Vyroba kozenneho puzdra

Chcete začať s bushcraftom? Vaše otázky smerujte sem

Re: Vyroba kozenneho puzdra

Poslaťod finn » 14 Dec 2011, 20:32

Zdravim vsetkych kutilov,

nakolko som na zimnom zraze pokrstil Hultaforsku stratou original puzdra, pustil som sa do vyroby noveho. Mal som doma nejaky kus starsej hovadzej koze, hrubka cca 3 - 4 mm, kedze islo o tzv. bok ´rozna hrubka koze. Preluskal som nejake tie rady, tipy a triky na nasom fore :mrgreen: (aj knife.cz) a pustil som sa do vyroby. Vysledok posudte sami. Pouzite nastroje:
odlamovaci nozik, male kliestiky s dlhymi celustami, plastove svorky na lepenie, obyc. sidlo a ihly, voskovana nit, cvoky a nity. Po nakresleni sablony na papier som prekreslil tvar na kozu (nepozivajte tenku fixku, najlepsie je makka ceruzka), vyrezal tvar nozikom, hrany "zalestil slinami pomocou stopky vrtaka. Potom som prilepil vnutornu cast (ochrana stehov pred prerezanim) pomocou transparentneho chemoprenu (nie je to dobre lepidlo, miestami nechytilo a tazko sa brusilo). Prebrusil som smirglom grit 100 spoje a nasledne som pomocou celuste z kliestikov vytvoril drazku na stehy a pomocou vidlicky naznacil dierky. Diery na cvoky a nity som vrtal akumulatorovou vrtackou. Cele puzdrom som napuslit Sno-sealom za pomoci fenu na vlasy. Dierky na stehy som spravil sidlom a na zadej strane som ich pospajal do drazky mocou kliestikov. Sitie som nastudoval zde
Kód: Vybrať všetko
http://www.knife.cz/Knifecz/tabid/36/ctl/Details/mid/381/ItemID/227/Default.aspx
. Praca celkovo tri dni, spolu asi 10 hodin.

Viem ze to nie je uplne super, ale ucel svati prostriedky (ci ako sa to hovori) a hlavne ze moja Hulta ma novy kabat. Ludkovia nebojte sa postit do toho, ved clovek sa najlepsie uci na vlastnych chybach.

Drzim palce do buducich projektov, na otazky rad odpoviem a tu su fotecky.

Good luck :yees: :camp:
Prílohy
DSC01026.JPG
DSC01027.JPG
DSC01028.JPG
DSC01029.JPG
DSC01030.JPG
DSC01031.JPG
DSC01033.JPG
DSC01034.JPG
DSC01036.JPG
Múdrosť nie sú rozsiahle vedomosti, rozsiahle vedomosti nemusia byť múdrosťou!
Obrázok užívateľa
finn
 
Príspevky: 161
Registrovaný: 06 Mar 2011, 22:47
Bydlisko: Trnava
Dal Ďakujem: 215 x
Dostal Ďakujem: 131 x

Re: Vyroba kozenneho puzdra

Poslaťod creobroter » 29 Dec 2011, 22:27

Chlapi, ako dlho mam namačať kožu 4mm aby zmakla?
Mam ju namacat v čistej vode?
Čim ju mam tvarovať na noži?
Nevědomost je blažená
Obrázok užívateľa
creobroter
 
Príspevky: 96
Registrovaný: 11 Máj 2011, 20:57
Bydlisko: Topoľčany
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 13 x

Re: Vyroba kozenneho puzdra

Poslaťod oneho » 29 Dec 2011, 22:32

Namáčať stačí chvíľku, to spoznáš, koža výrazne zmäkne. Ja namáčam v čistej vlažnej vode a tvarujem prstami prípadne takou plastovou zaoblenou tyčkou. Nájdi si na to niečo hladké oblé čo ti nepoškriabe kožu. Napr. rúčka príborového nožíka, alebo niečo také.
Nežijem preto aby som robil, ale robím preto aby som žil...
Obrázok užívateľa
oneho
 
Príspevky: 392
Registrovaný: 02 Mar 2011, 19:55
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 143 x

Re: Vyroba kozenneho puzdra

Poslaťod Michal » 29 Dec 2011, 23:33

creobroter píše:Chlapi, ako dlho mam namačať kožu 4mm aby zmakla?
Mam ju namacat v čistej vode?
Čim ju mam tvarovať na noži?


Namacat vo vode a teplota je nepodstatna, ak ti nevadi dotyk studenej veci tak studenej... namacaj dovtedy pokym sa koza neda zohnut tak aby vovnutri ohybu nebol takmer ziadny priestor, teda sa dotykala - vtedy je koza namocena dostatocne.

Tvarovat ako povedal oneho. ja pouzivam nieco podobne ako je napichovac na hotdogy, vylestene a nez hrotu :) alebo hocico leskle, hladke. Odporucam pozriet si na Youtube kanal uzivatela satansbarber
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Vyroba kozenneho puzdra

Poslaťod matus » 03 Jan 2012, 17:12



v predu na púzdre na sekeru je ten gumenný chránič čo na nej originál bol ale vrchy som odrezal a spevnenie na vrchu je kvoli vytahovaaniu z púzdra a hrúbke kože je to vlastne další plátok kože zalepený sekundovým lepidlom ktoré ztvrdlo a je velmi pevné
http://www.zalesactvo.wordpress.com
Príroda nikdy nezradi srdce ktoré ju miluje
Obrázok
Obrázok užívateľa
matus
 
Príspevky: 358
Registrovaný: 21 Nov 2010, 10:54
Bydlisko: hlohovec
Dal Ďakujem: 203 x
Dostal Ďakujem: 53 x

Re: Vyroba kozenneho puzdra

Poslaťod Kapo » 17 Jan 2012, 19:20

oneho píše:J.......... Na zapínanie na opasok som použil kolík, .........


Prosím ťa čo je to za kolík, a kde sa dá k tomu prísť? Dík.
Stredný vek je vtedy, keď už chápeš, že nedokážeš zmeniť tento svet, no ešte ťa to trochu sere.
Som smrdutý trapér. Buskraft je pro holky.
Obrázok užívateľa
Kapo
 
Príspevky: 364
Registrovaný: 03 Máj 2011, 15:34
Bydlisko: Myjafsko
Dal Ďakujem: 14 x
Dostal Ďakujem: 109 x

Re: Vyroba kozenneho puzdra

Poslaťod oneho » 17 Jan 2012, 22:09

Kupoval som to tu:
Kód: Vybrať všetko
http://www.galanteriaribbon.sk/e-shop/polotovary/spojky-na-opasky/1606/spojka-opaskova-niklova-s-kolikom
majú tam aj voskové nite a iné vecičky.

Tento spoj sa mi na upevňovanie na opasku neosvedčil. Prerobil som to na 2 klasické "cvoky" ani to nieje ešte ono. Baterka je v púzdre ešte pomerne tesná a ak ju chcem vytiahnuť jednou rukou tak to nejde. Tento spoj sa rozopne a vytiahnem celé púzdro. Teraz to chcem prerobiť na suchý zips s dvojitým prekrytím a to by malo byť už OK (dúfam)
Nežijem preto aby som robil, ale robím preto aby som žil...
Obrázok užívateľa
oneho
 
Príspevky: 392
Registrovaný: 02 Mar 2011, 19:55
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 81 x
Dostal Ďakujem: 143 x

Re: Vyroba kozenneho puzdra

Poslaťod macakv » 27 Jan 2012, 20:21

Pekne Matuš :yees: .....niečo pre inšpiráciu...
Kód: Vybrať všetko
http://www.winklerknives.com/knives.asp?id=147
Nič nieje nemožné.
Obrázok užívateľa
macakv
 
Príspevky: 363
Registrovaný: 03 Júl 2011, 20:45
Bydlisko: Nitriansky kraj.
Dal Ďakujem: 312 x
Dostal Ďakujem: 442 x

Re: Vyroba kozenneho puzdra

Poslaťod Michal » 15 Feb 2012, 01:49

Nebudem sa opakovať pekná práca, ako vždy. Pozerám, že moridlo tiež využívaš :) Záves na sekeru si budem robiť aj ja keď si nejakú sekeru kúpim a tie plánujem využiť tento spôsob, je to rýchle a dá sa to dať z opasku dole, čo je super, lebo to pri sedení nezavadzia :yees:
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Vyroba kozenneho puzdra

Poslaťod manek2364 » 18 Feb 2012, 13:18

Chlapi robite paradne veci s tej koze, priam profesionalne,nieco by som skusil vyrobit snad puzdro na noz ale neviem kde sa daju kupit nastroje na opracovanie koze ale hlavne tite a nejake ihly.Tie nastroje ako som videl sa daju vyrobit aj svojpomocne ale tine,ihly a nejake nity su potrebne.Vedeli poradit nejaku adresu na predajnu?Vdaka za rady.
Marian
Obrázok užívateľa
manek2364
 
Príspevky: 26
Registrovaný: 07 Okt 2011, 21:40
Bydlisko: Nitra ,Kamenna 94
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 9 x

Re: Vyroba kozenneho puzdra

Poslaťod SKW » 18 Feb 2012, 16:23

Kód: Vybrať všetko
http://www.jatagan.eu/scripts/dispatcher.php?url=vyrob-si-nuz/sedlarske-potreby/&added=Patent%20%E8ern%FD
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Vyroba kozenneho puzdra

Poslaťod romanpb » 18 Feb 2012, 17:44

manek2364 píše:Chlapi robite paradne veci s tej koze, priam profesionalne,nieco by som skusil vyrobit snad puzdro na noz ale neviem kde sa daju kupit nastroje na opracovanie koze ale hlavne tite a nejake ihly.Tie nastroje ako som videl sa daju vyrobit aj svojpomocne ale tine,ihly a nejake nity su potrebne.Vedeli poradit nejaku adresu na predajnu?Vdaka za rady.


ahoj manek2364 skús túto firmu, je na slovensku, nemajú webovú stránku ale myslím si že po telefonickom dohovore by si u nich mohol nájsť všetko čo potrebuješ,na slovensku kvôli poštovnému,ak občas cestuješ smer Bratislava tak radšej osobne , link:
Kód: Vybrať všetko
http://www.edb.sk/sk/firmy/tomas-scepko---toreko-podolie-S08155.html
:yees:
Obrázok užívateľa
romanpb
 
Príspevky: 68
Registrovaný: 11 Feb 2011, 20:01
Bydlisko: Považská Bystrica
Dal Ďakujem: 19 x
Dostal Ďakujem: 38 x

Re: Vyroba kozenneho puzdra

Poslaťod macakv » 12 Máj 2012, 14:03

Tak dnes som konečne nafotil puzdro pre jeden nožíček.Material hovedzia koža...konštrukcia dvojvrstvové puzdro s klieštinou proti samovolnému vypadávaniu.Material klieštiny je divá čeresna...
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Obrázok
Nič nieje nemožné.
Obrázok užívateľa
macakv
 
Príspevky: 363
Registrovaný: 03 Júl 2011, 20:45
Bydlisko: Nitriansky kraj.
Dal Ďakujem: 312 x
Dostal Ďakujem: 442 x

Re: Vyroba kozenneho puzdra

Poslaťod Michal » 12 Máj 2012, 15:25

Parádna práca ako vždy :) Mám otázku, ako je tvarovaná tá drevená vložka, keď je to proti samovoľnému vypadávaniu? A estetická otázka - ten povrch tam si niečo plošné lisoval?
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Vyroba kozenneho puzdra

Poslaťod macakv » 12 Máj 2012, 15:49

Michal píše:Parádna práca ako vždy :) Mám otázku, ako je tvarovaná tá drevená vložka, keď je to proti samovoľnému vypadávaniu? A estetická otázka - ten povrch tam si niečo plošné lisoval?
:D niekedy sa stačí poobzerať po dvore a hned niečo najdeš nejakú vzorku,ktorá by sa hodilana ako kopyto na lisovanie kože....v tomto prípade to bola dlaždica :mrgreen: No a klieština má vtomto prípade takýto tvar...ObrázokObrázok
Nič nieje nemožné.
Obrázok užívateľa
macakv
 
Príspevky: 363
Registrovaný: 03 Júl 2011, 20:45
Bydlisko: Nitriansky kraj.
Dal Ďakujem: 312 x
Dostal Ďakujem: 442 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Pre začiatočnikov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia