Prírodná náplasť

Všetko čo neviete zaradiť do ostatných tém

Prírodná náplasť

Poslaťod SKW » 09 Mar 2011, 18:55

Dnes som v lese natrafil na pekný Brezovník obyčajný (Piptoporus betulinus). Rástlo ich tam viac na práchnivom kmeni brezy. Myslím, že členom fóra je už táto užitočná huba známa, keďže som už písal o výrobe prírodného obťahovadla. Ale aj tak by som chcel ukázať ďalšie využitie Brezovníka v bushcrafte. Dá sa z neho vyrobiť improvizovaná prírodná "náplasť". Piptoporus betulinus je prírodná medicína, má protizápalové a antibakteriálne účinky.

Obrázok

Po prekrojení nožom vidieť akési biele "maso"
Obrázok

Obrázok

Obrázok

Náplasť získame jednoduchým odkrojením tenkého plátku. Na mladších jedincoch sa dá použiť pásik vyrezaný zo spodnej strany hubky. Ten sa následne priloží na menšiu reznú ranu, škrabance, prípadne popáleninu. Dlhší pásik drží na prste v pohode, no lepšie je zafixovať ho ešte nejakým kúskom látky alebo niečím podobným.
Obrázok

Obrázok

Ešte ostáva vyskúšať čaj z brezovníka. Podľa niektorých zdrojov z internetu chutí otrasne, ale má protinádorové účinky
Medicinal properties
Antimicrobial/antiviral activity

Piptamine (molecular formula C20H35N3) is an antibiotic produced by this mushroom (Schlegel et al., 2000). Both methanol and dichloromethane extracts proved to be antibacterial towards Bacillus subtilis and Escherichia coli, while the dichloromethane extract had a further molluscicidal activity to Biomphalaria glabrata (Keller et al., 2002).

Nucleic acids isolated from P. betulinus have antiviral activity. Specifically, they reduced the number of vaccinia virus plaques in chick embryo fibroblast (CEF) tissue culture. Furthermore, when administered intravenously to white mice, birch bracket nucleic acids protected them against lethal infection with a tick borne encephalitis virus (Kandefer-Szerszen et al., 1979). Crude RNA from P. betulinus can induce human fibroblasts to produce interferon with a specific activity of 400 units per mg of protein (Kandefer-Szersen and Kawecki, 1974; Kawecki et al., 1978).

Antitumor activity

Polysaccharides extracted from the mycelial culture of P. betulinus and administered intraperitoneally into white mice at a dosage of 300 mg/kg inhibited the growth of Sarcoma 180 and Ehrlich solid cancers by 90% (Ohtsuka et al., 1973).
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Prírodná náplasť

Poslaťod Trenkinen » 09 Mar 2011, 18:58

Parada. Niekde som videl ako ten tenky pasik namocili, aby lepsie drzal. Nie som si ale isty ci sa namocenim nedostanu nejake bakterie z vody do rany.
Najlepsie vino je PIVO
Obrázok užívateľa
Trenkinen
 
Príspevky: 64
Registrovaný: 14 Júl 2010, 16:17
Bydlisko: Trenčín
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Prírodná náplasť

Poslaťod SKW » 09 Mar 2011, 19:06

Jasné, v prípade že náplasť namočíš do nesterilizovanej vody, kontaminácia je možná. No napríklad keď je v lese mokro po daždi, brezovník absorbuje veľmi veľa vody, takže ho netreba vôbec vlhčiť.

Ešte k tomu nasávaniu vlhkosti, niekde som sa dočítal , že kúsok vysušeného brezovníka používajú rybári na vysúšanie rybárskych mušiek pri love :) . Perfektne vysaje vlhkosť podobne ako amadou z práchnovca. To len tak ako pikoška. :wink:
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Prírodná náplasť

Poslaťod zt0350 » 09 Mar 2011, 19:57

pekne SKW zase bodujes :yees:
DUM SPIRO, SPERO! (KYM DYCHAM, DUFAM)
Obrázok užívateľa
zt0350
 
Príspevky: 90
Registrovaný: 20 Aug 2010, 22:45
Bydlisko: Staré (okr. Michalovce)
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 6 x

Re: Prírodná náplasť

Poslaťod emo_hunter » 09 Mar 2011, 20:50

Pekný článok, klobúk dole :prayer: , len ma zaujíma, neexistuje podobná huba, ale jedovatá ? :oops:
emo_hunter
 
Príspevky: 135
Registrovaný: 16 Jún 2010, 11:55
Bydlisko: emo cemetery
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Prírodná náplasť

Poslaťod stormmast3r » 09 Mar 2011, 20:56

emo_hunter píše:Pekný článok, klobúk dole :prayer: , len ma zaujíma, neexistuje podobná huba, ale jedovatá ? :oops:


Prezrel som atlas hub a nenašiel som tam žiadnu vyslovene jedovatú hubu, rastucu na slovensku
Byť verný totiž predovšetkým znamená byť verný sebe. (Antoine de Saint-Exupéry)
Obrázok užívateľa
stormmast3r
Skazený skaut
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 04 Dec 2010, 18:51
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 73 x

Re: Prírodná náplasť

Poslaťod SKW » 09 Mar 2011, 20:59

emo_hunter píše:Pekný článok, klobúk dole :prayer: , len ma zaujíma, neexistuje podobná huba, ale jedovatá ? :oops:

Emokiller, pochybujem že vôbec nejaká jedovatá huba na breze existuje, na 100% to ale vylúčiť nemôžem.
Brezovník obyčajný je však nezameniteľný, navrchu je svetlohnedý a po prekrojení vnútri taký charakteristický biely, príjemný na dotyk.
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Prírodná náplasť

Poslaťod atti.hombre » 11 Mar 2011, 18:03

Je dobre vedieť,že sa dá niečo v prípade úrazu nájsť...len...ked sa porežem ( ešte sa mi to v lese nestalo-doma hej :-P ) ako na potvoru to nikde nerastie a ja kým hladám tak vykrvácam...:-),preto je dobré mať pri sebe aspoň bavlnenú vreckovku,aby sa rana stiahla,kým sa najde niečo lepšie na ošetrenie.Inak osobne som túto hubu ešte na breze nevidel...iba také biele na lavičkách z brezy čo sme mali kolo ohňa.To obťahovadlo si robil z tejto istej ako náplasť,alebo je výskyt huby taký hojný,že si našiel hned druhú?
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Prírodná náplasť

Poslaťod Pája » 11 Mar 2011, 22:02

[quote="atti.hombre"][/quote]

Myslím, že je to zcela určitě ten stejný choroš jako u obtahovadla. U nás na jižní Moravě roste opravdu hojně skoro na každém uhnilém kmenu - máme dost vlhké lesy, často roste i několik klobouků na jednom kmenu.

Obrázok
Obrázok
Obrázok
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Prírodná náplasť

Poslaťod SKW » 12 Mar 2011, 00:51

atti.hombre píše:To obťahovadlo si robil z tejto istej ako náplasť,alebo je výskyt huby taký hojný,že si našiel hned druhú?


Atti, to obťahovadlo som robil z predchádzajúceho brezovníka čo som našiel, táto náplasť bola už z ďalšieho kusu. Tu v mojom okolí je brezovník taký hojný, že sa o ne pomaly potkýnam. Aj teraz na tejto prechádzke som ich postrehol hádam viac než dvadsať. Je to v zmiešanom lese s hlavným výskytom hraba, buka, duba, a brezy, najmä po okrajoch porastu jej je veľa.

atti.hombre píše:Inak osobne som túto hubu ešte na breze nevidel...iba také biele na lavičkách z brezy čo sme mali kolo ohňa.

Tie huby na lavičkách mohli byť kľudne do biela sfarbené trúdnikovce (Trametes). Zaujímavé, že si brezovník ešte nepostrehol, ale tak to bolo aj u mňa, pokým som sa o to nezačal zaujímať, tak som ich akoby "nevidel".
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Prírodná náplasť

Poslaťod atti.hombre » 12 Mar 2011, 09:07

:D SKW,Pája-dík za odpoved...asi to bude tým,že som ho nikdy nehladal,preto som ho ani nevidel...dnes sa prebehnem a poobzerám...tu sú lesy skôr suchšie a breza je dosť vzácny jav,ak nepočítam tie tu na sídlisku... :yees:
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Prírodná náplasť

Poslaťod lobo » 11 Apr 2011, 12:11

ahoj ak sedi tvoje bydlisko Zvolen,tak sprav vylet Pliesovce az Modry Kamen,VVp Lest,po bratskej navsteve tam rastie breza v hojnom pocte.
lobo
 
Príspevky: 13
Registrovaný: 24 Feb 2011, 09:10
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Prírodná náplasť

Poslaťod jura_czech » 18 Apr 2012, 14:42

Skvěle funguje přípravek, který mi poradila moje tchýně. Klasické slepičí vejce se opatrně rozklepne, vylije se z něj žloutek s bílkem a ta vnitrní blanka, co je uvnitř nalepená na skořápce se opatrně stáhne a přiloží na ránu. Překvapivě silně ránu stahuje. Viděl jsem takto ošetřenou ránu, která by jinak vyžadovala šití (tak tři stehy). Akorát bacha na čerstvost vajíček kvůli případné salmonele, domácí jsou jistota :mrgreen:
jura_czech
 
Príspevky: 55
Registrovaný: 16 Apr 2012, 19:42
Bydlisko: České Budějovice, ČR
Dal Ďakujem: 37 x
Dostal Ďakujem: 44 x

Re: Prírodná náplasť

Poslaťod dale » 19 Apr 2012, 11:37

Mne sa raz núdzovo osvedčil čerstvý list skorocelu priložený na ranu, ktorý som nosil niekolko dní. Rana bola dosť veľká, tak na 5 stehov, rozťata dlaň na ostrom výstupku smrekovej žrde. Napriek tomu ,že nebola zašitá sa zahojila skoro a bez hnisania.
dale
 
Príspevky: 9
Registrovaný: 16 Apr 2012, 13:21
Bydlisko: Brusno
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Prírodná náplasť

Poslaťod kastan » 19 Apr 2012, 18:51

Nevim, jak velká rána je 5 stehů a jak dlouho je skoro. Jak dlouhá a jak hluboko?
Obrázok užívateľa
kastan
 
Príspevky: 26
Registrovaný: 16 Apr 2012, 16:46
Bydlisko: Liberecko, ČR
Dal Ďakujem: 21 x
Dostal Ďakujem: 12 x

Ďalší

Späť na Iné

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť