Co si zobrat so sebou

Chcete začať s bushcraftom? Vaše otázky smerujte sem

Re: Co si zobrat so sebou

Poslaťod rayen » 07 Jún 2012, 22:56

spravny chlap na smrdiet potom :yees:
ale teraz vazne mne sa z jedla najviac osvedcila slanina, neviem kolki z vas sa zaujimali o diety ale atkinsonova dieta sa vyhyba sacharidom, resp v minimalnom mnozstve a podporuje ostatne zlozky kedze tuk tvoria zasoby tela z ktorych sa da cerpat a tuky sa daju dobre menit na zdroj energie, aj ked je to skor taky okrajovy stav, ale aj nasi stari rodicia nosili slaninu, chlieb a syr ked napr pasli kravy ako moj dedo, a stacilo im to, a zbalili to do satky, v jednoduchosti je sila a my sme rozmaznani dobou, treba si vediet poradit s tym co mame a nesit vela hluposti, ked si pamatam na svoje zaciatky tak mi je doplacu, ked som zobral zo sebou velky otvarac na konzervy, clovek je tvor vynaliezavy a poradi si aj s minimom.
Kto raz položí srdce na oltár prírody,stáva sa navždy jej túlavým psom...
Obrázok užívateľa
rayen
 
Príspevky: 333
Registrovaný: 01 Sep 2010, 16:42
Bydlisko: Pecenady
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 13 x

Re: Co si zobrat so sebou

Poslaťod ogonok » 07 Jún 2012, 23:59

v.v.l.a.a.d.o.o píše:4 Ideš liezť ? Prečo by si mal padať ? Ak sa zraníš, myslíš, že si sám založíš škrtidlo ? Vieš ako ho použiť a ako dlho môže byť stiahnuté ?


to v.v.l.a.a.d.o.o
mozno som to zle pochopil (ak som zle pochopil ospravedlnujem sa :oops: ) ale mam pocit ze daako skrtidlo zatracujes. IMHO nove skrtidla CAT, SOF TT, su jednoduche na pouzitie a velmi uzitocne pri tazkych zraneniach. Ta vaha je zanedbatelna a je len velke plus ked ho mas u seba.

v.v.l.a.a.d.o.o píše:Termofolia je dobrá vec ale ak máš so sebou oblečenie, tak je zbytočná


IMHO termofolia nikdy nieje zbytocna, na potulkach nikdy nevies kedy sa ti moze zist. Tych scenarov vyuzitia je mrte od izolacie az po signalizaciu :wink:
ogonok
 
Príspevky: 35
Registrovaný: 05 Júl 2010, 22:07
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Co si zobrat so sebou

Poslaťod v.v.l.a.a.d.o.o » 08 Jún 2012, 18:30

ja nezatracujem škrtidlo, len som sa pýtal, či si ho sám založí. ak bude tak intenzívne krvácať, že škrtidlo nenahradí iným spôsobom, bude ešte schopný ho použiť ? a vie ho použiť ? mám totiť dojem, že dotyčný chce ísť sám.
čo sa týka termofolie, tak oblečenie zahreje viac a iné využitie nepoznám, signalizovať komu ?
Vám určite ukazujú všetky možnosti ako si zachrániť život ak ste postrelení, či inak zranení , aby vás povzbudili a aby ste boli ochotní bojovať. To je nutné, vojak je veľmi drahý (vybavenie, výcvik) a musí vedieť o akejkoľvek možnosti zachrániť sa.
Ale v lese je omnoho dôležitejšie dávať si pozor, vedieť sa ošetriť pri drobnom zranení , ošetriť pravdaže aj inú osobu, a pri väčších zraneniach mať blízko niekoho, kto pomôže.
v.v.l.a.a.d.o.o
 
Príspevky: 102
Registrovaný: 10 Jún 2010, 20:13
Bydlisko: mesto pri Dunaji
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 20 x

Re: Co si zobrat so sebou

Poslaťod v.v.l.a.a.d.o.o » 08 Jún 2012, 18:36

sally píše:Namiesto rezancov je lepšia pohanka - viac zasýti, rýchlo trávi, dodá veľa energie a zješ ju tiež na sladko/slano. Uvaríš ju rýchlo.

Rozdiel v balení sa na 3 dni mimo civilizáciu a 3 týždne mimo civilizáciu = množstvo neseného jedla (a podľa podmienok aj nesená voda). Prádlo buď perieme alebo nesieme viac na prezlečenie alebo smrdíme.
Inak je to jedno :)


Ďakujem, tiež som si to myslel. Preto mi nešlo do hlavy, kde je ten 9 kg rozdiel. Pohánka je dobrá, rezance nenosím, kvôli dlhému vareniu . V júli sa chystáme na 4 týždne putovať po Slovensku a aj keď budeme mať prístup k obchodom, nerád by som bol aby nám niečo chýbalo.
v.v.l.a.a.d.o.o
 
Príspevky: 102
Registrovaný: 10 Jún 2010, 20:13
Bydlisko: mesto pri Dunaji
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 20 x

Re: Co si zobrat so sebou

Poslaťod sally » 08 Jún 2012, 21:10

Ohľadom moderných turniketov (škrtidiel) - sú fajn na situácie ako strelná rana, masívne krvácanie. No ako si zálesák privodí masívne krvácanie, na ktoré je nutné použiť škrtidlo? Dokonca aj prerezané žily sa dajú ošetriť tlakovým obväzom a škrtidlo netreba. Ak niekoho postrelí pytliak/poľovník, tak má turniket opodstatnenie. No otázne je, či je nejaká šanca taký zásah vôbec prežiť. To si už skôr na masívne krvácanie zabaľte quick clot (http://www.quikclot.com/QuikClot-Produc ... 84%A2.aspx) - ale fakt na masívne krvácanie, keď už nestačí tlakový obväz (ktorý sa dá improvizovať z kusov látky...). Dá sa nosiť 15kg lekárnička, pričom väčšina jej obsahu sa dá improvizáciou zmenšiť na pár deka. :yees: Okrem iného - pri použití škrtidla sa na "odkrvenej" časti hromadia produkty metabolizmu, ktoré sa bežne krvou odplavujú. Takto stúpa ich koncentrácia a pri odobratí dlhozaloženého škrtidla dostanú obličky mrte záhul a nerobí im to dobre - preto by sa malo škrtidlo buď vôbec nepoužívať alebo cca každú pol hodinu posúvať smerom k srdcu.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Co si zobrat so sebou

Poslaťod ogonok » 09 Jún 2012, 00:42

asi to bude OT ale nieco na precitanie o civilnom pouziti turniketu:
http://www.itstactical.com/medcom/medic ... l-setting/
http://www.itstactical.com/wp-content/u ... tq-civ.pdf

Ked uz sa niekam do nemocnice dostanem s turniketom na koncatine tak myslim ze je personalu jasne ze sa to ma uvolnovat postupne a zraneny by sa mal hydratovat aby, ako si sally pisal, neodisli oblicky. Bezne pri operaciach sa pouzivaju pneumaticke skrtidla kt. sa nafukuju na 2,5 hod. viac by bolo riziko pre pacienta a pre samotnu koncatinu. Amici dokonca tvrdia ze nastartuju zraneneho co mal turniket zatiahnuty aj 4hod :shock: nevidel som na zivo, ale cital som. Na zaver perlicka 130 zranenych 200 turniketov a ziadna koncatina nemusela byt amputovana z dôvodu pouzitia turniketu.

To sally:
sally píše: No ako si zálesák privodí masívne krvácanie, na ktoré je nutné použiť škrtidlo?

Zalesak to sice nebol, ale davnejsie ked som chodil po brigadach si jedna pani isla odskocit do prilahleho lesika na malu a cuduj sa svete, zakopla a daakou sprostou haluzov si prepichla nohu (nie chodidlo ale nohu- stehnu), pani si sice neprepichla femoralku ale nemala od toho daleko... Takych to scenarov ti vymenujem stovky. Naco zbytocne nieco podcenovat?
Mal si niekedy na sebe tlakovy obvaz? Tlakovy obvaz je taky elastickejsi aby posobil tlak na ranu. Kusami latky sa da nahradit tak klasicky obvaz. Pri masivnom krvacani je dost dobra kombinacia daakej buniciny (kerlix, Zgaza..) + tlakovy obvaz, popripade pridanie celoxu. A ak ani toto nestaci dava sa skrtidlo...

To v.v.l.a.a.d.o.o:
Troska som Ta nepochopil co sa tyka toho skrtidla, ale teraz uz je mi jasne ako si to myslel. K termofolii, signalizacia samozrejme pre pripadnych zachrancov. Ked uz si niekde zlomim nohu alebo privodim zranenie ktore mi znemozni dlhsi presun, tak sa dostanem na dobre viditelne miesto zabalim sa do nej a pripadny zachrancovia Ta lepsie lokalizuju (nehovoriac o tom ze spojis potrebne z uzitocnim...)
Prevencia je vzdy dolezita ale ako sa hovory: "cert a svokra nikdy nespi".
ogonok
 
Príspevky: 35
Registrovaný: 05 Júl 2010, 22:07
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Co si zobrat so sebou

Poslaťod sally » 09 Jún 2012, 09:48

Ohľadom použiteľnosti tlakového obväzu sa môžme presunúť debatovať do inej témy (prvá pomoc...) - mal som ho na sebe, aj som ho viackrát ako zdravotník na táboroch dával, aj na súťažiach sme o tom debatovali s profíkmi. Jeho náhrada kusami látky - nie je problém, treba vedieť ako na to a bude vyvíjaný tlak.

Škrtidlo - stále sa tu (teda aspoň ja) bavím vrámci toho, že po dobu min. 3 dní nevidím civilizáciu, teda ani lekár, prvá pomoc... A napr. na Ukrajine by som bol veľmi zvedavý, ako by tam k pacošovi prišli záchranári do 2,5 hodiny. :yees:

Keď si vojak v poli dá turniket, lebo dostane zásah a za pár minút ho lapiduch odtiahne do bezpečia, je to iné, ako keď si ho nasadí civil (pričom väčšina obyčajných ľudí keď vidí krv zalapá po dychu) niekde uprostred lesa. Pre bežné použitie v takomto prípade (ak teda chceme mať "profi" riešenie aj na najhoršie prípady) mi stále vychádza vhodnejší quick clot (zásyp alebo tampón).
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Co si zobrat so sebou

Poslaťod radeton » 09 Jún 2012, 15:26

TO: sally. V prípade že dôjde ku vážnemu zraneniu kde sa tepna úplne pretrhne tlak.obväz nedokáže zastaviť masívne krvácanie,jedine s kombináciou tlaku na tlakový bod.Toto však málo kto ovláda kde je tlak bod pri krvácaní danej tepny. V takom prípade je škrtidlo v poľných podmienkach nevyhnutnosťou bez ohľadu na prípadné poškodenia vzniknuté jeho aplikáciou. Jednou z učinných alternatív je ako som už tu podotkol v téme lekárnička použitie peanu na zaštiknutie konca tepny aj keby som mal v rane kus tkaniva narezať aby som tepnu dokázal peanom zaštiknúť.Samozréjme treba na to úplný kľud chladnú myseľ.Ako si podotkol kopec ľudí neznesie pohľad na krvácajúcu ranu nehovoriac už o krvácaní z tepny pokiaľ si to videl v reále vieš o čom píšem. Keď dôjde ku takémuto vážnemu zraneniu ide o minúty a skutočne záleží viac na tom kto je v tvojej blízkosti ako na tom ako má vybavenú lekárničku. Napr.v prípade že by sa ti pretrhla krčná tepna tam nepomôže škrtidlo ani tlak.obväz. z časti sa to dá eliminovať na tlakovom bode ,ale pokial máš pean proste ho tam surovo zaštikneš na tepnu,no ešte ani vtedy nemáš vyhraté všetko závisí od rýchleho poskytnutia odbornej zdravot.pomoci. Je dobre mať v lekár.prostriedky,ktoré sú určené na zvýšenú zrážanlivosť krvi pri krvácaní ktoré sa postihnutému podajú orálnou formou,ale myslím že niečo podobné je aj na aplikovanie injekčnou formou.Neviem názov tohoto produktu no dá sa to zohnať v lekárňach.Poznám pár profes.pilčíkov ktorý majú tento komponent vo svojej lekárničke.
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Co si zobrat so sebou

Poslaťod v.v.l.a.a.d.o.o » 09 Jún 2012, 17:54

ogonok píše:Zalesak to sice nebol, ale davnejsie ked som chodil po brigadach si jedna pani isla odskocit do prilahleho lesika na malu a cuduj sa svete, zakopla a daakou sprostou haluzov si prepichla nohu (nie chodidlo ale nohu- stehnu), pani si sice neprepichla femoralku ale nemala od toho daleko... Takych to scenarov ti vymenujem stovky. Naco zbytocne nieco podcenovat?

Jeden prípad si videl a ďalších sto, dokonca stovky si môžeš vymyslieť. Ja som už videl tisíce ľudí ako si išli odskočiť do lesa a nikomu sa nič nestalo.
A tiež som videl ako si tetuška v lese na rovnej zemi zlomila členok a vliekli sme ju kilometer k ceste. Vyriešili sme to jedným obväzom, bola potom v nemocnici operovaná. A videl som ako predo mnou chlapec spadol zo 5 - 6 metrov skaly a ešte sa šúchal po zemi a okrem pár odrenín a popálených rúk bol po chvíli fit.
Dnes sme na výlete spomínali človeka, ktorý liezol po skale, spadol ...
A tiež som videl človeka zrazeného autom, ako ho nakladali ...
Človek by sa mal viac zamyslieť, kedy sa mu môže stať úraz, že nemá nadmieru slopať a potom sa liepať na hradby, že nemá skákať do studenej vody a že je dobré ísť na nejaký ten kurz prvej pomoci, alebo aspoň niečo prečítať a nebáť sa pomôcť.
O niektorých veciach ma proste nepresvedčíš, nedávaj mi tu príklady vojakov a pilčíkov, to sú úplne iné podmienky a iná možnosť zranenia. Pozri si napríklad úrazy , ktoré eviduje horská služba, ako sa stali, kedy, čo tí ľudia robili. Riziko, že ma zrazí auto je oveľa väčšie ako úraz v lese, len si pozri počty zrazených a zranených pri haváriách, takže radšej budem sedieť doma a nič sa mi nestane, aby som niečo nepodcenil.
Také argumenty, že čo sa môže stať, sú dobré akurát pre poisťovne a pre obchodníkov , aby na ľudskom strachu zarábali, cui bono?
v.v.l.a.a.d.o.o
 
Príspevky: 102
Registrovaný: 10 Jún 2010, 20:13
Bydlisko: mesto pri Dunaji
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 20 x

Re: Co si zobrat so sebou

Poslaťod sally » 09 Jún 2012, 19:42

radeton - asi máš na mysli ten quick clot, čo som tu už spomínal. Predáva sa vo forme zásypu alebo tampónu, oboje sa nadrzovku vopchá (zásyp sa nasype) do masívne krvácajúcej rany (žilové, tepnové krvácanie) a je to - krv sa vyzráža, krvácanie zastavené. Nie je to lacná hračka, no stále je to značne lacnejšie ako epipen a podobné chuťovky, ktoré by, keď to vezmeme ab absurdum, bolo tiež potrebné nosiť pri sebe, lebo jeden nikdy nevie, kedy môže dostať anafylaktický šok.

Ohľadom tlakových bodov - nás učili ich nepoužívať, resp. sa na ne nespoľahnúť, no to sa môže líšiť od školiteľa. Inak, zastaviť si tepnové krvácanie na brachiálnej tepne na "silnej" ruke, pomocou peanu, musí byť chuťovka :yees:

Pre odľahčenie - napr. Blackhawk vyrába oblečenie, nohavice, blúza..., ktoré majú okrem množstva iných vychytávok, aj integrované turnikety (škrtidlá). Teda v prípade prúseru (strelná rana...) stačí len strhnúť chlopňu na suchý zips, utiahnuť turniket a tradá, vybavené. http://www.blackhawk.com/product/ITS-HP ... 17,187.htm Mal som ich v ruke a celkom pekný kúsok oblečenia.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Co si zobrat so sebou

Poslaťod ogonok » 09 Jún 2012, 23:40

na uzavretie z mojej strany.

to v.v.l.a.a.d.o.o:
O nicom som ta nechcel v najmensom presviecat, len som tu pisal troska iny pohlad na urcite veci.

to sally:
ked nevidim civilizaciu 3dni tak je uplne jedno ci si dam turnitet alebo daake to hemostatikum, dojdem tak ci tak :wink:
ogonok
 
Príspevky: 35
Registrovaný: 05 Júl 2010, 22:07
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Co si zobrat so sebou

Poslaťod Peťo » 13 Jún 2012, 19:06

k tejto téme sa mi celkom hodí tento obrázok :D http://bikerbloke.deviantart.com/art/Bu ... -207880401
Peťo
 
Príspevky: 18
Registrovaný: 12 Jan 2012, 22:04
Bydlisko: Ilava
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Co si zobrat so sebou

Poslaťod Mirino » 25 Nov 2015, 20:26

Na otázku co si sbalit do batohu bych si dovolil poznamenat asi tolik. Myslím, že každý má doma nějakou tu kuchyňskou váhu. Pokud je digitální a váží na gramy, tím líp. Většinou totiž ve své soukromé "materiální základně" najdete předměty, vybavení a nástroje, které poslouží ke stejnému účelu. Tak je hodím na váhu a vybírám ten lehčí. Samozřejmě se zřetelem k podmínkám použití. Například si do chladného období nevezmu letní spacák jen proto, že je lehčí než třísezónní. A hlavně ta váha donutí člověka přemýšlet nad každou věcí, jestli ji opravdu potřebuje. Taky pomáhá zamyšlení nad věcma, které jsem měl v batohu a třeba dvakrát po sobě ani nepoužil, takže vyřadit. Neplatí pro lékárničku. Dobré je mít písemně zpracovaný jídelní lístek na celý předpokládaný pobyt venku a potraviny si nabalit podle něho. A zase jen takové množství, které opravdu spotřebuju. Nebudu si do batohu brát celé půlkilové balení těstovin, když budu potřebovat dvě porce. Ty si doma navážím a zabalím každou zvlášť. Množství jednotlivých dávek podle vkusu každého soudruha, že. Možná to vypadá jako úplná blbost, ale přešel jsem na tento systém proto, že jsem si z každé motačky nosil žrádlo na další dva dny nevyužité domů. Taky si málokdy beru sekerku. Raději malou pilku. Je to několikrát lehčí, na silnější suché dřevo efektivnější a podstatně méně nápadné. Dá se řezat i potmě, což se sekerkou až taková hitparáda není. Riziko úrazu je nesrovnatelné, zvlášť když to půjčuju někomu jinému. Kdysi jsem půjčil sekerku náhodnému spolunocležníkovi ve Fatře se slovy, aby se nepořezal...né neposekal, ale opravdu nepořezal, tak se blbě usmíval, jako že si dělám srandu. Když mně ji vracel, tak s vážnou tváří řekl, že ostřejší sekerku v životě v ruce nedržel. A já jsem se celou dobu mírně bál, abych ho nakonec nemusel ošetřovat, protože se snažil zručnost nahradit zbytečnou silou. Ale to jsem odbočil. Dobrá věc, kterou si nosím jsou špagáty, repky a podobně. Jednak na zvěšení batohu proti myším, jednak silnou repku používám na stahování dřeva. Hlavně s kopečka to jde parádně. Na svícení na kolibách beru svíčky. Nesmějte se. Chci říct, že neberu ty hliníkové kahánky do aromalampiček, protože mají tenký knotek a málo svítí a když je sfouknete, tak knotek většinou dohoří a potom je tak malý, že je lepší nastartovat nový kalíšek. Svíčka dá větší plamen, víc světla a nožem se dá vždycky obnažit slušný kus knotu. Taky se tím dá podpálit oheň, kalíškem to jde celkem blbě. Ano, jasně je to nestylové ale je lepší se nestylově ohřát, než stylově mrznout. Když už si musím vzít konzervu, tak ať je z hliníku. Když už musí být z regulérního plechu, tak aby měla spoň trhací víčko. Potom stačí lehký nožík jako Opinel a ne všelijaké švýcaráky dvakrát tak těžké. Nikdy nic ve skle. Ani rum. PET-ky dělají i půllitrovky i menší - přelejeme. Když už nutně pivo, protože guláš....tak v plechu, nebo PET. Hygienu vysloveně odbývám. Od mého zubaře jsem vyloudil reklamní balení zubní pasty. Plné to mělo asi 50g. Plná není nikdy a když tak ji nadopuju z normálního balení. Místo ručníku používám nějakou nounejm mikrovláknovou utěrku. Splní co má a oproti ručníkům z mikrovlákna nestála ani desetinu. Akorát se musí před prvním použitím vyprat. Nikdy ale nezapomínám dětský pudr, obyč sypací, samozřejmě v malém balení, třeba od kinofilmu. Na vlky to nej. Prostě nohy a prdel vždy v suchu. Zapalovač plastový, ale průhledný, abych viděl kolik je tam plynu a zásadně kolečkový, ne piezo. Ten kolečkový když zmokne, tak vyfoukám, ale mokré piezo si neškrtne. Jako zálohu nosím nějaký nounejm fajrstýl. Zapálím tím i oheň bez větších problémů a plyňák bez debaty. Jo a nosím crocsy. Lepší jsou ty s plnou špičkou. MOc to neváží a dokáže to poskytnout nečekaný komfort. A boty zatím vysychají a nožky si taky rochní, a potoční hygiena je bezkonkurenční. A na horských chatách se přezutí i vyžaduje. Aspoň teda v ubytovacích prostorách. A abych nezapomněl - náplast. Obyč bez polštářků. Jakmile začne člověk cítit problém, na nic nečekat a lepit. Malý otlak se vyléčí dřív než velký puchýř. Asi jsem to napsal dost chaoticky, ale jak mě to napadalo,tak jsem psal. Možná to někomu pomůže.
Mirino
 
Príspevky: 44
Registrovaný: 14 Feb 2013, 13:48
Bydlisko: LM
Dal Ďakujem: 22 x
Dostal Ďakujem: 77 x

Re: Co si zobrat so sebou

Poslaťod bobek » 25 Nov 2015, 21:19

Ahoj, ze Tvých slov mluví (nejspíš) vlastní zkušenost a to se mi líbí.
Jednu věc však vidím jinak- piezo zapalovač, radši než kamínkový, kamínek dojde vždy v tu nejmně vhodnou dobu a piezo jsem i po vyprání používal dál...
Na opruzeniny mám osvědšený jelení lůj, ale i pudr na nohy je super, ale na noc nožky mažu klasickou modrou indulonou. To už asi patří do jiné témy.
Na samotě je nejhorší vydržet sám se sebou...
Obrázok užívateľa
bobek
 
Príspevky: 263
Registrovaný: 02 Okt 2013, 18:41
Bydlisko: Velké Hoštice, okres Opava
Dal Ďakujem: 627 x
Dostal Ďakujem: 536 x

Re: Co si zobrat so sebou

Poslaťod Mirino » 26 Nov 2015, 14:43

K tomu kamínku. Z času na čas samozřejmě koupím nový zapalovač, abych to nenechal dojít až k vyskočení krátkého kamínku. Je to haléřová položka, takže není nad čím přemýšlet. A i kdyby, tak jiskru na plyňák dá i ta tyčinka. A zkušenosti se snižováním hmotnosti se rychle vykrystalizovaly, když se v domácnosti objevila digitální váha a zkusil jsem pár, do té doby běžně používaných věcí převážit.
Mirino
 
Príspevky: 44
Registrovaný: 14 Feb 2013, 13:48
Bydlisko: LM
Dal Ďakujem: 22 x
Dostal Ďakujem: 77 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Pre začiatočnikov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia