spíme v prírode

Chcete začať s bushcraftom? Vaše otázky smerujte sem

Re: spíme v prírode

Poslaťod Gargoile » 28 Sep 2011, 19:29

Hmmmm...Celkom ma zaujala táto téma pretože zo začiatku som mal dosť problémi s prespávaním Mal som stan karimatku na karimatke deku na sebe som mal poriadnu hrubu deku a bolo celkom teplo ale ráno som bol celý dolámaný všetko ma bolelo a musel som si dať občas prestávku aby som vladal odkedy som si kúpil karimatku bolesť zmizla ale zase mi cez noc bola zima na chrbát a budil som sa na to potom som to nejako vyriešil že som si kúpil spacák a dal si ho na karimatku bolo mi už odosť lepšie a občas som zostal o deň dlhšie. :hamaka:
Ten kto pozná bojove pole tak sa na ňom nestratí.
Obrázok užívateľa
Gargoile
 
Príspevky: 4
Registrovaný: 27 Sep 2011, 14:58
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: spíme v prírode

Poslaťod BushrangerCZ » 13 Nov 2011, 19:24

matějka píše:
Snypo píše:v dostatočnej vzdialenosti od vody (potok,mláky,bažiny ...) , mimo húštin (to je prevencia aj pred diviakom), mimo miest kde rastie veľa kvetov, ovocné stromy (pod nimi hnijúce ovocie láka mravce), holoruby a podobne. Na miestach kde je "otvorený" les - riedky les,slabý vietor (roje mušiek nemajú rady vietor :-) ) je podla mna idealne miesto na bivak.
Takto generálne napísať Tu je dobre miesto a TU nie sa nedá. Fakt záleží od lokality,štruktúry lesa a vodných zdrojov. Hmyz je všade, treba si naň zvyknúť a psychicky sa pripraviť :bear:
Do přírody jezdím celoročně, velice často právě s přespání - bivakováním a to posledních 40 let :D , takže o tom kde si mám "ustlat" už za ty roky něco vím.Měl jsem na mysli konkrétně muchničky - nevím, jak se to řekne slovensky, ale vím, že jsou všude, kde jsem byl, nejvíce je jich paradoxně na severu, stejně jako komárů.Ale muchničky nemají vymezená teritoria (tráva, vlhko, vodní plochy...).V tuhle roční dobu, tj. zhruba od června do září jsou prostě všude.Proto nosím stan.Jinak mám také hamaku, ale ani moskytiera, kterou k ní používám, nezabrání těmhle potvorám, aby Ti neotrávily pobyt v přírodě.Vrhnou se na Tebe až když se zastavíš.Pokud jdeš, tak o nich nevíš.A ony zase neví o tom, že by na ně měly fungovat různé repelenty a spraye a zaručené lidové recepty.Věř, že se tím zabývám léta a ještě jsem nenašel účinný prostředek.Jinak na ostatní hmyz jsem si za ty čtyři desítky let už zvyknul :D


Co mě otravuje nejvíc, jsou kloši jelení, zbytek neřeším... hamaku mám s integrovanou moskytiérou (Hennessy Asym) a tam se nedostalo zatím nic...
http://bushcraftercz.wordpress.com
"Žvejkal hejkal v hubě vejkal"
Obrázok užívateľa
BushrangerCZ
 
Príspevky: 205
Registrovaný: 08 Jan 2011, 23:52
Bydlisko: Bohemia, Moravia, Silesia
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 31 x

Re: spíme v prírode

Poslaťod patrixo » 02 Máj 2013, 19:17

Ja by som sa skôr chcel opýtať, čo sa týka spania "pod širákom", že či mi nehrozí nejaké nebezpečenstvo, čo sa týka nejakého hmyzu v noci :?
Naposledy upravil patrixo dňa 02 Máj 2013, 19:46, celkovo upravené 1
patrixo
 
Príspevky: 8
Registrovaný: 15 Apr 2013, 13:19
Bydlisko: Topolcany
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 8 x

Re: spíme v prírode

Poslaťod venco » 02 Máj 2013, 19:19

Hrozí hlavne od komárov a podobnej hávede. Raz som bol pod Brekovom príšerne doštípaný od ovadov. Potom ako sa ovady stratili nastúpili komáre... :? Nebezpečenstvo Ti hrozí hlavne od zlých ľudí... :hamaka:
Forest Hardworker Club
Obrázok užívateľa
venco
 
Príspevky: 492
Registrovaný: 27 Okt 2010, 14:25
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 515 x
Dostal Ďakujem: 264 x

Re: spíme v prírode

Poslaťod Pája » 02 Máj 2013, 20:15

"Nejnebezpečnější" jsou asi komáři. Otravní můžou být hlodavci, proto se batohy zpravidla zavěšují a zásoby dobře balí, aby se k nim nedostali. A ráno občas člověk vyklepává osminohé nájemníky z bot. :mrgreen:
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: spíme v prírode

Poslaťod Bic0 » 27 Máj 2013, 16:48

Caute, v poslednom obdobi zistujem ze moj spacak - Treksport Adventure - uz nie je to co byval. Nebol sice velmi pouzivany ale dost dlho bol skladovany v kompresnom obale co mu asi na kvalite nepridalo. Na leto bud dobry ale v tomto obdobi mi v nom bolo pomerne chladno (spal som pred tyzdnom na Povazskom Inovci). Mate niekto skusenosti s vlozkami/linermi do spacakov? Jednak plnia hygienicky ucel a zaroven niektore pridavaju spacaku tepelny komfort. Bola tu rec aj o bivi vakoch, ake pouzivate?
Bic0
 
Príspevky: 208
Registrovaný: 07 Máj 2012, 00:15
Bydlisko: Pezinok
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: spíme v prírode

Poslaťod sally » 27 Máj 2013, 17:11

Bic0: bavlnená vložka do spacáku je fajn najmä kvôli hygiene, keď už príliš smrdí, stačí ju len oprať a netreba čistiť celý spacák. (aj keď po správnosti prať spacák nie je trikrát dobrý nápad...)

Čo sa tepelného komfortu týka, tak mi ako rozumnejšie príde dať do spacáku deku. Ideálom je samozrejme kvalitná vlnená, no poslúži i deka za 4 € z IKEA :yees:

Ohľadom bivivakov - nie som z nich moc nadšený. Dôvod: nemal by si v nich spať pri ohni, lebo stačí malý uhlík a máš v ňom dieru (je to umelá hmota...). Aj tie najkvalitnejšie z gore-tex majú najmä v hmlistom a chladnom počasí problémy s rosením vo vnútri. Mať to ako núdzovku, keď človek plánuje prechod v dobrom počasí, tak to vziať "pre strýka príhodu" je fajn. No riešiť to ako zámer? Je to ťažké (oproti kvalitnej celte), rosí sa to, v kamenistom a tŕnistom teréne je to náchylné na roztrhnutie, ak si nevykopeš odvodňovací járok, tak sa po daždi zobudíš uprostred mláky (čo tiež z hľadiska tepelného komfortu nie je žiadne terno). Takže za mňa bivi vreciam dávam "nie."
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: spíme v prírode

Poslaťod SKW » 27 Máj 2013, 18:37

Membránové bivi vaky neuznávam z rovnakých dôvodov ako písal sally, hlavne kvôli tomu že sa v nich človek kvalitne "zaparí" a potom mu je zima. Veľmi rád ale používam obyčajný šušťákový obal od starého záklaďáckeho dekového spacáka ČSĽA. Nie je to však náhrada celty ako goráčové bivi, používam ho normálne pod celtou, neváži veľa a dá sa zbaliť do malých rozmerov. Je to v podstate len nylonový vak, ktorého spodná strana má silný záter čiže neprepustí vlhkosť od zeme, vrchná časť je priedušný nylon bez záteru, cez ktorý vlhkosť z tela dobre uniká preč. Tento vak pritom zvýši tepelný komfort o nejakých 5°. Tiež je cítiť rozdiel za veternej noci, vietor až tak nepreniká do spacáka a neodsáva teplotu ako keď duje len na spacák samotný. No a takým vedľajším plusom tohto "bivi" vaku je to, že sa doň môžte zazipsovať spolu so samonafukovačkou a drží vám všetko po kope.




“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: spíme v prírode

Poslaťod Bic0 » 27 Máj 2013, 19:21

sally píše:Čo sa tepelného komfortu týka, tak mi ako rozumnejšie príde dať do spacáku deku. Ideálom je samozrejme kvalitná vlnená, no poslúži i deka za 4 € z IKEA :yees:

Akurat som doma nedavno kukal na deku IKEA co mam (taka svetlomodra) ze by sa to dalo pouzit do spacaka, mozno z toho usit "mumiu" do ktorej by som sa natlacil a s tym do spacaku, mozno so zipsom na boku.
Bic0
 
Príspevky: 208
Registrovaný: 07 Máj 2012, 00:15
Bydlisko: Pezinok
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: spíme v prírode

Poslaťod macmatej » 28 Máj 2013, 09:43

Tak isto pouzivam obal z dekoveho CSLA spacaku. Sluzi mi ako ochrana mojho spacaku pred prachom a hlinou, ked lezim len tak v listoch. Ako spominal SKW, zabranuje prefukovaniu, cim zvysuje tepelny komfort. Hlavne ked spim pri jakyni, z ktorej vanie prievan.

V zime ho pouzivam v stane, ako ochranu spacaku pred snehom, ktory do stanu vzdy trochu nafuka. Navyse do bivivaku okolo seba rozlozim vsetky ostatne(suche) veci co mam a tym vytvorim okolo seba dalsiu izolaciu.

Takze samotny bivivak na prespanie jedine ako nudzove riesenie.
Obrázok užívateľa
macmatej
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 02 Apr 2011, 22:00
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 412 x
Dostal Ďakujem: 673 x

Re: spíme v prírode

Poslaťod juraj1974 » 28 Máj 2013, 13:04

Priatelia. Ja dam svoju skusenost. Spaval som vo vreci na mrtvoly... asi nebol pouzity... :lol:
Bolo to o hubu a tak ako tu pisete spoteny som bol ako maštalne dvere. Alebo to bola rosa/kondenz... neviem. Bol to tazky nepremokavy plastovy mech. Vyskusal som aj ten futral o ktorom tu pisete zo CSA spacakov ale do neho sa nejak neviem zmestit so spacakom a karoskou... Teraz mam BIVI zo spacakov US a nestalo sa mi ze by som sa v nom spotil alebo nejak z vnutra zarosil. Ono vyhoda je ze viem do neho dat aj karosku a ma zips ktory viem rozopnut pri nohach a viem ho v podstate spolu zo spacakom vetrat ak je teplo pocas spanku. Prekrytie tvare tym materialom je vhodne len pri zlom pocasi alebo ked lieta len maly cicavy hmyz. Este som v nom nezmokol az tak aby som mohol tvrdit ako sa sprava pocas lejaku. Ale viem ze ak som zmokol v spacaku som mal teplo bez vlhka. Ale aj to je relativne. Vsetko je podla pocasia.. Mne BIVI vyhovuje. Ano na taky spanie ze slapem a kde ma drapne noc tam zalahnem. Samozrejme v pripade zleho posasia to isti este celticka ale asi sa zhodneme vsetci v tom ze ako ochrana spacaka pred vonkajsim prostredim to je super vec. Mne Bivi vyhovuje.
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1456 x

Re: spíme v prírode

Poslaťod Bic0 » 10 Jún 2013, 12:23

Diky chalani, futro z CSLA spacaku sa osvedcilo. Takmer mi ani nebola zima :) 2 tyzdne predtym bolo v noci tusim trochu teplejsie ale mne zas bola v spacaku pocitovo ovela vacsia zima.
Bic0
 
Príspevky: 208
Registrovaný: 07 Máj 2012, 00:15
Bydlisko: Pezinok
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: spíme v prírode

Poslaťod Tito » 18 Jún 2013, 16:28

Bic0 píše:Diky chalani, futro z CSLA spacaku sa osvedcilo. Takmer mi ani nebola zima :) 2 tyzdne predtym bolo v noci tusim trochu teplejsie ale mne zas bola v spacaku pocitovo ovela vacsia zima.


Ahojte odkiaľ ste to futro zohnali? Je to ono? http://www.armyvypredaj.sk/army-shop/es ... ginal-novy :?
Obrázok užívateľa
Tito
 
Príspevky: 127
Registrovaný: 17 Jún 2013, 12:37
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 173 x
Dostal Ďakujem: 67 x

Re: spíme v prírode

Poslaťod Bic0 » 18 Jún 2013, 16:47

Ano je to ono. Ja som to bral z obchodu v BA lebo mi bolo jedno ci zaplatim nizsiu cenu + postu alebo si to vyzdvihnem osobne "kusok" od roboty.
Bic0
 
Príspevky: 208
Registrovaný: 07 Máj 2012, 00:15
Bydlisko: Pezinok
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: spíme v prírode

Poslaťod Tito » 18 Jún 2013, 17:11

Dakujem. Pozriem sa po takom niecom v Kosiciach, alebo rovno Eshop.
Obrázok užívateľa
Tito
 
Príspevky: 127
Registrovaný: 17 Jún 2013, 12:37
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 173 x
Dostal Ďakujem: 67 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Pre začiatočnikov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 16 hostia


cron