Lezenie

Vaše praktické poznatky z praxe, tipy, skúsenosti, zaujímavé výlety...

Lezenie

Poslaťod Čamo » 29 Sep 2013, 08:47

Zdravím,
nikde som tu nevidel nijakú tému o lezení. Ale určite tu musí byť dosť ľudí čo lezú po sklách. Ja s tým chcem začať tak som založil túto tému, bo sa chcel spýtať na pár vecí.
Vybavenie je dosť drahé a tak to zo začiatku vyzerá len na d. lano a sedák. Mám jednu zásadnú otázku. Je naväzovanie prusíkovími uzlami na lano bezpečné? Myslím, tým top rope lezenie + dva prusíky ako sebaistenie.
Čamo
 
Príspevky: 66
Registrovaný: 21 Jún 2013, 16:55
Bydlisko: Neprezradím nad jazierkom
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Lezenie

Poslaťod atti.hombre » 29 Sep 2013, 11:41

:D hoooj..neviem či priamo lezenie, ale na tému motúzov a skál je tu toto:

viewtopic.php?f=36&t=807
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1860 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Lezenie

Poslaťod radeton » 29 Sep 2013, 11:51

No keď že sa nejaký ten rok potulujem v horách ako člen JAMESU skúsim ti odpovedať.Prusík sa v praxi použ.väčinou ako dodatkové istenie pri zlaňovaní s použitím "8"alebo "kýblika". Pokiaľ by si si chcel zaliesť napr.niekde na cvičnej skale spôsobom že si vykvačíš lano do vrchného zlaňovacieho bodu ,a nalezieš do steny zo spodu sú na to praktic.technické veci ako prusík.uzol.Pri použití prusíka musíš tento počas výstupu posúvať čo nie je vždy v stene možné. Popíšem ti relat.najednoduchší spôsob seba istenia za pomoci žumaru.Po vyvesení lana do línii si do sedáku zapneš žumar do vrchného oka žumaru si zapneš slučku ,ktorá sa zavesí na krk ,slučku uprav na dľžku aby si mal žumar cca pri páse sedáku.potom zacvakni žumar do lana ,a môžeš postupovať v skalnej línii ruky máš volné,a žumar sa ti pekne posúva po lane po prípadnom vyletení zo steny ,alebo odsadnutí do lana ostaneš v pohode sedieť v sedáku.potrebné je však na spodok lana upevniť napr.batoh aby bolo mierne našpanované,a žumar bezproblémovo klzal po lane smerom hore.Môžeš použiť aj prsný úväz v kombinácii so sedákom čím zabrániš pri prípadnom vyletení zo steny pretočeniu tela dole hlavou :D .Ak máš nejaké otázky daj SS prebereme to.
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Lezenie

Poslaťod Čamo » 29 Sep 2013, 16:04

atti.hombre:
Zhodou okolností akurát to vlákno som už čítal. Teóriu viac menej ovládam, išlo mi hlavne o bezpečnosť toho prusíku.

radeton:
Ako som už napísal, teoriu viac menej ovládam a poznám aj všetky tie udelátka. Samozrejme by sa mi také niečo zišlo. Ale nemám na to dosť bubákov. Ešte nemám ani lano... Kupovať to budem postupne, ale začať chcem čo najskôr. Tak preto sa pýtam na ten prusík.

Ale jednu otázku by som mal: Neodchádzajú ľuďom čo lezú časom kĺby na prstoch?(sa mi vidí, že som to niekde čítal)
Čamo
 
Príspevky: 66
Registrovaný: 21 Jún 2013, 16:55
Bydlisko: Neprezradím nad jazierkom
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Lezenie

Poslaťod radeton » 29 Sep 2013, 19:48

Prusík je bezpečný pokial ho správne naviažeš,a zvolíš primeranú hrúbku repky skús ho teda kombinovať s karabínou bude sa ti to jednoduchšie posúvať po lane,pokial chceš využiť lano na tento spôsob lezenia a prípadné zlaňovanie zaobstaraj si statické lano sú o niečo lacnejšie, a pokial do toho nemieniš padať pár metrov nad posledným postup.istacim bodom je to výhodnejšie. Samozrejme že klb na prstoch je namáhaný zvlášť pokial by si sa rozhodol venovať technickým cestám,ale zasa nie je to také vážne ako si čítal :) Držím ti palce :yees:
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Lezenie

Poslaťod Čamo » 29 Sep 2013, 22:56

Ok díky.
Ešte ma napadla otázka:
Keď padnem povedzme o tri metre dole, tak ma musí riadne tresknúť o stenu. Na to neexistujú nejaké chrániče, alebo nejaké techniky ako sa mám nakloniť/odraziť, alebo už čokoľvek. Však to sa môžem riadne dolámať alebo nebodaj aj zabiť, nie?
Čamo
 
Príspevky: 66
Registrovaný: 21 Jún 2013, 16:55
Bydlisko: Neprezradím nad jazierkom
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Lezenie

Poslaťod Bic0 » 30 Sep 2013, 13:44

Zaklad je nepadat :) Ono ak lezies top-rope a niekto ta dole isti tak ako ma tak pad do lana je vlastne len lahke odsadnutie. Ak mas vytiahnutu vacsiu cats lana tak sa moz enatiahnut dajme tomu o 1-2m ale v podstate ide o jemne sadnutie do lana. Ak to niekto flaka a mas lano pri top-rope volne tak sadnes trochu nizsie s tym ze chvilku ides na volno a potom to zapruzi - stale je to celkom v pohode. Ak ides na prvom konci lana tak dlzka padu zavisi hlavne od toho ako husto mas istenia - umele steny maju istenia 1-1.5m od seba a tam su pady len o cosi vacsie ako lezenie top-rope, stale nic hrozne. Pri vacsich odlezoch je to uz o tom aka je celkova aktivna dlzka lana (dlzka lana medzi istiacim a tebou) a aka je dlzka lana medzi tebou a poslednym istenim - pad zvykne byt o to maksi o co mensi je pomer - v lezeckej terminilogii s apouziva pojem "padovy faktor". Ak je medzi tebou a isticom 10m lana pricom od teba ku poslednemu isteniu su to 2m (dajme tomu ze lano je "nasponovane" a neovisaju niekde zbytocne dalsie 3m) tak dlzka tvojho padu bude 2+2=4m co je pri celkovej dlzke vytiahnuteho lana padovy faktor = 4/10 = 0,4. Cim mensi padovy faktor tym mensiu silu zvacsa musi lano zachytit a tym maksi je pad. Druha vec je teren v akom padnes a sposob akym padnes. Ak ides po stene ktora je naklonena (lezenie do strmeho kopca) tak je slusan sanca ze sa pri pade peken osuchas kedze sa vlastne suchas po skale. Na kolmej stene dost zalezi od toho ako padnes a aku dlzku - treba sa drzat trosku od steny (neodrazat sa daleko aby ta kyvadlom nesmarilo o stenu) a snazit sa jemne pokrcenymi nohami postavenymi na siroko zapruzit pri dopade na stenu. Najlepsie sa pada v presvisnutej stene kedze cim si nizsie tym je od teba dalej skala, akurat je potom casto problem dostat sa naspat na stenu aby si mohol liezt.

Ja leziem teraz cosi vyse roka,prevazne po veceroch indoor (K2, Vertigo). Kde-tu sa mi podari vybehnut aj niekam na skalu ale tam mam zatial malo skusenosti. Chodim vacsinou s frajerkou ktora lezie slabsie ako ja cize ja musim tahat cesty, co je na skale X krat tazsie ako v indoore (hlavne moralne) a zaroven vacsinoui chodime s 5-rocnym krpcom ktoreho nemoze tahat niekam kde by sme mali problem ho ustrazit.

Tento rok sme absolvovali dva vikendove kurzy SVTS. Jeden zaciatocnicky (ktory nam az tolko nedal kedze zaklady sme uz mali) a druhy zdokonalovaci (zlanovanie a lezenie v noci, nacvik roznych technik ako vysplhat o lane - prusiky, autoblok, zumar) a tiz nacvik zachrany. Pri cene kurzu niekde okolo 8eur za osobu je to genialna vec pre zacinajucich turistov/lezcov, naozaj odporucam. Pridavam aj link z toho druheho nocneho kurzu (mam tam bielu helmu, sedu softshellku, madarske vojenske gate a oranzovo-cerveny sedak): http://svts.sk/index.php?a=559

P.S.: lezecke chranice neexistuju. Ak by si velmi chcel mozes skusit pouzit nejake sportove, osobne si ale myslim ze ta budu dost obmedzovat. Hlavne nezabudnut na helmu ... v indoore sa moc nenosi (aj ekd by sa mala) ale na skalu bez nej nelez ani nahodou.

P.S.2: skus si niekde pozicat tuto knihu http://www.martinus.sk/?uItem=9058 (ma to 6 roznych dielov). Je trocu drsna ale pomoze ti zapamatat si co robit a co nerobit ked si na skale. Zabit sa mozes aj doma ked sa smyknes na schodoch, je len na tebe aby si robil veci tak aby si minimalizoval riziko.
Bic0
 
Príspevky: 208
Registrovaný: 07 Máj 2012, 00:15
Bydlisko: Pezinok
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: Lezenie

Poslaťod Čamo » 30 Sep 2013, 15:14

Bic0:
Hej ak ma niekto istí na TR a napína lano tak je to v pohode. Mňa ale hlavne zaujíma to sebaistenie prípadne tie väčšie pády. Predsa len tam nieje možné mať lano napnuté. Ale keď tak nad tým uvažujem, tak naozaj ak je stena zvislá, tak by sa nemalo nič stať aj keď preletím 2 metre. Hádam keď to vyskúšam, tak ten strach opadne.

Tá prilba je určite potrebná. Akurát včera som si bol len tak zabouldrovať len tak max 2m nad zemou. Chcel som stiahnuť taký konár čo mi zavadzal a s ním som stiahol aj šuter ako hlava. Našťastie sa nič nestalo. Ale keby padol na tú moju hlavu, tak aj tie 2metre by mohli byť veľa.

Ak má ešte niekto nejaké pripomienky tak budem rád.
Čamo
 
Príspevky: 66
Registrovaný: 21 Jún 2013, 16:55
Bydlisko: Neprezradím nad jazierkom
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Lezenie

Poslaťod radeton » 30 Sep 2013, 16:51

Bic0 ti to podal ako na kurze :D .Ak sa chceš venovať horolezectvu tak s pádmi musíš rátať bratu.Ja osobne som mal zlámané ľavé predlaktie,rebro niekoľko krát,prsty pokámané 3x natrhnutý sval v okolí chrbtice pár krát zašívaná hlava nejaké skalné lišaje ani nerátam :D .Prihlás sa na nejaký kurz a tam ťa do toho trochu zasvätia,ale skúsenosti získaš iba praxsou a tá je vykúpená niekedy aj bolesťou.
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Lezenie

Poslaťod Bic0 » 30 Sep 2013, 17:22

Trosku ma matie co myslis pod pojmom "samoistenie". Ze co tym vlastne chces dosiahnut.
Bic0
 
Príspevky: 208
Registrovaný: 07 Máj 2012, 00:15
Bydlisko: Pezinok
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: Lezenie

Poslaťod Elév » 30 Sep 2013, 19:36

Chce liezť sám a sám sa istiť... to ale nieje nič pre začiatočníka, v praxi (vo viacdlžkových cestách, napr. v Lome p/Vtáčnikom) to znamená vyliezť dĺžku na samoistiacej slučke (moc zložité vysvetlovanie), potom to zlaniť, pozbierať expresy a istenia a znova to vyliezť! Čiže každú dĺžku 2x vyliezť a raz zlaniť. Raz som tak šiel v Lome Dračí kút, trvalo mi to celé dopoludnie, skoro som vypľul dušu a takmer sa dosral od strachu... a na treťom štande už nie takmer.
Zožeň žumar, natiahni si vrchné lano a isti sa žumarom, ale spolulezec je o dosť lepšia záležitosť a nie len kôli isteniu, človek má s kým zdielať radosť aj starosť, debatovať, plánovať a spomínať a to je na tom lezení možno najväčšia paráda... 8)
"All we need here, God, is one little precision earthquake."
SeldomSeen Smith

groundgear
Obrázok užívateľa
Elév
 
Príspevky: 528
Registrovaný: 04 Sep 2011, 21:59
Bydlisko: Pacov
Dal Ďakujem: 195 x
Dostal Ďakujem: 1368 x

Re: Lezenie

Poslaťod Bic0 » 30 Sep 2013, 20:07

Tak to uz hej, na zaciatok je to isto "najlepsi" sposob, ale kto chce kam ... okolo samoistenia je pisanych par clankov na nete (nejake som videl). Bud pouzivali Jumar alebo Soloist (pripadne kombinaciu ako zalohu). Ja osobne by som do toho moc nesiel: a) som spolocensky typ b) v pripade nehody tam ostanem visiet ako taka cicina bez pomoci
Bic0
 
Príspevky: 208
Registrovaný: 07 Máj 2012, 00:15
Bydlisko: Pezinok
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: Lezenie

Poslaťod Čamo » 30 Sep 2013, 20:29

Elév:
To si trochu predimenzoval.
Ak hore upevním lano(napevno) tak nepotrebujem liezť dva krát a ani dávať expresky. Aspoň si to myslím. Proste máš lano a naň sa prichytíš prusíkom. A ideš hore. Hore to zbalíš a skočíš/zlaníš/zídeš. Či ako?
A s ľuďmi sú len problémy, tak preto chodím sám. Zdieľanie je pekná vec, ale keď neni s kým, tak kôli tomu nebudem sedieť doma a plakať nad tým.

bicO:
Ciciny sem prosím ťa neťahaj. Ani so svojou ženou a deťmi sa takto baviť zrejme nebudeš. Neber to osobne. Neznášam tzv. "chlapské reči".
Čamo
 
Príspevky: 66
Registrovaný: 21 Jún 2013, 16:55
Bydlisko: Neprezradím nad jazierkom
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Lezenie

Poslaťod Čamo » 30 Sep 2013, 20:47

Radeton:
Ty si nejaký extrémista. To si mám myslieť, že každý kto lezie má zašívanú hlavu, polámané prsty, alebo aspoň natrhnuté svaly?
To je akože bežné? Na tej hlave si ale prilbu asi nemal, že?
Čamo
 
Príspevky: 66
Registrovaný: 21 Jún 2013, 16:55
Bydlisko: Neprezradím nad jazierkom
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Lezenie

Poslaťod Bic0 » 30 Sep 2013, 20:49

Ak chces mat lano zhodene zhora, je dobre ho dole niecim zatazit aby bolo nasponovane inak sa ti bude prusik/jumar/soloist posuvat horsie. Vyhoda jumaru/soloistu je ta ze ak to na seba nahodis ako treba tak sa o to nemusis starat a posuva sa to samo. Prusik musis posuvat rukou. V tazsom terene je starost s posuvanim prusiku naprd. Ja som liezol takto nejaky 3-3+ tusim co je relativne lahke a bolo to dost otravne furt so sebou tahat prusik - spravis dlhsi krok a uz zistis ze ta prusik zacina brzdit. Navyse vzdy je tu moznost ze pri posuvani prusiku ho nechtiac povolis, co v pripade ze visis len na 1 moze byt slusny pruser. Preto by bolo lepsie mat zalozne istenie a to by si asi riesil druhym prusikom, takze 2x taka starost. Celkovo je solo lezenie dost risk. Solo je pre mna osobne akceptovatelne len pri bouldrovani, ale tiez by som sa neodtrepal niekam panu bohu za chrbat kde ma nikto nenajde ak z 2 metrov spadnem na hlavu.
Bic0
 
Príspevky: 208
Registrovaný: 07 Máj 2012, 00:15
Bydlisko: Pezinok
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Ďalší

Späť na Z praxe

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 5 hostia