Žihľava

Všetko čo neviete zaradiť do ostatných tém

Žihľava

Poslaťod juraj1974 » 03 Júl 2023, 12:35

Oživím trošku vlákno a pridám niečo ohľadom zdrojov v prírode. Konkrétne sa chcem trošku povenovať žihľave. Rastline ktorá ma v bušchrafte svoje miesto..
Táto rastlina svojimi liečivými vlastnosťami je pomerne známa. Málo ludí však vie že jej použitie je aj v lese..
Preto skúsim popísať výrobu žihľavového motúzu. Je to pomerne jednoduché. Zber rastliny je v tomto období. Keď odkvitá. Mne sa osvedčilo pozbierať cele dlhé stonky ktoré som zbavil listov. Následne sa byľ jemne naklepe aby sa vlakno oddelilo od drevnatej časti. Stopky si môžeme po dĺžke rozdeliť. Ide to pomerne ľahko. Vznikajú 4 časti drevitých kusov z ktorých sa zberá/oddeľuje zelená časť rastliny. To je to čo potrebujeme.. túto časť vieme oddeliť od dreva ťahom po dĺžke rastliny. Vzniknuté vlákna idu následne na spracovanie. Toto vlákno sa môže použiť na výrobu špagátu. Ak chceme vlákno jemnejšie tak je tiež niekoľko spôsobov. Niektorí sušia cele zväzky vlákna ktoré potom ,,vymrvujú,, šúchaním v dlaniach. Iní zase za čerstva zbavujú vlákno zelenej časti... je to prácnejšie ale... vznikne naozaj jemne vlákno.
Vela info na nete nie je. Čo som našiel na ju trubke je všetko zo zahraničia. Ale da sa pekne vidieť aký je postup aj ked nespíkujem... :wink: ,

Malý foto report...
Prílohy
IMG_5459.JPG
Takto to začína...
IMG_5462.JPG
stiahnuté vlákno
IMG_5463.JPG
Oddelovanie od dreva..
IMG_5466.JPG
Sušenie
IMG_5518.JPG
Výsledný produkt
IMG_5522.JPG
Jeden zo spôsobov využitia
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1456 x

Späť na Iné

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť