Stránka 1 z 1

Žihľava

PoslaťNapísal: 03 Júl 2023, 12:35
od juraj1974
Oživím trošku vlákno a pridám niečo ohľadom zdrojov v prírode. Konkrétne sa chcem trošku povenovať žihľave. Rastline ktorá ma v bušchrafte svoje miesto..
Táto rastlina svojimi liečivými vlastnosťami je pomerne známa. Málo ludí však vie že jej použitie je aj v lese..
Preto skúsim popísať výrobu žihľavového motúzu. Je to pomerne jednoduché. Zber rastliny je v tomto období. Keď odkvitá. Mne sa osvedčilo pozbierať cele dlhé stonky ktoré som zbavil listov. Následne sa byľ jemne naklepe aby sa vlakno oddelilo od drevnatej časti. Stopky si môžeme po dĺžke rozdeliť. Ide to pomerne ľahko. Vznikajú 4 časti drevitých kusov z ktorých sa zberá/oddeľuje zelená časť rastliny. To je to čo potrebujeme.. túto časť vieme oddeliť od dreva ťahom po dĺžke rastliny. Vzniknuté vlákna idu následne na spracovanie. Toto vlákno sa môže použiť na výrobu špagátu. Ak chceme vlákno jemnejšie tak je tiež niekoľko spôsobov. Niektorí sušia cele zväzky vlákna ktoré potom ,,vymrvujú,, šúchaním v dlaniach. Iní zase za čerstva zbavujú vlákno zelenej časti... je to prácnejšie ale... vznikne naozaj jemne vlákno.
Vela info na nete nie je. Čo som našiel na ju trubke je všetko zo zahraničia. Ale da sa pekne vidieť aký je postup aj ked nespíkujem... :wink: ,

Malý foto report...