Začátečníkův průvodce vybavením pro nemajetné nematerialisty

Chcete začať s bushcraftom? Vaše otázky smerujte sem

Re: Začátečníkův průvodce vybavením pro nemajetné nematerial

Poslaťod benluben » 25 Mar 2013, 14:46

Marcela, tak takto nejako to vyzeralo aj u mňa keď si dobre spomínam. :yees: Mal som možnosť dostať sa k vojenskej výstroji a tak som v tých časoch nosil 60-tky, kanady tak isto vzor 60 ale ten Mikov som mal aj ja. Okrem toho hliníkovú poľnú fľašu a hliníkový ešus obe tieto veci slúžia dodnes. Spacák som nemal ale stačilo niekoľko vojenských diek a spalo sa väčšinou pod širákom. :mrgreen: Keď som zohnal prvú asi 5 kilovú vojenskú celtu bol som šťastný ako blcha a niekoľko rokov som nosil legendárnu usarnu aj ja :P
Nech Vám zápalky nezvlhnú a oheň dlho horí ...
Obrázok užívateľa
benluben
 
Príspevky: 214
Registrovaný: 09 Dec 2012, 12:11
Bydlisko: Nové Zámky
Dal Ďakujem: 366 x
Dostal Ďakujem: 276 x

Re: Začátečníkův průvodce vybavením pro nemajetné nematerial

Poslaťod Lachy » 01 Aug 2013, 12:18

zasa tie časy nie sú až tak pasé :mrgreen: som síce ročník 96 ale veľmi dobre si tieto veci pamätám, mal som 8 rokov behal som po povale domu a zhadzoval dole staré otcove vybavenie, celty, ešusy, našiel som asi 7 hlinikových čutor, oblečenie ČSĽA armádne opasky, a niektoré veci sú naozaj nesmrteľné. čo som zdedil používam dodnes :mrgreen:
a hlavne ručne šité futrály na ešusy, hrnčeky, a kapsičky, ktoré šil otec keď on mal 15 rokov :mrgreen:
(ku starému kontu "B-Boy" už nemám prístup tak som založil nové konto)
Obrázok užívateľa
Lachy
 
Príspevky: 51
Registrovaný: 07 Jan 2013, 17:01
Bydlisko: veľká lodina
Dal Ďakujem: 25 x
Dostal Ďakujem: 58 x

Re: Začátečníkův průvodce vybavením pro nemajetné nematerial

Poslaťod SaMSON » 06 Aug 2013, 14:59

Suhlasim s vyssie uvedenym, ze na niektore veci bohate postacuju, ak nie su prave vyrobene z novodobych materialov. Na druhej strane, do niektorej vybavy sa oplati zainvestovat. V kazdom pripade pri vybere treba ostat nezavisly od vplyvu reklamy a nabliskanych krasnych vyrobkov, ktore v konecnom dosledku sa mozu ukazat ako nepouzitelne, pretoze sa mozu stat vasou modlou a nebudu sluzit k tomu k comu bol vas zamer, preco ste si ich kupili.
Moja zasada znie: Uvazujte triezvo a vzdy starostlivo zvazte pouzitie z hladiska funkcnosti, odolnosti a oblasti Vaseho pouzitia. Ak si to nezapamatate, tak obecne plati zasada: Kolko hudby dostanem za kolko penazi. Priklad: Plastovy ešus USA kopia vs. ČSLA hlinikač. Plastovy je vzhaldovy atraktivnejsi, je lahsi, ale vypadava odtial tesnenie, lebo bolo len prilepene. Dovody preco som sa priklonil k hlinikovemu: lepsie tesni, udrzi dlhsie teplo vdaka plstenej tkanine, aj napriek tomu, ze je z hliniku, (ktory ma vysiiu tepelnu vodivost a skorej odvedie teplo do prostredia). Po odstraneni plste mozete priamo cutoru dat na ohen, co by ste s plastovou urobili len raz. Je sice tazsia, ale podstata co zapada do tejto temy je LACNEJSI, cize da viacej hudby ze menej penez. Opacnym pripadom je mat radsej kvalitny noz, ktory je zakladny nastroj do prirody. Ma to byt pracant, ktory musi zvladnut vela roboty. Tam pri vybere treba co to zostudovat o typoch oceli (uhikovka, nerez). Takze radsej si treba priplatit ale z mierou. Na koniec: Aj noz moze byt pekny fajnovy nabliskany, ale taky patri do vytriny a nie do lesa, lebo ak by vam nahodou v lese vypadol a uz by ste ho nenasli, tak zo zazitku z vyletu by nebola radost ale smutok nad stratou cennej veci. Takze na zaver: Vybava zalesaka moze byt draha a nepouzitelna alebo lacna a tak isto nepouzitelna. Volte vzdy zlatu strednu cestu, ktora je casto krat NAJFUNKCNEJSIA, NAJODOLNEJSIA a NAJPOUZITELNEJSIA.
Obrázok užívateľa
SaMSON
 
Príspevky: 4
Registrovaný: 02 Júl 2013, 22:29
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 7 x

Re: Začátečníkův průvodce vybavením pro nemajetné nematerial

Poslaťod mizu » 30 Jan 2014, 15:24

Suhlasim S Lachy-m, niesom o vela starsi rocnik od neho a u mna to zacinalo podobne, v pivnici najdena polna lopadka s rucne sitym puzdrom, nejaka cutora, esus.. a aj ako mladsi (uz mozno v 13 - 14 rokoch) sme chodili na nejaké tie stanovacky a podobne a clovek si to postupne nejako vsetko najde a zadovazi.. s buschraftom je tazke zacat zo dna na den ze hor sa kupim si vsetko a zajtra som v lese, je to nemozne.. ja doteraz pouzivam vsetky tie serepeticky co som ponachadzal (niektore trosku opravil) v pivniciach a na povalach ci skriniach hoci aj u starych rodicov, takisto spomeniem ze otec mal doma asi 3 pary kanad a ja som prve zacinal nosit tak ze som musel mat 3 hrube ponozky :) ale slo to a clovek sa naucil aj starostlivosti o veci. Podla mna ked slovek chodieva do prirody nemusi byt uplne šik podla najnovsej lesnej mody, je to hovadina a hlavne ked clovek nezaraba vacsinu veci ako tu pisali uz ludia si clovek zadovazi alebo vyrobi podstatne lacnejsie a nemusi hned kupovat super turbo mega hi-tec ultramoderne nadobicko a potom sa tu hlavne ukaze aj ten faktor... ako clovek "splynie" s prirodou.
Obrázok užívateľa
mizu
 
Príspevky: 14
Registrovaný: 30 Jan 2014, 14:26
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 8 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: Začátečníkův průvodce vybavením pro nemajetné nematerial

Poslaťod jasommato » 02 Feb 2014, 02:57

len dodam
je fajn si aj vyrobit vsetko co si vyrrobit vieme nieleze to vide lacnejsie ale mame to na mieru podla svojich potrieb a pozname vsetky vlastnosti a slabiny danej veci takze ju aj vieme lepsie vyuzit
navyse si to clove viac vazi a ma daco originalne co ho aj reprezentuje
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: Začátečníkův průvodce vybavením pro nemajetné nematerial

Poslaťod Marekk » 09 Feb 2014, 00:42

Musím to sem napsat, nemůžu jinak :wolf:

Maminka mi kdysi dávno (někdy kolem roku 1995 - to už je 20 let :( ) upletla na sjezdovky (lyže) vlněný svetr "ze zbytků". Tenkrát se po vsi půjčoval jeden pletací stroj a byl na něj i pořadník.
Ze svetru jsem neměl úplně radost, hrozně kousal, škrtil mne u krku (je to rolák) a byl hrozně strakatý. Dlouhou dobu jsem si nemohl zapamatovat, kde má "předek" a kde "zadek". Všude čtverečky, trojúhelníky a jejich různé kombinace, jak zrovna kam vyšla vlna. Ale hřál i když ho člověk propotil.

Pak jsem začal migrovat různě po republice za školou a prací a svetr se stěhoval stále se mnou. Ale už jsem ho nenosil. Léta minula a já ke konci loňského roku sledoval se svou 3a1/2 letou dcerkou nějaký dokument pro děti na "Déčku". Byla tam reportáž z nějaké norské fabriky na vlněné oblečení a z jejich muzea. Pan průvodce ukazoval, jak se vlna "sama od sebe" jakousi chemickou reakcí po namočení zahřeje o 2°C za cca 5 minut.
Tak jsem si na svetr vzpomněl, vytáhl ho ze skříně a před očima (tedy spíše ušima) mi vytanulo to tajemné zaklínadlo "šachovnicí dopředu".

Dnes už vím, že ho budu nosit v zimě "ven" pořád, dokud neumřu já a nebo on. Nejen jako vzpomínku a takovou tichou modlitbu za maminku, ale i proto, že tohle je to "really" funkční oblečení. Nejdu s módou, nejsem v něm in, nemám na sobě žádný měko ani tvrdo šel.

Je to prostě můj svetr na věky věků, který hřeje :!:


Když tedy potkáte v lese někoho v béžovo-strakatém svetru, s hnědou šachovnicí tam, kde se dá tušit jizva "po slepáku", vězte, že jsem to já. Ten svetr je na světě jen jeden :mrgreen:
Obrázok užívateľa
Marekk
 
Príspevky: 55
Registrovaný: 19 Dec 2013, 16:16
Bydlisko: VÝCHODOČECH
Dal Ďakujem: 78 x
Dostal Ďakujem: 68 x

Re: Začátečníkův průvodce vybavením pro nemajetné nematerial

Poslaťod Rafael Ingvis » 09 Feb 2014, 03:23

Blahoželám k "znovuobjaveniu" vlastností vlny. Ten kto ich pozná (a dokáže využiť, tak ako aj vlastnosti ostatných prírodných materiálov, už na seba umelohmotné humusy nevezme)
"Pokrok je jako stádo sviní v humně. Z takého stáda, to sa mosí uznat, je užitek. Je uzený špek, je ovar, je prejt, sú klobásky, sú nožky v rosolu. Tož sa nesmí ohrnovat nos, že je všecko posrané."

:-k
Obrázok užívateľa
Rafael Ingvis
 
Príspevky: 322
Registrovaný: 02 Feb 2011, 09:50
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 112 x
Dostal Ďakujem: 287 x

Predchádzajúci

Späť na Pre začiatočnikov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť


cron