SEKNUTÍ SEKEROU

Vaše praktické poznatky z praxe, tipy, skúsenosti, zaujímavé výlety...

SEKNUTÍ SEKEROU

Poslaťod Willy » 20 Máj 2015, 22:05

SEKNUTÍ SEKEROU

Možná, že mnou popisovaný zážitek bude někomu ku prospěchu.

Svoje první větší zkušenosti se sekerou jsem začal nabírat asi v jedenácti letech. Vstoupil jsem tehdy do oddílu ochránců přírody. Před odjezdem na svůj první tábor jsem uprosil rodiče, abych si s sebou mohl vzít jednu ze seker, které jsme měli ve sklepě. Táta ji v práci nabrousil a nasadil jí nové topůrko.
Sekera nebyla z nejlehčích a tak se dalo očekávat, že první zranění přijde brzy. Výuka práce se sekerou byla v oddíle na docela dobré úrovni, naučil jsem se mnoho, ale přesto, ještě než jsem dokončil devítiletku, byl jsem dvakrát na šití a pokaždé to bylo na táboře. Dnes vím, že jakousi zálesáckou maturitu člověk nesloží dřív, než se párkrát sekne. Prostě teprve potřebuje získat ten správný respekt. Jednou to bylo při dělání třísek, to jsem si málem usekl ukazovák na levé ruce. Takto vyškolen jsem pak už nikdy v životě „nemachroval“ a na špalku blbě nepřidržoval stojící a kymácející se úzké polínko prsty druhé ruky. Podruhé mi při štípání z ostří sekery náhle spadlo už zaseknuté velké sukovaté borové poleno. Já mladý a silný už už chtěl konečně velkou ranou práci dokončit a místo toho jsem jen promáchnul náhle tak lehkou sekerou mimo špalek. Ostří skončilo až v mé holení kosti. Od té doby u špalku vždy stojím bezpečně rozkročen a místo zbytečně velké síly využívám spíš mozku a raději hledám to nejvhodnější místo, kam zaseknout sekeru.
Pak jsem měl dlouhou pauzu. To třetí seknutí na sebe nechalo čekat celých 25 let.


Stalo se to při putování v jednom málo navštěvovaném švédském pohoří. Vyrazili jsme tehdy společně ještě s druhým manželským párem. Zdejší divočinou nevedly žádné značené stezky ani lesní cesty.
Z mapy jsme vyčetli, že je zde jen pár otevřených tradičních laponských drnových chat s názvem „kota“. Celý přechod byl naplánován asi na 7 dní. Pro přesun bylo nutné umět ovládat kompas a dobře pracovat s mapou. Otevřená tundra se skalnatými hřebeny se tu střídala se smrkovou tajgou. Mezi tím spousta bažin, říček a velkých jezer.

Seknutí sekerou 01.jpg
JEZERA, TAJGA, SKALNATÁ TUNDRA ...

Divočina to byla nádherná, stáda sobů a zrající brusinky. Nacházeli jsme i ony laponské koty, sobí parohy, ba dokonce i lebku losa - bohužel už s okousanými parohy.

Seknutí sekerou 02.jpg
STARÁ LOSÍ LEBKA

Cestování to bylo fyzicky celkem náročné – prodírání se lesem nebo opatrné přecházení bažin střídalo dobrodružné brodění potoků. Chůze náročným terénem umožňovala rychlost tak 2 -3 km v hodině a po celém dni jsme večer byli docela unaveni.

Seknutí sekerou 03.jpg
HLEDÁM Z VRCHOLU KOTY KUDY BUDEME POKRAČOVAT DÁL

Zhruba v polovině putování jsme navečer dorazili k místu, kde měla stát laponská kota. Po náročném a vlhkém dni jsme se těšili, že večer strávíme pod střechou někde u kamen. Našli jsme však jen trochu ohořelých dřev a torzo roztavených kamínek. Nezbylo nic jiného, než postavit přístřešky. Už za šera jsem se ještě vypravil pro nějakou větší kládu.
V té době jsem doma používal menší lesnickou sekeru od Gransfors Bruck a byl jsem na ni za ta léta zvyklý. S sebou do Skandinávie jsem si ale na zkoušku vzal novou menší tábornickou sekerku od Hultaforsu. Těžko říct, co mělo na svědomí mojí nepozornost, snad únava nebo zklamání z nenalezení chaty. Patrně hlavní příčinou bylo, že jsem si ještě nezvykl na trochu jiný tvar topůrka u nové sekerky. A tak mi při rutinním osekávání větví již padlé břízy sekera nečekaně sklouzla po kládě tak, že prosekla mojí úplně novou goretexovou pohorku od Hanwagu. Ostří sekery proniklo skrz špičku pravé boty tak, že mi shora rozštíplo malíček prakticky po celé délce. Bota byla hned plná krve! Nebyl to zrovna příjemný pocit. Já jsem si uvědomil, jak se to všechno komplikuje. Byli jsme docela daleko v divočině a nejbližší městečko s lékařem bylo minimálně 100 km. Naše auto stálo na druhé straně pohoří vzdáleno tak dva dni chůze opačným směrem.
Dobelhal jsem se k tábořišti a oznámil jim tu novinku.
Štěstí v neštěstí bylo, že druhý muž naší výpravy byl lékař, i když v poněkud jiném oboru. Jeho doménou byla diagnostika s pomocí moderních skenovacích zařízení. Po shlédnutí rány kamarád jen zkonstatoval, že už je to docela dávno, kdy na škole měli praxi zašívání ran. Ale na druhou stranu prohlásil, že mám opravdu kliku, neboť má s sebou v lékárničce dokonce injekci mesocainu a malé balení s chirurgickou jehlou a nití.
Od seknutí neuplynula ani půl hodina, a já už za svitu baterky s nohou na kládě inkasoval první stehy. Velmi se uplatnily kamarádovy nářaďové kleště, se kterými se lépe vedla prohnutá jehla skrz tuhou kůži malíkové hrany. Nitě nebylo moc, vystačila jen na část rány, zbytek seknutí musel kamarád improvizovaně stáhnout s pomocí tzv. mašliček nastříhaných z leukoplasti.

Seknutí sekerou 04.jpg
TAKHLE TO VYPADALO PO NĚKOLIKA DNECH

Péče o mne byla korunována konzumací dávky širokospektrálních antibiotik. Noc byla nepohodlná, rána přišla k sobě a tak jsem si z batohu musel udělat jakousi vyvýšeninu a na ní dal nohu. Spal jsem jen přerušovaně.
Ráno po převazu jsme dali hlavy dohromady. Vybrali jsme na mapě trasu k nejbližší lesní cestě. Všechny těžké věci z mého batohu si ostatní rozdělili mezi sebe a já zabalil jen to lehké –spacák, oděvy atd. Než mi kamarád vytvořil jakési březové berle, vyndal jsem z KPZ stříbrnou lepící pásku (DUCT), omotal a stáhl proseknutou pohorku tak, aby do ní pokud možno nevnikala nečistota. Pak jsem si na ovázanou nohu nandal ponožku a igelitový pytlík (ten měl zabránit proniknutí vlhkosti a špíny přímo k obvazu) a za značného přemáhání jsem si nakonec botu obul a pořádně utáhl tkaničky.
Ostatní si zatím zabalili, uklidili tábořiště a mohli jsme vyrazit.

Seknutí sekerou 05.jpg
VZHŮRU DO DIVOČINY!

Chůze s berlemi ve vysokém borůvčí nebyla moc dobrá. Berle se při posouvání dopředu zadrhávaly o keříčky a co chvíli jsem přepadával směrem dopředu. Pádu jsem zabránil jedině tím, že jsem došlápl na zraněnou nohu. Zjistil jsem, že díky obuté botě není citlivost rány tak velká a že nakonec chůzi nejspíš zvládnu jenom s jednou holí s tím, že jsem našlapával opatrně jen na vytočenou patu. Zahodil jsem berle a uřízl si tedy hůl. Nebyla to závratná rychlost, ale přeci jen jsme se během celého dne nakonec dokázali dostat až k oné lesní cestě.

Seknutí sekerou 06.jpg
TUDY JSME SE POTŘEBOVALI DOSTAT DÁL

Tam jsme si se ženou zbudovali tábořiště a zůstali dva dni sami.
Naši přátelé se zatím přes hory přesunuli zpět k našemu autu, pak s ním objeli celé pohoří a v podvečer dorazili k našemu táboru. Rána se mezitím slušně zacelila a tak jsme ani nejeli někam k doktorovi. Upravili jsme díky mému omezení plán cesty a více se zaměřili na návštěvu skanzenů a podobně.

Teprve doma jsem pro jistotu navštívil doktora. Když uviděl malíček, zeptal se, kdo že mi tu ránu takhle ne zcela profesionálně ošetřil. Řekl jsem mu, že jsem se ve Skandinávii sekl sekerou a práskl jsem kamaráda, jak mi na kládě uprostřed divočiny poskytl první pomoc. Tím jsem patrně v České republice zachránil pověst celé švédské chirurgie. Pro jistotu mne poslali na rentgen a tak jsem se dozvěděl, že jsem si ten malíček nejen rozsekl, ale i zlomil :wink: .

Snad jen pro zajímavost dodávám, že kamarádovi za tuto službu bylo na sněmu Ligy lesní moudrosti uděleno „Orlí pero“ za poskytnutí kvalitní první pomoci.

FOTO: Zdeňka
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

Re: SEKNUTÍ SEKEROU

Poslaťod kotuc20 » 21 Máj 2015, 06:25

Ja som sa tiež ako malý sekol sekerou ale toto je už príbeh má krátky film. Dúfam že sa všetko dobre zahojilo
Niekedy človek nájde svoj osud na ceste, ktorú si zvolil aby sa mu vyhol.
Obrázok užívateľa
kotuc20
 
Príspevky: 106
Registrovaný: 15 Feb 2013, 08:17
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 529 x
Dostal Ďakujem: 47 x

Re: SEKNUTÍ SEKEROU

Poslaťod 72janik » 21 Máj 2015, 06:52

Zaujimavy pribeh. Az ma palec zabolel... :yees:
Obrázok užívateľa
72janik
 
Príspevky: 410
Registrovaný: 31 Dec 2011, 22:52
Bydlisko: Martin
Dal Ďakujem: 578 x
Dostal Ďakujem: 417 x

Re: SEKNUTÍ SEKEROU

Poslaťod Pája » 21 Máj 2015, 08:30

Díky za příběh! :wolf: Docela mi to připomnělo moje vlastní zážitky, při kterých tekla krev.

Poprvé jsem se sekerou zranila pár roků zpátky, když jsem chtěla vyřezávat kuksu. Vybrala jsem si olšový špalík, podložila si mírně viklavý pařez a mínila začít začišťování plochy. Sekeru jsem tehdy používala jedinou, kterou jsem měla, takovou těžkou, starou, která se spíš hodila ke štípání, než k řezbářství. Bylo to už v podvečer a všechno mi říkalo, že to mám nechat na ráno, až budu čerstvější, ale chtěla jsem to mermomocí udělat. No, trest přišel velmi záhy - asi na čtvrtý nebo pátý sek se ostří odrazilo od špalíku a zaseklo se mi do palce levé ruky, kterou jsem dřevo držela. Nikdo se mnou nebyl, takže jsem se ošetřila sama, sedla jsem na kolo, dojela domů a až pak do špitálu. Od té doby jsem už nikdy unavená s ostrým nářadím nepracovala. Zmíněnou sekeru teď používám jako štípací; když si chystám vyřezávku, používám dlouhé severské leuku.

Podruhé to bylo asi dva roky zpátky, když mi Elév repasoval sekerku po dědovi, takovou lehkou univerzálku s tenkým břitem. Na topůrko jsem si ji nasazovala sama. Když jsem měla konec, na který mělo přijít oko, jakžtakž začištěný, zkoušela jsem, jestli už sekera projde skrz. Kousek před koncem potřebné délky k úplnému prostrčení se sekera na topůrku sekla, a mě v té chvíli nenapadlo nic lepšího, než topůrkem klepnout o špalek, aby si "sedla." Bohužel jsem hlavu sekery nedržela dost, protože z násady vyklouzla, a jak se smekla přes její hranu, vzala mě přes ukazovák pravé ruky. Řez byl naprosto čistý, protože sekera byla nabroušená tak, že holila. Vlastně jsem ani necítila ránu, jenom váhu železa - až potom jsem si všimla, že krev teče proudem. Nadala jsem si do volů, ošetřila se, a inkasovala pěkné čtyři stehy. Když jsem po nějaké době sekeru skutečně osazovala na čisto, dávala jsem si pekelný pozor, a při manipulaci nechávala na ostří nasazený chránič.

Vlastně jsem měla pokaždé štěstí v neštěstí, protože ani jednou seknutí nebylo nijak vážné. Myslím, že respekt k sekeře už mám. :mrgreen:
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: SEKNUTÍ SEKEROU

Poslaťod jasommato » 22 Máj 2015, 14:39

j som sa prvikrat zatal sekerou ked som mal asi 8 rokou
mal som dost nezodpovedneho otca a uz ako decko som si mohol v dielni robit co som chcel pustil ma aj na daktore sroje tusim na pasove pile som pilil prvkrat ako 7 rocny :D
no a na 7 alebo 8 narodeniny som dostal taku malu lacnu sekerku s ocelovim poriskom a gumovim madlom
reku uz so vtedy pri potoku a sam robieval s decami zo susedstva ohnik tak ze ju idem hnet vyskusat a hnet som si aj zatal do palca astastie len trochu zboku tak stacil fac a za polhodinku som zase rubal

mam celkom stastie bo sa este zavse sekerou skrabnem ci porezem ale nikdy tonebolo nic vazne
naposledy som sa trafil pri predvianocnom zraze kuchinskou sekerou do malicka pri porcovani cibule :D ties nic vaze len naseknuty nechet
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: SEKNUTÍ SEKEROU

Poslaťod Bacil » 25 Máj 2015, 08:53

Dlho som uvažoval, či sa aj ja pochválim, ale "haňbím" sa - také vážne ako tu prezentované som nemal... :-) som v tomto smere amatér...
...nejaký úraz v spojení so sekerou bol - ale to len odštiepené drevo mi prepichlo líce pod okom (braček pamätá, že?) - poučenie? - nikdy nerúbte drevo na guľatine, zvlášť keď je na zemi a nahýnate sa nad ním :-)
potom pár seknutí mečom (aj vlastným) do čela - vyriešil to leukoplast, šiť som to nešiel...
...a šermiarske reflexy ma párkrát zachránili - to keď som štiepal metrovicu kálačkou a naostril som ju :-) - rup, kálačka prešla ako maslom šikmo a vybehla tesne pred mojou píšťalou...reflex ale zabral a brzdil som, čo to dalo a zároveň som sklopil ostrie na plocho, tak som si len bokom hlavy doklepol na kosť - bolelo, ale bola celá :-) - odvtedy štiepam len klinom... :skaut:
Ak sa niekto ešte nerozhodol, tak môže porozmýšľať, či nedá 2% na záchranu hradu Čabraď...
Keď sa mačka môže ježiť...tak sa ježko môže mačkať!?
Obrázok užívateľa
Bacil
 
Príspevky: 175
Registrovaný: 18 Nov 2011, 14:53
Bydlisko: hrad Čabraď
Dal Ďakujem: 18 x
Dostal Ďakujem: 277 x

Re: SEKNUTÍ SEKEROU

Poslaťod jasommato » 25 Máj 2015, 12:14

Seknutie mecom tu asi ties nepatri ale ten pocit poznam aj ked viac prsty ako celo nastastie mame len tupe
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: SEKNUTÍ SEKEROU

Poslaťod atti.hombre » 27 Máj 2015, 18:12

Na jednom kempovaní... Môj malý syn mi vzal sekeru a kašlal na moje rady . Tvrdohlavosť si z hlavy musí každý vybiť sám-hoci sekerou.Ignorovanie rád skúsenejších nie vždy končí dobre,ale toto skončilo len jarčekom v synátorovej píšťale a poučenie do budúcna,že nikdy nie proti nohe! Našťastie sekera bola dostatočne tupá.
Naposledy upravil atti.hombre dňa 07 Máj 2021, 11:46, celkovo upravené 1
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: SEKNUTÍ SEKEROU

Poslaťod divox » 27 Máj 2015, 18:47

Už v prvej sekunde ma striaslo..strašné dačo :?
Obrázok užívateľa
divox
 
Príspevky: 297
Registrovaný: 02 Feb 2012, 16:26
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 507 x
Dostal Ďakujem: 544 x

Re: SEKNUTÍ SEKEROU

Poslaťod fatal_error » 28 Máj 2015, 09:10

:mrgreen: masaker ..a hudba tiez :yees: Hlavne ze si velmi neublizil to je zaklad.
Per aspera ad astra...
Obrázok užívateľa
fatal_error
 
Príspevky: 381
Registrovaný: 22 Aug 2011, 10:50
Dal Ďakujem: 164 x
Dostal Ďakujem: 268 x

Re: SEKNUTÍ SEKEROU

Poslaťod keres » 28 Máj 2015, 17:22

V 2006 roku som sekerov dostal do clenka na nohe, vyruboval som lieskove palice k paradajkam. Ani som nevedel ake vinatky z biblie este pametam. :mrgreen: Trafil som aj zilku lebo krv striekala ako diva. Ale za sedem dni som uz bol na vandri.
Obrázok užívateľa
keres
 
Príspevky: 359
Registrovaný: 17 Feb 2012, 21:39
Bydlisko: Vranov nad Topľov
Dal Ďakujem: 773 x
Dostal Ďakujem: 830 x

Re: SEKNUTÍ SEKEROU

Poslaťod Jozzo » 29 Máj 2015, 03:32

Čudujem sa že nikto neimitoval Jánošíka?! Ja veru hej... sekeru som chytil medzi ukazovák a prostredník. Iba ma lízla a rozťala kožu, ktorá nekrvácala a preto som si hodnú chvíľu obzeral štruktúru svalov. Mal som pár rokov, a odvtedy to nerobím :)
Jozzo
 
Príspevky: 125
Registrovaný: 04 Sep 2012, 21:48
Bydlisko: západ
Dal Ďakujem: 10 x
Dostal Ďakujem: 83 x

Re: SEKNUTÍ SEKEROU

Poslaťod pepo276 » 17 Máj 2016, 18:02

atti.hombre píše:Toto som točil kedysi v 1999 ...


Súbor zmazaný. Môže niekto reuploadnúť? Aj ja si to chcem pozrieť :mrgreen:
Niektorí ľudia sú ako oblaky ... zmiznú a hneď je krajší deň
pepo276
 
Príspevky: 16
Registrovaný: 11 Máj 2016, 20:32
Dal Ďakujem: 28 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: SEKNUTÍ SEKEROU

Poslaťod atti.hombre » 17 Máj 2016, 18:28

Už je video preč...
Naposledy upravil atti.hombre dňa 07 Máj 2021, 11:48, celkovo upravené 1
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Všemožné i nemožné úrazy v přírodě

Poslaťod Lesso » 26 Sep 2016, 14:33

Úrazy řezným nástrojem tu už jsou, ale jak jste na tom s jinými druhem zranění?
Patříte k těm smolařům co mají úrazy často a nebo naopak nosíte lékárničku spíše pro strýčka příhodu?
Já bohužel patřím ke smolařům :?
Už od cca 7 let jsem se začal nedobrovolně poškozovat v přírodě :lol: na skautském táboře jsem si usekl sekerou kus masa z ukazováčku, další rok naštípl prostředníček a trpěl snad 2 měsíce bolestí, protože jsem měl strach z doktora :mrgreen: pak dlouho nic "extra" až do pěkného vandru v česko-saském Švýcarsku kde jsem si hned první den šlápnul do díry a zvrtknul kotník(výběr místa na přenocování byl jasný-tam kde jsem padl :mrgreen: ) a jelikož jsem se tam tak moc těšil, zůstal jsem a skoro týden chodil s melounem místo kotníku a krosnou po celém čs Švýcarsku(nezodpovědné, ale přece nebudu doma :D )
Jsem samá jizva, už mě chybí jen bodné, střelné zranění a otevřená zlomenina :lol:

A co vy? Padáte? Praskají kosti? Nebo darujete nedobrovolně krev i bez použití nože? :lool:


//přesunuto. P.
Všude dobře, v lese nejlépe....
Obrázok užívateľa
Lesso
 
Príspevky: 49
Registrovaný: 21 Sep 2016, 13:44
Bydlisko: Východ Čech
Dal Ďakujem: 15 x
Dostal Ďakujem: 42 x

Ďalší

Späť na Z praxe

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia