Ahojte!
Túto tému by som rád venoval pozorovaniam zvláštnych a ojedinelých javov vyskytujúcich sa prevažne v horskom prostredí.
Mne sa podarilo tento rok na jar po prvý krát zbadať VIDMO. Je to pomerne ojedninelý svetelný optický jav, ktorý máme možnosť vidieť prevažne v horskom prostredí (je možné sa s ním stretnúť aj pri pohľade z lietadla či balóna a pod...). Počul som o ňom už z rozprávania iných ľudí, ktorí sa často túlajú po horách a považoval som ho za niečo mystické, niečo čo v horách počká iba chvíľu na tie "správne" oči, alebo sa zjaví sčista jasna a zmizne ešte skôr ako si ho vôbec niekto stihne všimnúť... Viem, že veľa ľudí si ho praje vidieť celé roky a nikdy sa im to nepodarí. O to viac som bol prekvapený, keď sa mi ho tento rok podarilo pozorovať niekoľko minút! Už minulý rok pri prechode hrebeňa Nízkych Tatier som bol trošku sklamaný, lebo som vedel, že kamaráti, ktorí išli rovnakú trasu cca 3 hodiny za nami pozorovali krásne vidmo priamo z Ďumbiera. Nevadí... O necelý rok som naň narazil v Tirolských Alpách
Ide v podstate o tieň osoby (alebo hory, zvieraťa) premietnutý na tieň mraku, obklopený "gloriolou". Patrí medzi ohybové svetelné javy a v horách ho máme najväčšiu šancu vidieť z vyvýšeného miesta, ak pod nami sa nachádzajú mraky (opar, hmla) a z poza chrbta nám svieti slnko.
"Nezvyčajný úkaz, ktorý dokáže neskúsených turistov poriadne naľakať, prvýkrát zaznačil Nemec Johan Silberschlagen už v roku 1780, keď alpské lúky a kopce patrili skôr pastierom dobytka ako turistom. Prvé vidmo, ktoré verne opísal, zaznamenali v pohorí Harz v Sasku."
"Medzi horolezcami sa zaužívala v súvislosti s pozorovaním vidma zaujímavá povera. Vraj kto ho vidí raz, dostáva od hôr varovanie pred hrozbou smrti, pozorovanie druhého vidma znamená tiež varovanie pred smrťou. Až tretie pozorovanie vidma znamená, že hory človeka milujú a nič mu v nich nehrozí..."
Pokiaľ horolezecké povera platí, tak by som si mal pri pohybe v horách dávať sakramentský pozor! Alebo ešte zo dva razy naraziť na parádne vidmo