spanie v hamake

Vaše praktické poznatky z praxe, tipy, skúsenosti, zaujímavé výlety...

spanie v hamake

Poslaťod sally » 13 Jún 2010, 19:28

Chcem sa s vami podeliť o svoje poznatky so spaním v sieti:
1) mne osobne vyhovuje, keď je hamaka pomerne vypnutá - menej sa mi odkrvujú nohy
2) treba mať niečo pod chrbtom (stačí fleeska)- inak hrozí v noci nachladnutie aj keď je teplá noc
3) nosné laná treba ku stromom priviazať ľahko rozviazateľným uzlom (stačí potiahnuť za jeden koniec), váha dospelého človeka to lano vie pomerne nechutne utiahnuť
4) nekupujte sieťovanú hamaku, kúpte si radšej rovno látkovú - napr. niečo od DD, nemusí to byť rovno Hennesy (nepliesť s fajnou tekutinou) :lol:
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: spanie v hamake

Poslaťod Zvero » 13 Jún 2010, 20:16

S hamakou som sa ešte naživo nestretol. Vždy som mal predstavu že spanie v tej "oblúkovej" pozícii (ťažisko dole- hlava nohy hore) nieje veľmi pohodlné. Netvrdím že to tak je, je to len môj pocit.
Ale čím viac o nej čítam, ty viac sa mi začína páčiť.
"Nature does nothing uselessly."
Obrázok užívateľa
Zvero
 
Príspevky: 72
Registrovaný: 07 Sep 2008, 14:36
Bydlisko: Kežmarok
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 16 x

Re: spanie v hamake

Poslaťod sally » 13 Jún 2010, 20:32

zvero - spanie v hamake je super: natiahnem nad seba pončo, zavesím hamaku a môžem spať. V prípade silného dažďa nehrozí, že ma vyplaví zpod celty (už sa skoro stalo), no najdokonalejšie je, keď si len tak ľahnem a jemný vánok ma hojdá zo strany na stranu...
Ďalšia výhoda - netreba karimatku, stačí si dať pod seba mikinu/bundu, aby neťahalo na kríže.

Na ebay sa dá kúpiť najlacnejší DDhamock (tuším model Camp) za nejakých 25eur, čo je veľmi dobrá cena (toto som sa dozvedel až keď som mal sieť kúpenú ](*,) ).
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: spanie v hamake

Poslaťod Zvero » 13 Jún 2010, 20:38

Ako sa v tom spí, keď je chladnejšie a si nútený vliezť do hrubšieho spacáku? Nie si potom už úplne imobilný?
"Nature does nothing uselessly."
Obrázok užívateľa
Zvero
 
Príspevky: 72
Registrovaný: 07 Sep 2008, 14:36
Bydlisko: Kežmarok
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 16 x

Re: spanie v hamake

Poslaťod sally » 13 Jún 2010, 20:44

na to ti zatiaľ neviem odpovedať - hamaku (sieť) vlastním cca od apríla a spal som v nej bez spacáku. Otestujem v lete na mojej nežnej polovičke (značne zimomravá osoba) a poreferujem.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: spanie v hamake

Poslaťod emo_hunter » 16 Jún 2010, 12:09

V hamake som spal rat a dosť. Radšej si pod seba nasekám "čečinu", na to celtu do ktorej sa zabalím. Ani spacák nenosím, neskutočne mi zavadz(i)a. 8)
emo_hunter
 
Príspevky: 135
Registrovaný: 16 Jún 2010, 11:55
Bydlisko: emo cemetery
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: spanie v hamake

Poslaťod sally » 16 Jún 2010, 16:20

emo_hunter: čo ti na nej nesadlo? Netvrdím, že hamaka je univerzálnym a pre každého vhodným riešením a rád by som vedel, čo sa tebe osobne na nej nepáčilo :)
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: spanie v hamake

Poslaťod emo_hunter » 16 Jún 2010, 16:22

Takže:
1. Musím ju so sebou trepať.
2. Mal som zlý pocit, buď, že sa prevrátim alebo sa zošmyknem dole :D.
3. Bolela ma chrbtica a vôbec ale vôbec som sa nevyspal. + dvaja sa tam nevôjdu :wink: .
emo_hunter
 
Príspevky: 135
Registrovaný: 16 Jún 2010, 11:55
Bydlisko: emo cemetery
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: spanie v hamake

Poslaťod Michal » 26 Jún 2010, 20:03

Hamaku mam sieťovú, od firmy Mil-tec (dá sa zohnať za cca 10-15E). Výhodou je, že je veľmi malá - zložená je valec cca 13x7x7 cm (podla toho ako sa podari zložiť :))

Obrazok tu:
Obrázok

So spaním ako takým som v hamake nemal žiadny problém. Čo sa týka komfortu pár výhrad mám:
1. problémom tejto sieťovej hamaky je to, že ak je večer chladnejší a pofukuje - pomerne dosť mi ťahá na chrbát,dá sa to vyriesiť nejakou medzivrstvou oblečenia alebo spaním na/v spacaku - trošku sa do toho blbo lezie :P
2. problémom - ja to však za problém nepovažujem, ale táto sieť nemá žiadne priečky, ktoré ju rozťahujú, čiže človek sa v nej môže cítiť trošku stiesnene. Bolo by to však na úkor veľkosti v zloženom stave.
3. problémom je zachytávanie sa gombikov v sieti - keď sa to nezbadá včas odtrhne sa gombík alebo sa roztrhne očko v sieti.

PS: vie tu niekto o slovenskom obchode kde sa dá kúpiť nesieťová hamaka? Nieco také ako používa Ray Mears v niektorých zo svojich videí?
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: spanie v hamake

Poslaťod atti.hombre » 26 Jún 2010, 20:12

Hudy sport myslím predáva tovar od fi. Yate-a oni vyrábajú nesieťovú hamaku...treba sa opýtať v predajni...
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: spanie v hamake

Poslaťod Zvero » 26 Jún 2010, 20:47

Michal píše:PS: vie tu niekto o slovenskom obchode kde sa dá kúpiť nesieťová hamaka? Nieco také ako používa Ray Mears v niektorých zo svojich videí?

Ebay... Za 40e som si objednal teraz DD camping hammock, čakám kým dojde. Potom poinformujem o mojich dojmoch :D:D
"Nature does nothing uselessly."
Obrázok užívateľa
Zvero
 
Príspevky: 72
Registrovaný: 07 Sep 2008, 14:36
Bydlisko: Kežmarok
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 16 x

Re: spanie v hamake

Poslaťod Jaren » 05 Júl 2010, 23:35

Ahoj

Mne hamaka nevyhovuje, ak nespím na bruchu, tak to nie je spánok z mojej strany, ale mdloby. :shock:
Kedysi som mal postupne tri, také staré, komunistické. Všetky tri boli sieťové, jedna mala drevenú výstuhu šírky.
Prvú mi roztrhli kamaráti, druhú mi ukradli aj s batohom, a tretiu som prepálil pri zimnom spaní spolu s celtou, spacákom, teplákami aj spodkami. :oops: Bolo mi zima, tak som si prikúril, samozrejme pod sebou, asi som trénoval na peklo, kam podľa mojej ženy asi patrím.

Ani jedna nebola dobrá, ale to bolo spôsobené ich konštrukciou. Dnes by som volil jednoznačne látkovú.

Chystám sa kúpiť si jednu domov, lebo doktor mi povedal, že sa musím naučiť spať na chrbte.. :? Už mám povolenie na skoby v izbe. :D
Máte niekto tip na nejakú, zatiaľ mám vybranú látkovú od DD
Obrázok užívateľa
Jaren
 
Príspevky: 13
Registrovaný: 05 Júl 2010, 15:43
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 6 x

Re: spanie v hamake

Poslaťod Adno » 05 Júl 2010, 23:58

Jaren píše:tretiu som prepálil pri zimnom spaní spolu s celtou, spacákom, teplákami aj spodkami. :oops: Bolo mi zima, tak som si prikúril, samozrejme pod sebou, asi som trénoval na peklo, kam podľa mojej ženy asi patrím.

:prayer: :prayer: :prayer: Tak toto je zatial najsrandovnejsi sposob prezitia v zime, co som cital. Ta predstava, ako spim v hamake a podomnou hori ohen je na nezaplatenie :prayer: :prayer: :prayer:

DD hamaky su asi taky idealny kompromis, ak clovek nechce to najlepsie/najdrahsie od henessy hamock, tu je link na ich produkty, hamaky aj za 400$
Obrázok užívateľa
Adno
Vedúci :)
 
Príspevky: 398
Registrovaný: 26 Mar 2006, 20:07
Bydlisko: Okres KK
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 31 x

Re: spanie v hamake

Poslaťod Jaren » 06 Júl 2010, 08:43

Adno píše::prayer: :prayer: :prayer: Tak toto je zatial najsrandovnejsi sposob prezitia v zime, co som cital. Ta predstava, ako spim v hamake a podomnou hori ohen je na nezaplatenie :prayer: :prayer: :prayer:

DD hamaky su asi taky idealny kompromis, ak clovek nechce to najlepsie/najdrahsie od henessy hamock, tu je link na ich produkty, hamaky aj za 400$


Ahoj

To bolo davno, velmi, velmi davno v r. 1974. Bol som naivny a hlupy 19 rocny chalan, ktory cital knizky o cestovani v predminulom storoci a chcel som si to vyskusat v zime. Vybehol som nad Bratislavu na Kolibu, bolo celkom teplo na januar, ale v noci sa zmenilo pocasie. Ja som bol velmi hrdy a hanbil som sa vzdat to. Takze som to prezil.

Mam aj kurioznejsie sposoby prenocovania, ale to inokedy

Dik za tipy
Obrázok užívateľa
Jaren
 
Príspevky: 13
Registrovaný: 05 Júl 2010, 15:43
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 6 x

Re: spanie v hamake

Poslaťod Tulavy » 21 Júl 2010, 14:34

Uplne suhlasim s tym co napisal Michal, nakolko mam presne tu istu hamaku. Paradne je, ze sa zmesti v podstate do vrecka. Treba si trosku zvyknut na to "stiesnenie" ako motyl v kukle, ale mne to nevadi. Jedine ten chlad je trosku problem, takze zatial vzdy v spacaku (v zime v dvoch aj s dekou). Napadlo mi hamaku nasledovne vylepsit: nejaku deku alebo pokryvku pripevnit na jednu nosnu snuru hamaky po celej dlzke, potom sa nou odspodu prekryt az povrch, asi by bol lepsi nakres ale mozno si to viete predstavit. Vyhodou by bola lepsia vzduchova izolacia, nakolko siet v oblasti chrbta uplne vytlaci vsetok vzduch, a lepsia mobilita ako v spacaku.
Raz som skusil do spacaku spravit diery pri hlave a pri nohach, a hamaku vlastne prevliect vnutrom spacaka, problem bol, ze spacak bol kratky a hamaka velmi dlha, preto vymyslam s tou dekou. Neskusal to nahodou uz niekto?
Obrázok užívateľa
Tulavy
 
Príspevky: 39
Registrovaný: 21 Júl 2010, 00:14
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Ďalší

Späť na Z praxe

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 7 hostia