Na základe niekoľkých podnetov, kde sa ma ľudia pýtajú čo je to fatwood, kde ho hľadať a ako ho pripraviť, som sa rozhodol, že napíšem tento článok. Pretože stále budú prichádzať nové tváre na fórum a budú mať rovnaké otázky, takto to bude jednoduché a efektívne, presmerovať ich na túto tému.
Fatwood - Mastné drevo je vlastne drevo silne nasiaknuté živicou. Vďaka tomu nepodlieha hnilobe rýchlo ako normálne drevo a je odolné voči poveternostným vplyvom, najmä vode. Horí vynikajúco v každom počasí alebo teplote.
Kde ho hľadať? Jednoznačne v starých borovicových lesoch. Naša borovica lesná (Pinus sylvestris) produkuje pomerne silný fatwood. Vytvára sa tam, kde je najvyššia koncentrácia živice, najsilnejší je v koreňovom systéme po odumretí borovice, alebo v spodnej časti kmeňa. Čo je dôležité, dá sa nájsť aj na živej borovici v pazuchách spodných mŕtvych konárov, to je v mieste, kde sa odumretý konár spája s kmeňom.
Príprava na podpal je jednoduchá. Stačí ho naštiepať na tenké paličky alebo nastrúhať nožom. Paličky tenké ako ceruzka, alebo nastrúhané stružliny sa dajú pohodlne zapáliť zápalkou, počas horenia priam syčia a vychádza z nich čierny dym. Ak sú vaše zápalky vlhké, alebo vám došli, stačí jednu z paličiek naškriabať chrbtom noža na jemné piliny. Tie ľahko zachytia iskru z moderného firesteelu.
Toto je Fatwood nájdený v pni borovice, ktorá bola odpílená pri ťažbe. Zvonku vyzerá ako starý zhnitý peň, no vnútri sa nachádza mastné drevo. Samozrejme nie každý peň v lese bude dobrý, množstvo ich bude úplne zhnitých, ten správny treba nájsť.
Treba si všimnúť hlavne farbu, čím sýtejšia tým lepší fatwood. Taktiež dobrým znakom je vôňa. Má veľmi silnú terpentínovú vôňu.
Odseknutý konár z ležiaceho kmeňa borovice.
Takéto krivoľaké, hrubé konáre sú výborným miestom kde hľadať. Presne v mieste kde sa tento konár spája s kmeňom, je priam ložisko mastného dreva.
Pohľad zblízka a menšie narezanie nožom.
V takýchto prípadoch je najlepšie odpíliť konár čo najbližšie pri kmeni. Samotnému stromu to nijak neublíži, keďže spodné konáre sú už odumreté. Toto bol parádny úlovok, veľmi silný fatwood.
No v pohode sa dá nájsť aj v menších konároch
Pre tých, ktorí holdujú moderným kresadlám/firesteelom bude fatwood obľúbeným materiálom na podpal. Takto najemno naškrabaný, chytí iskru veľmi ľahko.
Môj obľúbený spôsob je nakrájať pár stružlín na kôpku a navrch ho naškriabať najemno.
Po zachytení iskry z firesteelu vyšľahne malý, ale silný plamienok.
Pridám tenké raždie.
a o chvíľu mám stabilný oheň.
Počiatočný plamienok je dosť silný nato, aby zapálil ďalší materiál. Tiež prekvapivo dlho horí a na tejto fotke môžete vidieť aj spomínaný čierny dym.
Fatwood bol odnepamäti vzácnym prírodným zdrojom. V mnohých krajinách, ako napríklad vo Švédsku, sa používal na extrahovanie smoly. To sa robilo v špeciálnych oceľových peciach, do ktorých nahádzali kusy vykopaných pňov a koreňov, okolo pece založili oheň a vplyvom vysokej teploty začala z dreva vo vnútri vytekať smola, ktorá sa nazhromažďovala do pripravenej nádoby. Druhotným produktom tohto procesu je drevené uhlie. Táto smola sa používala na rôzne účely, hlavne na zakonzervovanie dreva. Mimoriadny význam mala smola z borovice v lodiarstve, natierali ňou lode aby zaručili vodoodpudivosť dreva a jeho vysokú životnosť.
Nazáver pár jednoduchých tipov na používanie:
Niekedy je dobré, mať pri sebe kúsok mastného dreva ako núdzové práchno. Napríklad takto zavesené na šnúrke spolu s kresadlom. Ak by to aj človek nešťastne namočil pádom do rieky, stále bude schopný naškriabať si práchno a zapáliť oheň.
Inou variantou je vyrobiť si Maya dust zadarmo.
Toto sú dojmy a poznatky z môjho skúmania, musím poznamenať, že pravý fatwood som našiel jedine na borovici lesnej. Nevylučujem možnosť, že sa môže vytvoriť na iných ihličnatých drevinách ako smrek, jedľa alebo smrekovec, no ja si myslím že na prvom mieste je práve borovica.