Zálesácky kodex

Vaše praktické poznatky z praxe, tipy, skúsenosti, zaujímavé výlety...

Zálesácky kodex

Poslaťod Juzek » 08 Jún 2021, 15:25

1 Vždy si oškrabem miesto, kde rozkladám oheň až na holú pôdu (hlinu) aby som zabránil prípadnému požiaru lesa, pokiaľ je to v mojich silách vyhrabem dieru, kde rozložím oheň alebo ho aspoň obložím kameňmi.
2. Oheň rozkladám na mieste čo najbližšie vody, rieky (keď sa mi oheň vymkne kontrole, ide ho ľahko uhasiť), navyše oheň-popol pri rieke prípadne spláchne väčšia voda po zime.
3. Keď je po ohni a ja som na odchode, tak sa uistím že je ohnisko studené. Ohnisko zasypem hlinou alebo zmiešaním popola s vodou, urobím kašu, ktorú rozhádžem po lese na miesto kde bol oheň, navrším vetvy alebo zasypem lístím
4. Po ceste do lesa alebo z lesa upratujem po ľuďoch odpadky, ktoré na svojich cestách produkujú. Nerobím to len pre les, ale aj pre seba aby som si zvolenú lokalitu neznechucoval a mal okolo seba prírodu a nie smetisko. Chodím do lesa relaxovať a kochať sa, nie odhadzovať a devastovať krajinu. Pokiaľ ju po niekom neupracem, je to ako by som išiel okolo búračky a neposkytol prvú pomoc.
5. Keď si odrežem mladú vetvičku, miesto začistím buď brezovou smolou alebo popolom. Za každú odrezanú vetvičku zasadím výhonok, nové mladé vetvy, kde je veľká šanca, že sa zakorení. Stačí po ceste zahrabať aj pár spadnutých šišiek, tiež časom vyrastú v strom.
6. Keď režem vetvu tak čo najbližšie k stromu alebo k zemi samotnej. Nemusí nikto vedieť že som si niečo odrezal.
7. Lovím zver len pokiaľ je to nutné a ja nemám jedlo a ide mi o život
8. Keď sa dostanem na miesto kde je prirodzené ohnisko tak po mojom odchode nechám vždy nasekané drevo a podpal na rozloženie. Aj keď pre mňa drevo pripravené nie je, tak keď príde niekto po mne tak ho to veľmi poteší a trebars ho napadne urobiť to isté.
9. Dodržuj chránené oblasti a zákazy rozkladania ohňa
10. Po ceste len tak z nudy nesekám do stromov
11. Miazgu z brezy neberiem na galóny, ale za hrnček. Po vyvŕtaní diery zarazím na poranené miesto kolík a zatmelím borovicovou smolou(kolík zarežem zároveň so stromom)
12. Netrhám kvety čo nepoznám a čo neskonzumujem, to isté platí pri hubách, zbieram len tie čo poznám
13. Chovám sa potichu a nehlučím, nemusí o mne nikto vedieť a mám tak veľkú šancu, že stretnem vysokú zver a môžem zaobstarať zaujímavé momentky.[/b][/b][/b][/b][/b][/b][/b][/b][/b]
Obrázok užívateľa
Juzek
 
Príspevky: 27
Registrovaný: 22 Okt 2019, 18:12
Bydlisko: Sebedín,Bečov
Dal Ďakujem: 10 x
Dostal Ďakujem: 53 x

Re: Zálesácky kodex

Poslaťod opossum » 10 Jún 2021, 20:11

prepáč Juzek, ale po dlhšej dobe som pozrel tento web, dal si vyhľadať nové príspevky, a keď som prečítal zopár tvojich, tak som ich začal preskakovať. Toto je nešťastná doba, doba internetu, sociálnych sietí a videí, ktoré si natočí skoro každý a o každom prde, čo sa mu prihodil v živote. Je to asi dosť osobné, čo som napísal, ale proste tak to je. Zamysli sa nad prínosom tvojich príspevkov pre ľudí, ktorí majú za sebou ak nie veľa času stráveného v divočine, tak určite veľa iných životných skúseností. Viac to nejdem rozoberať, ak si nepochopil čo som napísal, musíš si to prebrať sám alebo časom dospieť k pochopeniu...
opossum
 
Príspevky: 286
Registrovaný: 20 Sep 2012, 14:19
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Dal Ďakujem: 16 x
Dostal Ďakujem: 188 x

Re: Zálesácky kodex

Poslaťod 72janik » 11 Jún 2021, 07:07

prepáč opossum ale netreba byť hneď kritický. každý sme nejako začínali a niektorí majú chuť sa podeliť takýmto spôsobom o svoje prvotné. nebol som iný. kopec kníh yutobe a podobne a keď som začal chodiť von na viac ako len 1 dňovú prechádzku som zistil že je mi to na nič. jednoducho musí len dospieť a netreba hned zatracovať príspevky. radšej keby si mu dal rady ako to vidíš ty a aké máš ty skúsenosti. tiež by sa ti nepáčilo ak by si dal nejaký príspevok a hneď by sa niekto do teba obul. takze nabudúce radšej nekritizuj. každý jeden príspevok ma nejakú výpovednú hodnotu. pre niekoho menšiu a pre niekoho väčšiu. o relevantnosti rozhodujú moderátori ktorí to s dotyčným aj odkomunikuju.
samozrejme ako obvykle: nechcem nikoho urazit svojim prispevkom.
Obrázok užívateľa
72janik
 
Príspevky: 410
Registrovaný: 31 Dec 2011, 22:52
Bydlisko: Martin
Dal Ďakujem: 578 x
Dostal Ďakujem: 417 x


Späť na Z praxe

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia