V tomto článku chcem dať námety na zamyslenie mladým, resp. začínajúcim adeptom zálesáctva, bushcraftu, divokého outdooringu a činností s cudzími názvami, označujúcimi ale tú istú vec.
Poďme poporade. Najprv popíšem, aký by mal byť. Neskôr rozoberiem, čo by mal správny začínajúci zálesák určite vedieť.
Duša bushcraftera:
Správny zálesák sa nebojí počasia
Toto základné motto sa zväčša dostáva do konfliktu s pohľadom rodičov, priateľov, priateliek a nežných polovičiek. Človek túžiaci po titule "zálesák" alebo "bushcrafter" by sa nemal báť vystrčiť svoj nos z pohodlia teplého paneláku a ísť do zasneženého lesa, napríklad stopovať zver. Samozrejmosťou je dobre sa obliecť, postupne sa otužovať... no základom je nebáť sa a ísť.
Lesný muž (žena) hrá fér
Vážime si prírodu a nespôsobujeme jej zbytočnú záťaž. Keď sme v lese, chodíme potichu. Ani nám sa nepáči sused, ktorý cez víkend vŕta 30minút dieru pre jeden obraz - tak sa asi cíti srnka, keď jej cez "revír" prejde tlupa turistov s vyrevujúcim rádiom, ktorí po sebe kričia ako by boli na kilometre ďaleko. Čo si z domu do prírody donesieme, vždy donesieme aj nazad domov. Výnimkou sú veci, ktoré v pôde zhnijú (použité vreckovky, nechcený chlieb s maslom...). Tieto veci nepohodíme len tak, ale topánkou vykopeme malú jamku a do nej tieto odpadky zahrabeme. Príroda je voči nám férová, lebo nám dáva drevo na oheň. Preto sa jej vždy odvďačme a oheň po sebe riadne uhasíme, popol rozhádžeme rukou (ak nás popol páli, asi sme oheň dosť neuhasili) a na krátkodobé ohniská nepoužívame kamene. Tie by oheň len očmudil a ostal by po nás nepekný čierny kameň. Oheň strážime vlastnou prítomnosťou a dohľadom. Kamene okolo ohňa sú prípustné najmä vo veternom počasí a ak plánujeme ostať aj na noc.
Pozdravy a zvyklosti
"Ahoj!" je starý trampský a lodnícky pozdrav. Vyjadruje Ad HOnore de Jesus = nech ťa ochráni Kristus. Ide o prianie dobrej a rovnej cesty. Nemusíme ostatných ľudí v lese nutne zdraviť týmto slovíčkom (aj keď je to v zálesáckej a hlavne trampskej komunite akýmsi nepísaným pravidlom), no je cnosťou dobrého zálesáka aspoň v duchu im popriať štastnú a suchú cestu. Pozdrav "Ahoj!" však nevyjadruje len prianie zdarilej výpravy, ale aj skrytú otázku: "Môžem pomôcť?" Správny zálesák, tramp a iný prechodný obyvateľ lesov a hôr sa spozná aj podľa podania ruky. Zálesáci si podávajú prevažne ĽAVÚ ruku (pretože je bližšie k srdcu a jej stisk je preto úprimnejší, no nezavrhuje sa ani stisk pravačky) tak, že sa chytia spôsobom ako keď sa chcú pretláčať. Volá sa to "zalomenie palcov." Vyjadruje to priateľstvo medzi nimi a ich spoločný postoj k životu v prírode.
Zručnosti a vedomosti zálesáka - začiatočníka:
Založenie ohňa so zápalkami bez papiera
Túto schopnosť by si mal každý adept zálesáckeho umenia dôkladne nacvičiť, pretože je odrazovým mostíkom pre disciplínu pre pokročilých - zapálenie ohňa bez zápaliek/zapaľovača. Trénujeme v každom počasí, keď svieti slnko aj keď je vlhko, resp. prší. Stručný návod ako nato nájdete v článku Zakladanie ohňa od Sallyho. Takmer každá skautská príručka alebo literatúra o prežití sa tejto téme venuje, takže sa cíťte slobodní vo výbere študijných materiálov Správny zálesák si počas výletov všíma, čo všetko mu môže poslúžiť ako zdroj trúdu a v daždivom dni trénuje, ako v lese nájsť zdroj suchého trúdu a materiálu na podpal ohňa. Táto schopnosť sa dobre zíde, keď vás náhodou prekvapí nečakaný dážď a budete si chcieť usušiť premáčané oblečenie.
Postavenie prístrešku
Pokiaľ sa počas potuliek chystáme spať v lese a očakávame dážď, resp. nechceme spať len tak pod širákom, musíme sa naučiť postaviť si prístrešok. Či už ho zhotovíme z celty, ponča, pršiplášťa alebo prírodných materiálov, bude v ňom teplejšie a suchšie ako vonku. Návodov ako na to je pomerne veľa, dôležité je ale zapamätať si obecný princíp konštrukcie prístrešku a získať cit pre vhodnosť použitia jednotlivých typov.
Prvá pomoc
Keď sa začínajúci buschcrafter v lese poreže nožom alebo sa mu stanie niečo vážnejšie, nemôže sa spoliehať na to, že mu mamička pofúka boliestku a otecko nahradí lekára. Zálesák si je v prírode lekárom sám (pochopiteľne len v rámci určitých medzí - používame len postupy prvej pomoci, odborné lekárske ošetrenie ponechávame na ľudí s titulom MUDr.). V tomto článku nie je miesto pre návod ako sa zachovať a ako ošetriť jednotlivé poranenia. Čitateľa odkážem na skvelú poblikáciu Príručka prvej pomoci (ISBN 80-8046-223-2), resp. doporučujem absolvovať kurz prvej pomoci v červenom kríži a trénovať a trénovať a trénovať.
Znalosť prírody
Začínajúci zálesák pochopiteľne nemusí byť nutne študentom biológie na prírodovedeckej fakulte. No predpokladá sa uňho záujem o spoznávanie a identifikáciu zvierat a rastlín. Okrem iného by mal vedieť rozlíšiť a identifikovať jeleňa a srnca. Mal by vedieť rozdiely medzi dubom a bukom. Mal by poznať aspoň 10 najrozšírenejších liečivých byliniek v našej krajine.
Uzlovanie
Každý človek, ktorý sa vydá na potulky prírodou by mal vedieť uviazať nasledovné uzly a poznať, kedy sa ktorý používa: ambulančný uzol, škótska spojka, rybárska spojka, dračia slučka, osmička, líščia slučka,loďkový a lodný uzol. Dobrá stránka ohľadom uzlov je http://gord.gringo.cz/Uzly/index.html Trénujte viazanie uzlov na čas a so zaviazanými očami. Veľa krát sa vám stane, že budete potrebovať niečo uviazať v noci a nebudete mať poruke baterku. Vtedy vám váš tréning prijde vhod.
Varenie
Je pýchou zálesáka ponúknuť nadhodilých okoloidúcich kúskom chutného vlastnoručne uvareného jedla. Či už sa jedná o živánsku, opečené stehienko, špekáčik alebo zálesácky chlieb = banok. Nie je hanba, keď sa nám jedlo nepodarí alebo špekáčik zhorí na uhoľ. Je hanba prestať sa snažiť. Ako dobrý zdroj inšpirácií a cenných rád su jednak skúsenejší kolegovia alebo vlastná mama. Skúste jej niekedy povedať, že by ste sa chceli naučiť variť jednoduché jedlá, ktoré by ste si mohli pripraviť aj v prírode. Medzi ne patrí už spomenutá živánska (kúsky mäsa, zemiakov a zeleniny zabalené spolu do alobalu a pečené v pahrebe), praženica, guláš, banány s čokoládou, opečený špekáčik, špíz (na papeku striedavo napichnutá slaninka, špekáčik, cibuľa, zelenina...celé to opečieme nad ohňom)...receptov je nepreberné množstvo, stačí si len vybrať.
Zber lesných plodov
Na začiatok chcem dôrazne varovať, že žiaden zálesák dobrovoľne nehazarduje s vlastným zdravím a životom. Doporučujem pozrieť si film Into the wild (aj keď ho osobne nemám veľmi rád - no ako varovanie je skvelý). Otrava lesnými plodmi nie je žiaden problém. Každú odtrhnutú rastlinku, plod alebo hubu si treba vždy dobre premyslieť.
Dúfam, že vás tento úvod príliš nevyľakal Zber lesných darov je fascinujúca a zaujímavá činnosť. Medzi najzákladnejšie schopnosti a vedomosti zálesáka patrí znalosť jedlých húb a plodov. Pokiaľ sa vo vašej domácnosti huby nezbierajú, určite nájdete niekoho v rodine (strýko, starý otec, krsná mama, sestrin frajer...), kto jedlé huby pozná a aj zbiera. Nechajte sa ním zlákať na zber týchto mimoriadne chutných a výživných lahôdok. Naučte sa bezpečne a spoľahlivo určovať základné a známe druhy jedlých húb. Pre úplných začiatočníkov v tejto oblasti uvádzam základnú radu: pokiaľ má huba zo spodnej strany klobúka špongiovitú hmotu, je s najväčšou pravdepodobnosťou jedlá. Ak má zo spodnej strany lupene, jej bezpečnosť nie je istá.
Starostlivosť o nôž a výstroj
Ostrý chlap (alebo žena) má ostrý aj nôž. Preto medzi základné zručnosti zálesáka začiatočníka patrí aj brúsenie nožov, sekier, mačiet a iných bodno-sečno-rezných nástrojov. Bushcrafter vie, že plechovka sa otvára otvárakom a nie nožom. Ostrie vtedy trpí a rýchlo sa vytupí. Zálesák si po výlete vždy očistí topánky od bahna, lebo to pri dlhodobom neumytí poškodzuje materiál obuvi.
Záverom chcem popriať všetkým nadšeným adeptom zálesáctva (bushcraftu) veľa zdaru, Ahoj! a snáď si raz v lese spoločne "zalomíme palce."
Dúfam, že sa vám tento článok páčil a bol vám v niečom prínosom.