Zápalky

Zapaľovanie ohňa rôznymi spôsobmi, vhodné drevo...

Re: Zápalky

Poslaťod jasommato » 01 Aug 2014, 11:31

ale no tak pani ak sa ma pravi zalesak zaobist bez pokrokovich vymozenosti, tak by si mal vediet poradit bez ohna, alebo cakat kym mu daky zalozi blesk. pretoze uz len zamerne zalozenie ohna bolo kedysi pokrokove.
co sa zapaliek, zapalovaca, ocielky, firestealu, paliciek, alebo kolika vo vrtacke tyka. je to jedno cim viac viete tym lepsie. ale ak mate moznost a idu vam odmrznut ruky a fialoveju vam peri, isto radsej vytiahnete zapalky allebo zapalovac nies zacnete suchat dve navlhnute palicky :wink:
podla mna je jedine nezalesacke, olievat haldu dreva benzinom ci petrolejom to je pre amaterov.
ale je jedno co pouzivate, ci zapalky alebo ocielku, furt je tam ten kumst spravit si ohnisko, rozdelit drevo, pouzit spravne razdie ............... a to je pri vsetkych sposoboch pouzitelne toiste.
no teda nie ak ste pravi zalesak co neuznava pokrok, tak nemate co skladat ohniska. pekne pockate na blsk a sadnete si horiacemu stromu. ale zase len sa ohriat! pretoze aj priprava jedla na ohni bol kedysi velmi davno velky pokrok.

inak nic v zlom ja sa len smejem z toho vaseho co je a co neni pokrokove pretoze vsetko raz bolo pokrokove
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: Zápalky

Poslaťod macmatej » 01 Aug 2014, 21:22

So zápalkami mám nepríjemnú skúsenosť, že ak sú dlhodobo skladované, tak sa z nich drobia hlavičky nedajú sa zapáliť. To som ich mal v tom uzatvárateľnom vrecku a nosil som ich tak v ruksaku. Keď som ich zrovna potreboval, tak sa s nimi nedalo zapáliť.

Zaujímavosťou je, že ak má človek poslednú zápalku, tak tá sa dá rozštiepiť na 2 alebo 4 časti. Človek tak získa 4 tenučké zápalky ale 4 pokusy na založenie ohňa.
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Zápalky

Poslaťod rkw » 03 Aug 2014, 11:17

Macmatej sorry ale to urcite vyskusam a nafotim (stiepanie zapalok) ciato zo zvedavosti ci to ide ;)
Tiez zastavam nazor ze je podstate jedno cim zapalujeme ohen (samozrejme benzin atd nie :D ) ide hlavne o to ze ani viem zalozit bezpecny a ucelovy ohen . Zapalky su proste klasika , umna osobne maju vacsiu ,,hodnotu" ako kresadlo su proste klasicke :)
život je ako bomboniera nikdy nevieš co ochutnáš
Forest Gump
Obrázok užívateľa
rkw
 
Príspevky: 471
Registrovaný: 17 Feb 2012, 17:10
Bydlisko: Nesvady
Dal Ďakujem: 386 x
Dostal Ďakujem: 238 x

Re: Zápalky

Poslaťod jasommato » 03 Aug 2014, 17:08

umenie neni zapalit ale rozlozit a udržať ohen v tazkych podmienkach .

Príspevok upravený...Poprosím všetkých , aby sa držali témy ZÁPALKY

atti.hombre
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: Zápalky

Poslaťod SKW » 03 Aug 2014, 21:48

Tiež patrím k fanúšikom zápaliek. Najmä na konci dňa, po namáhavom pochode horami s bágľom na chrbte je podstatné, že oheň vôbec zapálime, nie to akým spôsobom to urobíme. Iné je to keď je človek niekde na permanentnom tábore viac dní, vtedy má čas i chuť na založenie ohňa nejakým viac či menej primitívnym/klasickejším spôsobom. Som toho názoru, že zálesák by mal vo vlastnom záujme ovládať a pravidelne trénovať aj založenie ohňa trením driev ako zálohu pre prípad, že jeho bežne používaný spôsob založenia ohňa, nech je ním čokoľvek, zapaľovač, zápalky, firesteel... zlyhá. No používať modernejšie metódy len ako zálohu a ako primárny spôsob používať neustále napr. bow-drill mi príde tak trochu nepraktické. Myslíte, že keby zálesáci 18teho storočia poznali dnešné zapaľovače, že by ich nepoužívali? Alebo keby poznali moderné syntetické/páperové spacáky, že by spávali pod vlnenou dekou? Pochybujem.... Viem podľa seba, že po náročnej túre si rád večer zapálim táborák čo najjednoduchšie a najefektívnejšie. Vtedy vyťahujem z vrecka zápalky. Ich výhodu napr. pred ferocérovým kresadlom (firesteelom) vidím najmä v tom, že poskytujú priamo plameň, ktorým zapálime rovno raždie, či nastrúhané kučeravé drievka. Pred zapaľovačom ich preferujem najmä z toho dôvodu, že zapaľovače majú trochu problémy fungovať pri mínusových teplotách, aspoň z mojej skúsenosti.

Pre spestrenie príspevku pridám pár spôsobov úschovy zápaliek, ktoré som v minulosti používal. Nie všetky zaručujú úplnú vodotesnosť, no väčšina ochráni pred vzdušnou vlhkosťou, sú celkom praktické a nenáročné na výrobu/získanie. Sú to - nádobka od filmu, ktorú spomínala aj Marcela, nábojnica do brokovnice, komerčná nádobka so zrkadielkom vo vrchnáku a mini firesteelom na spodku (vodotesná), a typická bushcraftová nádobka z brezovej kôry.


Ešte k samotným zápalkám. Kedže amerikánske "strike anywhere matches" sú ťažko k zohnatiu, používam zápalky cowboy, ktoré sa dajú kúpiť v každom dobrom armyshope. Je možné ich zapáliť takmer o všetko tvrdé a drsné, najčastejšie je to u mňa kameň alebo hlava sekery. Keďže sa môžu zapáliť nechceným škrtnutím v prípade prudkého pohybu/pádu (Takéto prípady sa naozaj stali), hlavičky zaisťujem proti pohybu napchaním kúska vaty (ktorá môže v prípade núdze poslúžiť ako práchno) alebo jemného kúska amadou. Amadou má využitie hlavne v silnom vetre. Také podmienky sú síce zriedkavé, no môžu nastať. Ak vám zápalky sfukuje vietor nech robíte čokoľvek, dá sa využiť ocieľkový princíp vzniku ohňa zo žhavého uhlíka. V tomto prípade sa vietor zmení z nepriateľa na pomocníka, treba však mať poruke suchý materiál na výrobu hniezda. Stačí priložiť hlavičku zápalky na kúsok amadou a škrtnúť (či už zápalkou alebo krabičkou/škrtadlom). Horiaca síra pripáli amadou, ktorému vietor už len napomôže v raste, nezáleží na tom že samotná zápalka zhasne. Ďalej uhlík rozfúkame za pomoci suchej trávy, lístia či iného materiálu, akoby sme zakladali oheň ocieľkou a pazúrikom atď atď.
Pre prípady, kedy je vonku vlhko a kamene o ktoré rád škrtám sú mokré, prípadne sa nachádzam v teréne kde niet väčšieho kameňa, som si na spodok nádobky (v prípade tej komerčnej nádobky na vrchnák) prilepil kvalitný šmirgeľ.

Spôsobov zakladania ohňa je strašne veľa a veľmi rád používam najmä tie prírodné trecie (Hand drill a Bow drill). Zápalky však budú mať u mňa vždy svoje miesto, najmä pre svoju jednoduchosť, efektivitu a minimum potrebného náradia na to aby som si zapálil táborák. Sorry ak som miestami odbočil mimo topic, no možno si z toho niekto niečo odnesie.















--EDIT-- 3.8.2014, 22:31 --
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Zápalky

Poslaťod Oldaktuk » 03 Jan 2015, 18:36

Moje video výroby samozápalných zápaliek: :camp:
Obrázok užívateľa
Oldaktuk
 
Príspevky: 11
Registrovaný: 29 Dec 2014, 11:31
Bydlisko: Komjatice
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 12 x

Re: Zápalky

Poslaťod Hrom » 06 Jan 2015, 00:44

Oldaktuk: Tak jak škrtneš ty zápalky o sebe, tak se ti mohou třením vznítit i náhodně uvnitř krabičky. Myslím, že je to dosti nebezpečný návod. Ten fosfor co je na škrtátku byl v minulosti obsažen v hlavičkách a docházelo k popáleninám. Podle mého názoru je to krok zpět. Doporučuji přečíst, co se píše třeba ve Wikipedii zde http://cs.wikipedia.org/wiki/Z%C3%A1palky
Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Hrom
 
Príspevky: 66
Registrovaný: 04 Dec 2012, 10:08
Bydlisko: Český Krumlov
Dal Ďakujem: 93 x
Dostal Ďakujem: 147 x

Re: Zápalky

Poslaťod atti.hombre » 06 Jan 2015, 11:33

Oldaktuk : pekný výsledok, ale Hrom má pravdu- nie pre srandu králikov sa začali vyrábať " bezpečnostné zápakly " ! To sú tie čo bežne kúpiš v obchode.

P.S.
Aj ked ľudová múdrosť hovorí,že je lepšie vyhorieť ako sa raz sťahovať :mrgreen:
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1860 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Zápalky

Poslaťod bobek » 07 Jan 2015, 19:19

ATTI: K těm bezpečnostním zápalkám , myslíš ty co se rády lámou, nebo se oloupou a nechcou hořet ??? :mrgreen:
Oldaktuk: Dej do krabičky několik předělaných zápalek a třepej,třepej,třepej,třepej,třepej,třepej,třepej... :wink: Zapálily se ???
Na samotě je nejhorší vydržet sám se sebou...
Obrázok užívateľa
bobek
 
Príspevky: 263
Registrovaný: 02 Okt 2013, 18:41
Bydlisko: Velké Hoštice, okres Opava
Dal Ďakujem: 627 x
Dostal Ďakujem: 536 x

Re: Zápalky

Poslaťod dodo » 07 Jan 2015, 21:02

Potvrdzujem nebezpečnosť takto vyrobených zápaliek-spolužiak na strednej škole hral s takto vyrobenými zápalkami vo vrecku futbal,zapálili sa mu,a zapiekli mu tesilové nohavice do stehna-popálenina mu hnisala minimálne mesiac(fosfor!),a jazvu má už 40 rokov...
Kúpte si "cowboyky",namočte do parafínu(zaizoluje hlavičku od vlhka a chráni pred trením medzi hlavičkami)-pred použitím odstránte parafín z časti hlavičky nechtom a škrtnite o hocičo suché,drsné...
Všetko ide,len malé deti sa musia nosiť...
Obrázok užívateľa
dodo
 
Príspevky: 117
Registrovaný: 20 Nov 2010, 22:14
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 161 x
Dostal Ďakujem: 190 x

Re: Zápalky

Poslaťod lastwolf » 27 Feb 2015, 06:00

Dva dni dozadu, zapalil som si.cigaretu, zavrel som krabicku a samozapalne, po domácky vyrobene zápalky sa vsetky vznietili... Ale vvšetci sa ucime na vlastnych chybach a aj toto sa da odstranit pouzitim obalu ako na reklamnych zapalkach, a nezapalia sa ani samozapalovacie homemade zapalky, odskusane, presli testom hard drill :-D
Príroda nikdy nezradí srdce, ktoré ju miluje.
Obrázok užívateľa
lastwolf
 
Príspevky: 23
Registrovaný: 24 Feb 2015, 23:14
Bydlisko: Brezno
Dal Ďakujem: 10 x
Dostal Ďakujem: 22 x

Re: Zápalky

Poslaťod craobs » 01 Júl 2015, 16:02

craobs
 
Príspevky: 63
Registrovaný: 28 Jan 2014, 16:18
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 19 x

Predchádzajúci

Späť na Oheň

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia