Práchnovec kopytovitý (Fomes fomentarius)

Zapaľovanie ohňa rôznymi spôsobmi, vhodné drevo...

Re: Práchnovec kopytovitý

Poslaťod juraj1974 » 27 Apr 2011, 21:37

Ved presne to co si napisal ty. Samontne zapochybovanie o skutocnosti ze to ide. Mne sa podarilo zachytit iskru tzv. neupravovanym t.j. cca 24hod namacanym v popolovom kupeli a naslednym vyklepanim (na foto je to ten svetlejsi kusok) pomocou kremena a pilnika. Je pravda ze som to skusal asi dva dni ked sa mi to podarilo lebo som skusal hadzat iskry vsetkym co sa podobalo na kremen az mi to nakoniec islo tym kamenom co mam na fotkach. Dost som bol inspirovany a nadudeny navodmi od teba a pawuka a nedalo mi jednoducho to nechat len tak bez dymu.. :roll: Dokonca sa mi podarilo zohnat dnes aj pazurik a tak to skusim aj tym ak bude cas. Neni mojim umyslom nejak spochybnovat tvoje znalosti a skusenosti ale mne sa to jednoducho podarilo. To o co sa snazim teras je zalozenie ohna pomocov bow drilu co mi napr. ani za boha nejde....
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1456 x

Re: Práchnovec kopytovitý

Poslaťod SKW » 27 Apr 2011, 22:00

Aby sme boli korektní, za neupravované amadou považujeme kus ktorý odrežeme z práchnovca a len usušíme, nič viac. S takýmto kúskom som nikdy nezachytil iskru ocieľkou a kremeňom. No nevravím, že to nieje možné, môže to byť však neskutočne náročné.

Každá iná úprava môže spôsobiť zlepšenie schopností amadou zachytiť iskru a tlieť, dokonca aj fajné a dôkladné naklepanie spôsobí akúsi zmenu v štruktúre amadou, oddelí vlákna a tým možno aj čiastočne zlepší jeho schopnosti. A to nevravím o varení.

Ale chcel by som ešte pridať jeden postreh, na ktorý som akosi zabudol. Je tu jeden zlepšovák, pre tých ktorým sa nechce babrať s amadou a popolom alebo chémiou. Ak necháte obhorené krajíky na kúsku amadou, tie zachytia iskru akoby bolo amadou uvarené. Takto som si kedysi len narýchlo pripravoval pár kúskov do krabičky. Po zachytení iskry a vyformovaní menšieho uhlíka ho stačí opatrne odtrhnúť od zvyšku a použiť. Možno to niekomu zjednoduší život.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Práchnovec kopytovitý

Poslaťod juraj1974 » 27 Apr 2011, 22:08

Ospravedlnujem sa teda za nespravne informovanie a zavadzajuce informacie vtedy ked som uviedol ze neupravovane amadou je amadou namacane v popole aj ked len na kratsiu dobu(cca 24 hod..)
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1456 x

Re: Práchnovec kopytovitý

Poslaťod macmatej » 27 Apr 2011, 22:11

A ako je to s tym, ze upraveny choros postupne straca schopnost zachytit iskru? Budem moct lahko zachytit iskru aj po mesiaci, alebo po pol roku ? Zachova si upravene amadou svoje vlastnosti, ked ho vzduchotesne uzavriem ?
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Práchnovec kopytovitý

Poslaťod SKW » 27 Apr 2011, 22:17

Ale veď to je v pohode juraj, obyčajné nedorozumenie :). Ja si zas niekedy pripadám, že len mútim hlavy, lebo zvyknem hovoriť príliž zložito, idem veľmi do detailov a nevystihnem jednoducho podstatu veci :) len táram omáčky okolo toho.

matej, myslím si že by nemalo strácať schopnosti ak ho dobre uschováš, hlavne treba dávať bacha na vlhkosť, dobré sú malé zatváracie sáčky (ziplock bag) a tak do plechovej alebo inej nádobky.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Práchnovec kopytovitý

Poslaťod juraj1974 » 28 Apr 2011, 07:15

[quote="SKW"]Ale veď to je v pohode juraj, obyčajné nedorozumenie :). Ja si zas niekedy pripadám, že len mútim hlavy, lebo zvyknem hovoriť príliž zložito, idem veľmi do detailov a nevystihnem jednoducho podstatu veci :) len táram omáčky okolo toho.

Nemyslim si ze by si hovoril nejak zlozito. Prave naopak vystihujes podstatu veci. Pisem za seba... :D

To matej:

Ja skladujem v plechovkach od kavy a nepostrehol som nijake zhorsenie ucinnosti. Dokonca ked plechovku otvorim tak vonia ako hribovy les... :wink:
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1456 x

Re: Práchnovec kopytovitý

Poslaťod Miloslav Pletánek » 04 Máj 2011, 07:49

Ahoj Maťo, díky i tvému skvělému foto popisu jsem udělal tohle video jak na to při přpravě amadou http://www.youtube.com/user/MILOSLAVJMP ... -tRPo-Ix2Y

Zatím mám úspěšně ozkoušený pískovec, křemen, pazourek a nejlépe mi jiskru zachytil na amadou mnohokrát rychle v krátké době po sobě kus žuly. Bez úpravy v louhu popela si úspěšné křesání nedovedu představit.
Miloslav Pletánek
 
Príspevky: 10
Registrovaný: 25 Mar 2011, 21:41
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Práchnovec kopytovitý

Poslaťod Juraj » 21 Máj 2011, 18:43

kremeň mám amadou už mám len ho treba povariť usušiť naklepať ( obaliť vo vajíčku strúhanke, vypražiť :D ) len neviem kde zoženie ocieľku chalani ? takú krásnu ako máte vy ? :) btw dnes som našiel hodne amadou ...prvý krát ...a ledva som sa zaniesol ešte som toho kopu nechal v lese :D a nemyslel som si že oddeliť amadou od spór bude snáď ešte horšie ako olúpať vrch práchnovca...dá to zabrať, a z toho smradu tej huby ...sa mi chce až zvraciať :D nie žeby osm nemal huby rád milujem ich ale táto smrdela až príliš hubovo a dýchal som ju snáď 2 hodiny :D a to ešte nie je koniec, dík za informáciu o tej ocieľke pripájam foto ...
Prílohy
DSC04986.JPG
a nakoniec som so sebou vláčil tento odvážený 12 kilový batoh dal oto zabrať no konečne amadou :)
DSC04985.JPG
tak som takto uložil 2 ...
DSC04982.JPG
takéto tri úlovky, netušil som že na nich narazím toť nemal som ich ani kam dať, to nevravím o tých menších tých bolo aspoň 10
Obrázok užívateľa
Juraj
 
Príspevky: 12
Registrovaný: 04 Máj 2011, 11:53
Bydlisko: Prešov (Fintice)
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: Práchnovec kopytovitý

Poslaťod juraj1974 » 21 Máj 2011, 20:36

Caves menovec. Si sa teda riadne do toho pustil :lol: . Ja som spravil len s jedneho takeho ako si nasiel ty a mam toho tri plne plechovky od kavy... :roll: Tym mnozstvom co si odniesol z lesa mozes zasobovat malu bushcraftacku dedinu... :lol: V kazdom pripade ti drzim palce pri vyrobe a naslednom pouzivani tohoto skveleho materaialu.
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1456 x

Re: Práchnovec kopytovitý

Poslaťod macmatej » 21 Máj 2011, 21:41

Juraj píše:.... len neviem kde zoženie ocieľku chalani ? takú krásnu ako máte vy ? ...

But si ju mozes kupit napr. historicke trziste

Alebo si ju mozes vyrobit podla Maclab.sk
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Práchnovec kopytovitý

Poslaťod Juraj » 21 Máj 2011, 22:55

ďakujem za stránku ;) a neviem či nazbrieam aspoň toľko plechoviek čo ty v každom prípade dúfam že to správne oluskujem :D ale na priereze tam toho amadou nie je až tak hojne huba veľké no amadou málo :) ale bude ho dosť pre mňa a tú ocieľku už si na ňu brúsim zuby ;) ďakujem
Obrázok užívateľa
Juraj
 
Príspevky: 12
Registrovaný: 04 Máj 2011, 11:53
Bydlisko: Prešov (Fintice)
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: Práchnovec kopytovitý

Poslaťod Rolf » 14 Jún 2011, 20:32

V jednej knihe som sa dočítal, že tou hubkou z práchnovca v minulosti zastavovali aj krvácanie z rán. Obsahuje látky, ktoré majú sťahovacie účinky. Napr. v Prusku ju do používania v armáde zaviedol kráľ Fridrich Veľký. Ma vraj výborné nasávacie vlastnosti. Ja sám som to zatiaľ nevyskúšal :wink:
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Re: Práchnovec kopytovitý

Poslaťod SKW » 15 Jún 2011, 10:12

Rolf píše:V jednej knihe som sa dočítal, že tou hubkou z práchnovca v minulosti zastavovali aj krvácanie z rán. Obsahuje látky, ktoré majú sťahovacie účinky. Napr. v Prusku ju do používania v armáde zaviedol kráľ Fridrich Veľký. Ma vraj výborné nasávacie vlastnosti. Ja sám som to zatiaľ nevyskúšal :wink:


Amadou je ako špongia. Niektorí rybári ho používajú na vysušovanie mušiek (muškárenie so suchou muškou). Stačí obtrieť mušku o kúsok hubky a muška je vysušená lepšie než dokážeš urobiť "bičovaním" naprázdno.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Práchnovec kopytovitý

Poslaťod Rolf » 16 Jún 2011, 23:19

SKW píše:1.) Čaga - Ryšavec šikmý (Inonotus obliquus) v angličtine ho volajú True tinder fungus. To preto, že nepotrebuje úpravu ako Práchnovec kopytovitý (Fomes fomentarius). Stačí ho vysušiť a chytí iskru z obyčajnej ocieľky a pazúrika. Rastie na brezách hlavne v Kanade a Rusku, no vyskytuje sa aj na našom území akurát je zriedkavý. Túto hubu mám doma, poslal mi ju jeden človek z Kanady, som ohromený ako ľahúčko chytí iskru. Ak by niekto narazil v lese na zvonku čiernu hrču na breze, ktorá je vo vnútri oranžovej farby, tak to je čaga, veľmi vzácne práchno.


Som si stopercentne istý, že s touto hubou som sa už u nás niekde stretol. Stále som si myslel, že to je nejaká nádorová choroba briez a ono je to huba :-k Ak to je taký dobrý "materiál" na založenie ohňa, tak nebudem mať pokoj dokedy tú hubu nenájdem a ak sa u nás vyskytuje, tak ja ju nájdem [-o< :wink:
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Čaga

Poslaťod SKW » 11 Aug 2011, 15:23

Tak mal som to šťastie a konečne som našiel Čagu v prírode. Napísal som článok na blogu, no rád to dám aj sem do tejto témy, nejdem zbytočne zakladať novú. Ako som už spomínal je to ryšavec šikmý (Inonotus obliquus) nazývaný aj "Čaga" (z anglického Chaga). Tiež mu hovoria "True tinder fungus" čiže pravá práchnovitá huba. Myslím že niet divu prečo má tento názov.

Jeho najhojnejšia oblasť výskytu je boreálny les v Kanade a sibírska tajga. U nás na Slovensku je zriedkavý, v Česku sa vyskytuje častejšie. Rastie predovšetkým na breze, ale môže sa objaviť aj na čerešni. Je možné ho nájsť počas celého roka. Je to parazit, rastie na žijúcich brezách, narozdiel od brezovníka a práchnovca, ktoré napádajú odumierajúce stromy a napomáhajú ich rozkladu. Vytvorí sa v mieste poranenia stromu, napríklad po odlomenej vetve a zotrváva na ňom mnoho rokov.

Vonkajšok tvorí tvrdá čierna kôra, ktorá pripomína spálený, alebo zuhoľnatený povrch. Je veľmi tvrdá, popraskaná a odlamuje sa. Podľa tohto je možné čagu odlíšiť od obyčajnej hrče na kmeni, s ktorou si túto hubu môžete ľahko pomýliť. Oddelenie huby od kmeňa je dosť problematické a častokrát treba dobrý nástroj ako sekerka, alebo pílka. Vnútrajšok tvorí oranžový hubovitý materiál, ktorý svojou textúrou pripomína korok. Toto vnútro je to najlepšie práchno na založenie ohňa aké som doteraz mal možnosť vyskúšať. Zachytí iskry z ocieľky a pazúrika bez akejkoľvek úpravy, stačí ho vysušiť.




Hneď po príchode domov som hubu spracoval. Nožom som odstránil čiernu vonkajšiu kôru, ktorá je nepoužiteľná a vnútro som nakrájal na menšie kusy, aby sa lepšie vysušili.


Takto spracované a vysušené kúsky sú pripravené na uskladnenie a používanie.



Stačí jedna dve iskry z ocieľky a práchno začne tlieť.


Dá sa použiť aj ako "ohnivá doska" pri trecích metódach zakladania ohňa.

Čaga má tiež využitie v medicíne, obsahuje látky, ktoré napomáhajú v prevencii proti rakovine. Obsahuje betulín, inotodiol a rôzne aktívne polysacharidy, ktoré majú pozitívny vplyv na zdravie človeka. Známy je Sibírsky čaj z čagy, ktorý je prekvapivo chutný a pili ho ľudia na Sibíri dlhé storočia. Údajne je dnes podľa výskumov v týchto oblastiach najmenšie percento ľudí chorých na rakovinu.
To len tak pre zaujímavosť, tieto veci by som skôr prenechal expertom v medicíne, chaga je predmetom horúcich výskumov pri hľadaní lieku proti tejto zákernej chorobe.
Ja však oveľa radšej využijem túto hubu pri zakladaní táborákov starými spôsobmi, kúsok čagy mám odteraz vždy pribalený v súprave ocieľky a pazúrika. Počas potuliek lesmi sa vždy obzerám, či neuvidím podozrivú čiernu hrču na breze, aby som doplnil nové zásoby tohto jedinečného práchna.

EDIT: príspevok opravený
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Oheň

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia


cron