Oheň lukom [Bow drill]

Zapaľovanie ohňa rôznymi spôsobmi, vhodné drevo...

Re: Oheň lukom [Bow drill][Fotky]

Poslaťod juraj1974 » 02 Máj 2011, 11:11

Asi uz viem kde robim chybu. Je to ten zarez na vypadavanie uhlika. Mam ho maly (..zarez..)
Je obdivohodne ako to dokazes a este rukami... Normalne po zhliadnuti videa som sa zacal hambit za svoju neschopnost tymto sposobom zalozit ohen. Hned ako pridem domov sa zasijem a idem dymit... :roll: Bol by v tom :twisted: aby sa mi to uz nepodarilo.
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Oheň lukom [Bow drill][Fotky]

Poslaťod macmatej » 02 Máj 2011, 11:16

Obkukal som polynezku techniku na rozfukanie uhliku. Uhlik vlozim do suchej travy a kruzim nou vo vzduchu tak, aby som opisoval cislicu 8. Tato metoda mi dost pomaha, lebo ked do uhliku fukam priliz dlho, zacne sa mi tocit hlava. Mozno tato informacia niekomu pride vhod.
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Oheň lukom [Bow drill][Fotky]

Poslaťod SKW » 02 Máj 2011, 11:23

juraj1974 píše:Asi uz viem kde robim chybu. Je to ten zarez na vypadavanie uhlika. Mam ho maly (..zarez..)
Je obdivohodne ako to dokazes a este rukami... Normalne po zhliadnuti videa som sa zacal hambit za svoju neschopnost tymto sposobom zalozit ohen. Hned ako pridem domov sa zasijem a idem dymit... :roll: Bol by v tom :twisted: aby sa mi to uz nepodarilo.


To je v pohode hanbiť sa nemusíš, je to normálne keď sa to učíš. Malý tip pri vyrezávaní V-výrezu. Urob ho taký rozšírený smerom k dolnej časti dosky, t.j. na spodku aby bol bol širší než navrchu. Nemusí to byť, ale je to plus, lebo získaš väčší uhlík a pri odstránení dosky z miesta, ti vďaka takému tvaru výrezu ostane uhlík pekne sedieť na podložke aj bez pridržania špičkou noža, alebo drievkom.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Oheň lukom [Bow drill][Fotky]

Poslaťod juraj1974 » 02 Máj 2011, 11:26

oK. SKUSIM TO TAK. Vdaka. Uz ma svrbi prdel a siel by som domov aby som to vyskusal.. :mrgreen:

-- 04 Máj 2011, 08:50 --

Edit: U mna nic nove :cry: Stale sa mi nepodarilo zapalit ohen bow drillom.. Jednoducho som uz z toho mimo. Aj zarez som urobil ako mi napisal SKW a nic... Vrtak mam z liesky spodok tiez. Aj popol som nastruhal ale netlel.... Normalne som sa na to namotal a som na sra..ky ked mi to len dymi a neviem sa pohnut dalej..
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Oheň lukom [Bow drill][Fotky]

Poslaťod Kapo » 04 Máj 2011, 09:32

Uplne najlepšie drevo na trecie drefká je lipa. /odpustí drobné chybičky v postupe/ Taktiež je najlepšie, ak sú oba kusy z rovnakého materiálu. Taktiež je tam vela drobných vifikundácií, ktoré urýchlujú a ulahčujú rozloženie ohňa.
Ono je predsa len lepšie sto krát vidieť, ako jeden krát čítať....či? :roll:
Stredný vek je vtedy, keď už chápeš, že nedokážeš zmeniť tento svet, no ešte ťa to trochu sere.
Som smrdutý trapér. Buskraft je pro holky.
Obrázok užívateľa
Kapo
 
Príspevky: 364
Registrovaný: 03 Máj 2011, 15:34
Bydlisko: Myjafsko
Dal Ďakujem: 14 x
Dostal Ďakujem: 109 x

Re: Oheň lukom [Bow drill][Fotky]

Poslaťod Michal » 04 Máj 2011, 16:04

juraj1974 píše:oK. SKUSIM TO TAK. Vdaka. Uz ma svrbi prdel a siel by som domov aby som to vyskusal.. :mrgreen:

-- 04 Máj 2011, 08:50 --

Edit: U mna nic nove :cry: Stale sa mi nepodarilo zapalit ohen bow drillom.. Jednoducho som uz z toho mimo. Aj zarez som urobil ako mi napisal SKW a nic... Vrtak mam z liesky spodok tiez. Aj popol som nastruhal ale netlel.... Normalne som sa na to namotal a som na sra..ky ked mi to len dymi a neviem sa pohnut dalej..


V tom pridade, zostava uz len moznost, ze drevo ktore si pouzil bolo este vlhke, alebo si slabo bowdrilloval na uplny zaver treba zabrat na plne gule... Mne sa pritom obvykle zacne robit obrovsky vela dymu, ale aj z miesta, kde je vrtak len pridrziavany a palia ma prsty:D A ak ti nepresmykuje lanko na vrtaku, potom je niekde chyba len s osude...

Skus si kusky (dosticku aj vrtak), s ktorymi si bowdrilloval odlozit dovnutra do sucha a potom to s nimi skus znova ked budes mat istotu, ze su poriadne suche. Resp. skus aj ine dreviny, Mne to dobre fungovalo so smrekovou doskou a z nej vyrezanym vrtakom a vrbou.
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Oheň lukom [Bow drill][Fotky]

Poslaťod SKW » 04 Máj 2011, 16:31

Na pohľad to môže vyzerať jednoduché, no je tam kopec vecí ktoré môžeš robiť zle. Dôležité je zastaviť sa a rozobrať situáciu. Čo robím zle?... Dobrým indikátorom toho, čo sa vlastne deje, je napríklad drevný prach. Akú má farbu? Akú má štruktúru? Je jemný ako prášok, alebo sú v ňom kúsky, útržky, rolky? Je čierny, hnedý, svetlohnedý?

Na základe tohto ti viem povedať, kde robíš chybu. Tiež mi odfoť tvoju lieskovú zostavu a uvidíme čo je tam za problém.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Oheň lukom [Bow drill][Fotky]

Poslaťod juraj1974 » 06 Máj 2011, 11:50

Diky chalani. Tento tyzdem sa mi trochu toho nakopilo a tak som ani nic neriesil.
Michal: Drevo som mal suche ako .... neviem co...
SKW: Cez vikend skusim znovu a urobim nejaky fotoserial....
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Oheň lukom [Bow drill][Fotky]

Poslaťod pawuk » 06 Máj 2011, 15:47

Dnes troška relaxu od učenia, tak som sa rozhodol spraviť malý bow drill set.
Spodnú dosku (fireboard) som vyrobil z lipy, vrták (spindle) je vyrobený z liesky (podla mna najlepší materiál na vrták, používam ho stále) a vrchný diel (socket) z kameňa s vyvŕtanou dierou. (vôbec nederie vrch vrtáka a pred pouzitím do dierky nakvapkám vosk alebo dávam do neho kúsok živice)
Touto cestou ďakujem výrobcovi za krásny socket z okruhliaka :)
Obrázok

Potom nasledovalo vypálenie prvej diery s minimálnou námahou. Na luku je klasický paracord 550. Na sockete vidno pekne vysklovatenú dierku, ktorá vrták nederie, ale ju v ňom hladká :)
Obrázok

Vyrezanie klasického Véčka nie Wécka :D
Obrázok

Po 20 sekundovom fidlikaní sa vytvoril krásny uhlík. Športu zdar :)
Obrázok
...človek je jediné zviera, ktoré je cítiť dymom...
Môj youtube kanál
e-shop
Obrázok užívateľa
pawuk
 
Príspevky: 134
Registrovaný: 19 Aug 2010, 12:48
Bydlisko: Banská Bystrica
Dal Ďakujem: 57 x
Dostal Ďakujem: 50 x

Re: Oheň lukom [Bow drill][Fotky]

Poslaťod SKW » 06 Máj 2011, 16:10

Dobrá práca pawuk! :yees: Máš fajný prítlačný kameň ;-).

Pár slov k treniu na hornom konci vrtáka, možno to pomôže aj jurajovi pri jeho učení. Cieľom je minimalizovať trenie na vrchu, preto aj tá viditeľne menšia jamka na rozdiel od tej dole, ktorá je v doske, tam naopak chceme trenie maximalizovať. Čím menšie trenie dosiahnete v prítlačnom dieli, tým sú vaše šance na úspech lepšie.
Taký vyleštený kameň je prakticky najlepšia prírodná varianta, no sú aj iné, ja zvyknem používať paroh. Dokonca sa dá použiť aj istý typ mušle, či odlomený vrch svietnika, po zabrúsení odlomenej časti. Niektorí ľudia dokonca preferujú menší tuning, kedy do plastovej rukoväte napríklad do mory, vydlabú priehlbinu a nalepia do nej odrezanú čajovú lyžičku. Nôž zasunutý v puzdre potom používajú ako držiak/prítlačný diel. Toto riešenie absolútne eliminuje trenie. Dobré je to hlavne pri učení sa.

Do drevených prítlačných dielov sa môže použiť nejaký dužinatý zelený list ako lubrikant, no nie je to vyslovene nutnosť.

Takto upravený kus parohu je výborný pomocník na potulkách lesom:

“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Oheň lukom [Bow drill][Fotky]

Poslaťod Michal » 06 Máj 2011, 19:21

Dnes som bol znovu fidlikať, jeden uhlík sa podaril, ale pokusov bolo celkovo 5. Badám, že som urobil chybu v prítlačnom dieliku, asi si spravím jeden z kameňa alebo paroha (diky za tipy chlapci :) )

Ešte mám jednu otázku, ako riešite prešmykovanie paracordu na vrtáku? Pritiahnuť sa mi už paracord nedal viac a keď som zastrúhal vrták do osemuholníkového prierezu zas to bolo dosť vibrujúce a pár krát mi to celé vyletelo z dosky. Skúšal som aj metódu egyptian bowdrill, ale niečo som urobil zle, lebo to bolo dosť voľné... Nejaké tipy?
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Oheň lukom [Bow drill][Fotky]

Poslaťod SKW » 06 Máj 2011, 19:45

Michal píše:Dnes som bol znovu fidlikať, jeden uhlík sa podaril, ale pokusov bolo celkovo 5. Badám, že som urobil chybu v prítlačnom dieliku, asi si spravím jeden z kameňa alebo paroha (diky za tipy chlapci :) )

Neni zač! ;-)

Michal píše:Ešte mám jednu otázku, ako riešite prešmykovanie paracordu na vrtáku? Pritiahnuť sa mi už paracord nedal viac a keď som zastrúhal vrták do osemuholníkového prierezu zas to bolo dosť vibrujúce a pár krát mi to celé vyletelo z dosky. Skúšal som aj metódu egyptian bowdrill, ale niečo som urobil zle, lebo to bolo dosť voľné... Nejaké tipy?

Fuha tak toto je dosť problém... ak ti prešmykuje paracord aj pri dobrom našpanovaní, tak bude niekde zrada, možno v kvalite paracordu? To sa mi nejako nezdá... :?
Paracord je nylon a ten sa počas vŕtania čiastočne natiahne/uvoľní. Ak vám začne prešmykovať vrták pri konci vŕtania, keď už-už máte získať uhlík, využite úchop luku vo svoj prospech. Prstami ruky, ktorou držíte luk pritiahnite tetivu smerom dovnútra a tým ju trochu našpanujete, občas to pomôže hlavne v závere.

Ak ti šmýka paracord, zrejme bude chyba v ňom. Skús zohnať hrubý bavlnený povraz, nesmie to byť syntetika, alebo ešte lepšie prúžok hrubšej kože, to je asi to najlepšie, kvalitná koža vydrží veľmi dlho a má dobrý "grip".
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Oheň lukom [Bow drill][Fotky]

Poslaťod punta9 » 06 Máj 2011, 20:43

S tim vrchnim pritlacnym dilem na nozi to dobre vymysleli u RAT 5.Udelali ho primo na rukojeti.
Prílohy
RC5PBK.jpg
RC5PBK.jpg (11.2 KiB) Zobrazené 8292 krát
Obrázok užívateľa
punta9
 
Príspevky: 85
Registrovaný: 01 Máj 2011, 21:46
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 40 x

Re: Oheň lukom [Bow drill][Fotky]

Poslaťod macmatej » 07 Máj 2011, 23:22

Ak presmykuje paracord, tak ho skus obtocit nie jeden, ale dva alebo tri krat okolo vrtaka. Z kazdou dalsou obtackou stupa trenie exponencialne.
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Oheň lukom [Bow drill][Fotky]

Poslaťod juraj1974 » 08 Máj 2011, 12:37

Vcera konecne nastal den D... :D Po pos..tom dni v praci sa mi podarilo dostat domov este po svetle a zacal com pripravy na dlho ocakavane drillovanie. Tu je vysledok:
P1070548.JPG
Prílohy
P1070525.JPG
P1070526.JPG
P1070527.JPG
P1070532.JPG
P1070538.JPG
P1070542.JPG
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Oheň

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť