Brodění řeky

Vaše praktické poznatky z praxe, tipy, skúsenosti, zaujímavé výlety...

Brodění řeky

Poslaťod Willy » 07 Jún 2016, 11:44

Jak jsem už psal, tuhle stylovou fotku mi mailem poslal kamarád a mně se moc líbila a proto jsem ji rád poslal dál.
Ale taky jsem si uvědomil, že vlastně na téma překonávání řek nemáme v našem portálu žádnou zmínku - teda alespoň jsem nic takového nenašel :roll: .

0001.jpg

Sám jsem byl nucen při svých cestách do Skandinávie brodit vícekrát, ale pokaždé šlo o relativně bezpečnou akci.
Vždycky jsem si místo brodu dlouho pečlivě vybíral. Ve snaze vyhnout se silnému proudu a větší hloubce jsem hledal takové úseky, kde se voda rozlila hodně do šířky. Nezbývalo než se ještě rozhodnout, zda budu brodit bos a nebo obutý.

0002.jpg

Na boso to nebylo nic moc, říčky byly studené, nohy velmi brzy znecitlivěly a pak nebyl problém uklouznout nebo se pořezat či ukopnout prst o kámen.

0003.jpg

Brodit v pohorkách jsme se odhodlali až ve stadiu, kdy boty už byly po předchozím dlouhém dešti provlhlé. Bylo to rozhodně nejbezpečnější a také nejteplejší brodění, jen jsme pak totálně mokré pohorky sušili dva dny. Chození v mokrých botách je pro tvorbu puchýřů úplně ideální :( .

0004.jpg

Optimálním řešením nakonec bylo, že jsem s sebou začal vozit klasické páskové sandály (ty se hodily pro přezutí po celodenním pochodu) a navíc jsem si do nich koupil vodácké neoprenové ponožky. Ty skoro nic neváží a přitom zajistí dostatečné teplo a ochranu nohou.

0005.jpg

Moje žena si dokonce pořídila neoprenové ponožky, které mají chodilo udělané z pevnější gumy, takže už to jsou vlastně takové botičky.

0006.jpg

A co vy, máte nějaké zkušenosti?
Pro inspiraci jsem z netu stáhl pár fotek z výcviku britských bushcrafterů:

0007.jpg

0008.jpg

0009.jpg


Mnoho informací lze získat například na těchto stránkách:
http://www.turistika.cz/rady/jak-brodit ... dy-brodeni
http://www.treky.cz/jak-prezit/brodime-reku-na-treku-0
http://outdoorguide.cz/homo-ciconiiform ... -1373.html

Foto: Grizzly
"PROTOŽE JSEM POZNAL TRÝZEŇ ŽÍZNĚ, VYKOPAL JSEM STUDNU, ABY Z NÍ I JINÍ MOHLI PÍT."
Ernest Thompson SETON


Obrázok
WOODCRAFT IS LIFECRAFT!
Obrázok užívateľa
Willy
 
Príspevky: 468
Registrovaný: 28 Aug 2013, 23:15
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 2319 x
Dostal Ďakujem: 2712 x

Re: Brodění řeky

Poslaťod Borsuk » 07 Jún 2016, 12:21

Willy tie vodácke ponožky to je super nápad!
To sa hodí aj v zime do spacáku,keď musím
von a nechcem šnurovať boty.
Obrázok užívateľa
Borsuk
 
Príspevky: 141
Registrovaný: 19 Júl 2012, 20:03
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 508 x
Dostal Ďakujem: 170 x

Re: Brodění řeky

Poslaťod mephitis » 10 Jún 2016, 16:52

Tohle téma mi zase připomělo jeden můj vandr, při kterém vznikl takový fotoseriál - prezentace s názvem "TIAN-ŠANSKÉ BRODĚNÍ"
Posílám výtah pár snímků z fotoseriálu o brodění z tohoto vandru v horách TIAN-SHAN ve střední asii...

Jinak k radám a zkušenostem bych přidal, že je kromě ochrany nohou určitě důležitá taky opora proti velkému proudu jako hůl (nejlépe do obou rukou), kamarád,nebo napnuté lano.
Vodáci používají tzv. házecí pytlík http://www.raft.cz/Clanek-Velky-test-hazecich-pytliku.aspx?ID_clanku=588.
Při brodění s velkou krosnou je dobré si ji posadit co nejvýše nad pas - tedy pokud netoužíte si ji pořádně propláchnout, nebo ji sveřit ochotnému vyššímu kamarádovi, který to kuli vám přebrodí vícekrát, tak jako jsem občas dělal já :) (nejsem zrovna čahoun).

03.JPG
Šířka toku někdy klame a hloubka překvapí...

37.JPG
Občas jste vděční za každou připlavenou kládu...

33.JPG
říčka živená ledovcem, chůze jak v trní...

05.JPG
Ještě že se ty skály občas rozpadnou a napadaj do vody :)

09.JPG

20.JPG
Důležité je také brodit na hezkém místě, aby bylo při tom na co koukat :)

13.JPG
Po bouřce to může být taky zábava

23.JPG

25.JPG
Ne vždy musí jít o dravou řeku...

31.JPG
ZEMĚ NEPATŘÍ LIDEM, LIDÉ PATŘÍ ZEMI. Mitakuye Oyasin

Obrázok
„Woodcraft je o životě s modrou oblohou nad hlavou“
Obrázok užívateľa
mephitis
 
Príspevky: 63
Registrovaný: 12 Jún 2015, 09:49
Bydlisko: ČR
Dal Ďakujem: 488 x
Dostal Ďakujem: 249 x

Re: Brodění řeky

Poslaťod jasommato » 11 Jún 2016, 22:38

Nabrodil som sa dost ale vecinou nie na turach ale pri stopovani ryb s muskarkou
Vtedy si clovek musi davat moc pozor pretoze brodiace nohavice utopia aj dobreho plavca a ja plavat vobec neviem

Take zakladne rady odomna

Dobre si vsimaj hladinu vlny ti prezradia co je na dne
Ked sa napriklad vlnka kusok straca a potom kruti naspet je tam vymleta jama a nechod nad tu vlnku

Balvany obchadzaj v prude vzdy z hora pod balvanom je skoro vzdy vymleta jama

Neoddychuj v silnom prude nikdy na mieste a nikdy ak dlchsie postojis nerob krok poprude v mensich kamenoch voda obtekajuca tvoje nohi vymele jamku a mozes sa potknut

Ked schadzas po prude postav sa bokom

Je lepsie ked si bez istenia v silnom prude neprechadzat kolmo ale ist mierne proti prudu mas lepsi prehlad aj stabilitu

V silnom prude a hlbsej vode sa vzdy drz otoceny celom proti prudu inak ta skorej strhne

Palica je zaklad rybari pouzivaju so zatazenym koncom mne sa viac osvedcila jedna dlchsia ako dve
Palica je viac na prehmatanie dna ako na oporu

Ked si niesi isty brodom radsej sa v polke vrat a zacni inde

Velke kamene pod vodou su v lete a na jesen pasca radsej ich obist smikaju sa
Ak su len velke kamene ponozka alebo kus latky na nohe alebo topanke pomoze ale neni stopercentna rybari maju podrazky podlepene plstou alebo kobercom

Skus nohi borit medzi kamene a nerob velke kroky

Polarizacne okuliare su pri brodeni pozehnanim pohlcuju odraz hladiny a lepsie vidis co sa deje dole

Dalsie drobnosti si spomeniem casom
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x


Späť na Z praxe

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia