Zdravím Vás
Nikde na fóre som nenašiel návod, ako prať oblečenie z vlny a tak by som rád pridal svoju skúsenoť, ktorá sa mi najlepšie osvedčila.
Pred nedávnom som si kúpil z armyshopu sveter anglickej armády, ktorý ale škriabal a hrýzol pokožku ako divý. Mne osobne to až tak nevadí, ale materiál je to hlavne funkčný a tak sa oňho treba aj parične postarať.
To, že vlna hryzie, spôsobuje nedostatok Lanolínu na dutých vláknach vlny, ktoré sú vysušené a tým aj užšie. Vlna potom hryzie a neizoluje tak dobre ako má a to je problém. Načo by bol človeku sveter, ktorý neplní svoju funkciu, že?
Pripravil som jednoduchý návod, s ktorým budu Vaše vlnené svetre jemné ako chĺpky mladej novozélandskej ovečky
Určite mnoho z Vás vlnu prať vie, ale určite sa nájdu aj takí, ktorí to nevedomky robia zle, alebo to proste nevedia. To ale nevadí, takže pusťme sa do toho.
Čo budeme potrebovať?
1. Mydlo bez detergentov.
Najlepšie dva. Jedno čisté bez vône a druhé s nejakou príjemnou vôňou, napr. levanduľové, aby sveter chránilo aj proti moliam. Ja používam olivové a levanduľové. Odkaz na eshopy nedám, nech si každý nezávisle vybere sám alebo nech mi napíše PM.
Čo je detergent?
https://sk.wikipedia.org/wiki/Detergent
https://cs.wikipedia.org/wiki/Detergent
V skratke detergent je čistiaci prostriedok, ktorý zbaví vlnu prírodného mazu = lanolínu a to je najhoršia vec, ktorá sa vlne môže stať. Obsahuje ho každá aviváž, prášok na pranie a dokonca aj drtivá väčšina prostriedkov, ktorá je vraj vhodná na pranie vlny. Takže nato si dávajte tiež pozor. Takýchto marketingových chytákov je veľmi veľa.
Mydlo si môžete vyrobiť aj sami napríklad takto: http://utrililii.blogspot.cz/2013/05/vyroba-mydla-aneb-expresni-navod-na-to.html
2. Čistý Lanolín
Čistý prírodný lanolín sa dá pomerne ľahko kúpiť.
3. Maximálne 40°C horúcu vodu.
Teplomerom merať nemusíme, stačí nám približná teplota.
Tu nám pomôže rýchlovarná kanvica a voda v pomere 40%=100°C vody a 60% = 0°C vody
Potrebujeme tak cca +-5 litrov vody takže suma sumárum=
3 litre - 0°C a 2 litre - 100°C vody.
0°C vodu v kohútiku asi nenaberiete, takže tej studenej vody môžeme pridať kľudne viac.
POSTUP:
MNOŽSTVO INGREDIENCIÍ V POSTUPE JE UDANÉ NA VYPRANIE 1 KUSU SVETRA VEĽKOSTI L.
1. Je fajn keď si mydlo nastrúhate na strúhadle na malé hoblinky, ktoré sa neskôr lepšie rozpustia vo vode.
Niekde sa predávajú už aj nastrúhané zmesi pre lenivejších jedincov http://www.herbariasoap.com/burano-all-natural-laundry-soap.html
2. Do malej fľašky alebo inej uzatvárateľnej nádobky dajte pol hrste prírodného olivového mydla a pol hrste levanduľového mydla plus lanolín (ten môžete pridať aj neskôr rovno do vedra s horúcou vodou). Lanolín by mal mať veľkosť hrášku. Všetko to dajte do nádobky s horúcou vodou (použite také množstvo, v ktorom sa Vám to mydlo a lanolín ľahko rozpustí) a poriadne roztraste a mixujte až kým sa mydlové hoblinky a lanolín nerozpustia. Vznikne Vám emulzia bielej - mliečnej farby.
3. Do priestrannejšieho vedra vylejte toľko horúcej vody aby sa Vám tam sveter bez problému ponoril a vylejte tam aj tú namiešanú emulziu z mydla a lanolínu (alebo ten lanolín pridajte až teraz). Lanolín poriadne vo vode rozpustite a namočte tam sveter.
4. Sveter trochu ručne jemne preperieme (stačí fakt 1 minúta) a necháme 3-4 hodiny ležať v tejto vode. Počas tejto doby čakania môžete sveter každú pol hodinu - hodinu na chvíľu ručne preprať, ale nieje to podmienka. Hlavné je, aby sa lanolín dostal všade.
5. 4 hodinky nám ubehnú ako nič a sveter môžeme ešte raz preprať, jemne vyžmýkať a zavesiť, aby nám vyschol alebo ho ešte môžete dať do pračky na 0°C režim vlna.
Ak by sa Vám sveter zdal byť po vypraní rovnako drsný, skúste použiť o trošku viac lanolínu. Je to aj o tom trošku experimentovať a nájsť si svoju metódu i keď verím, že podľa tohto návodu sa Vám to podarí hneď na prvý pokus.
A to je vše přátelé