Co si zobrat so sebou

Chcete začať s bushcraftom? Vaše otázky smerujte sem

Re: Co si zobrat so sebou

Poslaťod atti.hombre » 19 Feb 2011, 08:37

Určite by človek na potulkách prírodou mal začať s lepšou výbavou ( aby nedošlo k poškodeniu zdravia ) a postupne si pretriediť veci bez ktorých môže byť.
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Co si zobrat so sebou

Poslaťod rayen » 19 Feb 2011, 15:45

podla mna je zaklad dobra izolacie od zeme, cize dajaka fajna karimatka, kamos to podcenil a uz v 15 rokoch stukal ze ho bolia krize, dovtedy spal v lese bez nej
Kto raz položí srdce na oltár prírody,stáva sa navždy jej túlavým psom...
Obrázok užívateľa
rayen
 
Príspevky: 333
Registrovaný: 01 Sep 2010, 16:42
Bydlisko: Pecenady
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 13 x

Re: Co si zobrat so sebou

Poslaťod Jekub » 19 Feb 2011, 18:10

Yup, karimatku jsem úplně zapoměl napsat :oops:
Obrázok užívateľa
Jekub
 
Príspevky: 19
Registrovaný: 13 Jún 2010, 12:28
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: Co si zobrat so sebou

Poslaťod sally » 20 Feb 2011, 11:53

rafoo: predpokladám, že si to myslel ako vtip a priateľské šťuchnutie, však? :camp:
Doteraz sme sa tu zaobišli bez delenia ľudí na ortodoxných trampov čo nocujú pod starou dekou v mrazoch, nosiac usárnu/teľa a na masňákov, čo nosia hi-tech výbavu. Osobne si myslím, že my všetci sme tak niekde medzi - nikto asi nepôjde v mrazoch s dekou len preto, aby bol "ortodoxný" a nikto na seba nedá oranžovú hi-tech vetrovku od Mammuta len preto, aby medzi kamošmi turistami vyzeral dosť "in." V prípade záujmu, niekto môže založiť vOftopicu tému ohľadom Ortodoxný tramping, masňáctvo... a tam môžme viesť krčmové debaty na túto tému - je to prakticky nevyčerpateľná téma - viď fakt dlhá a nekonečná debata na trampskom portáli Ontheroads.net
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Co si zobrat so sebou

Poslaťod rafoo » 20 Feb 2011, 20:37

sally vystihol si to co som chcel povedat rozhodne tu nechcem zacat buzerovat ze ten nosi to a ten zas to ale ja som v zivote nemal jedinu vec gore-tex tak mi to prislo divne
Carpe diem.
Memento mori.
Obrázok užívateľa
rafoo
 
Príspevky: 146
Registrovaný: 08 Jan 2011, 23:41
Bydlisko: Varín
Dal Ďakujem: 17 x
Dostal Ďakujem: 22 x

Re: Co si zobrat so sebou

Poslaťod Jekub » 20 Feb 2011, 21:20

Už ti rozumim. :) Taky jsem spoustu let nosil jen bavlnu a má hodně do sebe, ale prostě jsem zpohodlněl a vojenský GTX vyjde na rozumný peníze - nová bristká bunda se povedla asi za 30 euro a bivivak vyšel na 40 euro. Abych nosil do lesa dražší komplety, to už je pro mě moc. A samozřejmě každej jezdíme do přírody jinak, to už tu vůbec nechci řešit, uvědomuju si že to s bushcraftem už pak nemá moc společnýho.

Ale ta moje výbava už opravdu není tolik o umění spolupracovat s přírodou a nechat se jí vést, je to už o vlastním pohodlí.

Omlouvám se za offtopic :oops:
Obrázok užívateľa
Jekub
 
Príspevky: 19
Registrovaný: 13 Jún 2010, 12:28
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: Co si zobrat so sebou

Poslaťod dodo » 23 Feb 2011, 21:55

Ja sa prevažne venujem vysokohorskej turistike,a tam už je spoľahlivá výbava nevyhnutnosťou...No a staršie veci "dodieram"pri mojich "zálesáckych"aktivitách-niekedy je to tiež farebne zaujímavé,ale je to o pohodlí,funkčnosti,a hlavne som nenápadný(vyzerám ako neškodný turista,ktorý si ide opekať...),čo sa o "militantnejšie"oblečených nedá povedať,ale s tým už určite máte svoje skúsenosti...
Hlavné je si to užiť,skúšať stále niečo nové,zdokonaľovať sa v "bushcraftových" zručnostiach a tešiť sa z pocitu,že kde iní končia,my začíname...
Všetko ide,len malé deti sa musia nosiť...
Obrázok užívateľa
dodo
 
Príspevky: 117
Registrovaný: 20 Nov 2010, 22:14
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 161 x
Dostal Ďakujem: 190 x

Re: Co si zobrat so sebou

Poslaťod juraj1974 » 23 Feb 2011, 23:09

Chcem len zareagovat na napisane. Kedysi mi stacila torna kde som mal zabalene v celte spacak, stan, deku a oblecenie s jedlom a vodou. S tymto nebol problem odchod od rodiny na 2-5 dni bez problemov. Dnes sa ale uz na to pozeram celkom inak. Moj komford neni az tak narocny ale od kedy som zacal do tajov trampu zaucat svoje potomstvo je to uz o inom. :roll: Beriem zo sebou svoje deti ktore su ochotne vyslapat nejaky te kilak a potom sa oddat tajomstvam lesa. V tomto pripade uz nastava urcity stupen zodpovednosti nielen za seba ale aj za tych krpcov... :) Do dnes si pamätam na prvu noc v lese s detmi ked nam po bivaku preslo sest diviakov a doslova po nas poskakali. Na tu noc do dnes deti spominaju ako na zazitok hoci vtedy obaja spali v mojom spacaku s kakaovymi trenkami... :lol: Preto si myslim ze dnesne vybavenie tulakov je dost ovplyvnene aj ponukou trhu cim mam na mysli aj vplyv hi-tec technologi aj v tomto smere. V skratke chcem povedat ze mam lepsi pocit ked sa prezivaju extremne situaciu spolocne s slusnou vybavou.
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Co si zobrat so sebou

Poslaťod Adno » 27 Feb 2011, 18:19

Juraj, páči sa mi tvoj pohľad na vec, viacmenej to vidím rovnako. Tiež som kedysi behal po lese s hocakou najlacnejšou výbavou, čo sa mi dostala pod ruku. Ale časom som vymieňal veci za drahšie/kvalitnejšie. Nevidím na tom nič zlé, keď si človek môže dovoliť niečo drahšie a lepšie, ako výbavu za "pár drobných". Samozrejme, veľa ľudí si myslí, že ak ma človek drahšiu výbavu, tak to už nie je taký pravý bushcrafter, ale len nejaký vyčačkaný turista, ktorý sa bojí si zašpiniť svoje veci :lol: a "isto" nezvládne to, čo človek v ihličákoch a kanadách vz 60 . Ale pritom pravda môže byť úplne opačná :P .

Len pre predstavu, taký Ray Mears nosí tak drahé veci, že by človek neveril, Norrona vetrovku za 420€, nohavice Fjäll raven za 120€ atď. Alebo iný príklad, v americkej námornej pechote majú ruksaky od značky Arc´teryx, taká vetrovka od nich stojí 500€+ :lol: . Jediné čo mení lepšia výbava je to, že sa človek cíti v lese komfortnejšie a pravdepodobne aj zlepšuje možnosti v zmysle, že dokáže človek dokáže fungovať v horšom počasí, dokáže ďalej zájsť s lepšou obuvou atď. (pri predpoklade ceteris paribus). Na tom nevidím nič zlé :yees:
Obrázok užívateľa
Adno
Vedúci :)
 
Príspevky: 398
Registrovaný: 26 Mar 2006, 20:07
Bydlisko: Okres KK
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 31 x

Re: Co si zobrat so sebou

Poslaťod stelli » 27 Feb 2011, 19:54

Adno,juraj tak taky isty nazor mam aj ja. BTW jeden cas som a potom batohu pozeral a mal som ho aj na chrbte bol vcelku pohodlny aj ked nebol plne nalozeny, len skoda ze v cechach ich predavaju bez vrchneko veka a na ebay su este stale dost drahe.
stelli
 
Príspevky: 112
Registrovaný: 19 Júl 2010, 16:49
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: Co si zobrat so sebou

Poslaťod juraj1974 » 27 Feb 2011, 21:43

Dakujem Adno a Stelli. Citim sa tu naozaj dobre v spolocnosti tychto ludi. Je dobre ze tu nieco take ako je toto forum vobec je. Moj prvotny zaujem vlastne bolo zistit ako sa dnes balia ludia do terenu a co vsetko vlastne je vo vybave. Viem ze rozdiel je zabalit sa na jednodnovy vyslap a rozdiel je zabalit sa na 2-3 dni. Tak isto sa rozlisuje ci idem sam alebo ako je to v mojom pripade s rodinou a malymi detmi kde vsetko vlastne beriem sam na chrbte. Napriklad dnes. Ja moja zena a 2,5 rocna dcera. Vo vaku celta, karimatka, cajnik, pohare, anglicky patang, bujon, susene, maso, caje, zemiaky. Po zalozeni ohna samozrejme firestarterom a brezovou korou sa uvarila voda na caj potom polievocka a nakoniec zemiaky v pahrebe. Jednoducho s tou vybavou sme sa po 5 hodinach vratili domov uplne spokojny a hlavne napapany :lol: . Mala spala potom skoro 3 hodiny. Mozno by bolo dobre ak by sa ostatny podelili o postup balenia ze co si kedy a hlavne co beru na vyslapy do lesa. Ja v poslednej dobe chodim do lesa doslova len na caj resp. polievocku.
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Co si zobrat zo sebou

Poslaťod Hosť » 22 Jún 2011, 23:13

dodo píše:Vrátim sa k toaleťáku-existuje,myslím Hermosal sa to volá,taký s prídavkom aloe vera-je perfektný na "zapareny" zadok...

takové vymoženosti neznám,zato místo toho nosím jelení lůj,je výborný jak na ten( zaparený zadok)tak vůbec na všechny opruzeniny.Perfektní za silného větru a mrazu na popraskané rty a kdoví na co by se ještě hodil.Až se mi podaří registrace tak pak toho napíši více.Zatím se mi od včerejška registrace nepovedla a tak jsem i včera přispěl malým příspěvkem .zatím AHOJ a je to tu fajn
Hosť
 

Re: Co si zobrat so sebou

Poslaťod Venet » 07 Aug 2011, 21:02

Zaujímavé, to tu nikto nechodí s alicou? Mám US ALICE strednú, dole natlačím spacák, na to náhradné oblečenie, na to časť jedla, zvyšok podávam do bočných vreciek, fľaša s pítkom je zavesená na boku na klipoch, lekárnička a modifikovaná "KPZ" sú v sumkách po bokoch na klipoch, pončo je zasunuté od chrbta, na spodu batoha je remienkami prichytená karimatka s prístreškom alebo stanom alebo celtou. (ak treba - podľa typu akcie) - navrch pod vrchnák 1,5L PET fľaša.
Po rokoch som spohodlnel a už sa mi nechce toľko toho vláčiť. S ALICE viem ísť jak na 3dni tak aj na 1týždeň (možno aj dlhšie, ale to nemám odskúšané)
Venet
 
Príspevky: 1
Registrovaný: 18 Júl 2011, 23:14
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Co si zobrat so sebou

Poslaťod onebadboy » 11 Aug 2011, 11:21

Venet neviem si to nijak predstaviť, nemáš nejaké foto ako to vyzerá v praxi?
Obrázok užívateľa
onebadboy
 
Príspevky: 22
Registrovaný: 12 Jún 2011, 14:41
Dal Ďakujem: 21 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Co si zobrat so sebou

Poslaťod Marcela » 08 Okt 2011, 15:03

Nikdo tu vůbec nevzpomenul náhradní oblečení. Samozřejmě že je rozdíl, jestli jdu ven pouze na jeden den anebo třeba na tejden. V každým případě si s sebou beru minimálně náhradní ponožky. Na víc jak jeden den se vyplatí mít v báglu komplet náhradní převlek.
Mimo toaleťáku, co se tady se zájmem probíral :D , nosím ještě vlhčený ubrousky, přece jen nějaká ta osobní hygiena není ani v lese na škodu, dokonce pomáhá i na tu zapařenou prdel :lol: .
Jinak kromě „základní“ výbavy (nože, něčeho na rozdělání ohně, lékárničky, kotlíku nebo ešusu, jídla a pití, celty anebo jinýho přístřešku, karimatky, spacáku…) se hodí mít pilku, ať už skládací, řetězovou či jen takovou tu řezací strunu, na vícedenní akce pak určitě sekeru a taky polní lopatku anebo rovnou radši rejč :wink: .
příroda nedělá nic zbytečně (Aristotelés)
mojerajče
Obrázok užívateľa
Marcela
 
Príspevky: 231
Registrovaný: 08 Júl 2011, 19:05
Bydlisko: Východočeský kraj
Dal Ďakujem: 3531 x
Dostal Ďakujem: 532 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Pre začiatočnikov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť