Bodavý hmyz (včela,osa,sršeň)

Vaše praktické poznatky z praxe, tipy, skúsenosti, zaujímavé výlety...

Bodavý hmyz (včela,osa,sršeň)

Poslaťod Juzek » 08 Jún 2021, 14:36

Pri prechádzkach prírodou, kempovaní, bicyklovaní ale aj pri obyčajných pracovných činnostiach sa vám môže stať, že prídete nechtiac do kontaktu s osou, sršňom alebo včelou.
Uštipnutie :
Bodnutie od včely je bolestivé a pálivé. To, že vás uštipla včela poznáte podľa toho, či vám v mieste vpichu nechala žihadlo. Včela po bodnutí príde o žihadlo s jedovým vačkom a kúskom zadočku a následne umiera. No pozor na žihadlo , to je stále "živé". Z jedového vačku sa vám pomaly pumpuje jed do rany. Preto je potrebné včelie žihadlo čo najrýchlejšie odstrániť. Čím rýchlejšie ho odstránime, budeme mať v rane menej jedu. No pozor!!! Nikdy neodstraňujte žihadlo vyťahovaním. Keby ho stlačíte palcom a ukazovákom poprípade pinzetou môžete do rany vtlačiť aj ostávajúci jed z jedového vačku. Najlepšie a najrýchlejšie je žihadlo zoškrabnúť nechtom.
Osa a sršeň pri bodnutí neprichádzajú o žihadlo a vedia bodať opakovane. Nikdy v mieste vpichu nenechávajú žihadlo. Bodnutia bývajú dosť bolestivé. No je zaujímavé, že žihadlo sršňa obsahuje mnohonásobne menej toxického jedu ako žihadlo včely. Samozrejme uštipnutie bolí viac, pretože žihadlo je podstatne väčšie. Povera hovorí, že sršne bývajú veľmi agresívne. Sršne sú mierumilovné no mali by sme si od nich udržiavať určitý odstup, aspoň pol metra. Nebezpečné môžu byť v blízkosti svojich hniezd, ktoré si budú brániť.
Ako si pomôcť :
Stav každého uštipnutia treba sledovať. Ak sa vytvorí iba bolestivý opuch a nič iné sa do 30 minút nedeje, ide v podstate o bežnú reakciu. Ak sa objaví triaška, nevoľnosť alebo bolesti hlavy, treba vyhľadať lekára. Poštípané miesto je najlepšie zachladiť. Pokiaľ ste v prírode môžete použiť studenú vodu z horského potoka alebo studničky. Pokiaľ ste blízko domova použite ľad. Zmiernite tým následný opuch. Opuch sa stratí do 2-3 dní. Doprajte si kľud a ľadujte alebo chlaďťe postihnuté miesto. Proti svrbeniu a opuchu môžete použiť voľne dostupné antihistaminika napr. Zodac. Zvýšenú pozornosť venujte pri bodnutí do krku, úst či jazyka. Tieto miesta sú nebezpečné aj v prípade ak nie ste alergický pretože môžete opuchnúť a hrozí udusenie. Pri poštípaní do ústnej dutiny či jazyka cmúľajte kocku ľadu. Pri uštipnutí do krku použite studené obklady . Užite napríklad Zodac.
Obrázok užívateľa
Juzek
 
Príspevky: 27
Registrovaný: 22 Okt 2019, 18:12
Bydlisko: Sebedín,Bečov
Dal Ďakujem: 10 x
Dostal Ďakujem: 53 x

Späť na Z praxe

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia