Hygiena

Všetko čo neviete zaradiť do ostatných tém

Re: Hygiena

Poslaťod mihal » 18 Nov 2011, 23:52

s tym gelom na ruky sa dá urobíť aj oheň je tam dosť silného liehu.
inak ak sa do vrchnáku od petky spravia nožíkom male dierky funguje to ako sprcha.
mihal
 
Príspevky: 217
Registrovaný: 15 Nov 2011, 16:35
Bydlisko: bratislava
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 38 x

Re: Hygiena

Poslaťod radeton » 29 Jan 2012, 17:25

Ja by som dal do pozornosti čím sa umyť keď nemáš prostriedky moderného chemic.priemyslu čo sa pri dlhodobejšom prežití v divočine stane. :) Mydlo si dokážeš vyrobiť aj v divočine.Nebude síce voňať po pampeliškách,ale splní základnú úlohu ktorá sa od mydla očakáva a tou nie je vôňa najme nie keď ide o prežitie. Potrebuješ ku tom tuk.Stačí aj zvierací kľudne získaný aj z uhynutého zvieraťa pokiaľ nie je v totálnom rozklade.(lepšie je z uloveného nesmrdí tak :) )Tento jednoducho vyškvaríš a zleješ do niečoho aby to stuhlo ak nič nemáš vylej to do kusa vydlabaného dreva.Takto máš získaný tuk v čistej forme je to jedna zložka mydla. Ďalšou je tzv.draslo.čiže hydroxid draselný (luh draselný).Tento získaš z popola pahreby. Dáš popol do nejakej nádoby pokiaľ ju máš, ak nie vydlab do dreva. Zaleješ vodou.Nechaj to nejaký čas postáť deň dva aspoň. Potom to prelej cez niečo čo zachytí popol kus látky, alebo prírodný filter.Získaný výluh je draslo.V nádobe zmiešaj dva diely tuku a jeden diel drasla.Túto zmes povar kým nezhustne. Po vychladnutí ho môžeš použiť priamo z tejto nádobky ako polotekuté,alebo ho nechaj úplne stuhnúť a potom naporcuj na menšie kúsky.S týmto mydlom v pohode dokážeš udržať v extrémnych podmienkach základnú teles.hygienu a nehrozia ti kožné problémy. Samozrejme že toto nebudeš vyvárať na nejakých výletoch do prírody dávam to sem iba preto, že niekedy sa niekto môže ocitnúť v životnej situácii keď sa mu to zíde.Pokiaľ sa budete nudiť v lese kľudne si to vyskúšajte takýmto mydlom nezaťažíte prírodu.Dobre je si grify vyskúšať, a naučiť sa ich v praxi aj realizovať. Čo raz vieš to je tvoje plus.Ono si kopa ľudí myslí,že keď o nejakej technike počula,čítala,alebo ju videla od pána v televízii že by to zvládli keby to bolo potrebné. Je to omyl.Všetko je treba skúsiť, a nacvičiť ,a zvládnuť v pohode keď o nič nejde.Až potom je predpoklad,že to zvládnem aj vtedy,keď pôjde ozaj do tuhého a už to nebude iba hra na zálesáka.
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Hygiena

Poslaťod dodo » 31 Jan 2012, 18:43

Navod je to jednoduchy,radost čitat- len otazočka:už si to skušal?
Všetko ide,len malé deti sa musia nosiť...
Obrázok užívateľa
dodo
 
Príspevky: 117
Registrovaný: 20 Nov 2010, 22:14
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 161 x
Dostal Ďakujem: 190 x

Re: Hygiena

Poslaťod fatal_error » 31 Jan 2012, 18:52

:D no teda... ako hygienu v lese dodrzovat :D to akurat v lete ked je rieka niekde tak sa ospliecham trochu ...ked som dlhsie v prirode tak sa clovek poumyva tam kde treba. Tie veci typu ako gely antibakterialne a tak ako :D srandujete nie? :D
Per aspera ad astra...
Obrázok užívateľa
fatal_error
 
Príspevky: 381
Registrovaný: 22 Aug 2011, 10:50
Dal Ďakujem: 164 x
Dostal Ďakujem: 268 x

Re: Hygiena

Poslaťod sally » 31 Jan 2012, 19:19

Radeton - paráda! :yees: Ešte ťa doplním, že takto pripravené mydlo nemá žiadne dezinfekčné účinky, len skvele odmasťuje. Na likvidáciu tých malých zlých potvoriek sa používajú rôzne rastlinné silice, šťavy...(pridať do mydla počas výroby koncentrovaný výluh mäty v alkohole...).

Mydlo sme na labákoch z organickej chémie vyrábali a je to sranda. Nie je to nejak extra zložité, fakt stačia len tie dve suroviny. Všetko ide ľahšie, ak máte dostupný NaOH alebo KOH (podľa použitej zásady vznikne sodné alebo draselné mydlo). Výroba napr. NaOH - elektrolýza kuchynskej soli (do nevodivej nádoby dáte roztok kuchynskej soli vo vode, vložíte 2 drôty a zapojíte napr. 9V baterku = bude vám unikať plynný chlór a vznikne vám roztok NaOH).

Na čo si pri výrobe mydla touto cestou (z hydroxidov - lúhov - popola...) treba dať pozor: tuk roztopiť a pomaly prilievať lúh, bacha aby nevznikli hrudky. A radšej viac tuku ako menej - priveľa lúhu znamená silne vysušujúce mydlo.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Hygiena

Poslaťod radeton » 31 Jan 2012, 22:07

TO- dodo: ano skúšal som to,nie je to nič zložité a zvládne to každý priemerný jedinec.kus tuku vyrezať nožom z mrtveho zvieraťa a vyškvariť ho nie je zasa až taká náročná činnosť a ani ten ďalší postup by nemal byť problém pre človeka ktorý potrebuje za každú cenu udržať svoju telesnú schránku v divočine čo najdlkšie vo fungujúcom stave.Tieto postupy sú určene pre krízové situácie nie na to aby som toto mydlo vyváral doma na dvore iba z dôvodu aby som sa na niečo hral.
Naposledy upravil radeton dňa 31 Jan 2012, 22:39, celkovo upravené 2
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Hygiena

Poslaťod sally » 31 Jan 2012, 22:34

Radeton - plne s tebou súhlasím :yees: Pekne si to zhrnul :camp: Ono z dlhodobého hľadiska je hygiena potrebná - na párdňovom čundri to nemá veľmi zmysel riešiť, ale už na 2týždňovom tábore v prírode, ak by sme sa neumývali aspoň v potoku a mätou+prasličkou a podobne, tak nás ani vlastní rodičia nespoznajú + by nastala znížená výkonnosť a riziko chorôb.
A takéto núdzové mydlo vie značne pomôcť, lebo uvariť ho fakt nie je až taký problém.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Hygiena

Poslaťod radeton » 31 Jan 2012, 22:41

Podarilo sa mi ten príspevok zmazať omylom a nechce sa mi to znovu vypisovať ,ale predpokladám že si to stihol prečítať vzhľadom na tvoju odpoveď :wolf:
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Hygiena

Poslaťod B-Boy » 13 Mar 2012, 11:25

Ako dezifekčná prísada do mydla je fajn chren, koreň chrenu rozpučiť/nasekať na drobno/ nastrúhať a pridať počas varenia :D
vz. 60 to istí :D
Obrázok užívateľa
B-Boy
 
Príspevky: 69
Registrovaný: 04 Mar 2012, 15:13
Bydlisko: Veľká Lodina
Dal Ďakujem: 13 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: Hygiena

Poslaťod Pája » 14 Aug 2012, 19:44

Zajímavý nápad je použít místo toaletního papíru či utěráku perlan, což je materiál, vyráběný pro zdravotnická zařízení ze 100% viskózy. Viskóza je přírodní materiál, získávaný rostlinné celulózy, lepší vysvětlení viz tetička Wiki. ;-)

Oproti papírovým ubrouskům a klasickému toaleťáku vyniká mnohonásobně lepší nasákavostí při neporovnatelně větší pevnosti materiálu. Přitom všem je úžasně lehký. Myslím, že by to dost stálo za uvážení. :)



Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Hygiena

Poslaťod Chesus » 18 Aug 2012, 18:52

Celkom zaujimave ohladom hygieny je využitie sódy bikarbóny. Stojí vyslovene pár centov ale jej všestrannosť stojí za to. Ja ju ťahám na každý čunder, kedže je to najlepší liek na palenie zahy ktoré ma často trápi, ale da sa použiť na spustu ďalších vecí. Napr. po zmiešaní s trochou vody ako zubná pasta alebo ako provizórny dezodorant (oboje úspešne vyskúšané pred pár dňami v Poloninách :D ) kedže veľmi dobre pohlcuje pachy takže aj dobrý odsmraďovač nôh a topánok , tiež odskúšané :D taktiež ako provizorny praci prostriedok atď atď... Plus mnoho ďalších využití, ktoré nesúvisia s hygienou (všestranný liek, prášok do pečiva ...) tu je jeden článok aj ked v angličtine napr.
http://www.thereadystore.com/dehydrated-food-storage/4399/30-amazing-uses-for-baking-soda
Obrázok užívateľa
Chesus
 
Príspevky: 175
Registrovaný: 25 Aug 2011, 23:48
Bydlisko: Humenné
Dal Ďakujem: 115 x
Dostal Ďakujem: 93 x

Re: Hygiena

Poslaťod Chesus » 05 Jún 2014, 14:56

Zase som sa niečo nového naučil, utierať si zadok kameňom z potoka ... Pekne drsňácke a buškrafťácke :mrgreen: https://www.youtube.com/watch?v=sOVch7nuowE&list=PLQeipmNB-ppJ_q2UPAchX4NcEeJgV11IG&index=6
Obrázok užívateľa
Chesus
 
Príspevky: 175
Registrovaný: 25 Aug 2011, 23:48
Bydlisko: Humenné
Dal Ďakujem: 115 x
Dostal Ďakujem: 93 x

Re: Hygiena

Poslaťod Mihajlo » 14 Okt 2014, 01:23

cital som si vsetky recenzie, mnohe su zaujimave... ten koren chrenu som doteraz v robenom mydle neskusal... ale pridaval som nadrobno zomlete borovicove ihlicie a tak ho varil, v pripade nudze postaci aj smrekove... obsahuju hodne zivic, pekne to osviezi vonu mydla, a ma to aj antibaktrerialne ucinky. Kombinovat, kombinovat a kombinovat ludkovia
Mihajlo
 
Príspevky: 2
Registrovaný: 17 Nov 2013, 07:10
Bydlisko: Liptovský Hrádok
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Hygiena

Poslaťod opossum » 17 Okt 2014, 20:05

Chesus píše:Zase som sa niečo nového naučil, utierať si zadok kameňom z potoka ... Pekne drsňácke a buškrafťácke :mrgreen: https://www.youtube.com/watch?v=sOVch7nuowE&list=PLQeipmNB-ppJ_q2UPAchX4NcEeJgV11IG&index=6


to je bežná prax v štátoch ako je Irak alebo Irán, kde sú kamenisté púšte.
opossum
 
Príspevky: 286
Registrovaný: 20 Sep 2012, 14:19
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Dal Ďakujem: 16 x
Dostal Ďakujem: 188 x

Re: Hygiena

Poslaťod prtgeologist » 31 Okt 2014, 11:26

Zkoušeli jste někdo mydlici lékařskou (angl. soapwort)? Já teda ne (ještě jsem se ji nenaučil identifikovat), ale prý to je na hygienu jak dělaná rostlina.
prtgeologist
 
Príspevky: 43
Registrovaný: 29 Okt 2014, 08:43
Bydlisko: Les
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 54 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Iné

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia


cron