Lezenie

Vaše praktické poznatky z praxe, tipy, skúsenosti, zaujímavé výlety...

Re: Lezenie

Poslaťod Elév » 18 Dec 2015, 16:00

Podľa mojej zatiaľ jedinej skúsenosti, ak zájdeš na preglejku do K2 a dáš sa s niekým do reči, tak do desiatich minút získaš všetky potrebné informácie aj spolulezcov... :wink:

Ja som momentálne celkom dosť prepadol liepaniu po balvanoch (bouldering). Je to skvele zlučiteľné s týmto kríkokraftom... výborný tréning, ale aj uspokojujúci cieľ, človek nemusí ťahať kilá železa a špagátu, stačia lezečky a matrac na ktorom sa dá navyše vyspať jak doma v posteli, balvanov je u nás po lesoch hafo, netreba ističa, zabiť sa dá len veľmi ťažko, v skalách je krásne a má to v tom lese čarovnú atmosféru a na takej Končitej sa dá na niektorých miestach celkom dobre liepať aj za dažďa... a keď sa nájde patrične spolunadšený parťák, s ktorým môžte hodiny špekulovať nad trojkrokovým problémom, tak je to čisté blaho na duši, oddych a pekné spomienky. No výborná zábava... 8)
(foto šlohnuté od Olivera)

Obrázok
"All we need here, God, is one little precision earthquake."
SeldomSeen Smith

groundgear
Obrázok užívateľa
Elév
 
Príspevky: 528
Registrovaný: 04 Sep 2011, 21:59
Bydlisko: Pacov
Dal Ďakujem: 195 x
Dostal Ďakujem: 1368 x

Re: Lezenie

Poslaťod Bic0 » 14 Feb 2016, 23:58

Ked sa vyskytujes v BA, pozri si FB stranku LezBa kde si mozes splasit partakov na lezenie v okoli BA.
Bic0
 
Príspevky: 208
Registrovaný: 07 Máj 2012, 00:15
Bydlisko: Pezinok
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: Lezenie

Poslaťod minčík » 11 Apr 2020, 23:04

Ahoj, posledný príspevok tu je už zopár rokov starý ale možno je v tejto téme ešte niekto aktívny, dúfam :)
Chcem sa venovať/naučiť sa zlaňovať, ferata, vyliezť na strom alebo iný bod a použiť kladkovaci systém. Postupne, nateraz mam objednané lano Tendon Canyon Wet 10 mm, Petzl pirana, ring L, Singing Rock Jingle II, slučky v 3 dĺžkach, repka 7mm. Karabiny 2x hms a 2x ovál oceľ. Bude to stačiť alebo som na niečo zabudol? Nejaký čas sa budem učiť len uzly, naväzovanie, kontrolu a výstup po lane pomocou prusikov. Tak 1 až 2 metre viac nie :) Ďakujem za každú radu a pomoc.
Obrázok užívateľa
minčík
 
Príspevky: 46
Registrovaný: 26 Feb 2020, 00:07
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 24 x

Re: Lezenie

Poslaťod Nataniel » 12 Apr 2020, 13:46

Tak to spravíš najlepšie keď sa pridas k oddielu VHT alebo rovno k JAMESu cez fórum toho veľa neporiesis
Na cestě sa chovaj tak, jako by ses plížil za zvěří, nepřítele musíš spatřit první
Obrázok
Modrú oblohu !
Obrázok užívateľa
Nataniel
 
Príspevky: 480
Registrovaný: 20 Júl 2010, 11:08
Dal Ďakujem: 417 x
Dostal Ďakujem: 415 x

Re: Lezenie

Poslaťod Gondil » 14 Apr 2020, 08:08

Najlepsie urobis ked najdes nejakeho lezca v okoli ochotneho ti vysvetlit, ukazat. Usetril by si aj nemale peniaze za material zo zaciatku. Kupovat hned takuto vybavu nie je zrovna za facku a neviem ci to chces akoze len pre vlastne potesenie aby si si mohol povedat ze vies zlanit a po lane naspat vyprusikovat. Vyzera to akoby si sa chcel venovat pracam vo vyskach, arboristika alebo nieco podobne. Tam si jednoznacne treba spravit vycvik pre prace vo vyskach - ja leziem a z niektorych veci by som bol aj tak v lese ze ako spravit lebo to nemam v ruke a v oku a nevedel by som mozno rychlo reagovat v nejakej kritickej situacii. Neviem ci to nie je aj podmienka aby si vobec mohol vykonavat takuto pracu mat osvedcenie o ukonceni kurzu.
Co sa tyka z vymenovaneho, priznam sa ze napr. ring L ani neviem na co by som vyuzil ale moze to byt tym ze som sa skor venoval lezeniu po skale nie lezeniu po lane a stromoch. Kazdopadne ti tam chyba este sedacka (uvaz) pri lezeni na stromy sa zide asi aj celotelovy.
Jumar si nezabudol? Prusik je fajn nudzove riesenie ale pokial sa naozaj chces venovat nejakemu vysplhu po lane tak to robit prusikom je nezmysel (neviem ci sa prusikovanim trochu nenici aj lano - pri obcasnom prusiku asi OK ale sustavnym pouzivanim, no neviem..)
K pridaniu sa do JAMESu alebo nejakeho oddielu, je to moznost nie nutnost. Neviem o tom ze by si potreboval byt zdruzovany v nejakej organizacii. Ja som nikdy nebol. Ale zucastnit sa na kurze mozes prave tam, asi tak to bolo aj myslene.
Gondil
 
Príspevky: 240
Registrovaný: 06 Aug 2015, 17:08
Bydlisko: Bošany
Dal Ďakujem: 249 x
Dostal Ďakujem: 296 x

Re: Lezenie

Poslaťod minčík » 14 Apr 2020, 23:12

Ako malý chlapec som rád trávil čas v korune jedného platanu a jednej čerešne na Kvačalke v parku. Náhodou som sa dostal k videám na YouTube o arboristike a to ma priviedlo k tejto myšlienke. Pracovne sa tomu venovať nebudem, preto hned neobjednavam jumar, blokanty ani grigri. Chcel som to tak minimalisticky, oldschool a co najmenej finančne náročné. Možno sa naučím zvládnuť techniku aby som ju vedel použiť možno niekedy a možno sa niečomu z toho budem venovať pravidelne, voľnočasovo. To uvidím až keď odskúšam a podľa toho prikupim vybavenie. Nemusíte mať obavy že sa zlanim z 12 p paneláku deň po tom čo príde kuriér :)
Ďakujem
Obrázok užívateľa
minčík
 
Príspevky: 46
Registrovaný: 26 Feb 2020, 00:07
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 24 x

Re: Lezenie

Poslaťod Gondil » 15 Apr 2020, 06:33

Ja sa nebojim :wink: zlanovanie je z mojho pohladu to najmenej. Keby si kupil spravny typ zlanovadla tak mozes vsetko pustit a mal by si ostat bezpecne vysiet na lane. Osmicky sa moc neodporucali, zlanuje sa s nimi dobre ale zvykne sa v nich krutit lano a po par zlanovaniach budes mat na lane vrtulky. S tou piranou nemam skusenosti, tam sa da aspon podla tvaru lano niekam zalozit a pribrzdit ci zachytit ale nie je to take sofistikovane a bezpecne ako ine zlanovatka alebo skor istitka, ktore sa samy zablokuju (teraz nemyslim grigri aj v cenovej kategorii 30€ sa da snad najst pakove istitko alebo samozasekavaci kyblik). 30€ nie je malo ale nie je to grigri za 100€. Moc som ti asi nepomohol ale tak vybavu si nakupil ak som spravne pochopil tak uz len bezpecne skusat. Drzim palec, potom posli report jak sa ti dari :)
Gondil
 
Príspevky: 240
Registrovaný: 06 Aug 2015, 17:08
Bydlisko: Bošany
Dal Ďakujem: 249 x
Dostal Ďakujem: 296 x

Re: Lezenie

Poslaťod minčík » 17 Apr 2020, 22:16

Som si spomenul že niekde mám staré lano a karabínu, tak som ich včera našiel. Som to lano ukotvil vo výške 3m a trošku skúšal uzly. A skúsim či udrží moju váhu...a udržalo, to som ani nečakal :) Má 33+ rokov a pred 10 rokmi bolo silovo roztrhnuté na 2 časti. Prikladám fotku tohoto retra :)Obrázok

Odoslané z SM-G975F pomocou Tapatalku
Obrázok užívateľa
minčík
 
Príspevky: 46
Registrovaný: 26 Feb 2020, 00:07
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 24 x

Re: Lezenie

Poslaťod minčík » 17 Apr 2020, 22:32

Dnes prišla časť vybavenia, tak retro zas odložím :) Ešte som nič z toho neskúšal ale mám pocit že repku som mal objednať tenšiu. Tie slučky sa mi zdajú také subtílne. Nejaký čas to budem skúšať takmer na nulovej výške tak hádam to bude ok :)Obrázok

Odoslané z SM-G975F pomocou Tapatalku
Obrázok užívateľa
minčík
 
Príspevky: 46
Registrovaný: 26 Feb 2020, 00:07
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 24 x

Re: Lezenie

Poslaťod Gondil » 19 Apr 2020, 09:38

stare lano vydrzi staticke zatazenie, pokial by si ho ale zatazil dynamicky, mohlo by rupnut. Repka ozaj vyzera dost hruba, kolkatka to je? ja mam 5ku a to je upne univerzalne, vela to udrzi a nie je to ani nejak nemotorne siroke, aj 4ka by asi stacila. Ale zalezi od hmotnosti a zatazenia. dynamicky som uz repku roztrhol uplne bezproblemov a to nebol pad, to som chcel mat ako prusikovu brzdu na lanovke - blby napad, prusik ma 2 urovne drzi alebo sa posuva. Ked som sa fest rozbehol, chcel som pribrzdit, prusik sa zasekol a repku v momente roztrhlo a ja som letel dole uz bez moznosti zastavenia :D
S uzkymi sluckami sa lepsie pracuje i ked isto menej unesu ako tie 20mm.
Gondil
 
Príspevky: 240
Registrovaný: 06 Aug 2015, 17:08
Bydlisko: Bošany
Dal Ďakujem: 249 x
Dostal Ďakujem: 296 x

Re: Lezenie

Poslaťod minčík » 19 Apr 2020, 21:52

Repka má 7 a lano 10. Na tomto videu má asi aj 10 a funguje to tak uvidím :) https://youtu.be/ntcPq3XLjuw
Tie slučky majú 22kN tak preložená by mala mať 44 a to už ma hádam udrží :)

Odoslané z SM-G975F pomocou Tapatalku
Obrázok užívateľa
minčík
 
Príspevky: 46
Registrovaný: 26 Feb 2020, 00:07
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 24 x

Re: Lezenie

Poslaťod radeton » 21 Apr 2020, 23:47

Gondil. Nemyslím si že po pár zlaneniach cez osmu bude mať na lane nejaké vrtulky. Za 24 rokov čo som členom Jamesu som vždy v horách, a tak tiež pri výškov.prácach na zlanenie použival výlučne osmu v kombin.s prusíkom. Pri výškov.prácach sa osma zapína trochu iným spôsobom ako pri klas.zlanení .Nikdy sa mi nestalo že by na lane zanechala nejaké stopy alebo deformovala lano.Skôr lano pri dlhoročnom použití jednej osmi nechá stopu na kove.Odporúčam pre začiatočníka naučiť sa ovládať klasickú osmu nebude točiť lano. Samozrejme v kombin.s prusíkom uviazaným nad osmou. Po zvládnutí osmi si môže dokúpiť nejaký moderný zlaňovací prostriedok. No treba byť pri týchto veciach pozorný. Pri nesprávnom založení lana ideš dole ako záclonový krúžok po záclonovej palici.Tak isto je pri týchto zariadeniach dôležité dodržať predpísaný priemer lana na ktorý je zariadenie stavané. :wolf:
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Lezenie

Poslaťod minčík » 22 Apr 2020, 22:44

Ahoj @radeton Samozrejme v kombin.s prusíkom uviazaným nad osmou.

Čo som doteraz čítal tak sa uvádza prusik pod osmou a nad sa moc nedoporucuje. Ale je logické že ak ideš prusikom hore tak sa naviazes pod nim a zlanujes, nez si ešte meniť aj prusik.
Obrázok užívateľa
minčík
 
Príspevky: 46
Registrovaný: 26 Feb 2020, 00:07
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 24 x

Re: Lezenie

Poslaťod minčík » 22 Apr 2020, 22:51

Tak 7mm prusik drží, lepší pocit než z 5mm :) Cambium saver sa mi podarilo celkom rýchlo nahodiť...skôr lanko, ten saver išiel ako po masle. Dole to išlo ako od profíka :) Kúpil som ten z oceľovými krúžkami a to nebol dobrý nápad, z hliníkovými váži polovicu. Obrázok

Odoslané z SM-G975F pomocou Tapatalku
Obrázok užívateľa
minčík
 
Príspevky: 46
Registrovaný: 26 Feb 2020, 00:07
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 24 x

Re: Lezenie

Poslaťod radeton » 24 Apr 2020, 00:57

To minčík. Neviem kde si vyčítal že prusík má byť pod zlaňovacou osmou.Je to totálny nezmysel .Prusík slúži pri zlaňovaní v kombinácii s osmou, alebo iným zlaňovacím technickým prostriedkom ako doplňujúce istenie.V prípade že by si z akého koľvek dôvodu upustil ruku pod osmou ktorou reguluješ priebeh lana, a jeho rýchlosť trenia na telese zlaňovacej osmi prusík ťa jednoducho zablokuje, a ostaneš visieť v lane.Ani si neviem predstaviť ako by bolo technicky možné ovládať prusík uviazaný pod osmou. Pri zlaňovaní cez osmu pokiaľ si pravák máš ľavú ruku na prusíkovom uzle ktorý môže byť vyviazaný 30-40 cm nad osmou aby si mal ľavú ruku zhruba v úrovni očí je zapnutý do sedacieho úväzu prípadne do stredovej karabíny v ťažisku tela pri celo telovom úväzku či pridanom prsnom úväzku . Pravú ruku máš pod osmou, a reguluješ ňou chod lana cez osmu a rýchlosť preklzu lana.Tým pádom samotnú rýchlosť zlaňovania tvojej telesnej schránky. Pokiaľ by bol prusík pod osmou musel by si mať 3 ruky aby si mohol ovládať preklz lana cez osmu a zároveň volné klzanie prusíka pod osmou.Neviem či si dokážeš predstaviť to čo ti popisujem.Nájdi si človeka ktorý je v tomto doma, a ten ti všetko ukáže v reale a potom pochopíš že prusík pod osmou je ko----na. Neviem z kadiaľ si, ale ak chceš povenujem sa ti na cvičných skalách v masive Poľany okr. Detva. Oblasť sa volá Kaľamárka. Za 8 hodín ťa naučím zlaňovať aj dole hlavou ak budeš mať na to guráš. :) Tento spôsob síce v normálnej športovej aktiv,nevyužiješ používa sa výlučne pri plnení špecialnych úloh,ale môžeš ním ohurovať frajerky na skalkách- :ice:
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Z praxe

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 9 hostia


cron