Firesteel a pod.

Zapaľovanie ohňa rôznymi spôsobmi, vhodné drevo...

Re: Firesteel a pod.

Poslaťod sally » 10 Nov 2010, 21:26

rorschach - hoblinky z dreva: netreba sa prestružlikať až niekam extra hlboko do vnútra - zväčša stačí zopár silných zárezov a už som na suchom dreve. :wink:
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Firesteel a pod.

Poslaťod Pája » 15 Nov 2010, 20:41

Ahoj páni, sice jsem ještě nezkoušela - nikdy - zapalovat křesadlem březovou kůru po celodenním dešti, ale alespoň vložím obrázek kousku, který jsem zapálila těsně po namočení v kýblu s vodou. :arrow:

Obrázok
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Založenie ohňa bez zápaliek

Poslaťod stormmast3r » 18 Dec 2010, 11:39

Poradte mi nejaký firesteel pre začiatočníka :) . Nechcem vyhodit prachy za niečo dráhé, keď to nakoniec bude ležať v šuflíku. Vobec sa v tom nevyznám.
Byť verný totiž predovšetkým znamená byť verný sebe. (Antoine de Saint-Exupéry)
Obrázok užívateľa
stormmast3r
Skazený skaut
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 04 Dec 2010, 18:51
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 73 x

Re: Založenie ohňa bez zápaliek

Poslaťod venco » 18 Dec 2010, 12:45

stormmast3r píše:Poradte mi nejaký firesteel pre začiatočníka :) . Nechcem vyhodit prachy za niečo dráhé, keď to nakoniec bude ležať v šuflíku. Vobec sa v tom nevyznám.

Kľudne Ti pre začiatok bude stačiť tento malý turistický. Ja som s ním začínal mám ho cca 7 rokov a ešte som ho nevyškrtal /aj keď terazky používam veľký armádny/. http://www.rivelsport.sk/katalog/tovar_ ... mini.html/
Forest Hardworker Club
Obrázok užívateľa
venco
 
Príspevky: 492
Registrovaný: 27 Okt 2010, 14:25
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 515 x
Dostal Ďakujem: 264 x

Firesteel pre začiatočníka

Poslaťod SKW » 18 Dec 2010, 12:52

stormmast3r píše:Poradte mi nejaký firesteel pre začiatočníka :) . Nechcem vyhodit prachy za niečo dráhé, keď to nakoniec bude ležať v šuflíku. Vobec sa v tom nevyznám.

Presunul som ti príspevok do prislúchajúcej témy.

Môžeš si vybrať firesteel podľa toho, koľko približne škrtov vydrží. Model ARMY(veľký) alebo model SCOUT(malý). Je na tebe čo si vyberieš, army model ti dlhšie pri tvojom učení sa vydrží, zase scout je menší, ale lacnejší.

Ďaľej treba rozdeliť firesteely podľa výrobcu, pretože firesteely sú rôzne z hľadiska toho, ako kresajú a aké iskry hádžu. Ako prvý, najkvalitnejší typ by som uviedol od firmy LIGHT MY FIRE. Toto sú asi najlepšie švédske firesteely, jednoducho sa s nimi kresá (aj pri slabšom škrtnutí vydajú iskru) majú vysokú životnosť, no zato sú najdrahšie.

Ďalším typom firesteelu je FIREFLASH. Je to švédsky firesteel, ktorý používa švédska armáda. Existujú tvrdenia, že zloženie firesteelu je identické s LMF. Ja som tiež toho názoru, kresá sa s ním v podstate rovnako dobre, ako s LMF a niekedy sa mi zdá, že sú vyrobené presne z toho istého materiálu. (FIREFLASH nieje v malom prevedení Scout)

S týmito dvoma typmi firesteelov sa dá kresať štýlom Ray Mears, čiže špičkou noža len po konci firesteelu nieje problém vykresať iskru.

Posledným typom firesteelu, ktorý sa u nás dá zohnať, je firesteel od firmy MIL-TEC. Je vhodný skôr pre pokročilých užívateľov. Tento firesteel má iné zloženie, obsahuje vyšší podiel magnézia a je odlišný od prvých dvoch v spôsobe kresania aj v sile iskry. Je náročný na techniku kresania, potrebuje dlhý škrt po celom firesteele, pri slabom, alebo pomalom kresaní odlúpiš len nezapálenú šupinku kovu.
No iskry ktoré vyvinie sú veľmi silné, dovolím si povedať, že silnejšie ako pri prvých dvoch typoch a "horia" dlhšie. Napríklad keď v stoji vykresám iskry na betónovú dlážku, tak tie iskry na zemi tancujú ešte pár sekúnd. Jednou z najväčších výhod tohoto firesteelu, ktorú si mnohí používatelia neuvedomujú, je, že v prípade núdze je s týmto firesteelom možné si pomalým pohybom nastrúhať svoju vlastnú malu kôpku stružliniek, aj do veľmi vlhkého práchna a potom do toho rýchlym pohybom vykresať iskru. Túto techniku mám odskúšanú a zapáli aj vlhké práchno, len tak to zosyčí (podobné ako magnéziová tyčinka). Čiže je to veľmi univerzálny firesteel a vlastne najlacnejší z týchto troch typov. Len je nepohodlný pre niektorých užívaťeľov, ktorí nesprávnou technikou nedokážu, alebo nevedia kresať, až sú z toho frustrovaní, že prečo to nejde. Preto je lepší pre pokročilých, ktorí majú kresanie v malíčku.

Čiže pre začiatočníkov je asi najlepšie vybrať si buď LMF alebo Fireflash.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Firesteel a pod.

Poslaťod ruso » 28 Dec 2010, 23:59

Tak moja prva skusenost s firestilom, dostal som na vianoce ten od MilTecu a dnes som ho na prechadzke v lese odskusal. Mrzlo, bolo asi -10 a jedeine co mi stacilo bolo kusok suchej servitky, chytila sa asi na druhy pokus a nebol problem spravit ohen. Troska som sa toho obaval, ale nieje to az take zlozite, ozaj dobra vecicka :wink:
http://www.ironlegion.sk Outdoor oblečenie a výbava
ruso
 
Príspevky: 40
Registrovaný: 23 Nov 2010, 13:39
Bydlisko: Poprad
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 17 x

Re: Firesteel a pod.

Poslaťod Michal » 15 Jan 2011, 19:31

Ja osobne mám skúsenosti s firestelom od Mil-tec a Light my fire.

Mne osobne viac vyhovuje LMF. Jednak preto, že som si kúpil tú hrubšiu verziu a na druhej strane sa s ním veľmi ľahko robia iskry. Výhodou oproti Mil-tec je, ako spomenul aj SKW to, že sa dajú iskry robiť aj škrkaním na posledných ani nie dvoch centimetroch firesteel-u z čoho som pravdupovediac unesený, lebo je možné týmto spôsobom dosiahnuť oveľa väčšiu kontrolu a zapálenie práchna je otázkou pár sekúnd.

S mil-tecom je to o niečo horšie, jednak je problémovejšie ho zapáliť hranou noža (opakom čepele) a je potrebné použiť väčšiu silu. S priloženým plieškom, ktorý ma na sebe zúbky sa s ním kresá celkom dobre, problém je však stále používaná sila, ktorá ma v kombinácií s menšou verziou samotného firesteel-u za následok takmer nulovú kontrolu:P Je síce pravda, že iskry produkované týmto firesteel-om sú oveľa väčšie ako pri LMF, ale načo sú mi ak ich neviem nasmerovať tam kam chcem :) - brať s nadhľadom, nie som úplné nemehlo :D Zpočiatku sa mi darilo zapaľovať iba vatu lebo tej stačí naozaj malá iskra na to aby sa chytila nehovoriac o tom, že to nebolo na prvý krát, kedže bolo treba používať naozaj pomerne veľkú silu tak sa nie raz stalo, že mi celé práchno uletelo kdesi do preč a musel som začínať odznova :)

Postupom času som sa naučil používať aj tento Mil-tec firesteel no pokým sa tak stalo je už samotná "kovová" časť firesteel-u takmer nepoužiteľná, pretože už vyššie spomenuté zúbky veľmi rýchlo uberajú z "kovového" materiálu.

Viem, že som nepriniesom nič extra nové, ale som ďalším spokojným užívateľom LMF, ktorý možem len odporučiť :wink:
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Firesteel a pod.

Poslaťod rafoo » 15 Jan 2011, 22:12

to sa tesim jeden mi ma prist v pondelok
Carpe diem.
Memento mori.
Obrázok užívateľa
rafoo
 
Príspevky: 146
Registrovaný: 08 Jan 2011, 23:41
Bydlisko: Varín
Dal Ďakujem: 17 x
Dostal Ďakujem: 22 x

Re: Firesteel a pod.

Poslaťod Jekub » 15 Jan 2011, 22:35

Přemýšlel jsem kam to mám zařadit, ale myslím že se to hodí nejvíc sem. Zatím nemám klasický firesteel ale používám magnesiový blok. Je to kousek od firmy Coghlan´s, mám ho už přes tři roky, ale zatím jsem ho příliš často nepoužil. Blok je šikovný, výhoda je v magnesiu, které si snadno naškrábete nože a jiskra ho okamžitě zapálí, na blok je přilepená drobná firesteelová tyčka která háže velké jiskry a snadno se používá špičkou nože. Připadá mi ale, že se dost rychle opoužívá, momentální stav na fotkách odpovídá tak 100 škrtnutí. Podle mě je největší slabinou právě přilepená tyčka, nevěřím že se nemůže odlepit a spotřeba materiálu mi připadá příliš vysoká. Rozhodně plánuju výměnu za kvalitní firesteel.

Obrázok

Obrázok
Obrázok užívateľa
Jekub
 
Príspevky: 19
Registrovaný: 13 Jún 2010, 12:28
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: Firesteel a pod.

Poslaťod venco » 24 Jan 2011, 16:21

Dnes som si odskočil okolo obeda na chvíľu do lesa. Požičal som si z brezy trochu kôry /bola riadne mokrá od snehu/ a zapálil som ohník na druhé škrtnutie firestellu. S brezovou kôrou som zapaľoval po prvý krát a milo ma prekvapila a aj tým ako dlho horela.... :D
Forest Hardworker Club
Obrázok užívateľa
venco
 
Príspevky: 492
Registrovaný: 27 Okt 2010, 14:25
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 515 x
Dostal Ďakujem: 264 x

Re: Firesteel a pod.

Poslaťod Jekub » 27 Jan 2011, 23:10

Tak jsem si pořídil Light My Fire, kamarád mi mohl udělat dobrou cenu, takže jsem nakonec pořídil Army prakticky za hubičku. Zatim jsem zkoušel jen v pohodlí doma - na toaletní papír (na plochu, ne na útřžky) a na březovou kůru, velice příjemě mě to překvapilo, oboje chytalo na první pokus, což s výše zmíněným magnésiovým blokem od Coghlans bylo bez šance. Vřele doporučuju :wink:
Obrázok užívateľa
Jekub
 
Príspevky: 19
Registrovaný: 13 Jún 2010, 12:28
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: Firesteel a pod.

Poslaťod juraj1974 » 12 Feb 2011, 20:59

Ahojte. Moja skusenost Firesteelom je po dnešku obohatena o obrovske nadčenie mojich dvoch deti. Nemam nejaku extra značku ale len obyčajnu činsku tyčinku s eBay za asi dva dolare s dodanim zadarmo. Ak sa mu chce tak aj šlahne iskru.. :lol: a napriklad tento rok sa mu celkom chcelo.. :lol: O to väčšie nadčenie deti bolo to ked sme spolu nazbierali brezovu kôru,suchu travu, tenke suche vetvičky a podobne ohnu nachylne veci.Aj ked po prvych pokusoch sa ich nadčenie rozplynulo hned po poriadnej iskre na rozobratu papierovu vreckovku som im musel zatlačat oči od udivu a mali ste vidiet akou rychlosťou začali nosit drievka a rôzne kusy aby ohen vydrzal čo najviac... :wink: Myslim si že nezaleži moc na značke ako na samotnej technike zapalovania a použiteho materialu na zachytenie iskry. Ved čo môže byt krajšie ako nazvať obyčalny sačkovy čaj uvareny v ešuse lesnym čajom? Po ukončeni varenia v prirode a za asistenci deti pri likvidovani pozostatkov po ohni sa ich džavot cestou domov javi ako piesen piesni... :wink: Človek po takomto zažitku si uvedomuje že navrat k prirode a jej hodnotam ma vyznam.
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1456 x

Re: Firesteel a pod.

Poslaťod Domino » 12 Feb 2011, 23:08

Mám taký dotaz je vonkajšia teplota podstatná pri zapaľovaní z firesteelom dnes bolo pomerne teplo a chytilo mi to prakticky hneď čo sa mi minule pri mraze okolo -10 nedarilo podotíkam ma len mil-tec to male kresadlo
Kto nič nerobí nič si nezrobí.
Domino
 
Príspevky: 58
Registrovaný: 02 Jún 2010, 17:36
Bydlisko: Stropkov
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Firesteel a pod.

Poslaťod juraj1974 » 12 Feb 2011, 23:48

Nemyslim si ze vonkajsia teplota ma vplyv na podpalovanie. Dolezita je vlhkost podpalovaca. Ja som zapalil aj za sychraveho pocasia veci co som mal v suchu u seba schovane.. :wink: . Aj toaletak ked vytiahnes z gati po pol hodine zvlhne...
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1456 x

Re: Firesteel a pod.

Poslaťod stormmast3r » 13 Feb 2011, 09:12

Včera som si kúpil lacny firesteel od firmy Coghlan´s. Veľkosťou je asi ako Army od LMF. Stál ma 6€. Bol som celkom prekvapený ako rýchlo mi z neho ubudlo, kým som sa naučil šľahať poriadne iskry :D.
Byť verný totiž predovšetkým znamená byť verný sebe. (Antoine de Saint-Exupéry)
Obrázok užívateľa
stormmast3r
Skazený skaut
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 04 Dec 2010, 18:51
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 73 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Oheň

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia


cron