spíme v prírode

Chcete začať s bushcraftom? Vaše otázky smerujte sem

Re: spíme v prírode

Poslaťod Tito » 02 Júl 2013, 09:18

Tak po 3 nociach môžem povedať, že futro z CSLA spacaku je dobrá vec. Ako bolo už vyššie spomenuté - je to super ochrana pred vlhkosťou (spal som v daždi pod celtou a vo veľmi vlhkom lese) a prípadným vetrom. Tak isto som nemal žiadny bordel v spacáku. Takže vrelo odporúčam.
Obrázok užívateľa
Tito
 
Príspevky: 127
Registrovaný: 17 Jún 2013, 12:37
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 173 x
Dostal Ďakujem: 67 x

Re: spíme v prírode

Poslaťod MIKE » 07 Okt 2013, 21:46

Tito píše:
Bic0 píše:Diky chalani, futro z CSLA spacaku sa osvedcilo. Takmer mi ani nebola zima :) 2 tyzdne predtym bolo v noci tusim trochu teplejsie ale mne zas bola v spacaku pocitovo ovela vacsia zima.


Ahojte odkiaľ ste to futro zohnali? Je to ono? http://www.armyvypredaj.sk/army-shop/es ... ginal-novy :?


Serus, pokiaľ bude mať niekto cestu k nám do Ružomberka... v armyshope majú ČSĽA spacák za 7,5€... a dá sa kupiť i samostatný obal za 2,2€ :wink:
Obrázok užívateľa
MIKE
 
Príspevky: 82
Registrovaný: 18 Apr 2011, 14:40
Bydlisko: Ružomberok/Liptovský Mikuláš
Dal Ďakujem: 272 x
Dostal Ďakujem: 51 x

Re: spíme v prírode

Poslaťod Kelko » 08 Okt 2013, 00:08

Tito píše:Tak po 3 nociach môžem povedať, že futro z CSLA spacaku je dobrá vec. Ako bolo už vyššie spomenuté - je to super ochrana pred vlhkosťou (spal som v daždi pod celtou a vo veľmi vlhkom lese) a prípadným vetrom. Tak isto som nemal žiadny bordel v spacáku. Takže vrelo odporúčam.

Tito ale teraz ked vezmeš carinthiu už ti futro nebude treba... :camp:
Až vyjde slunce vyžažíme
a pozor...Les je sviňa
Obrázok užívateľa
Kelko
 
Príspevky: 314
Registrovaný: 19 Feb 2012, 13:06
Bydlisko: Košice "východná konfederácia" miesto kde nič nie je,takže ani ja vlastne nie som
Dal Ďakujem: 255 x
Dostal Ďakujem: 382 x

Re: spíme v prírode

Poslaťod Tito » 08 Okt 2013, 12:24

uvidíme aké bude počasie. Hlásia relatívne teplé noci.
Obrázok užívateľa
Tito
 
Príspevky: 127
Registrovaný: 17 Jún 2013, 12:37
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 173 x
Dostal Ďakujem: 67 x

Re: spíme v prírode

Poslaťod bobek » 16 Okt 2013, 21:59

ahoj,
mám spacák už od 1997,2sezónní, je stále v komresním obalu a je z dutých vláken ,nějaký noname,ale maskovaný a ještě nepraný
(jsem špindíra a vím to) :oops: .
Dva roky zpět jsem spal u řeky,cca 4tá noc čundru, teplota klesla na -2°C, :!:
tráva s bílou námrazou, krásný východ slunce... no balada na duši
ale bylo teplo. :ice:
Večer jsem skočil do suchého trička a ponožek, pod sebou karimatku(1,2mm) a igelit,
no a nad sebou jen čarokrásné nebe plné hvězd (celta odpočívala doma-škoda).
Základem je asi to oblečení uvnitř spacáku + oblečení na další den taky uvnitř spacáku (né na sobě...).
horší bylo balit navlhlý spacák a při polední pauze sušit...
Na další noc byl v pohodě... :D
Na samotě je nejhorší vydržet sám se sebou...
Obrázok užívateľa
bobek
 
Príspevky: 263
Registrovaný: 02 Okt 2013, 18:41
Bydlisko: Velké Hoštice, okres Opava
Dal Ďakujem: 627 x
Dostal Ďakujem: 536 x

Re: spíme v prírode

Poslaťod Ctihor » 19 Apr 2014, 19:28

Páči sa mi myšlienka používania toho obalu zo spacáku ČSĽA, hlavne keď to mnohí takto chválite.

Chcel by som si ale overiť správnosť môjho myšlienkového postupu: Ak ho používate iba ako obal pre iné spacáky, znamená to, že samotný spacák ČSĽA nestojí zaveľa? Stojí za to kupovať celý spacák, alebo má zmysel najmä ten obal?
Obrázok užívateľa
Ctihor
 
Príspevky: 34
Registrovaný: 13 Apr 2014, 12:23
Bydlisko: Hora
Dal Ďakujem: 12 x
Dostal Ďakujem: 27 x

Re: spíme v prírode

Poslaťod MIKE » 19 Apr 2014, 23:40

Ano, správne :) Myslím, že sa neoplatí kupovať celý spacák. Povedal by som, že lepšie izolačné vlastnosti má aj obyčajný lacný letný tesco spacák...
Obrázok užívateľa
MIKE
 
Príspevky: 82
Registrovaný: 18 Apr 2011, 14:40
Bydlisko: Ružomberok/Liptovský Mikuláš
Dal Ďakujem: 272 x
Dostal Ďakujem: 51 x

Re: spíme v prírode

Poslaťod Chesus » 20 Apr 2014, 09:46

Tak tak, izolačné vlastnosti nič moc a naviac je ťažký a v zloženom stave veľký ako teľa. Ak sa ti podarí zohnať len samotný obal, tak smelo do toho
Obrázok užívateľa
Chesus
 
Príspevky: 175
Registrovaný: 25 Aug 2011, 23:48
Bydlisko: Humenné
Dal Ďakujem: 115 x
Dostal Ďakujem: 93 x

Re: spíme v prírode

Poslaťod Majo » 20 Apr 2014, 10:48

Celý spacák, ktorý používala ČSĽA sa podľa môjho názoru neoplatí kupovať. Je to vlastne len deka vopnutá do šušťákového obalu, na ktorú sa ešte gombíkmi pripína plachta, ktorá sa dávala prať. Izolačné vlastnosti tohoto spacáku sú slabé, zodpovedajú tomu, že vojsko v poli spávalo na skladacích posteliach a súčasťou vybavenia stanov boli piecky na drevo.

Nájdu sa síce ľudia ako napríklad tu http://frontierbushcraft.com/2012/07/06/bushcraft-on-a-budget-kit/, ktorí tento spacák doporučujú. Stránka je ale zameraná na bushcraft s vynaložením čo najnižších nákladov, navyše klíma v Británii je ovplyvňovaná teplým Golfským prúdom.

Oplatí sa kúpiť samotný šušťákový obal. Mne sa ho podarilo kúpiť za 5 Eur. Treba dať ale pozor na to, že obal je pomerne úzky. Ak do neho natlačíš karimatku a nejaký rozmernejší spacák, môžeš sa v ňom cítiť trochu stiesnene. Ak si popri tom vyššej postavy, bolo by lepšie najprv vyskúšať, či ti bude pre tvoje účely vyhovovať.
Povraz sa nedá tlačiť, len ťahať.
Obrázok užívateľa
Majo
Moderátor
 
Príspevky: 141
Registrovaný: 07 Jún 2013, 09:41
Bydlisko: Zilina
Dal Ďakujem: 593 x
Dostal Ďakujem: 239 x

Re: spíme v prírode

Poslaťod pby » 06 Mar 2017, 08:35

aj ked je uvodny prispevok dost stary neda mi nereagovat.. "odporucam spacak z umelych vlakien, lebo.." "rozdiel je iba v zabalitelnosti perovy sa da zbalit na mensi objem, to je asi tak vsetko.." "zmokne a nehreje" :evil: toto su pekne dezinformacie kamarat, polopravdy a nepresnosti..

Rozdiely medzi umelym vlaknom a perakom nekonci kde si to popisal
-Pravdu mas ze perovy zbalis na polovocu a vazi o 1/3 menje ako umelak z rovnakym teplotnym konfortom
- nespominas zivotnost - umelak (a mozte sa hadat kolko chcete je to fakt) ti po cca 2 rokoch strati na konforte od 5 do 10°C cize z konfortu -5 mas 0 (bodka) Perovy si drzi svoje parametre cely zivot. Jedina nevyhoda je ze perovy spacak musi byt zvysok casu kedy sa nepouziva rozprestreny a nie zbaleny (aj ked ani umelak by nemal byt zbaleny nijako extra mu tym ze je rozbaleny nepomozes lebo prave skladanim a rozbalovanim sa umalakom lamu vlakna a tym lamanim sa znizuje ten tepelny konfort..
-zmoke na nehreje :) jedine co po zmoknuti hreje dalej je neopren :D ani umelak nehreje lepretoze po vlaknach sa taha voda a ta je tepenlny vodic. Ano pervy po zmoknuty nehreje vobec, umelak aspon trosku - ALE KTO SI NECHA ZMOKNUT SAPCAK A ESTE SI DON LAHNE ? :) :) :) nikto.. kazdy kto ide do prirody si berie stan (nezmoknes) byvakovaci vak (nezmoknes) celtu (nezmoknes) - tak kedy mi ma akoze zmoknut ? :D Za 16r co chdoim do lesa mi nikdy spacak nezmokol ani nezvlhol.. (spanie pristresok, stan, byvakovanie, leto,jesne, zima,jar)

Inak dlhe roky som pouzival umelak a presiel som na perak, lebo: mam mensi spacak po zbaleni, je lahsi, krasne hreje za kazdy okolnosti, nebojim sa ze o 2 roky uz bude hriat menej a ze z 3. sez budem mat len letny. atd atd.. A umelak uz nikdy nechcem

- tym chcem iba reagovat na to ze nazor niekoho beriem PRECO SOM SI ZVOLIL UMELAK, ale neberiem ked sa nenapise vsetko aj o druhej moznosti (hlavne praktickej)
pby
 
Príspevky: 3
Registrovaný: 06 Mar 2017, 08:04
Bydlisko: Slovensko
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 9 x

Re: spíme v prírode

Poslaťod beaster » 06 Mar 2017, 09:41

Plne suhlasim, tiez som minuly rok presiel na paperak. A dnes su take materialy ze ti pomaly aj zmoknut moze a k periu prejde minimum vlhkosti takze stale krasne hreje.

Vid napriklad recenziu na tento:
http://www.nalehko.com/quantum350_recenze_PCT
Existuje iba jeden úspech - žiť svoj život podľa seba.

Tomorow is the very first day of the rest of your life.
Obrázok užívateľa
beaster
 
Príspevky: 199
Registrovaný: 09 Dec 2012, 18:46
Bydlisko: Malacky
Dal Ďakujem: 838 x
Dostal Ďakujem: 253 x

Re: spíme v prírode

Poslaťod juraj1974 » 06 Mar 2017, 10:08

pby píše:aj ked je uvodny prispevok dost stary neda mi nereagovat.. "odporucam spacak z umelych vlakien, lebo.." "rozdiel je iba v zabalitelnosti perovy sa da zbalit na mensi objem, to je asi tak vsetko.." "zmokne a nehreje" :evil: toto su pekne dezinformacie kamarat, polopravdy a nepresnosti..
nespominas )



Pekne napisane. Mas hitika...
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1456 x

Re: spíme v prírode

Poslaťod jasommato » 06 Mar 2017, 22:57

len tie dva roky su trosku prehnane posledny umelak som vyradil lebo vlastnosti stratil asi po 6 rokoch co som ho pouzival
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Predchádzajúci

Späť na Pre začiatočnikov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť