Firesteel a pod.

Zapaľovanie ohňa rôznymi spôsobmi, vhodné drevo...

Re: Firesteel a pod.

Poslaťod djuso » 02 Feb 2014, 01:17

Na vianoce som dostal kresadlo. Značku neviem, nieje na rúčke ani inde. Tvári sa ako miltec. Už som ho pár krát otestoval. Chvíľu mi trvalo kým som sa z ním naučil ako tak robiť. Dnes som sa zúfalo pokúšal asi 10 minút zapáliť brezovú kôru pri čom som spotreboval značnú časť kresadla. Keď som sa už chcel vzdať a povedal som si, že na to pojdem zápalkami, tak sa mi to nakoniec podarilo. Až teraz som si pozrel viac o práci s ním a ukázalo sa, že som mal zlé práchno, lebo som mal tú brezovú kôru veľmi hrubú. Teraz som testoval podpálenie vaty, a chytilo to na 2. škrtnutie. Najbližšie, keď spotrebujem pilový list, tak si z neho vytvorím nové škrtadlo, lebo to originál sa mi nepozdáva a ako nôž nosím glocka, ktorý má horné hrany zaoblené a falošným ostrím na prednej strane sa mi to veľmi nedarí (nemám tak dobrú kontrolu)
Obrázok užívateľa
djuso
 
Príspevky: 29
Registrovaný: 27 Okt 2013, 17:04
Bydlisko: Bardejov
Dal Ďakujem: 20 x
Dostal Ďakujem: 20 x

Re: Firesteel a pod.

Poslaťod rkw » 03 Mar 2014, 21:17

ahoj ak ti mozem poradit skus na tu kôru ist takto : kusok brezovej kory asi 5x6cm alebo viac alebo menej ako komu lepsie , samozrejme sa to nemera to len pre lepsiu predstavu :mrgreen: .. no tak ten kusok si poloz na zem na cepelov trebars aj glockom ,,nasuchor" na uplne jemne hoblinky .. staci taka priemerna kopka :) a ak je sucha zarucene pojde na jedno skrtnutie :camp: tak isto stymi hoblinkami to ide aj s borovicovim drevom , najlepsi tzv fatwood to je cast dreva borovicoveho dreva nasiaknuta zivicou ...
život je ako bomboniera nikdy nevieš co ochutnáš
Forest Gump
Obrázok užívateľa
rkw
 
Príspevky: 471
Registrovaný: 17 Feb 2012, 17:10
Bydlisko: Nesvady
Dal Ďakujem: 386 x
Dostal Ďakujem: 238 x

Re: Firesteel a pod.

Poslaťod rkw » 03 Mar 2014, 21:20

jaaj a co som zabudol aj ked trosku OT ak chces hranu na glocku na chrbte noza tak ti staci smirgel 600, a trebars 800 , 1200 a mas :yees: :camp:
život je ako bomboniera nikdy nevieš co ochutnáš
Forest Gump
Obrázok užívateľa
rkw
 
Príspevky: 471
Registrovaný: 17 Feb 2012, 17:10
Bydlisko: Nesvady
Dal Ďakujem: 386 x
Dostal Ďakujem: 238 x

Re: Firesteel a pod.

Poslaťod djuso » 04 Mar 2014, 00:03

Ďakujem. Trochu sa venujem (amatérsky) výrobe nožov, tak viem, že ostrá hrana sa dá ľahko spraviť, ale nechcem to robiť, aspoň nie teraz, kým má nôž väčšinu pôvodného povlaku. Keď bude viac poškriabaný, tak sa do toho pustím. A to z hoblinkami určite vyskúšam tento víkend.
Obrázok užívateľa
djuso
 
Príspevky: 29
Registrovaný: 27 Okt 2013, 17:04
Bydlisko: Bardejov
Dal Ďakujem: 20 x
Dostal Ďakujem: 20 x

Re: Firesteel a pod.

Poslaťod rkw » 04 Mar 2014, 10:42

:) dolezite je aby jemne .. pri tej borovici... Breza chiti lachsie kedze kora je viac ,,papierova. :camp:
život je ako bomboniera nikdy nevieš co ochutnáš
Forest Gump
Obrázok užívateľa
rkw
 
Príspevky: 471
Registrovaný: 17 Feb 2012, 17:10
Bydlisko: Nesvady
Dal Ďakujem: 386 x
Dostal Ďakujem: 238 x

Re: Firesteel a pod.

Poslaťod Mamarcel » 12 Mar 2014, 14:23

Konecne som si kupil kresadlo Light My Fire Scout 2.0 a je super - ovela lepsie sa mi s nim pracuje. Doteraz som mal len Miltec a Hova a triafat sa priamo do podpalovaneho materialu bolo niekedy o nervy a obcas aj par desiatok skrtnuti. S kresadlom LMF nieje vobec problem podpalit brezovu koru... Po par skrtnutiach som si uz zvykol ze nemusim skrtat po celej ploche ale staci 1cm pri konci a isky dopadnu presne kam chcem a je to super. Netreba mi super silne iskry a podpalovat koru z dvoch metrov ako pri Miltecu :mrgreen: Staci mi len jeden ci dva pokusy a je ohen. Este skusim tu borovicu. LMF kresadlo mozem len doporucit. Dobra ergonomia a ani necinka pliesok o tycinku a ma este aj nudzovu pistalku :yees:
:prayer: :wolf: :bear:
Obrázok užívateľa
Mamarcel
 
Príspevky: 111
Registrovaný: 05 Jan 2011, 17:01
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 114 x
Dostal Ďakujem: 9 x

Re: Firesteel a pod.

Poslaťod Žoldo » 12 Mar 2014, 18:18

Ja netušim aku značku firesteelu použivam.Pred tromi rokmi som kupil svoj prvý a zatial aj posledný a používam ho dodnes.Stal 10 eur.Myslím ,že dôležitejšie je mat kvalitne práchno.Čo sa týka brezovej kôry,ak si dá človek záležat a nachysta si dost šupiniek,ako už bolo popísané vyššie,nie je problem s vytvorenim plameňa aj pri vlhkej kôre.No radšej mám so sebou vždy dáku suchú v rezerve..Nedávno som začalpouživat zuholnatenu latku.Dám ju do zrolovanej brezovej kôry so šupinami a fukam.Zatial 100% istota :yees:
Žoldo
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 25 Jan 2013, 23:12
Bydlisko: Nitrianska Blatnica
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Firesteel a pod.

Poslaťod conkoslaf » 01 Aug 2014, 12:31

Najväčším dobrom je žiť podľa prírody.
Marcus Tullius Cicero
Obrázok užívateľa
conkoslaf
 
Príspevky: 31
Registrovaný: 22 Jan 2014, 21:10
Bydlisko: Trencin svk
Dal Ďakujem: 132 x
Dostal Ďakujem: 4 x

Re: Firesteel a pod.

Poslaťod macmatej » 04 Nov 2014, 23:33

Tyčka vykuchaná z firesteelu značky Primus, ktorý som mal už asi 10 rokov. Custom prevedenie so spaltového dreva + kúsok fatwoodu. Konopný povrázok je zapletaný z viacerých prameňov. V prípade núdze sa dá použiť ako vata.
Prílohy
splaltovany_firesteel.JPG
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: Firesteel a pod.

Poslaťod bobek » 05 Nov 2014, 20:07

Koukám že opět mini sada nezlkamala... :wink:
Na samotě je nejhorší vydržet sám se sebou...
Obrázok užívateľa
bobek
 
Príspevky: 263
Registrovaný: 02 Okt 2013, 18:41
Bydlisko: Velké Hoštice, okres Opava
Dal Ďakujem: 627 x
Dostal Ďakujem: 536 x

Re: Firesteel a pod.

Poslaťod atti.hombre » 19 Dec 2014, 14:44

No mne po nejakej dlhšej dobe uskladnený firesteel prešiel nejakou reakciou...uložený v igelite spolu s kúskom amadou. Povrch je samí kráter...Amstrongovi by sa to páčilo iste :mrgreen:
Prílohy
P1100372.JPG
P1100371.JPG
P1100370.JPG
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1860 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Firesteel a pod.

Poslaťod dodo » 19 Dec 2014, 16:30

Tie krátery vznikajú na miestach,kde dopadla horiaca čiastočka firesteelu-iskra prepáli ochrannú lakovú vrstvu-oxid vzniknutý zhorením čiastočky firesteelu zreaguje s kyslými plynmi zo vzduchu(oxidy síry,dusíka...) na soľ,ktorá vlhne a spôsobuje koróziu kovu do hĺbky.
Je dobré,po použití firesteelu,tyčinku pošúchať prstami-tuk na pokožke jemne "namastí" povrch,a bráni(krátkodobo) korózii...
Všetko ide,len malé deti sa musia nosiť...
Obrázok užívateľa
dodo
 
Príspevky: 117
Registrovaný: 20 Nov 2010, 22:14
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 161 x
Dostal Ďakujem: 190 x

Re: Firesteel a pod.

Poslaťod Michal » 19 Dec 2014, 16:40

atti.hombre píše:No mne po nejakej dlhšej dobe uskladnený firesteel prešiel nejakou reakciou...uložený v igelite spolu s kúskom amadou. Povrch je samí kráter...Amstrongovi by sa to páčilo iste :mrgreen:


Podla mna material, z ktoreho je tycka spravena podlieha bud vzdusnej alebo aj inej oxidacii preto je od novoti natreta na cierno. mozno to amadou, alebo nieco v tom sacku urychlilo.
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Firesteel a pod.

Poslaťod SKW » 19 Dec 2014, 18:29

Ešte to nie je také strašné, ale firesteel ponechaný je vo vlhkom prostredí(stačí aj málo vlhkosti v uzavretej krabičke) schopný premeniť sa na zelený ementál, videl som dosť fotiek zhrdzavených zničených firesteelov. Keď viete že ho nebudete používať dlhšiu dobu, odporúčam ho natrieť jemnou vrstvou acrylového laku, kľudne aj ten na nechty. Zabráni to korózii na 100%. Pri opätovnom používaní sa lak jednoducho zoškrabne pár ťahmi hranou dole.

Najviac zkoroduje firesteel síra:
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Firesteel a pod.

Poslaťod oneho » 25 Dec 2014, 01:02

Toto spravil firestil aj mne ale len ten čo je na fotke vyššie. Je to od Primusu. Ostatné firesteeli čo mám (noname z ebay) to nerobí. A nevidel som to ani na LightMyFire...
Nežijem preto aby som robil, ale robím preto aby som žil...
Obrázok užívateľa
oneho
 
Príspevky: 392
Registrovaný: 02 Mar 2011, 19:55
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 143 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Oheň

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia