Pranie oblečenia z vlny

Vaše praktické poznatky z praxe, tipy, skúsenosti, zaujímavé výlety...

Pranie oblečenia z vlny

Poslaťod fatal_error » 21 Dec 2015, 15:26

Zdravím Vás :camp:

Nikde na fóre som nenašiel návod, ako prať oblečenie z vlny a tak by som rád pridal svoju skúsenoť, ktorá sa mi najlepšie osvedčila.

Pred nedávnom som si kúpil z armyshopu sveter anglickej armády, ktorý ale škriabal a hrýzol pokožku ako divý. Mne osobne to až tak nevadí, ale materiál je to hlavne funkčný a tak sa oňho treba aj parične postarať.
To, že vlna hryzie, spôsobuje nedostatok Lanolínu na dutých vláknach vlny, ktoré sú vysušené a tým aj užšie. Vlna potom hryzie a neizoluje tak dobre ako má a to je problém. Načo by bol človeku sveter, ktorý neplní svoju funkciu, že?

Pripravil som jednoduchý návod, s ktorým budu Vaše vlnené svetre jemné ako chĺpky mladej novozélandskej ovečky :D
Určite mnoho z Vás vlnu prať vie, ale určite sa nájdu aj takí, ktorí to nevedomky robia zle, alebo to proste nevedia. To ale nevadí, takže pusťme sa do toho.


Čo budeme potrebovať?

1. Mydlo bez detergentov.

Najlepšie dva. Jedno čisté bez vône a druhé s nejakou príjemnou vôňou, napr. levanduľové, aby sveter chránilo aj proti moliam. Ja používam olivové a levanduľové. Odkaz na eshopy nedám, nech si každý nezávisle vybere sám alebo nech mi napíše PM.

Čo je detergent?
https://sk.wikipedia.org/wiki/Detergent
https://cs.wikipedia.org/wiki/Detergent
V skratke detergent je čistiaci prostriedok, ktorý zbaví vlnu prírodného mazu = lanolínu a to je najhoršia vec, ktorá sa vlne môže stať. Obsahuje ho každá aviváž, prášok na pranie a dokonca aj drtivá väčšina prostriedkov, ktorá je vraj vhodná na pranie vlny. Takže nato si dávajte tiež pozor. Takýchto marketingových chytákov je veľmi veľa.


Mydlo si môžete vyrobiť aj sami napríklad takto: http://utrililii.blogspot.cz/2013/05/vyroba-mydla-aneb-expresni-navod-na-to.html

soap.JPG
Prírodné mydlo



2. Čistý Lanolín
Čistý prírodný lanolín sa dá pomerne ľahko kúpiť.
lanolin.jpg
Čistý Lanolín
lanolin.jpg (9.31 KiB) Zobrazené 7999 krát



3. Maximálne 40°C horúcu vodu.

Teplomerom merať nemusíme, stačí nám približná teplota.

Tu nám pomôže rýchlovarná kanvica a voda v pomere 40%=100°C vody a 60% = 0°C vody
Potrebujeme tak cca +-5 litrov vody takže suma sumárum=
3 litre - 0°C a 2 litre - 100°C vody.

0°C vodu v kohútiku asi nenaberiete, takže tej studenej vody môžeme pridať kľudne viac.


POSTUP:

MNOŽSTVO INGREDIENCIÍ V POSTUPE JE UDANÉ NA VYPRANIE 1 KUSU SVETRA VEĽKOSTI L.

1. Je fajn keď si mydlo nastrúhate na strúhadle na malé hoblinky, ktoré sa neskôr lepšie rozpustia vo vode.
Niekde sa predávajú už aj nastrúhané zmesi pre lenivejších jedincov :lol: http://www.herbariasoap.com/burano-all-natural-laundry-soap.html
soap_shavings.jpg
Mydlové hoblinky



2. Do malej fľašky alebo inej uzatvárateľnej nádobky dajte pol hrste prírodného olivového mydla a pol hrste levanduľového mydla plus lanolín (ten môžete pridať aj neskôr rovno do vedra s horúcou vodou). Lanolín by mal mať veľkosť hrášku. Všetko to dajte do nádobky s horúcou vodou (použite také množstvo, v ktorom sa Vám to mydlo a lanolín ľahko rozpustí) a poriadne roztraste a mixujte až kým sa mydlové hoblinky a lanolín nerozpustia. Vznikne Vám emulzia bielej - mliečnej farby.

3. Do priestrannejšieho vedra vylejte toľko horúcej vody aby sa Vám tam sveter bez problému ponoril a vylejte tam aj tú namiešanú emulziu z mydla a lanolínu (alebo ten lanolín pridajte až teraz). Lanolín poriadne vo vode rozpustite a namočte tam sveter.

4. Sveter trochu ručne jemne preperieme (stačí fakt 1 minúta) a necháme 3-4 hodiny ležať v tejto vode. Počas tejto doby čakania môžete sveter každú pol hodinu - hodinu na chvíľu ručne preprať, ale nieje to podmienka. Hlavné je, aby sa lanolín dostal všade.

5. 4 hodinky nám ubehnú ako nič a sveter môžeme ešte raz preprať, jemne vyžmýkať a zavesiť, aby nám vyschol alebo ho ešte môžete dať do pračky na 0°C režim vlna.

Ak by sa Vám sveter zdal byť po vypraní rovnako drsný, skúste použiť o trošku viac lanolínu. Je to aj o tom trošku experimentovať a nájsť si svoju metódu i keď verím, že podľa tohto návodu sa Vám to podarí hneď na prvý pokus.

A to je vše přátelé
:camp:
Naposledy upravil fatal_error dňa 21 Dec 2015, 19:32, celkovo upravené 3
Per aspera ad astra...
Obrázok užívateľa
fatal_error
 
Príspevky: 381
Registrovaný: 22 Aug 2011, 10:50
Dal Ďakujem: 164 x
Dostal Ďakujem: 268 x

Re: Pranie oblečenia z vlny

Poslaťod Pája » 21 Dec 2015, 17:20

Ahoj, díky za návod. Akorát bych přidala poznámku, že vlněné věci moc nemají rády, když se věší, vytáhnou se. Lepší je sušit je položené na ručníku třeba na skládacím věšáku na prádlo. Ručník nasaje většinu vody, pak se prostě vymění, nebo se svetr nechá dosušit jenom tak, položený na drátech sušáku.
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Pranie oblečenia z vlny

Poslaťod fatal_error » 21 Dec 2015, 17:42

Áno máš pravdu ja to robím presne tak, ako to opisuješ. Proste sveter položím na rozkládací sušiak, aby nič zo svetra neviselo dole.

Ešte doplním jednu vec a to prací prostriedok bez detergentov a iných zdraviu či prírorde škodiacich látok, ktorý Vám tiež nezničí oblečenie. Môžete prať vlnu aj goretex veci.

Jedná sa o tekutý prášok Atsko Sport Wash Používam ho pravidelne len na veci z vlny a goretexu a mám s ním dobré skúsenosti.
1 liter Vás vyjde na 349kč čo nieje najlacnejšie, ale je to rýchlejšia alternatíva k "receptu" napísanému vyššie, pretože nie každý má času na takéto veci.

Určite sa nájde viac značiek, ktoré vyrábajú ekologické pracie prášky napr. Fibertec Pro Wash alebo iné.
To je už ale zase ekonomicky veľmi nevýhodné čo je docela škoda, pretože by som také prášky používal oveľa radšej nebyť vysokej ceny.
Per aspera ad astra...
Obrázok užívateľa
fatal_error
 
Príspevky: 381
Registrovaný: 22 Aug 2011, 10:50
Dal Ďakujem: 164 x
Dostal Ďakujem: 268 x

Re: Pranie oblečenia z vlny

Poslaťod atti.hombre » 21 Dec 2015, 18:07

:yees: díky za návod...inak na väčšine vlnených vecí je max. teplota vody na pranie 30°C ....ale to je len detail 8)
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Pranie oblečenia z vlny

Poslaťod 72janik » 21 Dec 2015, 18:35

Na mojom britskom vlnenom je pisane:
Warm minimum wash, Max temp 40 C.
S moc horucou vodou by som neriskoval...
Obrázok užívateľa
72janik
 
Príspevky: 410
Registrovaný: 31 Dec 2011, 22:52
Bydlisko: Martin
Dal Ďakujem: 578 x
Dostal Ďakujem: 417 x

Re: Pranie oblečenia z vlny

Poslaťod jasommato » 21 Dec 2015, 18:44

dakujem
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: Pranie oblečenia z vlny

Poslaťod fatal_error » 21 Dec 2015, 19:51

40°C je maximálna teplota.Doplnil som to aj do článku.

Pri vlne je to tiež trošku rôznorodé. Kvalita je tiež veľmi rôznorodá. Merino, ale aj obyčajnú vlnu môžete kľudne prať na 40°C a nič sa jej nestane (Je to aj na štítkoch oblečenia z merina čo mám). Skúšal som to viac krát na veciach z merina rôznej hrubosti a tiež na vlnených svetroch. Ja ale vždy periem na 30°C. Je to predsalen taká istota, že sa tie vlákna menej opotrebujú a že Vám daný kus oblečenia vydrží čo najdlhšie. Čo sa týka vody 72janik mam ten istý sveter ako ty :wink: a bol vo vode, ktorá mala 35°C. Prežil to bez ujmy a veľkosť je stále rovnaká. Ale to je len detail, proste 35-40°C kvalitná vlna vydrží bez problému. A verím tomu, že človek, ktorý tie svetre pred nami vlastnil, tak ich nešetril a kľudne ich pral aj na 50-60°C pretože väčšinou je to vojakom jedno. Strčia to do práčky alebo práčovne a hotovo.

P.S Nezabudnite nastaviť otáčky v práčke na 400 a maximálne 500 za minútu. Vlne neprospieva, keď sa vlákna o seba veľmi mlátia.
Per aspera ad astra...
Obrázok užívateľa
fatal_error
 
Príspevky: 381
Registrovaný: 22 Aug 2011, 10:50
Dal Ďakujem: 164 x
Dostal Ďakujem: 268 x

Re: Pranie oblečenia z vlny

Poslaťod Majo » 21 Dec 2015, 21:18

Môžu sa veci, ktoré sa perú na 30 °C sušiť na slnku, keď je 35 °C?
Povraz sa nedá tlačiť, len ťahať.
Obrázok užívateľa
Majo
Moderátor
 
Príspevky: 141
Registrovaný: 07 Jún 2013, 09:41
Bydlisko: Zilina
Dal Ďakujem: 593 x
Dostal Ďakujem: 239 x

Re: Pranie oblečenia z vlny

Poslaťod fatal_error » 22 Dec 2015, 10:27

No, tych 35C je nejak vela na Slovenske pomery nie? Viem, ze toho roku padali rekordy aj po 36C, v poddunajskej nizine, ale urcite to netrvalo 3-4 tyzdne v kuse.

Na slnku to nesus, vyblednu ti farby. Pri takej teplote to preves niekde do tiena popripade na konar stromu a za 30 minut to bude suche.
:camp:
Per aspera ad astra...
Obrázok užívateľa
fatal_error
 
Príspevky: 381
Registrovaný: 22 Aug 2011, 10:50
Dal Ďakujem: 164 x
Dostal Ďakujem: 268 x

Re: Pranie oblečenia z vlny

Poslaťod Pigi_caj » 02 Feb 2016, 22:03

Dosť lanolínových pracích prostriedkov je v kope všelijakých ekomarketov na SK,ale hlavne v ČR.
Nič extra predražené, vyplatí sa...
Pigi_caj
 
Príspevky: 18
Registrovaný: 09 Nov 2011, 06:22
Bydlisko: Západ
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 13 x

Re: Pranie oblečenia z vlny

Poslaťod Tito » 25 Feb 2016, 15:55

Ja periem s Perwoll-om a sveter je stale ako nový. :mrgreen:
Obrázok užívateľa
Tito
 
Príspevky: 127
Registrovaný: 17 Jún 2013, 12:37
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 173 x
Dostal Ďakujem: 67 x

Re: Pranie oblečenia z vlny

Poslaťod Majo » 25 Feb 2016, 17:03

fatal_error
To bola len taká filozoficko - vrtácka otázka :wink:
Povraz sa nedá tlačiť, len ťahať.
Obrázok užívateľa
Majo
Moderátor
 
Príspevky: 141
Registrovaný: 07 Jún 2013, 09:41
Bydlisko: Zilina
Dal Ďakujem: 593 x
Dostal Ďakujem: 239 x

Re: Pranie oblečenia z vlny

Poslaťod atti.hombre » 25 Feb 2016, 18:28

Tak pridám i ja niečo. Mám poncho z vlny lamy a na to som kúpil prípravok s lanolínom. Dlho som hladal niečo za priateľnú cenu a našiel som tu: http://www.amddrogeria.sk/drogeria/prac ... lna-detail
Prílohy
ATTI3112.jpg
ATTI3111.jpg
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x


Späť na Z praxe

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť