Ohnisko/Čo robíte ak odchádzate ?

Vaše praktické poznatky z praxe, tipy, skúsenosti, zaujímavé výlety...

Re: Ohnisko/Čo robíte ak odchádzate ?

Poslaťod Rafael Ingvis » 24 Sep 2012, 14:56

Ja osobne radšej ohnisko oš*ím ako by som ho mal nechať neuhasené. A aj kamaráta alebo seba by som oš*al ak by bolo treba
"Pokrok je jako stádo sviní v humně. Z takého stáda, to sa mosí uznat, je užitek. Je uzený špek, je ovar, je prejt, sú klobásky, sú nožky v rosolu. Tož sa nesmí ohrnovat nos, že je všecko posrané."

:-k
Obrázok užívateľa
Rafael Ingvis
 
Príspevky: 322
Registrovaný: 02 Feb 2011, 09:50
Bydlisko: Praha
Dal Ďakujem: 112 x
Dostal Ďakujem: 287 x

Re: Ohnisko/Čo robíte ak odchádzate ?

Poslaťod Chameleon_sk » 24 Sep 2012, 15:35

Neda mi nezareagovat, mam rad prirodu, vazim si jej zdrojov. Musim ale uprimne povedat, ze v mojom ponimani je trampske zmyslanie scestne.
Ohen bol najdeny a vyuzivany ako uzitkova vec - varenie, ohrievanie, spracovavanie a likvidacia odpadu. Treba ist trosku viac do historie a nie len po "trampsky cas".
Ohen ma sluzit mne - nie ja jemu.

Co sa tyka priamo temy. Taborisko sa snazim nechavat v co najvacsej miere tak ako som ho nasiel = aby nebolo vidno kde som taboril. To znamena ze ohen uhasim akymkolvek sposobom. Povacsinou myslim na to, aby som mal dostatok vody na uhasenie. Ci pitnej ci nepitnej alebo kludne aj našť-ť.
No matter challenge, never back down
http://chameleonsk.wordpress.com
Obrázok užívateľa
Chameleon_sk
 
Príspevky: 273
Registrovaný: 19 Apr 2011, 23:27
Bydlisko: Dunajská Streda (weekend Beluša)
Dal Ďakujem: 313 x
Dostal Ďakujem: 467 x

Re: Ohnisko/Čo robíte ak odchádzate ?

Poslaťod atti.hombre » 24 Sep 2012, 15:45

Tramping je postavený na základoch Woodcraftu-teda stotožnenie sa s kultúrou severoamerických indiánov. Odtial pochádza aj úcta k určitým veciam ( ako je aj oheň ).Nevidím dôvod,prečo sa žrať navzájom - evidentne má každý iný pohlad na danú vec...každý má svoju pravdu.V dnešnej dobe sa ustupuje od mnohých vecí. Ja mám skôr vzťah k tradíciám. :camp:
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Ohnisko/Čo robíte ak odchádzate ?

Poslaťod sally » 24 Sep 2012, 21:23

Drobnú odbočku o ocikávaní ohniska Atti pekne uzavrel, takže môžme posunúť túto tému znova k pôvodnému účelu - ako zadusiť oheň a upraviť ohnisko?

Používa niekto namiesto hasenia vodou hlinu? V princípe by to fungovať malo, no osobne sa toho bojím kvôli podstatne slabšiemu odvodu tepla = zadusíme plamene, no neschladíme okolie a uhlíky = možné riziko neskoršieho požiaru?
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Ohnisko/Čo robíte ak odchádzate ?

Poslaťod jasommato » 24 Sep 2012, 23:32

ja pouzivam aj hlinu kedze ohnisko vykopavam abi som lepsie nasmeroval ohen a aj znizil spotrebu dreva tak mi pri ohnisku zostane trocha virezanej travi alebo machu a hromadka hliny ohnisko po rozbiti uhlikov nadrobno a uhaseni istou tekutinou z mojho tela zasipem castou hliny niekedy ju pomiesam s uhlikmi potom dam zvisok hliny mierne udupem a dam naspet povodny kobercek

aspon viem komu nemam stat do ohna :camp:
Obrázok užívateľa
jasommato
 
Príspevky: 797
Registrovaný: 07 Máj 2012, 14:33
Bydlisko: Orava a prilahle kopce potoky a rybniky
Dal Ďakujem: 334 x
Dostal Ďakujem: 483 x

Re: Ohnisko/Čo robíte ak odchádzate ?

Poslaťod Archanjel » 24 Sep 2012, 23:59

az tak ritualne to neberiem, som pragmatickejsi, nestim do ohna lebo to smrdi :)
Obrázok užívateľa
Archanjel
 
Príspevky: 76
Registrovaný: 20 Okt 2011, 23:55
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 21 x
Dostal Ďakujem: 7 x

Re: Ohnisko/Čo robíte ak odchádzate ?

Poslaťod Kapo » 25 Sep 2012, 00:59

sally píše:Drobnú odbočku o ocikávaní ohniska Atti pekne uzavrel, takže môžme posunúť túto tému znova k pôvodnému účelu - ako zadusiť oheň a upraviť ohnisko?

Používa niekto namiesto hasenia vodou hlinu? V princípe by to fungovať malo, no osobne sa toho bojím kvôli podstatne slabšiemu odvodu tepla = zadusíme plamene, no neschladíme okolie a uhlíky = možné riziko neskoršieho požiaru?


Fíha. Pre teba drobná odbočka, pre mna dosť zásadná vec. Pre teba je dusenie ohňa velký problém, pre mna blbosť na entú?

Prečo? Lebo až Sally pôjdeš raz opekať zo svojimi deckami niekde na táborisko, a založíš im tam ohník, tak tebe bude jedno, že si opekajú na mieste, kde močilo stádo buškrafterov pred tým, než tam popálilo svoje odpadky.
Mne to jedno teda nie je. A preto nie som k tomu lahostajný. A neučím to ani svoje decká.

K tej trapnej otátzke, ako dusiť oheň poviem zase len tolko, že starý zálesák robí len taký oheň, aký potrebuje. Väčšinou to nie je obrovská vatra. A určite tam nenakladá polená, keď sa hodlá za pár minút spakovať. Proste večer ohník na zahriatie, ráno sa dúchne do pahreby, priloží pár vetvičiek, a urobí sa kavička a raňajky. Kým sa pobalím, tak netreba nič ochcávať. Samozrejme trochu hliny, krtačince sú všade, prispeje na ukludnenie, ak je vody málo. To je ale rozdiel, medzi mastňákom-zelenáčom, a naozajstným zálesákom. 8)

Samozrejme, nie som už dávno malý chlapec, a tak viem, ako sa väčšinou hasia ohniská na trvalých táboriskách, a tak sa im vyhýbam. Zakotvím vždy radšej niekde inde, vykopem si ohnisko, či mačinu, a pri odchode zasypem a dám do pôvodného stavu.....

Čakal som podobné odozvy, a preto vidím, že nič sa nezmenilo, a nič sa ani k lepšiemu nezmení. Klasický konzumný ovčania. Všetci hladajú dôvod, prečo nič neurobiť. Dokázať len sebe, a hlavne kamarátom, aký sú hustý a čo všetko dokážu. Veď aj tu je väčšia časť len preto, že videli niekde v telke hnupa žrať červíky a zdechliny, a to ich tak očarilo, že sú z nich hneď dáky búškrafteri.... :roll:
Stredný vek je vtedy, keď už chápeš, že nedokážeš zmeniť tento svet, no ešte ťa to trochu sere.
Som smrdutý trapér. Buskraft je pro holky.
Obrázok užívateľa
Kapo
 
Príspevky: 364
Registrovaný: 03 Máj 2011, 15:34
Bydlisko: Myjafsko
Dal Ďakujem: 14 x
Dostal Ďakujem: 109 x

Re: Ohnisko/Čo robíte ak odchádzate ?

Poslaťod sally » 28 Sep 2012, 14:29

Vymazal som Kapovi a Rafaelovi príspevok - zbytočná hádka o cikaní - to si treba riešiť z očí do očí alebo súkromnými správami.

Kapo - svoj názor na cikanie do ohniska som tu už, myslím, písal - nesúhlasím s tým. Vďaka, že si nám všetkým vysvetlil, prečo greenhorni ohniská ocikávajú a prečo si ty, zálesák Sam Hawkins, zakladáš oheň mimo. :yees:

S pozdravom a plnou pusou červíkov dodaných Grilovaným Medveďom týmto dávam Rafovi za pokračovanie v hádke, no predovšetkým tebe za tvoj výlev varovanie - tropické ovocie z Banánova sa blíži. :camp:
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Ohnisko/Čo robíte ak odchádzate ?

Poslaťod Chameleon_sk » 28 Sep 2012, 14:42

K tej trapnej otátzke, ako dusiť oheň poviem zase len tolko....?

Uhasenie ohna je prioritnou vecou....nie trapnostou!

Nie je jednym z poslani zalesaka ucit a byt vzorom pre ostatnych? Ak sa niekto opyta, kazdy slusny zalesak odpovie, poradi, nauci. Nie "opluje".
No matter challenge, never back down
http://chameleonsk.wordpress.com
Obrázok užívateľa
Chameleon_sk
 
Príspevky: 273
Registrovaný: 19 Apr 2011, 23:27
Bydlisko: Dunajská Streda (weekend Beluša)
Dal Ďakujem: 313 x
Dostal Ďakujem: 467 x

Re: Ohnisko/Čo robíte ak odchádzate ?

Poslaťod benluben » 09 Dec 2012, 13:54

Chameleon má pravdu. Uhasenie ohňa je prioritnou záležitosťou. Samozrejme následné zamaskovanie miesta pobytu by malo nasledovať hneď po dôkladnom uhasení ohňa.
Nech Vám zápalky nezvlhnú a oheň dlho horí ...
Obrázok užívateľa
benluben
 
Príspevky: 213
Registrovaný: 09 Dec 2012, 12:11
Bydlisko: Nové Zámky
Dal Ďakujem: 365 x
Dostal Ďakujem: 274 x

Re: Ohnisko/Čo robíte ak odchádzate ?

Poslaťod Mego » 11 Dec 2012, 11:35

Včera som sa len tak pre paradu vybral do Ružomberskych lesoch. KeĎ som už bol v uctyhodnej vzdialenosti od vychodených koľají a bola mi kosa, povedam si: Idem zapaliť menšiu vatričku. Zapalil som ju pod stromom (neberte si to za priklad), keďže bolo všade plno snehu. Naschval som ani nepodložil a rozložil som to na snehu. Vyšlo na tretí krát (hanba). Horelo i horelo, počkal som, kym jak tak dohorí a keď už boli iba uhlíky, tak som ich rozmetal po snehu, potom som nahadzal pomocou paličky sneh do ohniska, poriadne poprehrabaval, zas nahadzal sneh a keď už sa nedymilo, tak som šiel het.
I don´t fear neither death, nor pain!
Obrázok užívateľa
Mego
 
Príspevky: 34
Registrovaný: 24 Nov 2012, 22:18
Bydlisko: Slovenská republika, Svit
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 5 x

Re: Ohnisko/Čo robíte ak odchádzate ?

Poslaťod benluben » 11 Dec 2012, 15:23

Tak to si mal ešte šťastie že Ti ten oheň nezahasil spadnutý sneh zo stromu. :) Predpokladám že si bol pod ihličnanom lebo u nás je 90% ihličnanov na ktorých sa sneh nie a nie držať keď pod nimi založíš oheň. :D Dúfam že si mal aspoň dobrý zážitok s pobytu v prírode.
Nech Vám zápalky nezvlhnú a oheň dlho horí ...
Obrázok užívateľa
benluben
 
Príspevky: 213
Registrovaný: 09 Dec 2012, 12:11
Bydlisko: Nové Zámky
Dal Ďakujem: 365 x
Dostal Ďakujem: 274 x

Re: Ohnisko/Čo robíte ak odchádzate ?

Poslaťod Snypo » 11 Dec 2012, 16:17

Pani,tolko temperamentu tu vidim az sa bojim. Vecne reakcie poprosim.
Diskusie o vylucovani tekutin medzi sebou patria na geriatriu.

Ako bezpecne hasit ohen? Zalezi od typu ohniska a co ste tam spalili. Bavime sa o ohniskach ktore niesu trvale,ale jednorazove. Najdu sa aj taky co po ranajkach spalia odpad typu sklo,kov a hlavne plastove flase (!). K tomu sa nevyjadrujem,ruky lamat!

Ak palime len drievko a prirodne veci ako raselina,tak v

Leto: mame vodny zdroj blizko=voda+na to hlina,mach,mokre listie.Vsetko priamo zo zeme co najvlhlsie.
Nieje voda a netrpime dehydrataciou=kludne curat+vyssie spomenute.

Zima: sneh,prip. pozdrtene kusy ladu,cencule. V zime necurat pani,dlho to zvierata citia a nezlikviduje sa to tak skoro ako u lete.

Vzdy treba robit ohen velkostou vhodny pre nas,nie vacsi. Rozhrabat uhliky,premiesat so snehom,hlinou.. Upratanie okolia a "zahladenie" stop je samozrejmost.
Ja osobne ak fakt nemusim,nerobim ohen. Naco odplasit zver a pritahovat pozornost inych ludi ;-)

Teraz ma mozme objektivne zdrbat.
Obrázok užívateľa
Snypo
 
Príspevky: 244
Registrovaný: 29 Sep 2008, 17:31
Bydlisko: Šalgovík - metropola východu
Dal Ďakujem: 5 x
Dostal Ďakujem: 37 x

Re: Ohnisko/Čo robíte ak odchádzate ?

Poslaťod root » 11 Dec 2012, 16:30

Mňa by len zaujímalo, keď v zime nečúraš, aby to zver dlho necítila .. ako to robíš. Uzol? Škrtidlo? Ja to nevydržím a spravidla ( aj v zime ) aspoň 2x za deň musím .. Nech mi to zver lesná odpustí.
Iste, asi nie je vhodné čúrať pri krmelci, napájadle, či solisku, ale ja nezvyknem na tých miestach ( okrem zastávok na pochode ) ani zapalovať oheň, či nebodaj táboriť... Mimochodom, cca v 79, či 80 roku minulého storočia som vynašiel spôsob ( dodnes som nikde nenašiel publikovanú obdobu tohto spôsobu ) ako vlastným močom ošáliť psa idúceho po stope :lol: V praxi som ju vyskúšal 2x, pokaždé sa osvedčila 100 percentne, len neviem či to má nejakú štatistickú výpovednú hodnotu, lebo to bol jeden a ten istý pes. Síce cvičený vojenský ( nemecký ) ovčiak .. ale nevedel som porovnať jeho kvality. Vtedy som nemal inú možnosť 8)

Ak by to niekoho zaujímalo, popíšem.. Vopred nechcem, aby som nebol naštknutý opäť z nejakého navádzania k nekalej činnosti, ako v tej téme čo si nosíme do lesa jesť ... :-k

a ešte - vo vete : Diskusie o vylucovani tekutin medzi sebou patria na geriatriu. uprav náležite slovosled, inak to vyznieva divno, až urážlivo :lol:
root
 
Príspevky: 382
Registrovaný: 15 Sep 2012, 00:49
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Dal Ďakujem: 176 x
Dostal Ďakujem: 491 x

Re: Ohnisko/Čo robíte ak odchádzate ?

Poslaťod Mego » 11 Dec 2012, 22:11

Čo ste normalni? Bežne za deň štim 10 krat... a čo mi teraz ma mechur prasknuť vo švikoch?
I don´t fear neither death, nor pain!
Obrázok užívateľa
Mego
 
Príspevky: 34
Registrovaný: 24 Nov 2012, 22:18
Bydlisko: Slovenská republika, Svit
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 5 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Z praxe

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 6 hostia