Chlpaté polienka (Feather sticks)

Zapaľovanie ohňa rôznymi spôsobmi, vhodné drevo...

Chlpaté polienka (Feather sticks)

Poslaťod SKW » 25 Apr 2011, 21:32

Priznám sa, že som trochu zlyhal pri snahe preložiť aspoň trochu zvučnejšie názov feather stick, no dopracoval som sa len k prekladom ako "operená palička" (ak by som to mal fakt preložiť doslova), najprijateľnejší mi pripadá jednoducho ... nastrúhané polienko. Ak by niekto prišiel na nejaký originálny preklad, sem s ním, môže si ho v tomto vlákne patentovať ;-)

Ale na začiatok by som asi mal vysvetliť pre tých, ktorí túto techniku nepoznajú, čo to vlastne je. Feather stick, alebo "operená palička" je nožom nastrúhané polienko, ktoré je vynikajúce na podpal pri zakladaní ohňa. Môžete ho zapáliť zápalkou a s trochou zručnosti aj moderným firesteelom. Ja považujem túto techniku za jednu z najdôležitejších zálesáckych zručností. Aj vo veľmi nepriaznivom počasí, kedy sú takmer všetky práchna mokré a nijaká brezová kôra, alebo mastné drevo nieje nablízku, skúsený zálesák nájde vhodný odumretý konár visiaci z koruny stromu, napíli si ho na polienka pílkou, tie následne rozštiepi na štvrtiny a vnútrajšok paličiek nastrúha spôsobom, ktorý môžete vidieť na nasledujúcich fotkách. Trik spočíva v tom, že aj napriek tomu, že zvonku môže drevo vyzerať mokré, vnútri bude relatívne suché.

Z fotiek by mal byť postup a postoj každému jasný (aspoň dúfam). No sú tu niektoré detaily, ktoré považujem za dôležité opísať. Začať treba jednoducho kľaknutím si na zem a položením jedného konca polienka na zem, držiac druhý koniec v ruke. Rezy musia byť prevedené vystretou rukou využitím váhy hornej polovice tela. Dá sa to urobiť aj jednoducho pohybom ruky v lakti a zvyšok tela ostáva statický, no takto je to efektívnejšie. Tiež je dôležitá poloha čepele. Ak je horizontálna, stružlina ide pekne rovno dole. Nevadí ak stružlinu nechtiac odrežete dole z polienka, začnete dalšiu. Tie odrezané sa dajú v pohode priložiť na kôpku a podpáliť.


Ak špička čepele smeruje k zemi a rúčka nahor, stružlina pôjde smerom k rukoväti.


Pri opačnej polohe čepele, kedy špička smeruje nahor a rúčka nadol, stružlina sa vychýli smerom k špičke noža


Takýmto spôsobom je možné nastrúhať drievko tak, že na založenie táboráka v pohode postačí len jedno. No ak chcete mat istotu, urobte viac a podpálte ich spolu, s následným prikladaním tenkého raždia alebo naštiepaných triesok. V niektorých knihách ste možno videli polienka, do ktorých boli len nožom urobené zárezy, aby vznikol taký akoby ježko. No z môjho pohľadu správne nastrúhané polienka majú vyzerať takto:


K dokonalosti tejto techniky prispieva fakt, že toto celé možno zapáliť iskrou, len treba vedieť, ako na to. Nazáver urobte niekoľko ultra tenkých stružliniek. Tie sa dajú v pohode zapáliť firesteelom.


Alternatívou týchto jemných stružliniek je naškriabanie dreva opakom noža na piliny, alebo oškrabky, ktoré tiež zachytia iskru. No tento spôsob považujem za praktickejší.





Po osvojení tejto techniky nebudete mať problém založiť oheň iba s použitím noža, pílky, prípadne sekerky a firesteelu. Žiadne páperie, kôra, alebo iné práchna, len obyčajné drevo.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Feather sticks

Poslaťod Pája » 25 Apr 2011, 22:32

Super! :yees: Česky se tomu říká jednoduše ohnivý ježek nebo podpalovač.

EDIT: nebo "chlupaté dřívko." :)
Naposledy upravil Pája dňa 26 Apr 2011, 08:25, celkovo upravené 1
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Feather sticks

Poslaťod macmatej » 25 Apr 2011, 23:04

Niekde som pocul aj vyraz "chlpate polienko".
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Feather sticks

Poslaťod matus » 26 Apr 2011, 07:28

Podpalovací ježko
http://www.zalesactvo.wordpress.com
Príroda nikdy nezradi srdce ktoré ju miluje
Obrázok
Obrázok užívateľa
matus
 
Príspevky: 358
Registrovaný: 21 Nov 2010, 10:54
Bydlisko: hlohovec
Dal Ďakujem: 203 x
Dostal Ďakujem: 53 x

Re: Feather sticks

Poslaťod Joda » 29 Apr 2011, 16:35

:mrgreen: otevřel sem si tohle vlákno protože sem opravdu nevěděl co je to "Feather sticks" a vyskočilo na mě normální "chlupaté polénko"... pája má pravdu.. opravdu se tomu tak říká...
chlape... ty zachvilku budeš umět anglický lépe než rodný jazyk :yees: tyhle anglický názvy sou hrozný.. potom to vypadá jako by všechno vynalezli a objevili v americe... asi založím protiamerickej odboj :mrgreen:
polínka máš ale moc hezký... z těch fotek doslova cítím vůni toho dřeva :camp:
Obrázok užívateľa
Joda
 
Príspevky: 92
Registrovaný: 18 Apr 2011, 18:58
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 45 x

Re: Feather sticks

Poslaťod SKW » 29 Apr 2011, 17:37

Máš pravdu, používam strašne veľa cudzích slov, ale poslednou dobou sa to snažím obmedziť a nachádzať nejaké pekné slovenské ..ehm.. EKVIVALENTY Obrázok kurnik šopa

Teraz vážne, aspoň u mňa je to proste spôsobené tým, že v podstate celú lesnú múdrosť (bushcraft) som pred niekoľkými rokmi začal spoznávať výhradne z anglických/amerických zdrojov. Dôvod? U nás je to akosi menej rozšírené a zahalené rúškom tajomstva. Nebolo šance nájsť tak kvalitné zdroje ako sú niektoré vynikajúce staré knihy o bushcrafte od zahraničných autorov v slovenskom jazyku, len na kadejaké nové survival knižky, ktoré niesú úplne to čo mňa zaujíma.

Toto je dôvod, prečo mi anglické výrazy prídu oveľa prirodzenejšie než naše, nech sa na mňa nikto nehnevá, ale mne osobne napríklad aj sledovanie raya mearsa na discovery v českom preklade príde neskutočne čudné, ten preklad mi pripadá miestami blbý a omnoho radšej si ho pozriem v originálnom znení. Je mi jasné, že čo môžu robiť tí čo nerozumejú anglicky :roll:

EDIT: Úprava názvu témy
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Chlpaté polienka (Feather sticks)

Poslaťod clay » 13 Máj 2011, 18:54

skvelá vec. ja to volám kučeravé drevo :wink:
Lepšie neskôr ako neskoro... back to roots, save the future
clay
 
Príspevky: 24
Registrovaný: 23 Mar 2011, 10:00
Bydlisko: NR kraj
Dal Ďakujem: 24 x
Dostal Ďakujem: 6 x

Re: Chlpaté polienka (Feather sticks)

Poslaťod punta9 » 31 Máj 2011, 14:02

Ja jsem se naucil na vyrobu jemnach trisek pouzivat obycejne orezavatko na tuzky.Hoblinky jsou jemne a velmi dobre se zapaluji. :camp:
Obrázok užívateľa
punta9
 
Príspevky: 85
Registrovaný: 01 Máj 2011, 21:46
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 40 x

Re: Chlpaté polienka (Feather sticks)

Poslaťod jura_czech » 22 Apr 2012, 19:20

Někdy koncem osmdesátých let tehdy vydala tuším že Česká pojišťovna knížku (výtisk byl zadara) "Zálesácký rok" a tam tomuto dřívku říkali ježek. Viz příloha.
Prílohy
Image160412143159.pdf
(529.47 KiB) 405 krát
jura_czech
 
Príspevky: 55
Registrovaný: 16 Apr 2012, 19:42
Bydlisko: České Budějovice, ČR
Dal Ďakujem: 37 x
Dostal Ďakujem: 44 x

Re: Chlpaté polienka (Feather sticks)

Poslaťod Lachy » 29 Mar 2013, 19:05

naozaj je to také malé umenie, ale keď sa tu už rozoberá názov tak ja to zas poznám pod pojmom "metlička" :D
(ku starému kontu "B-Boy" už nemám prístup tak som založil nové konto)
Obrázok užívateľa
Lachy
 
Príspevky: 51
Registrovaný: 07 Jan 2013, 17:01
Bydlisko: veľká lodina
Dal Ďakujem: 25 x
Dostal Ďakujem: 58 x

Re: Chlpaté polienka (Feather sticks)

Poslaťod macakv » 10 Apr 2013, 07:37

Ja by som len chcel doplnit SKW.....pri priprave chlpateho drievka,alebo ako to nazvat,hra velku rolu aj vybrus noza.Pokial sa vam nedari robit jemne odresky pozrite si vybrus.Pokial je duty vybrus,"V"vybrus (hlavne "V"vybrus od chrbta noza) pripadne stihly konvex je problematicke kontrolovat rez....su to proste vybrusi,ktore sice dobre rezu a vnikaju do matetialu ale maju snahu odrezavat hrubsie stiepky.Naopak scandy,hrubsi konvex alebo aj dobre nabrusena sekera je pre techniku pripravy chlpateho drievka vhodnesia,kvoli lahsej kontrole sklonu ostria k drevu......myslim ze na youtube o tom hovori aj Milan Matejka,ktory si myslim je ,co sa tyka v testovani bushcraft nozov jednotka.Tak ze si pred pripravou chlpateho drievka pozrite aky mate vybrus a podla toho volte techniku pripravy.....vela zdaru
Nič nieje nemožné.
Obrázok užívateľa
macakv
 
Príspevky: 363
Registrovaný: 03 Júl 2011, 20:45
Bydlisko: Nitriansky kraj.
Dal Ďakujem: 312 x
Dostal Ďakujem: 442 x

Re: Chlpaté polienka (Feather sticks)

Poslaťod Lachy » 10 Apr 2013, 12:28

Ja som tiež postrehol rozdiel medzi morou clipper s 25% výbrusom a medzi fínkou s 50% výbrusom
(ku starému kontu "B-Boy" už nemám prístup tak som založil nové konto)
Obrázok užívateľa
Lachy
 
Príspevky: 51
Registrovaný: 07 Jan 2013, 17:01
Bydlisko: veľká lodina
Dal Ďakujem: 25 x
Dostal Ďakujem: 58 x

Re: Chlpaté polienka (Feather sticks)

Poslaťod rkw » 04 Júl 2014, 12:27

hej , je tam rozdiel urcite .... niekedy sa mi zda ze konvexe sa lepsie ovlada , no scandi zase reze ako cert
:camp:
Prílohy
image.jpg
život je ako bomboniera nikdy nevieš co ochutnáš
Forest Gump
Obrázok užívateľa
rkw
 
Príspevky: 471
Registrovaný: 17 Feb 2012, 17:10
Bydlisko: Nesvady
Dal Ďakujem: 386 x
Dostal Ďakujem: 238 x

Re: Chlpaté polienka (Feather sticks)

Poslaťod Hrom » 05 Júl 2014, 04:16

Něco podobného z ruské tajgy, zajímavé ale trochu dlouhé. Jděte rovnou na pátou minutu, kdo má málo času. Hrom
http://www.youtube.com/watch?v=dnQx0IVPsrw
Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Hrom
 
Príspevky: 66
Registrovaný: 04 Dec 2012, 10:08
Bydlisko: Český Krumlov
Dal Ďakujem: 93 x
Dostal Ďakujem: 147 x

Re: Chlpaté polienka (Feather sticks)

Poslaťod kotuc20 » 05 Júl 2014, 07:10

A čo to vlastne vyrába ten chlap. Veľmi rusky neviem. Ale čo si myslím tak to bolo drevené uhlie? A ten feather stick tiež dobrý nápad.
Niekedy človek nájde svoj osud na ceste, ktorú si zvolil aby sa mu vyhol.
Obrázok užívateľa
kotuc20
 
Príspevky: 106
Registrovaný: 15 Feb 2013, 08:17
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 529 x
Dostal Ďakujem: 47 x

Ďalší

Späť na Oheň

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia