Lezenie

Vaše praktické poznatky z praxe, tipy, skúsenosti, zaujímavé výlety...

Re: Lezenie

Poslaťod Marcela » 24 Apr 2020, 09:21

Domnívám se, že minčík měl na mysli tento slaňovací úvaz 8)
Prílohy
images0.jpg
images0.jpg (10.24 KiB) Zobrazené 4622 krát
příroda nedělá nic zbytečně (Aristotelés)
mojerajče
Obrázok užívateľa
Marcela
 
Príspevky: 231
Registrovaný: 08 Júl 2011, 19:05
Bydlisko: Východočeský kraj
Dal Ďakujem: 3531 x
Dostal Ďakujem: 532 x

Re: Lezenie

Poslaťod minčík » 24 Apr 2020, 21:53

@ radeton no paradoxne som to našiel na stránke james :) konkrétne http://www.james.sk/file/metodika/Zlanovanie.pdf

Citujem: Sebaistenie je možné realizovať prostredníctvom repšnúry o hrúbke 5 – 6 mm pomocou prúsikovho uzla, ktorý sa založí priamo na lano pod zlanovaciu pomôcku. Prúsik sa zapne do centrálneho oka sedacieho úväzu. Pri zakladaní sebaistenia je nutné dbať na to, aby pri zaťažení prúsik "nevbehol" do zlanovacej pomôcky. Umiestnenie pod zlanovaciu pomôcku má výhodu, že pri zaťažení sa prúsik veľmi jednoducho uvoľňuje.

Presne tak ako na fotke co postla @ Marcela :)

V inej metodike je zas uvedené že obe ruky sú na lane pod osmou, no vyskúšať sa dá jedno aj druhé a ako tak pozerám YouTube tak väčšinou ani ten prúsik nik nemá :)
Obrázok užívateľa
minčík
 
Príspevky: 46
Registrovaný: 26 Feb 2020, 00:07
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 24 x

Re: Lezenie

Poslaťod radeton » 25 Apr 2020, 00:05

No musím priznať že som sa ešte s týmto spôsobom založenia prusíka pod osmou ozaj nestretol. Vidím to prvý krát. V tom usporiadaní aké je zobrazené na ilustr.obrázku to zjavne funguje .Osobne si však myslím,že je praktickejšie mať ten prusík nad osmou.V tej spodnej polohe hrozí zaseknutie prusíka do osmi. To či niekto používa prusík pri zlanovaní je zasa osobná vec každého jednotlivca.Záleží na situácii. Iné je zlaňovať 20-m niekde na skalke ,a iné zasa 30 metrov na polku lana niekde v tatranskej stene kde niekedy nie je možnosť vidieť do čoho zlaňuješ,a je potrebné urobiť pri zostupe niekoľko zlaňákov pokiaľ sa dostaneš do schodnejšieho terénu.V každom prípade nacvičenie zlaňovacej techniky netreba podceňovať.Je potrebné si to postupne vyskúšať na rôznych profiloch terénu. Práca s lanom,a jeho preklz je odlišný pri zlaňovaní šikmej steny kde sa viem oprieť nohami,a iné je zlaňovanie napr.do previsu. Treba tomu venovať trochu pozornosti a dobre si to osvojiť nie sa na prvý krát v živote vykvačiť do 30 m.hĺbky .
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Lezenie

Poslaťod minčík » 26 Apr 2020, 23:05

radeton píše:.....Iné je zlaňovať 20-m niekde na skalke ,a iné zasa 30 metrov na polku lana.....Treba tomu venovať trochu pozornosti a dobre si to osvojiť nie sa na prvý krát v živote vykvačiť do 30 m.hĺbky .


Ja sa nevykvacim ani z 5 metrov len tak :) Ale ak už niečo zlyhá v 20m alebo 30m je asi jedno :)

Odoslané z SM-G975F pomocou Tapatalku
Obrázok užívateľa
minčík
 
Príspevky: 46
Registrovaný: 26 Feb 2020, 00:07
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 24 x

Re: Lezenie

Poslaťod radeton » 29 Apr 2020, 01:15

Tých 30 metrov na polku lana som myslel tak, že po 30 metroch stiahneš lano urobíš druhý zlaňovací bod a pokračuješ v ďalšom zlaňáku . Ty si ako predstavuješ zlanenie napr. 200m úseku? Kúpiš si 200 lano na vrchu ho upevníš, naviažeš sa, a 200 m zlaníš , potom pôjdeš domov, a lano ostane tam. Na budúce si znova kúpiš druhé lano čííí? Pri zlaňovaní vo vysokohorskom teréne kde nie je iná možnosť ústupu,alebo je táto možnosť najvýhodnejšia sa zlaňuje s lanom na jeho polovičnú dlžku v podstate osma kĺže cez dva pramene lana aby si mohol po zlanení jednej dlžky lano stiahnuť za jeden koniec dole ,a použil ho na další zlaňovací úsek. Cez jeden prameň lana môžu zlaňovať tak hasiči niekomu na balkón v čínžáku keď si zabuchol dvere. :D Lano si vynesú na strechu upevnia, zlania, a potom si ho vybehnú odviazať . No v horách to takto nefunguje. Pokiaľ však chceš zlaňovať niekde doma s
y pôjdu tak ok v tom prípade ti bude stačiť aj Dulferov sed len si kúp hrubšie nohavice. :ice: No ale to už je trochu bokom od toho čo sme na začiatku začali pretriasať. :skaut:
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Lezenie

Poslaťod Marcela » 29 Apr 2020, 07:55

Dülferův sed je asi to nejhorší jak lze bez úvazku slanit :roll:
Doporučovanější a bezpečnější variantou slanění bez úvazku je například použití techniky "křížového slanění", je maximálně pohodlné a nebolestivé. Lze praktikovat i v tričku, narozdíl od Dülfera.

Všechny tyto slaňovací metody se ale používají spíš jen v nouzi, kdy se ocitneme v situaci bez horolezecké výbavy a k dispozici máme jen lano.
Prílohy
dulfer.jpg
Dülferův sed
krizsed.jpg
křížový sed
příroda nedělá nic zbytečně (Aristotelés)
mojerajče
Obrázok užívateľa
Marcela
 
Príspevky: 231
Registrovaný: 08 Júl 2011, 19:05
Bydlisko: Východočeský kraj
Dal Ďakujem: 3531 x
Dostal Ďakujem: 532 x

Re: Lezenie

Poslaťod samotár » 29 Apr 2020, 22:22

ahoj,
ja mám 40 m lano, sedak, basic, jumar, stopku a niekoľko rôznych karabín a zlezené niekoľko stromov v ramci geocachingu,do skál by trebalo investovať do prilby,
odporúčam prečítaťsi knihy od Pita Schuberta Bezpečnosť a riziko na skale a ledu - su 3 knižky , na internete aj v pdf.
ešte sa stretneme, svet je malý
Obrázok užívateľa
samotár
 
Príspevky: 99
Registrovaný: 29 Jan 2014, 14:20
Bydlisko: Rožňava
Dal Ďakujem: 506 x
Dostal Ďakujem: 211 x

Re: Lezenie

Poslaťod minčík » 29 Apr 2020, 23:01

@ radeton Aha, už viem čo myslíš, napríklad video o zlaneni do jaskyne pod krížom Sv Ján v Čechách ... tiež išiel tak ako píšeš. To ešte áno ale ja asi nebudem lozit hore po skale ako horolezci...kondicka a hmotnosť :) ale zlepsujem sa :)

@ Marcela Dülferův sed a křížové slanění je určite dobré poznať, tieto núdzovky sa môžu niekedy hodiť ale podľa obrázku ten kríž nie je moc príjemný k podvozku :) Ja som skúšal nuzovy sedak/úväzok z lana...to nič moc a z gurtne cca 7cm širokej a to už je celkom ok.

@ samotár ďakujem za typ na knihy, určite prečítam. Lano nahadzujes ako? Máš ten originál pytel ? Ja som ho zabudol objednať tak som dal do látky kameň a v pohode na začiatok, no zopár krát by som mal rád na hlave nejakú prilbu :) Postupne budem doplňovať vybavenie, písal som aj ferata čiže nejaká prilba bude nutná.

K tým prilbám, ideš na splav rieky a zároveň sa venuješ zlanovaniu, existuje prilba ktorá sa dá použiť na jedno aj druhé?

Odoslané z SM-G975F pomocou Tapatalku
Obrázok užívateľa
minčík
 
Príspevky: 46
Registrovaný: 26 Feb 2020, 00:07
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 24 x

Re: Lezenie

Poslaťod samotár » 30 Apr 2020, 09:35

Ahoj,
s prilbou si ešte nechám poradiť, nahadzujem prak silon matica asi 20ka, po nahodení ide na silon šnúra 3 - 4 mm, potom lano.
ešte sa stretneme, svet je malý
Obrázok užívateľa
samotár
 
Príspevky: 99
Registrovaný: 29 Jan 2014, 14:20
Bydlisko: Rožňava
Dal Ďakujem: 506 x
Dostal Ďakujem: 211 x

Re: Lezenie

Poslaťod minčík » 01 Máj 2020, 22:46

To je fajn nápad z tým prakom a maticou :) vďaka

Odoslané z SM-G975F pomocou Tapatalku
Obrázok užívateľa
minčík
 
Príspevky: 46
Registrovaný: 26 Feb 2020, 00:07
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 24 x

Predchádzajúci

Späť na Z praxe

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 6 hostia


cron