Bushcraft so psom

Vaše praktické poznatky z praxe, tipy, skúsenosti, zaujímavé výlety...

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod radeton » 21 Apr 2014, 16:44

TO- Marekk: Vôbec nemusíš mať strach že vonku nebude pojedať granule.Sám si ho naučil na maškrty keď je mimo domova,a teraz to využíva :D .Pes je špekulant.Proste nabaľ mu potrebnú dávku granúl na daný čas, a máš vystaráno.Keď sa bude prvý, druhý deň tváriť urazene ,a odmietať granule najpozdejšie na 3 deň ti ich sám vyhrabe z báglu.Hlad ho ku tomu proste donúti je to iba jeho rozmar ktorý týmto zlomíš.Jediné čo mu musíš ku tým granulom zabezpečiť, je ešte dostatok vody,ale to by v prírode nemal byť problém pokiaľ sa nechystáš do Karakumu.Ešte jedna rada. Kľudne mu tie denné dávky môžeš trochu zredukovať na menší objem ako dostáva doma,aby si netrepal na chrbte viacej pre psa ako pre seba.Pes s takou hmotnosťou ten pôst zvládne bez problému .Zviera žijúce vo voľnej prírode bežne hladuje, a ani tvojmu štvornohému miláčikovi to vôbec neuškodí.Mám s týmto trochu skúseností tiež často berem psa mimo domova mám nemec.ovčiaka už 3 generáciu tak že trochu chápem psiu povahu :wolf:
Obrázok užívateľa
radeton
 
Príspevky: 335
Registrovaný: 04 Jan 2012, 17:08
Bydlisko: detva
Dal Ďakujem: 121 x
Dostal Ďakujem: 185 x

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod Marekk » 21 Apr 2014, 19:59

Děkuji za názor. Ono to tak teď máme, že toho táhnu víc pro psa než pro sebe. Je to můj miláček :wolf:

Vzhledem k tomu, že půjdeme v srpnu, tak dostatek vody je základ, proto plánuji křížit co nejvíce vodních toků. Pes je akita, má poměrně hustou srst a dost se hřeje. Předpokládám, že minimálně 2 litry vody denně vypije. Počítám tedy s rezervou spotřebu 5 litrů na nás oba za den. Ale uvidíme, jaké bude počasí, je to ještě daleko.
Obrázok užívateľa
Marekk
 
Príspevky: 55
Registrovaný: 19 Dec 2013, 16:16
Bydlisko: VÝCHODOČECH
Dal Ďakujem: 78 x
Dostal Ďakujem: 68 x

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod craobs » 22 Apr 2014, 11:15

bežne sa bráva sušené mäso :)
pokukaj keď tak fóra o dogtrekkingu, tam sú práve trasy cca 100km (2 dni)..
craobs
 
Príspevky: 63
Registrovaný: 28 Jan 2014, 16:18
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 19 x

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod dodo » 22 Apr 2014, 12:25

Prečítal som si poctivo celé toto vlákno,a srdce moje zaplesalo(nielen nad pravopisom :D ),a utvrdilo ma v názore,že zmier medzi "psíčkarmi" a "normálnymi" ľuďmi nieje možný normálnou cestou,a preto musí byť upravený zákonom.Ako z toho vyjdú tí štvornohí chudáci ,to ani jednú skupinu nezaujíma...
Mám rád všetky normálne zvieratá,a myslím,že aj mňa celkom tolerujú(aspoň podľa toho,čo mám nafotené z blízka)...Pes je najlepší priateľ človeka,poslúžil nám na našej ceste k modernej dobe,a my sa mu za to odvďačujeme tým,že sme si z neho urobili hračku.Zahŕňame ho svojou "láskou",tak,ako to vyhovuje nám,a tvárime sa,že robíme preň to najlepšie.Že potom takto vzniknuté "tamagoči" robí (nie svojou vinou) problémy,ktoré "normálne" okolie nechce akceptovať,je prirodzené,a spôsobuje to zbytočné konflikty v tomto už preľudnenom(a psami zaplavenom) svete.Negatívne skúsenosti s "hravými" psami sa potom zovšeobecňujú,a normálni vlastníci psov sú hádzaní do jedného vreca so "psíčkarmi".Preto považujem myšlienku "vodičáku" na väčšieho psa v tomto vlákne za veľmi zaujímavú.
Chodím veľmi často na turistiku, a tak sa nám s manželkou viackrát stalo,že sme boli pohryzení psami typu-nebojte sa,on vám nič neurobí,on sa len hrá...
Od istého času nosíme obranný spray-majiteľa voľne pusteného psa požiadam o uviazanie,ak to nieje ochotný(alebo schopný) splniť,tak väčšie psy nepustím bližšie,
ako 1 meter-ak by mal s tým problém majiteľ(už sa stalo),tak tiež nepustím bližšie...Preto viem oceniť majiteľov šťastného,oddaného,vycvičeného psa,ktorých tiež(a bez konfliktov)stretávam.
Možno nebudete všetci súhlasiť s mojími názormi a štýlom písania,ale to už je na Vás...
Všetko ide,len malé deti sa musia nosiť...
Obrázok užívateľa
dodo
 
Príspevky: 117
Registrovaný: 20 Nov 2010, 22:14
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 161 x
Dostal Ďakujem: 190 x

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod Ishi » 22 Apr 2014, 14:02

no máte to teda šťastie, že vás s manželkou už niekoľkokrát pohrýzol pes, niektorým sa za celý život nepodarí aby ich pohrýzol len raz
Ishi
 
Príspevky: 19
Registrovaný: 29 Jan 2014, 00:51
Bydlisko: Púchov
Dal Ďakujem: 163 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod dodo » 22 Apr 2014, 19:27

No šťastím by som to nenazval-manželka mala riadne natrhnuté lýtko,a doteraz má fóbiu,keď okolo nás ide niekto so psom-ja som získal raz modrinu(cez návleky!),a raz natrhnuté nohavice-vždy to bolo na turistickom chodníku...
Veselý zážitok malo aj 5 ročne dievčatko,ktoré prevrátil veľký pes na chrbát,stál nad ním,a olizoval ho po tvári-dieťa kričalo hrozne,pocikalo sa od strachu-vedel som,že mu ten pes neublíži,že sa hrá,ale bál som sa nejako zasiahnúť,aby ho nekusol.Keď prišiel po hodnej chvíli jeho majiteľ,tak ešte vynadal matke dievčatka,prečo vodí take malé deti na hory...
Všetko ide,len malé deti sa musia nosiť...
Obrázok užívateľa
dodo
 
Príspevky: 117
Registrovaný: 20 Nov 2010, 22:14
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 161 x
Dostal Ďakujem: 190 x

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod craobs » 23 Apr 2014, 10:59

no ale máte fakt "šťastie" a asi "niečo" robíte zle :wink: mám toho dosť odchodené, odbicyklované ale kúsanec ani jeden :yees: a posledné 3 roky aj so psom..
bežný pes ktorý vyrastá a žije s ľudmi na nich neútočí bezdovodne.. mimo to človek má nad psom skoro vždy navrch, len ho treba vedieť trochu čítať..

na druhú stranu je fakt, že na niektorých luďoch proste to "niečo" je :shock: moja malá je vychovaná, neotravuje, ale občas sa mi už stane že sa jej niekto už z dialky nepáči a začne vrčať a štekať! a nie je to z prekvapenia alebo niečo podobné.. proste kráčame si cestičke/chodníčku, psica pri nohe, prejde okolo 10 cyklistov, 30 bežcov, 15 turistov a všetko potichu, a potom ide jeden (pre mňa ničím sa viditelne neodlišujúci) a malá sa už na vzdialenosť 20-30m začne ježiť a vrčať :o samozrejme je usmernená, že sa nič nedeje a má ostať v klude, ale kým ten človek neprejde okolo je napätá a v strehu.. následne zas pohodička, prefrndží okolo nás ďalších x ludí..
craobs
 
Príspevky: 63
Registrovaný: 28 Jan 2014, 16:18
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 19 x

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod juraj1974 » 23 Apr 2014, 11:58

Snazim sa dostat k pointe poslednych prispevkov ale nejak sa mi nedari... :roll: Ale asi to je tym je este mam neprekrveny mozog lebo krv je este v zaludku...
K tomu poslednehu clanku.. Pes ma daleko lepsie zmysli ako my dvojnožci. Aj jemu je nieko po srsti a iny prave naopak. Je to presne ako s nami ludmi. Prejde okolo 100 ludi a nic. Potom jeden taky ktory si doslova pyta na budku. Neviem ale tak to je. O tom sa tu uz pisalo v inom vlakne ze jeden ma kxicht taky ze furt po nom dostane..
Pes je obrazom pana. Myslim si ze po urcitom case aj po mentalnej stranke. Stale to je ale pes. To ze niekedy prešti svojho pana svojou vychcanostou je uplne normalne. Je to pes..
V kazdom pripade som toho nazoru a uz som to tu par krat prezentoval ze pes sa nema co volne pohybovat po lese pokial to nie je pes na to urceny ako duric ci stavac. To znamena ze polovny pes so skuskami na tuto cinnost. Nieje duric ten pes co duri zver ako chce ale taky co to robi pre potreby polovnictva. Volne pusteny pes v prirode je vzdy potencionalny problem...
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1456 x

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod craobs » 23 Apr 2014, 13:44

k tomu po srsti a naopak: veď práve tam som smeroval, psovi je síce ksicht ukradnutý, ale je možné že aj dodo má v sebe/na sebe niečo čo psom vadí, možno má len divné pohyby a nezvyčajnú reč tela a to stojí za "častým" nedorozumením s ním.. zviera nie je zákerný tvor a neútočí len tak z radosti alebo z nudy (ok, ok poväčšinou)
k volnému pohybu> síce je pes len pes a je povodom z vlka, ale nie každý má potrebu loviť zver.. jediná vec ktorú uznávam že tam pes "nepatrí" je v tom že je to neznámy pach/stopa predátora pre inú zver..
celkovo všetko je o vzťahu a výcviku.. mám dobytkára a neloví absolútne nič, či je somnou alebo s niekým iným, alebo sám "za rohom".. bola vychovávaná kontakte s potkanmi, zajacmi, sliepkami, kozou, konmi, nereaguje ani na mačky.. niekolko krát zoznámená v brnenskej ZOO v blízkosti hoc akých zverov (akurát s tigrom sa raz ježili na seba, lebo sme ho vymákli nalepeného na skle takže boli na vzdialenosť asi pol metra :shock: ).. vlani som s ňou absolvoval MTB maratón vo Svatom Jure :yees:

trochu späť k Bushcraftu, ja nemám problém s čistým svedomím napr zaspať na lúke so psom len tak "pohodeným" vedla mňa.. viem že ho tam po prebudení nájdem nech sa deje okolo čokolvek.. jedine že sa niečo priblíži a vyhodnotí to ako potenciálnu hrozbu tak ma prebudí štekotom..
že pes nepatrí do lesa mi príde podobné ako zákaz vstupu do lesa s koňom :roll:
potenciálny problém je aj človek, a myslím že o dosť väčší a častejší, dokonca si dovolím tvrdiť že kde je človek bude zachvílu aj problém..
craobs
 
Príspevky: 63
Registrovaný: 28 Jan 2014, 16:18
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 19 x

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod juraj1974 » 23 Apr 2014, 14:48

Priatelu. To ako reaguje tvoj pes je len a len tvoja zasluha. Klobukom dole... Ty to beries len tvojimi ocami celu problematiku. Neviem ci si mal tolko casu aby si si precital cele toto vlakno ale asi nie. Dovolim si to napisat preto lebo nie len loviaci pes je hrozba ale aj volne snoriaci a pobehujuci. Neviem ci ma chapes?
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1456 x

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod craobs » 23 Apr 2014, 16:02

no popravde vždy túto problematiku budem brať mojimi očami (a kludne aj očami mojich známych o ktorých viem akých majú psov), pretože akýkolvek zákaz a zákon týkajúci sa napr. psov sa ma bude týkať :roll: a nakoniec to bude o tom že ho budem "musieť" vedome porušovať :?
čítal, ale áno chápem :yees: a v podstate súhlasím
craobs
 
Príspevky: 63
Registrovaný: 28 Jan 2014, 16:18
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 19 x

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod dodo » 23 Apr 2014, 20:22

No,keby sme mali so ženou niečo v sebe,čo vadí psom,tak už sme asi na kúsky-sme ročne na horách tak 100-120dní,a z ľudí,ktorých stretávame má tak každá piata skupinka psa(je ich čoraz viac).Skôr si myslím,že sme do niečoho šliapli,a ihravý domáci maznáčik(akurát trochu mocnejšieho vzrastu) to zle vyhodnotil,a reagoval skratovo...
Ináč to nieje nič príjemné trápne niekoho žiadať,aby si chytil psa,lebo manželka sa ho bojí,a dotyčný(ktorý asi pozerá na to svojími očami :D )mi namiesto toho,aby ho chytil vysvetľuje,že on nám nič neurobí,že sa len hrá ...
Keďže sa kvôli tomuto nemienim vzdať turistiky,tak požiadam(slušne,a v 95% prípadoch je nám vyhovené),potom upozorním(už so sprejom v ruke),a keď nič,tak streknem tak 1meter pred seba na zem smerom ku psovi-zatiaľ to vždy zabralo bez újmy,ako pes zacíti okraj toho obláčika,okamžite odskočí nazad a zmätený beží ku gazdovi.Striekať priamo na psa by(pri jeho citlivom čuchu) bolo zverstvo,ten pes za to nemôže,že má takého majiteľa!Od istého času som zistil,že len so slušnosťou daleko nezájdem,keď ma nejaký "bulo"chce obmedzovať na mojich právach a slobode,tak si to riešim spôsobom,ktorý dotyčný rešpektuje...
Samozrejme,že je tu celý čas reč o psoch mohutnejšieho vzrastu,ktorí reálne môžu ublížiť.
Je,ako protipól, dojímavé vidieť,ako pred stretnutím s protiidúcimi viaže rodinka na voditko polkilového "bodríka",ktorý sa pred tým odvážne predieral 10cm vysokou trávou-sme predsa v národnom parku!
Všetko ide,len malé deti sa musia nosiť...
Obrázok užívateľa
dodo
 
Príspevky: 117
Registrovaný: 20 Nov 2010, 22:14
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 161 x
Dostal Ďakujem: 190 x

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod opossum » 24 Apr 2014, 09:31

no ale máte fakt "šťastie" a asi "niečo" robíte zle :wink: mám toho dosť odchodené, odbicyklované ale kúsanec ani jeden :yees: a posledné 3 roky aj so psom..
bežný pes ktorý vyrastá a žije s ľudmi na nich neútočí bezdovodne.. mimo to človek má nad psom skoro vždy navrch, len ho treba vedieť trochu čítať..


úžasne zovšeobecňujúci názor a ešte k tomu založený na nejakých pavedeckých mýtoch: Pes nezaútočí, len v obrane, alebo keď ho niekto provokuje, alebo pes vycíti tvoj strach, musíš niečo negatívne vyžarovať, inak by ťa nenapadol, pes cíti, že si zlý...bla. bla, bla.

Treba čítať aj vedecké výskumy v tejto problematike, nie nejaké kvázi ezoterické bláboly. Každý pes je individualita a má takisto charakter, povahu a temperament, ako individuálny človek. Takže má vrodené predispozície a potom úlohu hrá jeho výcvik.
V paneléku má jeden sused psa, ktorý vyštartuje úplne po každom, kto ide okolo. Keby ho nemal na vodítku, tak ten pes na teba doráža zozadu a zakusne sa ti do lýtka. Bežne ho majiteľ , keď ide do výťahu, berie na ruky, pretože nechce riskovať, že niekomu ten pes ublíži.

Ďalší prípad: šiel som po lúke, asi 200 metrov (čo je dosť daleko) šla panička s malým krížencom bez vodítka. Hafko vyštartoval, v momente bol pri mne a dorážal mi na lýtko zozadu. Keďže bol malý, nevšímal som si ho a pokračoval ďalej, akurát som na babu zakričal, nech si ho uviaže a dá mu náhubok. Prišla k nám, zobrala psa a vyčítavo mi povedala, že pes zaútočil na mňa, pretože má zo mňa strach. Nasledovná debata o tom, aké sú jej povinnosti (vodítko, náhubok), nemali účinok, proste sliepka...

podobných prípadov by som mohol napísať desiatky,,,,ale podstatným spoločným menovateľom pri týchto stretnutiach bolo, že pán nevedel svojho psa ovládať., Poskytul mu voľnosť, ale odmietal za to niesť zodpovednosť.

Takže otázka. Čo také som urobil zle? Máš na to nejaké vysvetlenie?

na druhú stranu je fakt, že na niektorých luďoch proste to "niečo" je :shock:
a napadlo ťa, že ten napadnutý človek mohol byť predtým v kontakte s iným psom, alebo má na sebe nejaký pach, pre psa ohrozujúci? A preto zákon možno pamätá aj na toto. Tu nejde len o slobodný pohyb psov, ale aj o slobodný pohyb ľudí. A položme si otázku, pre koho sú v prvom rade zákony vytvorené. Tu nejde o to porovnávať práva psa a človeka, tie budú vždy iné, nemôžu byť rovnocenné, pretože pes je oddávna pri človeku len vďaka tomu, že si ho domestikoval z vlka. A tým pádom nesie za jeho chovanie aj zodpovednosť, a to práve ten zákon upravuje...
opossum
 
Príspevky: 286
Registrovaný: 20 Sep 2012, 14:19
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Dal Ďakujem: 16 x
Dostal Ďakujem: 188 x

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod Tito » 24 Apr 2014, 13:27

...Vidím, že s mojim čoklom musím ešte veľa pracovať.... ten zje všetko čo je jedlé voľne položené na zemi a označí všetko čo je vyššie ako 10cm nad zemou (Legilove prvosienky a celtu, Kelkovu Gemmu,...). Výhodou je, že dokonale vyčistí špinavý ešus...
Obrázok užívateľa
Tito
 
Príspevky: 127
Registrovaný: 17 Jún 2013, 12:37
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 173 x
Dostal Ďakujem: 67 x

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod craobs » 24 Apr 2014, 13:41

:) a ako vlastne poznám ten pavedecký mýt od vedeckého výskumu? ja píšem na základe skúsenosti a reality okolo či už z cvičákov alebo od psíčkarov, nie z článkov z nového času..

ale v podstate ti nemám v čom oponovať :yees: akurát týmto si všetko zároveň zodpovedal..
opossum píše:ale podstatným spoločným menovateľom pri týchto stretnutiach bolo, že pán nevedel svojho psa ovládať.

možem ti dať akurát psíčkarské kliše, že za to nemože pes ale človek..
jednak že psa može mať a aj má hoc kto, sú doslova premnožené a dvak že skoro nikto z poškodených sa nedomáha svojich práv a majitelia psov si potom robia čo chcú..
čo si ty mohol urobiť zle može byť milión, aj keď sa to nezdá.. alebo si nič nemusel "urobiť zle", ale pes to vyhodnotil zle (ako pes vyhodnocuje veci je zas o majitelovi)..
povaha,temperament, výchova - áno jasné že zo SAO canisterapeut asi nikdy nebude, preto si ho nikto za týmto účelom nezaobstará.. lenže to sa motáme dokola a vraciame k tomu že psa dnes može mať hoc kto a hoc akého :roll: či už na neho má alebo nemá čas, podmienky, skúsenosti, schopnosti.. proste celé zle :roll:

ale to je skoro so všetkým (vodičák, psi, deti, zbrane..), ludia chcú mať všetko, ale zodpovednosť za nič.. lenže to už je úplne mimo topic
craobs
 
Príspevky: 63
Registrovaný: 28 Jan 2014, 16:18
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 19 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Z praxe

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia


cron