jednu stránku ktorá je podla mňa super pre túto tému ;-)
Kód: Vybrať všetko
http://www.paukertova.cz/view.php?nazevclanku=rozdelavani-ohne-trenim-drev&cisloclanku=2008120001
Obrázok užívateľa
Mipo01
 
Príspevky: 13
Registrovaný: 13 Jan 2011, 16:11
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 6 x

Uzly na luku

Poslaťod SKW » 27 Jan 2011, 13:36

V inej téme padla otázka ohľadom uzlov na luku.
Na vrchnej časti používam výrez v tvare L a jednoduchú slučku.
Obrázok

Obrázok

Spodná časť luku môže byť vyriešená aj tak ako vrchná, alebo vyrezaná drážka dookola po obvode, alebo pri permanentnom riešení luku prevŕtaním dierky. Uzol pozostáva zo španovacieho uzla a niekoľkých jednoduchých slučiek.
Obrázok

Obrázok
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Oheň lukom [Bow drill][Fotky]

Poslaťod mimi » 27 Feb 2011, 17:31

tuto techniku som skusala a totalne ma zdeptala lebo 2 hodiny v kuse som to drela a okrem dymu z toho nic nbolo co som mohla robit zle? :x
Obrázok užívateľa
mimi
 
Príspevky: 9
Registrovaný: 24 Feb 2011, 16:23
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Oheň lukom [Bow drill][Fotky]

Poslaťod matus » 27 Feb 2011, 17:35

jedine co ma napada moze byt zle drevo bud zla tvrdost alebo bolo navlhnute
http://www.zalesactvo.wordpress.com
Príroda nikdy nezradi srdce ktoré ju miluje
Obrázok
Obrázok užívateľa
matus
 
Príspevky: 358
Registrovaný: 21 Nov 2010, 10:54
Bydlisko: hlohovec
Dal Ďakujem: 203 x
Dostal Ďakujem: 53 x

Re: Oheň lukom [Bow drill][Fotky]

Poslaťod Michal » 01 Máj 2011, 16:47

Dôležité je mať naozaj čo najsuchšie drevo. Ja som sa bol pokúšať dvakrát, včera a dnes, používal som vŕbové drevo na všetky komponenty (luk, vrták, doštička a prítlačná vecička - táto jediná bola z čerstvého dreva)

Včera som našiel drevo, ktoré som myslel, že bude dosť suché, ale nebolo. Pri vŕtaní krásne husto dymilo, ale žiaden uhlík sa nevytvoril a po 6 pokusoch som to vzdal.

Dnes sa mi to podarilo na prvý šup, pri použití rovnakého vrtáka, ktorý som nechal cez noc doma trošku preschnúť a doštičku som si zase rezal na mieste, tentokrát som našiel vetrom zlomený suchý konár. Uhlík sa vytvoril pekný silný, len som na prvý krát podcenil množstvo kvalitného sekundárneho práchna, ktoré bolo navlhnuté z nočnej dažďovej prehánky. Na druhý krát sa podarilo všetko v poriadku a vyčarilo mi to veľký úsmev na tvári :D
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Oheň lukom [Bow drill][Fotky]

Poslaťod macmatej » 02 Máj 2011, 00:25

Dneska som skusal lieskovy vrtak a lipovu dosticku. Vsetko dobre preschnute. Dym sa objavil hned po par sekundach. Ale k poriadnemu uhliku som sa nedopracoval.
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Oheň lukom [Bow drill][Fotky]

Poslaťod juraj1974 » 02 Máj 2011, 07:54

U mna je to podobne. Kopec dymu a.... nic :-k Je to posledny sposob o ktorom viem ze sa nim da zalozit ohen ktory som ja osobne este nezvladol... :cry:
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Oheň lukom [Bow drill][Fotky]

Poslaťod SKW » 02 Máj 2011, 10:38

juraj1974 píše:U mna je to podobne. Kopec dymu a.... nic :-k Je to posledny sposob o ktorom viem ze sa nim da zalozit ohen ktory som ja osobne este nezvladol... :cry:


Ešte zopár spôsobov/metód založenia ohňa trením existuje juraj. Je pravda, že metóda s lukom sa dá naučiť asi najľahšie zo všetkých. Je to najvhodnejšia metóda do našeho prostredia, pretože sa dajú použiť dreviny, ktoré sú u nás veľmi rozšírené a pri niektorých ostatných metódach by ich použitie nebolo možné alebo len obmedzené na určitú časť zostavy. Čo je ale najväčšie plus, luk vám dáva obrovskú mechanickú výhodu oproti iným m. Je to veľmi spoľahlivý spôsob založenia ohňa aj v zimnom období, alebo v slabom daždi.

Ďalšie metódy založenia ohňa trením:

Ručný vrták (Hand drill) - Oheň trením no bez luku s použitím dlhého vrtáka a vŕtaš rukami. Správne materiály sa dajú nájsť aj u nás. Je to náročnejšie než bow drill, no po osvojení je to veľmi spoľahlivá metóda a ja tvrdím, že aj jednoduchšia a rýchlejšia. Trecí set je vyrábaný predom cielene aby mohol byť nosený so sebou, nie je to technika na prežitie.

Ohnivá píla (Fire saw) - Je používaná v tropických oblastiach, pretože tam nájdeš bambus, ktorý je najideálnejším materiálom pre túto metódu. Stručný princíp. Jeden kus rozštiepeného suchého bambusu zaprieš do zeme a pritlačíš naň bruchom/hruďou. Pripraveným druhým rozštiepeným kusom suchého bambusu držiac ho rukami za konce, kolmo trieš (píliš) o ostrú hranu stojaceho kusu. V dieli ktorý držíš máš upevnené bambusové hobliny tenkým pásikom bambusu. Uhlík sa vyformuje v nich, po prepálení dreva na druhú stranu bambusu. Dá sa to urobiť aj naopak, no najideálnejšie je vidieť to, takto si to len sotva dokážeš predstaviť.

Ohnivý pluh (Fire plow) - Táto metóda pochádza z Tichomorských ostrovov. Vyžaduje veľmi špecifické druhy drevín aby sa dala jednoducho použiť. Je to tiež jedna z najviac kaloricky náročných metód. Stručný princíp je taký, že jedným kusom dreva veľmi rýchlo rýpeš do dosky a na konci cestičky sa nahromadí prach, ktorý vyformuje uhlík.

Ohnivý jazyk (Fire thong) - Tiež metóda ktorá má korene v ďžungliach, asi najmenej známa metóda zo všetkých. Používa sa pri nej veľmi pevná tenká liana (Rattan), ktorou manipuluješ presne tak isto, akoby si pílil drievko ručnou reťazovou survival pílkou. V mieste kde prebieha trenie driev je potrebne zachytit prach a vyformovať uhlík. Je to dosť ošemetná metóda a u nás pre ňu nevidím nijaké využitie okrem nejakých demonštrácií.

Tu je napríklad môj klasický hand drill s dlhým vrtákom, veľmi obľúbená metóda, všimni si relatívne rýchly proces zapálenia ohňa.


Nejdem sem dávať kadejaké videá ku každej metóde, kto chce vie si to nájsť na youtube sú ich stovky, stačí zadať tie anglické názvy, ktoré som uviedol pri každej metóde
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Ďalší

Späť na Oheň

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 5 hostia


cron