Oheň lukom [Bow drill]

Zapaľovanie ohňa rôznymi spôsobmi, vhodné drevo...

Re: Oheň lukom [Bow drill][Fotky]

Poslaťod SKW » 08 Máj 2011, 15:08

Výborne! Ten moment, keď sa ti poprvý krát podarilo založiť oheň trením si zapamätáš navždy. Je to úžasný pocit ;-)

Ten kamenný prítlačný diel úplne zmenil situáciu že?
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Oheň lukom [Bow drill][Fotky]

Poslaťod juraj1974 » 08 Máj 2011, 16:03

presne tak. Normalne mi to spravilo den. Tesil som sa ako ked som dostal korcule pod stromcek :lol: A ten kamen je fantasticka vec. Diky Pawuk.... :wink:
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Oheň lukom [Bow drill][Fotky]

Poslaťod pawuk » 08 Máj 2011, 16:39

juraj1974 píše:presne tak. Normalne mi to spravilo den. Tesil som sa ako ked som dostal korcule pod stromcek :lol: A ten kamen je fantasticka vec. Diky Pawuk.... :wink:


niet začo :)
aspon si vrták zničil? :D
myslím vrták do kameňa...
...človek je jediné zviera, ktoré je cítiť dymom...
Môj youtube kanál
e-shop
Obrázok užívateľa
pawuk
 
Príspevky: 134
Registrovaný: 19 Aug 2010, 12:48
Bydlisko: Banská Bystrica
Dal Ďakujem: 57 x
Dostal Ďakujem: 50 x

Re: Oheň lukom [Bow drill][Fotky]

Poslaťod juraj1974 » 08 Máj 2011, 17:01

Nie. Neznicil. Vrtak vydrzal v pohode. Pomale otacky bez priklepu a slo to. Samoska ze to bol vidiak... :lol:
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Oheň lukom [Bow drill][Fotky]

Poslaťod ňaňo » 11 Máj 2011, 20:52

Ahojte chlopi ste ma normalne namotali az vyzdraviem tak to skusim.
ňaňo
 
Príspevky: 24
Registrovaný: 26 Apr 2011, 21:18
Bydlisko: Prievidza
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Oheň lukom [Bow drill][Fotky]

Poslaťod pawuk » 27 Máj 2011, 07:51

včera som trénoval :) :camp:
...človek je jediné zviera, ktoré je cítiť dymom...
Môj youtube kanál
e-shop
Obrázok užívateľa
pawuk
 
Príspevky: 134
Registrovaný: 19 Aug 2010, 12:48
Bydlisko: Banská Bystrica
Dal Ďakujem: 57 x
Dostal Ďakujem: 50 x

Re: Oheň lukom [Bow drill][Fotky]

Poslaťod juraj1974 » 27 Máj 2011, 08:11

Raz darmo kamo. Zistil som aj ja ze ked to raz cloveka drapne tak je to na vely zivot. Mas moj RE5PEKT...
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Oheň lukom [Bow drill][Fotky]

Poslaťod Rolf » 16 Jún 2011, 22:42

S akým drevom máte pri tejto technike zakladania ohňa najlepšie skúsenosti lieska, topoľ...?
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Re: Oheň lukom [Bow drill][Fotky]

Poslaťod SKW » 16 Jún 2011, 23:36

1.vŕba
2.topoľ
3.lipa
4.jelša
5.lieska
6.borovica


-Výber správneho dreva je kľúčový faktor pri trecích metódach.
-Toto sú bežne dostupné dreviny v našich lesoch, ktoré považujem za najvhodnejšie na oheň trením. Pre mňa je najlepšia vŕba a topoľ, niekto by napríklad dal na prvé miesto tiež výbornú lipu, no na môj vkus je až príliž mäkká a jej ďalšou nevýhodou je, že v prírode vďaka tomu veľmi rýchlo zhnije a málokedy sa nájde vhodný, nespráchnivený kus.
-lieska zas poskytuje perfektné vrtáky.
-Sú tu potom aj také dreviny, ktoré niesú až tak bežné napríklad brečtan, ten je tiež výborný, no málokedy ho nájdete v prírode už suchý.
-Vo všeobecnosti ihličnaté dreviny niesú vhodné na oheň trením, kvôli zvýšenému obsahu živice. Síce je možné založiť oheň aj so smrekovým, alebo borovicovým drevom, no vynaložíte oveľa väčšie úsilie, než napríklad s topoľom, a celkovo šance na úspech sú nižšie.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Oheň lukom [Bow drill][Fotky]

Poslaťod macmatej » 17 Jún 2011, 08:30

Zalezi aj na vybere dreviny zvlast pre vrtak a pre dosticku? Alebo je najvhodnejsie vyrobit obe z rovnakeho dreva?
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Oheň lukom [Bow drill][Fotky]

Poslaťod SKW » 17 Jún 2011, 11:00

Skôr je to akási mylná domnienka, žeby vrták a doska mali byť z odlišného dreva. Je lepšie keď sú z rovnakého druhu dreva, najlepšie z toho istého kusu, ktorý nájdete v lese. Vtedy pri trení ubúda zuhoľnatený prach rovnomerne aj z vrtáka aj z dosky a vytvára uhlík. Čiže osobne preferujem oba diely z rovnakého dreva.

Síce to funguje aj pri rozdielnych materiáloch, niektoré kombinácie môžu fungovať výborne, napríklad doska z vŕby a vrták z liesky. Ak už nemáte inú možnosť len iný vrták a inú dosku, tak musí byť dodržaná zásada, že vrták by mal byť tvrdší ako doska. No nemali by ste prehnať pomer tvrdosti, lebo sa vám môže stať, že ak použijete príliž mäkkú dosku(lipa) a príliž tvrdý vrták (čojaviem javor) tak sa prevrcete na dno bez toho, aby sa vám vyformoval uhlík.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Oheň lukom [Bow drill][Fotky]

Poslaťod Rolf » 17 Jún 2011, 21:38

Vďaka za informácie. Vždy som si chcel osvojiť túto techniku zakladania ohňa, no poradiť nebol kto a sám som sa do toho nikdy nepustil. Myslel som si, že bez niečích praktických skúseností, by to bola zdĺhavá, lopotná práca. Vždy som mal pocit, že úspech pri tejto technike závisí v značnej miere od výberu vhodného dreva. Pravdupovediac, by ma asi nikdy nenapadlo, že najvhodnejšia drevina na túto prácu je "obyčajná" vŕba. Určite to najbližšie vyskúšam, ale viac ma priťahuje technika trenia iba medzi dlaňami rúk. Vyzerá jednoduchšia a rýchlejšia. O:)
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Re: Oheň lukom [Bow drill][Fotky]

Poslaťod pawuk » 18 Jún 2011, 12:45

Rolf píše:Vďaka za informácie. Vždy som si chcel osvojiť túto techniku zakladania ohňa, no poradiť nebol kto a sám som sa do toho nikdy nepustil. Myslel som si, že bez niečích praktických skúseností, by to bola zdĺhavá, lopotná práca. Vždy som mal pocit, že úspech pri tejto technike závisí v značnej miere od výberu vhodného dreva. Pravdupovediac, by ma asi nikdy nenapadlo, že najvhodnejšia drevina na túto prácu je "obyčajná" vŕba. Určite to najbližšie vyskúšam, ale viac ma priťahuje technika trenia iba medzi dlaňami rúk. Vyzerá jednoduchšia a rýchlejšia. O:)


:D :D :D
Naozaj iba vyzerá.
Najskor sa nauč bow drill a až potom sa venuj hand drillu.
Ver mi na hand drille sa namakáš oveľa viac a tie krvavé dlane nie sú sranda :)
V jednom dieli Ray Mears zakladal oheň hand drillom.
Väčšie pluzgiere na dlaniach som nikdy nevidel :)
...človek je jediné zviera, ktoré je cítiť dymom...
Môj youtube kanál
e-shop
Obrázok užívateľa
pawuk
 
Príspevky: 134
Registrovaný: 19 Aug 2010, 12:48
Bydlisko: Banská Bystrica
Dal Ďakujem: 57 x
Dostal Ďakujem: 50 x

Re: Oheň lukom [Bow drill][Fotky]

Poslaťod Rolf » 18 Jún 2011, 19:37

pawuk píše:
Rolf píše:Vďaka za informácie. Vždy som si chcel osvojiť túto techniku zakladania ohňa, no poradiť nebol kto a sám som sa do toho nikdy nepustil. Myslel som si, že bez niečích praktických skúseností, by to bola zdĺhavá, lopotná práca. Vždy som mal pocit, že úspech pri tejto technike závisí v značnej miere od výberu vhodného dreva. Pravdupovediac, by ma asi nikdy nenapadlo, že najvhodnejšia drevina na túto prácu je "obyčajná" vŕba. Určite to najbližšie vyskúšam, ale viac ma priťahuje technika trenia iba medzi dlaňami rúk. Vyzerá jednoduchšia a rýchlejšia. O:)


:D :D :D
Naozaj iba vyzerá.
Najskor sa nauč bow drill a až potom sa venuj hand drillu.
Ver mi na hand drille sa namakáš oveľa viac a tie krvavé dlane nie sú sranda :)
V jednom dieli Ray Mears zakladal oheň hand drillom.
Väčšie pluzgiere na dlaniach som nikdy nevidel :)



Trochu viem, čo ma pri hand drille čaká a máš pravdu,že to nie je jednoduché. O:) Ale raz som to už doma skúšal a celkom mi to šlo, drevo dymilo, ale nevytváral sa uhlík, zrejme to bolo tvrdšie drevo. Ani na dlaniach som nemal pľuzgiere iba trochu, na dotyk, ma boleli dlane :yawinkle:
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Re: Oheň lukom [Bow drill][Fotky]

Poslaťod Miloslav Pletánek » 19 Jún 2011, 20:51

Ahoj, když jsem začínal s handdrillem tak mě boleli dlaně a hlavně kůstky. Poslední dobou vrtím délkou vrtáků okolo 15 cm a mám takové puchře, že by mi je snad i odborník "záviděl". Jinak když dám rukám týden klid a potom vemu vrták okolo 25 cm dlouhý tak mi ruce vydrží mnohdy i na 5 pokusů, ale to záleží na rychlosti kdy docílím žhavé coš je ovlivněné kvalitou dřeva 22 s. - 3 min. Jak to trvá déle než 2 minuty je to u mě zlé potom mi začnou naskakovat na dlaních puchýře i tam kde je chlapy od lopaty mají i tam kde je nemívají a to poslední dobou na dlani v úrovni malíčku. To se mi dříve nestávalo. Nyní zřejmě zatěžuji jinou část dlaně. Mojí chybou je, že zapomínám silně sevřít do vrtáku obě dlaně a soustředím se pouze na tlačení vrtáku dolů. Chce to však obojí součastně. Lépe by to však napsal praktik Maťo. Tady mám jedno z mnohých videí s nesestříhnutým vrtáním handdrilem.Rozfoukávání je už skrácené a poskládané že tří videí, aby u toho lidi neusnuli.
http://www.youtube.com/user/MILOSLAVJMP ... HGpNMCbdJY

Techniku Handdrilem zatím nejlépe vysvětlil můj bushcraft slovenský přítel Jesenius http://www.youtube.com/user/Jesenius200 ... fltbZ3ZGuM
Miloslav Pletánek
 
Príspevky: 10
Registrovaný: 25 Mar 2011, 21:41
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Oheň

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť