Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Vaše praktické poznatky z praxe, tipy, skúsenosti, zaujímavé výlety...

Re: Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Poslaťod SKW » 07 Okt 2011, 19:49

Hrať mŕtveho je totálna hlúposť. Samozrejme že polovica týchto vecí v príručkách je od ľudí čo to nikdy nezažili a len o tom teoretizujú. Ale keď už o tom niekto teoretizuje, tak nech aspoň hovorí niečo logické. Podľa môjho skromného názoru keď už človek nemá inú možnosť a je donútený si ľahnúť na zem, mal by sa schúliť do klbka tak, aby mal kolená prikrčené k bruchu a dlaňami si oblapil krk tak, aby predlaktia kryli hlavu z bokov. Medveďovi nesmieš dovoliť dostať sa k oblasti brucha a krku. Ak ťa medveď prehodí na chrbát a máš obnažené brucho, okamžite sa musíš pretočiť chrbtom hore. V tejto chvíli ti zrejme ostáva len dúfať, že sa vybúri a prejde ho to skôr, než ťa zabije.

Najlepší spôsob ako vyriešiť nejaký problém, je predísť mu. Ako? Dodržiavaním stále dookola omieľaných bezpečnostných pravidiel táborenia v krajine medveďov. Toto sa však ľahšie rozpráva než realizuje, častokrát sa to človeku robiť nechce, alebo na to zabúda. :camp:
“In the school of the woods, there is no graduation day.” - HORACE KEPHART, Camping and Woodcraft, 1917

SKW Bushcraft blog
Youtube kanál
Obrázok užívateľa
SKW
Moderátor
 
Príspevky: 928
Registrovaný: 05 Aug 2010, 22:36
Bydlisko: Poltár
Dal Ďakujem: 636 x
Dostal Ďakujem: 1530 x

Re: Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Poslaťod MIKE » 07 Okt 2011, 21:58

Osobnú skúsenosti nemám, ale tak samozrejme to "hranie mŕtveho" sa asi nemyslí ľahnúť si na chrbát s roztiahnutými rukami (ako si to niekto môže predstaviť), ale ako bolo povedané, schúliť sa do klbka a chrániť si životne dôležite časti tela. Samozrejme jedná sa už o situáciu v bezprostrednej vzdialenosti, keď medveď neujde, ale chystá sa zaútočiť. Vtedy je to podľa mňa jediná možnosť - väčšia blbosť by bola snažiť sa ujsť, alebo liezť na strom...
Obrázok užívateľa
MIKE
 
Príspevky: 82
Registrovaný: 18 Apr 2011, 14:40
Bydlisko: Ružomberok/Liptovský Mikuláš
Dal Ďakujem: 272 x
Dostal Ďakujem: 51 x

Re: Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Poslaťod creobroter » 07 Okt 2011, 22:41

Po zhliadnuti tohto dokumentu http://www.csfd.cz/film/270082-hladovi-medvedi/
sa uz asi nikto neuchyli k lahnutiu si pred tou horou svalou
Nevědomost je blažená
Obrázok užívateľa
creobroter
 
Príspevky: 96
Registrovaný: 11 Máj 2011, 20:57
Bydlisko: Topoľčany
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 13 x

Re: Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Poslaťod kiub » 07 Okt 2011, 23:53

creobroter dokument som zatial nevidel ale zda sa, ze to bude celkom vtipne http://dsc.discovery.com/videos/bear-fe ... ttack.html :D myslim, ze slovenske medvede su trosku slusnejsie a rozumnejsie ako tie americke :)
Obrázok užívateľa
kiub
 
Príspevky: 50
Registrovaný: 12 Júl 2010, 23:04
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Poslaťod sanjuro » 10 Okt 2011, 12:26

Ja by som odporucil si zohnat tento film:
http://www.medvede.sk/index.php?action=film
NIelenze teoretizuju ako sa spravat, ale to aj prakticky ukazuju. Dievcina co nabehla k medvedici mala asi silnu moralku, lebo ak to nebol medved z cirkusu, tak na jej mieste by som spanikaril a srdce by uz nevedelo kde v tele ma bit. Hladal som aj ci to nahodou nemam niekde, ale pravdepodobne som ho zapatrosil.
Obrázok užívateľa
sanjuro
 
Príspevky: 33
Registrovaný: 28 Feb 2011, 10:34
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: Stretnutie s diviakom

Poslaťod surino » 10 Okt 2011, 13:25

Ake su skusenosti ? Ak sa ocitnete zoci voci s kancom ? :idea:
surino
 
Príspevky: 29
Registrovaný: 31 Aug 2011, 07:14
Bydlisko: BA - TT - PN - CA
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Poslaťod Kapo » 10 Okt 2011, 13:49

Si to tu prečítaj, sa dozvieš.

Ale na 95% ta bude mať na háku a pôjde svojou cestou.
Ak nie, tak ho môžeš streliť. Ale minimálne 357, alebo radšej 44mag.
Ak nemáš čím, tak vyliezť na strom.
Ak nemáš ani strom, tak musíš počkať, a v poslednej chvíli uskočiť.
Ak sa ti to nepodarí, a nepodarí sa ti ho ukecať, tak budeš asi další mŕtvy turista. 8)
Stredný vek je vtedy, keď už chápeš, že nedokážeš zmeniť tento svet, no ešte ťa to trochu sere.
Som smrdutý trapér. Buskraft je pro holky.
Obrázok užívateľa
Kapo
 
Príspevky: 364
Registrovaný: 03 Máj 2011, 15:34
Bydlisko: Myjafsko
Dal Ďakujem: 14 x
Dostal Ďakujem: 109 x

Re: Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Poslaťod surino » 10 Okt 2011, 14:32

Kapo píše:Si to tu prečítaj, sa dozvieš.

Ale na 95% ta bude mať na háku a pôjde svojou cestou.
Ak nie, tak ho môžeš streliť. Ale minimálne 357, alebo radšej 44mag.
Ak nemáš čím, tak vyliezť na strom.
Ak nemáš ani strom, tak musíš počkať, a v poslednej chvíli uskočiť.
Ak sa ti to nepodarí, a nepodarí sa ti ho ukecať, tak budeš asi další mŕtvy turista. 8)



Viem , ze to tu je rozpisane, ale viacej sa venujete medvedikovi ako kancom, ved kanca mozete stretnut skoro v kazdom SR lese...napr. v Malych karpatoch , Povazsky Inovec.

Viem si predtavit ak ho 357 trafis do slabin...cece to si neveim ani predstavit:-).
Takze nosti so sebou cervenu satku ak mam uskocit a nieco pichlave.
surino
 
Príspevky: 29
Registrovaný: 31 Aug 2011, 07:14
Bydlisko: BA - TT - PN - CA
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Poslaťod Kapo » 10 Okt 2011, 14:37

Sú dve múdrosti starých materí, ktorých sa hodno držati. .
1./ Ak sa bojíš, nechoď do lesa. :wolf:
2./ Necituj predošlý príspevok. :idea:

edit jedna gramatická hrubka, čo dosť bila do očú by Sally
Stredný vek je vtedy, keď už chápeš, že nedokážeš zmeniť tento svet, no ešte ťa to trochu sere.
Som smrdutý trapér. Buskraft je pro holky.
Obrázok užívateľa
Kapo
 
Príspevky: 364
Registrovaný: 03 Máj 2011, 15:34
Bydlisko: Myjafsko
Dal Ďakujem: 14 x
Dostal Ďakujem: 109 x

Re: Stretnutie s diviakom

Poslaťod medved » 11 Okt 2011, 15:53

surino píše:Ake su skusenosti ? Ak sa ocitnete zoci voci s kancom ? :idea:


99% ich ujde skor nez ti dojde co mas robit na zaklade rad ludi co sa s nim stretli max v zoo a to 1% budes mat smolu ,lebo si prave stretol poraneny ,alebo inak vynervovany kus.vtedy si len rychlo hladaj miesto mimo dosah.
Obrázok užívateľa
medved
 
Príspevky: 90
Registrovaný: 12 Júl 2010, 11:59
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 16 x

Re: Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Poslaťod venco » 12 Okt 2011, 13:39

My máme kance v blízkosti roboty a prechádzajú si cestu jak sa im zachce a na predpisy nekukajú. Kolega už jedného trafil sl. autom, ale kanec našťastie zrážku prežil. Išli sme raz na výjazd a 2 kance si šli cez cestu, jeden na ceste zastal a kukal na nás a ani bohoví ustúpiť. Nakoniec sa pomaličky pohol až na zvuk klaxónu. To sú ale diviaky z blízkosti sídliska Hájik /ŽA/ a tam sú naučený na ľudí bo ich kŕmia. V prírode som diviaka videl len z diaľky, lebo vždy keď ma zbadal tak zmizol skôr než som stihol vytiahnúť foťák... :oops:
Forest Hardworker Club
Obrázok užívateľa
venco
 
Príspevky: 492
Registrovaný: 27 Okt 2010, 14:25
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 515 x
Dostal Ďakujem: 264 x

Re: Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Poslaťod Budy » 17 Nov 2011, 22:37

Psy, s povahou malých zákerných dedinských patkaňošov vo svorke sa bez príčiny s obľubou zahryznú odzadu do členku a ujdú ešte pred kopnutím. Stalo sa nám to už viackrát keď sme išli na výlet v skupine. Spravidla sa stačí pri chôdzi na nich pozerať a v prípade potreby dupnúť nohou, alebo sa tváriť, že dvíhame skalu zo zeme. Mnohé psy poznajú palicu, stačí im ukázať aj teleskopickú.

Prítomnosť palice pomôže aj pri väčších psoch. Problémy mali kamaráti dávnejšie s veľkými agresívnymi ovčiarskymi psami v Rumunsku, kde sa museli zomknúť k sebe a z ruksakov spraviť pred sebou val. Našťastie dobehol bača.

O medveďoch sa písalo dosť, dodal by som, že bývalý kolega, správca revíru mi hovoril, že medveďa prezývajú "tichý", nakoľko sa napriek svojej hmotnosti pohybuje veľmi ticho, čo môže byť problém za hmly či v noci. Z bezprostrednej blízkosti raz prekvapil poľovníka (alebo naopak) s puškou, ktorý ju nestihol ani odistiť. Našťastie skončil len slabšie dotrhaný.

Problém sme mali zatiaľ len kvôli neskúsenosti, keď sme ako fagani stanovali vedľa chatky vo Veľkej Fatre a nechali na stole pár metrov od nás vyložené zabalené jedlo. V noci sme mali návštevu, ktorá pochrúmala konzervy a čmuchala nám pri hlavách, báli sme sa aj dýchať. Našťastie nemal chuť na bezbranné spacákové konzervy.

Inak sme medveďa na výlete či počas táborenia nikdy nestretli, aj keď sme mnohokrát našli čerstvé stopy. Ani na akcií, kde sme boli pozorovať a hľadať šelmy pri Poľane a tam je medvedích cestičiek dosť.

Strety s diviakmi dopadli vždy dobre, najviac sme ich videli počas jazdenia na koňoch. Diviaky vždy len prebehli okolo a pokiaľ nás dlhšie vopred zbadali, len zmenili smer a odbehli. A to sme si raz koledovali, keď počas jazdenia na koňoch v noci neďaleko Pliešoviec sa niečo milé tmolilo koňom okolo nôh...zopár prasiatok, našťastie nedobehla stará skôr ako sme si uvedomili wocogo a zdúchli.

Decká mali problém s uhryznutím od vretenice. Pri dospelých, ktorí nemajú alergiu, majú zdravé srdce a nie sú cvaknutí do hlavy, trupu, či blízko krku vretenica nepredstavuje problém. Odporúča sa ísť okamžite do čo najväčšej nemocnice. Z Brezna tak dieťa previezli do Banskej Bystrice, kde už mali potrebné sérum, ale bol problém nájsť lekára, ktorý by si zobral prípad na krk. Sérum sa vraj zvyčajne nepodáva ani deťom, až keď je fakt zle. Zvyčajne ostane dieťa na pozorovaní. Sérum samo o sebe vyvoláva ťažkú reakciu a spravidla sa po podaní séra robí dialýza. Dialýza sa však vraj deťom nerobieva...

Nebezpečné zvery sú kliešte, s tými ste sa už hádam stretli viacerí a štatisticky najnebezpečnejšie vraj jelene, keď prejdú parohmi hravo predným sklom auta pri zrážke...
Budy
 
Príspevky: 27
Registrovaný: 17 Nov 2011, 20:13
Bydlisko: Banská Bystrica
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 13 x

Re: Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Poslaťod sally » 17 Nov 2011, 22:51

Budy: super príspevok :yees: Vitaj na fóre a dovolím si dať ti do pozornosti aj túto tému: viewtopic.php?f=37&p=11846#p11846 Radi by sme ťa viac spoznať.


Včera som sa bavil so spolužiakom - poľovníkom na tému stretnutie s medveďom. Vraj dobre funguje, keď macko sám neutečie, dvihnúť ruky, spraviť sa čo najvyšším a spraviť rázny krok smerom k nemu. Medveď potom má údajne vo zvyku sa taktiež o krok priblížiť, no ak "obranca" vytrvá, tak macko odíde - očakáva pasívny odpor, nie aktívne sa brániaceho zálesáka.
Ak to nepomôže, tak bežať šikmo po svahu - či už dolu alebo hore - medveď ako rovnochodník (či jak sa to píše, súčasne dvíha prednú i zadnú labu na rovnakej strane) má vtedy problémy.
A samozrejme modliť sa a dúfať. :yees:
To len ako ďalší názor na obohatenie.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Poslaťod rafoo » 17 Nov 2011, 23:57

plus doplnim sallyho ze vraj je lepsie dolu svahom lebo maco ma kratke predne laby a skor sa skotula
Carpe diem.
Memento mori.
Obrázok užívateľa
rafoo
 
Príspevky: 146
Registrovaný: 08 Jan 2011, 23:41
Bydlisko: Varín
Dal Ďakujem: 17 x
Dostal Ďakujem: 22 x

Re: Stretnutie s medveďom a s inými nebezpečnými zvermi

Poslaťod mihal » 18 Nov 2011, 00:31

plus pri tom robení sa velkým a kroku v pred výrazne revať a ako posledne slzny sprej. n neviem osobne by som sa asi posral a nie robiť ešte krok k nemu :D
mihal
 
Príspevky: 217
Registrovaný: 15 Nov 2011, 16:35
Bydlisko: bratislava
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 38 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Z praxe

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť


cron