Stránka 1 z 4

Založenie ohňa bez zápaliek

PoslaťNapísal: 27 Jún 2010, 21:10
od Michal
Aké sú vaše skúsenosti, akú metódu preferujete a pod.

Re: Založenie ohňa bez zápaliek

PoslaťNapísal: 28 Jún 2010, 02:04
od Adno
No, som teda zvedavy, komu sa to tu uz podarilo. Ja sa priznam, viackrat som planoval skusit, ale stale sa na to nejako "zabudlo" :oops:

Re: Založenie ohňa bez zápaliek

PoslaťNapísal: 28 Jún 2010, 13:56
od atti.hombre
No lupou..ako násť ročný ( v kpz tke ju nosím stále) a potom raz v práci Flexkou monterky! :lol:

Re: Založenie ohňa bez zápaliek

PoslaťNapísal: 28 Jún 2010, 18:03
od Michal
No ja som skusal lupou tiez, ide to v pohode :)
Metodou bowdrill sa mi to podarilo vcera prvy krat asi za 3 mesiace neuspesnych pokusov. Velmi zalezi na type dreva, mne sa to zatial podarilo iba s dobre vyschnutym smrekovym drevom, ale skusam rozne typy(dam vediet ked najdem nieco dobre).
Jeden krat sa mi to podarilo aj metodou fireplow, ale to si nepamatam ake drevo som pouzil a bola to skor nahoda ako umysel, samotne drevo sa mi chytilo horiet plamenom, co sa normalne asi nestava :P.

Re: Založenie ohňa bez zápaliek

PoslaťNapísal: 28 Jún 2010, 21:00
od Adno
Aha, mna hned napadli len tie take tradicne metody, na principe trenia. Lupou a tak, to sa podarilo aj mne :D . Bowdrill alebo Fireplow, nato som si nenasiel este moc casu, ale nevyzera to velmi lahko :oops: a spravit takto ohen v zime, v dazdi...

Re: Založenie ohňa bez zápaliek

PoslaťNapísal: 28 Jún 2010, 21:45
od Michal
Ani jedna z týchto metód nie je vyslovene tažká. Je to časovo náročné čo sa týka hľadania vhodných drevín, inak ak človek pozná princíp ide o záležitosť pár minút ak nerátam výrobu samotných komponentov :) Mne sa to s tym smrekom podarilo spravit uhlík do cca 5-7 minut s prípravou novej diery a vyrezavania toho Vcka. Potom stačí fidlikať až kým sa z toho nevalí dymu veľa, potom opatrne a pomaličky, nechať čas uhlíku nech sa rozžeraví a potom ho až premiestnovať. Ale toto už je všetko na youtube :P

Základ každej takejto činnosti je trpezlivosť, veľa trpezlivosti :D

Re: Založenie ohňa bez zápaliek

PoslaťNapísal: 28 Jún 2010, 22:39
od sally
A bowdrill s bukovým drevom naozaj, ale naozaj ručne nejde. :lol:

Re: Založenie ohňa bez zápaliek

PoslaťNapísal: 28 Jún 2010, 22:51
od Michal
Buk je veľmi tvrdé drevo s ním to skoro nejde :D A ak sú moje dohady správne, čím menej tvrdé drevo tým ľahšie to ide :)

Re: Založenie ohňa bez zápaliek

PoslaťNapísal: 07 Júl 2010, 21:20
od ScoutMasterSVK
no ja mám"osvedčenú"(preto je to v úvodzovkách lebo je to jediná kombinácia s ktorou sa mi to zatiaľ podarilo)kombináciu:
vrták-lieska,podložka-smrek,?držadlo?-javor...tiež to skúšam dlhšiu dobu..záleží aj na priemere vrtáku..čím je užší,tým treba menej tlačiť aby sme sa neprevŕtali skrz,a so širokým je to naopak..ale každému vyhovuje iná kombinácia....

Re: Založenie ohňa bez zápaliek

PoslaťNapísal: 08 Júl 2010, 09:41
od marian160
Na zakladaní ohňa bez zápaliek by záležalo čo mám pri sebe
ale asi by som preferoval poradie:
1. zapaľovač :lol:
2. firesteel
3. hypermangan a glycerol
4. lupu
5. bowdrill, hand drill, pumpdrill, firepiston
6. ocieľka a pazúrik
7. využitie iskry z nejakej baterky atď
ďalej ma nenapadá že by som si asi počkal na blesk :D
Výber závisí aj od toho kto má akú trpezlivosť

Re: Založenie ohňa bez zápaliek

PoslaťNapísal: 08 Júl 2010, 22:14
od ScoutMasterSVK
zapaľovač by som určite nedával na prvé miesto...už z toho dôvodu aká je to krehká,na teplo citlivá a rýchlo minuťeľná vec,je síce pravda že so zapaľovačom človek zapáli oheň rýchlejšie,ale ak sa urve kresací kamienok,alebo došiel plyn,prípadne zamrzne(dá sa to ohriať pod oblečením,ale predsa len...)tak jednoznačne by som dal ako 1.firesteel....kým to nevyškrtáte úplne,máte asi 100%spoľahlivý podpaľovač....treba síce trochu viac pocvičiť aby ho človek spoľahlivo ovládal,ale vyplatí sa...(nikomu to nevnucujem,len prezentujem svoj názor..sto ľudí,sto chutí)

Re: Založenie ohňa bez zápaliek

PoslaťNapísal: 21 Júl 2010, 19:57
od spider207
Ja som akurat dnes zakladal ohen, povodne som chcel skusit fidlikanie s drievkom, ale po nedavnych peknych burkach mi bolo jasne, ze bohuzial asi ostanem pri zapalovaci.. Co som cital tak na drievko, ktorym fidlikame, je vhodne tvrde drevo (buk, dub, orech..) a drievko kde vyrezavame Vcko a "vrtame" do neho, nan je vhodne makke drevo (smrek, lipa, vrba, borovica..). Keby nebolo dnes po dazdi tak vyskusam, aj tak som nadaval, ze nemam so sebou este firesteel, mam ho objednany.. Po vylete pridem poobede domov a tam sa na mna v schranke usmieva listocek z posty, prisiel firesteel :D porazilo by ma, ale tak skusal som s nim hodit iskru na vatu a bolo to v pohode - hodil som tam iskru na druhy krat.. ale fidlikanie s drievkom mam v plane testnut.. Vraj je to dost o priprave a samozrejme o dobrom dreve, samotne fidlikanie vraj nie je velmi zlozite a trva par minutiek ak je dobra priprava.

K tym drevinam pridam taketo rozdelenie co som nasiel na nete, myslim, ze by to mohlo pomoct:

1. veľmi mäkké drevo: smrek, jedľa, borovica, limba, topoľ, lipa, vŕba
2. mäkké drevo: douglaska, jalovec, smrekovec, jelša, breza
3. stredne tvrdé drevo: platan, gaštan, brest, lieska
4. tvrdé drevo: dub, buk, čerešňa, javor, agát, hrab, céder, orech, jabloň, hruška, slivka
5. veľmi tvrdé drevo: tík, bambus, eukayptus, iroko, wenge

Re: Založenie ohňa bez zápaliek

PoslaťNapísal: 21 Júl 2010, 21:13
od atti.hombre
:lol: ...hej ,ale tíky sa robia z liesky!...aspoň do fazule áno...tak ako je to s tou tvrdosťou?...či podľa psychického rozpoloženia dreva? :lol:

Re: Založenie ohňa bez zápaliek

PoslaťNapísal: 21 Júl 2010, 22:37
od spider207
Vidím, že to tu bude zaujímavá debata ohľadom tvrdosti dreva :)
Tvrdosť dreva určuje jeho hustota, ktorá predstavuje podiel medzi hmotnosťou dreva a jeho objemom. Hustotu ovplyvňuje prostredie, v ktorom drevina rastie. V zásade platí, že drevo stromov rastúcich vo vyšších polohách, kde je teplota ovzdušia nižšia, je hustejšie a teda tvrdšie.
Neviem či stačí takáto definícia.. ešte doplním, že hustota resp rozdelenie driev na mäkké, tvrdé a pod má teda jednotku [kg/m3], čiže to je ten uvedený podiel medzi hmotnosťou dreva a jeho objemom :wink: čiže teoreticky ak zoberieš 2 rozmerovo rovnaké drevá (ale iný druh) a jedno bude ťažšie a druhé lahšie, tak to ťažšie by malo byť tvrdšie lebo má aj väčšiu hustotu.. aneb ešte raz - tvrdosť je úmerná hustote dreva. (a nechcem počuť vŕtanie typu "čo ak bude jedno drievko navlhnuté a druhé suché a zhnité jak hoooovado" :D )

Re: Založenie ohňa bez zápaliek

PoslaťNapísal: 22 Júl 2010, 13:35
od ScoutMasterSVK
ešte drobnosť...čítal som že rozdiel medzi vrtákom a vŕtanou doskou by nemal byť veľký.teda čo sa tvrdosti týka....aby ste sa neprevŕtali....proste by to mali byť dreviny ktoré sú približne rovnako tvrdé,ale nie úplne,ikeď sú výnimky...