Firesteel a pod.

Zapaľovanie ohňa rôznymi spôsobmi, vhodné drevo...

Re: Firesteel a pod.

Poslaťod helbo » 28 Aug 2013, 20:35

Dnes mi to nedalo, doma sa mi povaloval kusok parozia, tak som do neho vrtol zo dva krat a hned vyzera ten firesteel lepsie. Obrázok
Kto mlčí, nemusí vždy súhlasiť. Možno len niekedy nemá chuť diskutovať s idiotmi.
Obrázok užívateľa
helbo
 
Príspevky: 306
Registrovaný: 23 Jún 2011, 13:32
Bydlisko: Nitra/BA/DK
Dal Ďakujem: 89 x
Dostal Ďakujem: 239 x

Re: Firesteel a pod.

Poslaťod filip ka-bar » 10 Nov 2013, 15:51

Zdravim chalani, par tyzdnov dozadu som si kupil kresadlo znacky Light My fire 2.0 army model. Tak sa chcem s vami podelit o moje skusenosti s tymto kresadlom. Na druhy den som isiel do prirody otestovat kresadlo, na podpal som pouzil male mnozstvo suchej travy a brezovej kory, myslel som si ze s takou troskou nic nezapalim a podarilo sa. Kresadlo kresa vyborne iskry a plieskom som netahal po celej ploche kresadla ale kresal som na konci firesteelu a fakt iskry boli velmi silne a podpal sa chytil hned. Firesteel ma dlzku priblizne 6-7cm a kresam iskry na ploche asi 1cm. Taktiez som vyskusal ist do lesa ked 2dni vkuse prsalo a bolo vsetko mokre nazbieral som si brezovu koru a zo stromov som si odobral troska smoly, smolu som rozdelil na mensie casti skor ako keby take pilinky, zacal som kresat a pomalicky sa zacala rozhorievat brezova kora. Toto kresadlo ma aj pistalku co sa v casoch krajnej nudze urcite zide. S tymto kresadlo som nadmieru spokojny a odporucil by som ho kazdemu kto hlada firesteel dobrej kvality je pravda ze je troska drahsi cena asi 15-16 eur ale za tieto peniaze mate super kresadlo :) Posledna vec na malej casti tycinky kde kresam iskry sami podarilo vytvorit iskru taku silnu ze doletela do vzdialenosti 1,5m a este chvilku svietila na zemy :) Dakujem, a dufam ze tymto niekomu pomozem :yees:
filip ka-bar
 
Príspevky: 1
Registrovaný: 05 Okt 2013, 08:40
Bydlisko: Trstena
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Firesteel a pod.

Poslaťod hurka » 10 Dec 2013, 21:07

stormmast3r píše:Chlapi, celkom dobry firesteel sa da spraviť aj doma. Jeden naš 14 ročny skaut :shock: si ho doma spravil. Len som ziral ako to ten maly McGywer zmakol.
Volne interpretujem jeho postup:
Treba rozpustit pajkovaci cin a zmiešať ho s pušnym prachom z prskavok a kaučukom. 100% funguje...len neviem presny pomer.




pomer nevieš zistiť, chcel by som už nemíňať peniaze ale mať dačo vlastné
Obrázok užívateľa
hurka
 
Príspevky: 88
Registrovaný: 04 Dec 2013, 22:12
Bydlisko: košice, košická nová ves
Dal Ďakujem: 50 x
Dostal Ďakujem: 35 x

Re: Firesteel a pod.

Poslaťod Borsuk » 11 Dec 2013, 17:12

Ahoj hurka,

prepáč ale nie je mi celkom jasné to miešanie rozpusteného cínu
z pušným prachom.Píšem to preto,aby si to nebodaj neskúšal aj
keď si dobre poistený a bývaš na samote.Myslím že by to nedopadlo
dobre.
Borsuk.
Obrázok užívateľa
Borsuk
 
Príspevky: 141
Registrovaný: 19 Júl 2012, 20:03
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 508 x
Dostal Ďakujem: 170 x

Re: Firesteel a pod.

Poslaťod opossum » 12 Dec 2013, 14:39

veru, mne sa to zdá blbosť. Strelný prach zapáliš zápalkou, samotný strelný prach nemá veľkú rýchlosť horenia, takže voľne nasypaný len zhorí, nebezpečný je len v uzavretej nádobe, vtedy po zapálení vznikajúce plyny roztrhnú nádobu, takže je to vlastne taká slabá výbušnina (oproti iným, ktoré majú väčšiu brizanciu). Ale otázka je, čo spraví strelný prach, keď príde do styku s roztaveným cínom. Ak sa zapáli, tak jednoducho zhorí, a ostane po ňom len smrad :). Neviem, neskúšal som to, ale toľko moja úvaha...
opossum
 
Príspevky: 286
Registrovaný: 20 Sep 2012, 14:19
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Dal Ďakujem: 16 x
Dostal Ďakujem: 188 x

Re: Firesteel a pod.

Poslaťod Rolf » 12 Dec 2013, 17:54

Ja si myslím, že tu bol skôr myslený prášok, ktorým sú obalené prskavky, nie klasický strelný prach, aký sa používa v nábojoch... :-k
...nikto nie je múdrejší ani mocnejší ako všemocná príroda...
...a príroda robí zo mňa lepšieho človeka...
Obrázok užívateľa
Rolf
 
Príspevky: 328
Registrovaný: 08 Jún 2011, 13:24
Bydlisko: Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 430 x
Dostal Ďakujem: 487 x

Re: Firesteel a pod.

Poslaťod macmatej » 13 Dec 2013, 09:18

Prskavy su z praskoveho hliniku + nejaky dusicnan.

Firesteel je zmes zeleza (Fe) a cer (Ce) - ferocerum a dalsie tajne prisady. Raz som rezal zliatinu cinu a ceru, dost to iskrilo ale bolo to dost drobive.

Niekde som cital navod na vyrobu firesteelu - do plastu za v riadku za sebou zatavi niekolko malych kamienkov do zapalovaca. Plieskom potom skrknes naraz po povrchu vsetkych.
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Firesteel a pod.

Poslaťod opossum » 13 Dec 2013, 14:06

macmatej píše:Prskavy su z praskoveho hliniku + nejaky dusicnan.

Firesteel je zmes zeleza (Fe) a cer (Ce) - ferocerum a dalsie tajne prisady. Raz som rezal zliatinu cinu a ceru, dost to iskrilo ale bolo to dost drobive.

Niekde som cital navod na vyrobu firesteelu - do plastu za v riadku za sebou zatavi niekolko malych kamienkov do zapalovaca. Plieskom potom skrknes naraz po povrchu vsetkych.


fíha, toto mi vtalo hlavou, ako by sa dali využiť kamienky do zapaľovača. Takže zaliať ich do niečoho, trebárs aj do cínu. Anie je ten cín moc mäkký? Ja som firesteel nikdy nevidel ani v ruke nedržal, preto sa pýtam. Cín je taký, že sa dá nožom krájať. Nebude to vadiť? Alebo o to ide, aby sa pri škrtnutí vôbec "dostalo" k tomu kamienku, asi....?
opossum
 
Príspevky: 286
Registrovaný: 20 Sep 2012, 14:19
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Dal Ďakujem: 16 x
Dostal Ďakujem: 188 x

Re: Firesteel a pod.

Poslaťod macmatej » 14 Dec 2013, 13:07

Cin je moc makky. Kamienok do zapalovaca zas nemozes moc zahriat, inak samovolne zhori v celom objeme. Asi vo vyrabaju vo vakuu.

Lepsie je nahriat nejaky plast fenom a do tepleho plastu napichat asi 6ks tych malych kamienkov.

Uplne najlepsie je vsak kupit si normalny firesteel, mas zaruceny uspech a vydrzi ti na cely zivot.
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Firesteel a pod.

Poslaťod sally » 14 Dec 2013, 15:52

Macmatej - že firesteel vydrží na celý život by som zrovna netvrdil, no na dlhé roky určite :yees: (závisí od toho ako často sa bude používať)

Vyrábať si firesteel doma, zo zlože prskaviek a podobne...to už naozaj skôr tie kamienky do zapaľovača, no pri ich miniatúrnych rozmeroch a celkom slušnej cene (originál Zippo kamienky) vychádza kvalitný firesteel ako jasná voľba :wink:
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Firesteel a pod.

Poslaťod helbo » 14 Dec 2013, 21:34

Naštudoval som si trošku teórie, ktorú by som vám tu rád priblížil:
Budem rozprávať teda o firesteeloch. Bežne sa nazývajú firesteel a to preto, že sú v skutočnosti so železa a dá sa s nimi vykresať iskra. No skôr by mal byť ich názov podpalovací kameň. No tento názov znie celkom divoko :) a zavádzajúco a preto sa jednoducho nazývajú firesteel.
O čo ide v skutočnosti ?
Predstavme si napr. jeden zo známejších firesteel-ov a to napríklad všetkým dobre známy Light my fire (napr. army, atď.)
Z čoho vlásne pozostáva takýto "podpalovací kameň", keďže je nezvyčajné vykresať iskru s dvoma železami (pliešok + firesteel) a to tak jednoducho, bez sebemenšej námahy ? Čo nieje bežné pre železo. Typické "podpalovacie kamene" sú zložené z Auermetal je to v podstate zliatina kovov, ktorá sa nazýva aj Cersteel a práve toto označenie Auermetal-u pomenováva najdôležitejšiu zložku tejto zliatiny a to Cer, celým slovom Cerium, zveča sa to skracuje na Cer no v chemickéj tabuľke ho nájdete pod oznáčením CE (prvok 58) a čo je dôležité, že patrí pod vzácne kovy (alebo kovy vzácnych zemín). Takže Auermetal pozostáva z veľkej časti z Cer a z odosť menšej zložky železa a to zhruba v pomere 70% k 30%.
Pomanevanie Auermetal pochádza od jeho vynálezcu Carl Auer z Welsbach-u, ktorý zhotovil prvý krát túto zliatinu v roku 1903.
V tedy sa objavila táto zliatina vo viacerých zloženiach a to v Auermetal1, kde sa používala ako zlatina zo železa a čistého Ceria z čoho sa dala už celkom ľahko vykresať iskra. Pri Auermetal2 bol pridaný do zliatiny Lanthan z ktorej sa dala vykresať už slušne žiarivá iskra. No tieto dve verzie neboli moc úspešné, boli totižto pomerne drahé. Až Auermetal3 zliatina zožala svetový úspech, pretože sa dala vytvoriť za prístupnú cenu, čo bolo spôsobené použitím nečisteného Ceria.
Auermetal3 nebolo vyrábané ešte v podobe firesteelu, no táto zliatina sa objavila v oveľa menšej forme a to vo forme kamenčeku do zapalovača pre zapalovačový priemysel a odtial pochádza názov kameň do zapalovača "podpalovací kameň" pre Auermetal.
Ako funguje takýto firesteel, to je vám všetkým asi jasné. No pre neznalých potrebujete tvrdý kusok železa s ostrou hranou, kde pri LMF ide o malé tvrdé pliešky s ktorými sa dá vykresať beznámahy iskra. No nemusí to byť len takýto kúsok železa, ale kľudne to môže byť aj iné železo s ostrou hranou, napr. v podobe chrbta noža. Za pomoci čoho dokážete odhoblovať jemnú hoblinku tejto zliatiny, ktorá sa zapáli len pomocou trenia týchto dvoch materiálov.
Na trhu niesú len firesteely z Auermetalu, ale aj firesteely zo zmiešaných kovov, tu je zase názov trošku zavádzajúci, kedže aj pri Auermetale sa jedná o dákusi zmes kovov. No jedná sa tu o materiál, ktorý má iný pomer zmesí. Tento materiál pozostáva z 95% až 98% kovov vzácnych zemín a z 1% až 5% železa. Čo by malo znamenať že pozostávajú až z 98% vzácnych kovov. Mali by byť drahé ? Nie ! Nieje tam len jeden konkrétny vzácny kov ako napríklad Cérium, ale jedná sa o zmes viacerých vzácnych kovov, čo je lahšie získateľné, ako jeden konkrétny prvok. Z čoho je vyrobený napríklad Miltec a podobne.
Tažko povedať čo je lepšie. Pri Auermetala dosiahneme viac iskier s menším opotrebovaní samotného firesteelu, kdežto pri zmiešanine kovov dosiahneme važšiu iskru, no s rýchlejším opotrebovaním firesteelu a vačšou námahou, kedže musíme škrkať po dlhšej ploche.
Ktorú zliatinu by som odporúčal ja, podľa mňa sú obe rovnocenné, všetko ostatné je už len o skúsenostiach.
Takže netreba vymýšlať žiadne výroby z prskaliek a podobných serepetičiek, treba sí kúpiť firesteel, ktorý je u vás dostupný (aj cenovo) a treba sa s ním naučiť pracovať v každom počasí.

:camp:
Kto mlčí, nemusí vždy súhlasiť. Možno len niekedy nemá chuť diskutovať s idiotmi.
Obrázok užívateľa
helbo
 
Príspevky: 306
Registrovaný: 23 Jún 2011, 13:32
Bydlisko: Nitra/BA/DK
Dal Ďakujem: 89 x
Dostal Ďakujem: 239 x

Re: Firesteel a pod.

Poslaťod opossum » 16 Dec 2013, 15:46

tiež si myslím, že po domácky vyrobený Firsteel nebude nič moc. Išlo len o to, že ja som taký kutil a baví ma svojpomocne si kadečo vyrobiť, ale ak by to malo byť nespoľahlivé, tak nechcem :) Zvlášť, ak komerčné Firesteely z obchodu nie sú drahé, tak sa to ozaj neoplatí...
opossum
 
Príspevky: 286
Registrovaný: 20 Sep 2012, 14:19
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Dal Ďakujem: 16 x
Dostal Ďakujem: 188 x

Re: Firesteel a pod.

Poslaťod hurka » 30 Dec 2013, 23:57

ja mám 4 firesteely, no chcel by som vlastnoručne vyrobený. prečo? neviem :) no páči sa mi možnosť si to vyrobiť sám. a inak aký kaučuk? viem že je to guma ale nejaký zvláštny druh kaučuku? a cca pomer z neho vytiahnite :D a prskavky sú z chloridu bárnatého ak viem správne :) :atom:
Obrázok užívateľa
hurka
 
Príspevky: 88
Registrovaný: 04 Dec 2013, 22:12
Bydlisko: košice, košická nová ves
Dal Ďakujem: 50 x
Dostal Ďakujem: 35 x

Re: Firesteel a pod.

Poslaťod macmatej » 29 Jan 2014, 09:44

Toto skvele video ukazuje vsetky mozne prachna, ktore mozno zapalit kamienkom zo zapalovaca. Casto sa stava ze plyn sa minie alebo vyprcha v tej najnevhodnejsej chvili. V teplotach okolo nuly a menej sa plyn neodparuje a teda ani nehori. Toto video by mal vidiet kazdy clovek. Urcite by to velakrat zachranilo situaciu, ba niekedy aj zivot.

Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Firesteel a pod.

Poslaťod sally » 29 Jan 2014, 16:17

K tým prskavkám:
http://sk.wikipedia.org/wiki/Prskavka

teda chlorid bárnatý ee [-X (ak sa bavíme o nefarebných prskavkách).
Môže tam byť ešte horčík a spol., no ako materiál pre firesteel to nevidím, keďže prskavka potrebuje pre horenie vlastné okysličovadlo (dusičnany...).
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Oheň

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť