Bushcraft so psom

Vaše praktické poznatky z praxe, tipy, skúsenosti, zaujímavé výlety...

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod Nils Holgersson » 26 Mar 2013, 22:01

to Dufi - nejaké to "desatoro" so psom mám aj ja - a je pritom jedno, či ide o les, pasienky a lúky, či iné plochy. Základom je však poslušnosť, vodítko je potom zväčša len taká viditeľná poistka pre tých druhých, ktorí tvojho psa nepoznajú...
Niekoľkokrát som si vymieňal názory s jedným idiotom a zdá sa, že som ohlúpol !
Obrázok užívateľa
Nils Holgersson
 
Príspevky: 7
Registrovaný: 09 Mar 2013, 11:23
Bydlisko: Banská Bystrica
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod Dufi » 26 Mar 2013, 22:04

Ano, urcite. Ja som ale v podstate spisoval "desatoro" spravania sa psovoda :)
Keď ráno vstaneš, poďakuj za svetlo, za svoj život a silu, poďakuj za jedlo a za radosť zo života. Ak nevidíš dôvod, prečo by si mal ďakovať, dávaj vinu sám sebe.
Tekumseh
Obrázok užívateľa
Dufi
 
Príspevky: 270
Registrovaný: 07 Jan 2013, 12:22
Bydlisko: Orava
Dal Ďakujem: 210 x
Dostal Ďakujem: 105 x

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod Nils Holgersson » 26 Mar 2013, 22:06

Dufi píše:Ano, urcite. Ja som ale v podstate spisoval "desatoro" spravania sa psovoda :)


mám zato, že v našej svorke som alfa samec ja... :mrgreen:
Niekoľkokrát som si vymieňal názory s jedným idiotom a zdá sa, že som ohlúpol !
Obrázok užívateľa
Nils Holgersson
 
Príspevky: 7
Registrovaný: 09 Mar 2013, 11:23
Bydlisko: Banská Bystrica
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod Dufi » 26 Mar 2013, 22:12

To nic neriesi.. Pokial je alfa samec neznaly, tak dovoli psovi lietat hore dole po lese bez ohladu na to kto je spickou ladovca :)
Keď ráno vstaneš, poďakuj za svetlo, za svoj život a silu, poďakuj za jedlo a za radosť zo života. Ak nevidíš dôvod, prečo by si mal ďakovať, dávaj vinu sám sebe.
Tekumseh
Obrázok užívateľa
Dufi
 
Príspevky: 270
Registrovaný: 07 Jan 2013, 12:22
Bydlisko: Orava
Dal Ďakujem: 210 x
Dostal Ďakujem: 105 x

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod Nils Holgersson » 26 Mar 2013, 22:25

Dufi, aby sme si rozumeli - mňa pes poslúcha a ja od neho poslušnosť vyžadujem. Ak sa mi rozbehne za zverou, vždy ho povelom dokážem zastaviť ( a to mám na mysli lúku na okraji nášho sídliska, nie les...) Ale súhlasím s Tebou v tom, že tých alfa idotov je medzi majiteľmi psov neúrekom, ja mávam konflikty najmä s majiteľmi iných psov...a bitku medzi psami takmer každý druhý mesiac... :evil: pritom môj pes nenapáda, bol podrobený služobnému výcviku a ja sa snažím konfliktom predchádzať ...ale... :?
Niekoľkokrát som si vymieňal názory s jedným idiotom a zdá sa, že som ohlúpol !
Obrázok užívateľa
Nils Holgersson
 
Príspevky: 7
Registrovaný: 09 Mar 2013, 11:23
Bydlisko: Banská Bystrica
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod Dufi » 26 Mar 2013, 22:30

Nils...ja len hovorim o tom, ze pes sice moze ovladat povel "k nohe", ale pokial ten povel psovod nepouzije, tak k tej nohe zverou vzruseny pes sam od seba nepribehne :) ..jedine ze by si okakal paty po tom, co na neho diviak zabliska krivakmi :D..preto som pisal o tom ze to je desatoro pre psovoda..nie pre psa :)
Keď ráno vstaneš, poďakuj za svetlo, za svoj život a silu, poďakuj za jedlo a za radosť zo života. Ak nevidíš dôvod, prečo by si mal ďakovať, dávaj vinu sám sebe.
Tekumseh
Obrázok užívateľa
Dufi
 
Príspevky: 270
Registrovaný: 07 Jan 2013, 12:22
Bydlisko: Orava
Dal Ďakujem: 210 x
Dostal Ďakujem: 105 x

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod canowicakte » 27 Mar 2013, 11:24

No ja Vám neviem páni, súhlasím s Nilsom. Ja sám mám Nemca a aj keď nie je služobný, ale má za sebou cvičáky. taktiež po rokoch chodenia s ním do lesa, si na zver zvykol, vždy si sadne, pozrie sa na mňa a čaká na povely. Raz v živote asi 5 rokov dozadu sa rozklusal za zverou, stačilo mu povedať a zastal. Ja si myslím že skoro každý pes je schopný toto dosiahnuť, pokial sa mu majiteľ venuje za mladi, dokáže byť zvládnuteľný v každej situácii. Samozrejme, väčšina ľudí ich učí sadni, lahni a koniec, to sa však výcviku ani nepodobá. :wink:
"The more you know, the less you carry"- Mors Kochanski
Obrázok užívateľa
canowicakte
 
Príspevky: 14
Registrovaný: 27 Apr 2012, 04:58
Bydlisko: Nová Baňa
Dal Ďakujem: 23 x
Dostal Ďakujem: 10 x

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod Dufi » 27 Mar 2013, 11:29

Asi sa vyjadrujem ako madar, ale ja netvrdim opak...len tvrdim jednu velmi dolezitu vec..ze vycviceny pes neznamena "vycviceny" pan. Pokial je pan idiot, tak moze mat psa co dokaze behat po usiach a v lese bude robit paseku, lebo mu to panko dovoli. A o tom pisem v poslednych XY prispevkoch.
Keď ráno vstaneš, poďakuj za svetlo, za svoj život a silu, poďakuj za jedlo a za radosť zo života. Ak nevidíš dôvod, prečo by si mal ďakovať, dávaj vinu sám sebe.
Tekumseh
Obrázok užívateľa
Dufi
 
Príspevky: 270
Registrovaný: 07 Jan 2013, 12:22
Bydlisko: Orava
Dal Ďakujem: 210 x
Dostal Ďakujem: 105 x

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod juraj1974 » 27 Mar 2013, 11:32

O tomto cela tato tema je. O tom ze ak do lesa zo psom tak len s takym co je ovladatelny a jeho pan je normalny leso lez ktory respektuje les a jeho osadenstvo. Bavime sa tu o tom ze ak niekto ma respekt voci sebe a prirode nedovoli svojmu psovi prehanat sa po lese bez toho aby ho mal pod kontrolou. A vo vo vo votom to je... :camp:
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1456 x

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod canowicakte » 27 Mar 2013, 11:37

Veď doobree :D celkom tomu rozumiem a súhlasím s tým, poznám veľa ľudí čo sú tkzv. inverti, vieš čo to je? To je keď pes je pán a pán je pes :D ale naozaj to tak funguje, panička cupká v štekloch za svojím čoklom a ide mi potrhať toho môjho, takým majiteľom treba brať tých psov, naozaj..
"The more you know, the less you carry"- Mors Kochanski
Obrázok užívateľa
canowicakte
 
Príspevky: 14
Registrovaný: 27 Apr 2012, 04:58
Bydlisko: Nová Baňa
Dal Ďakujem: 23 x
Dostal Ďakujem: 10 x

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod Nils Holgersson » 27 Mar 2013, 23:49

Aby som z môjho pohľadu uzavrel debatu o poslušnosti psa: pre mňa osobne je pre ovládanie ktoréhokoľvek psa potrebné zvládnuť len dve povelové techniky:
1. privolanie
2. zákaz činnosti

Debata o inteligencii, či neinteligencii majiteľa psa je vlastne debata o tom ako človek pristupuje k akýmkoľvek veciam a činnostiam, takže by som to zďaleka nezužoval len na psy a ich vodenie v lese... :idea:

HOWGH! :wolf:
Niekoľkokrát som si vymieňal názory s jedným idiotom a zdá sa, že som ohlúpol !
Obrázok užívateľa
Nils Holgersson
 
Príspevky: 7
Registrovaný: 09 Mar 2013, 11:23
Bydlisko: Banská Bystrica
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod Netopiers » 11 Júl 2013, 15:07

Ja som svojmu psovi(fenke menom Cyra, nemecký ovčiak) kúpil reflexnú vestu, no je na deti, táka bez suchého zipsu čo sa naťahuje cez hlavu. Cyre to nevadí, aj keď je žena na modu si nepotrpí. A poľovníci s tým nemali zatiaľ žiadny problém.

U nás je jeden poľovník (no je ich viac ale príbeh bude len o tom jednom) šiel po lúke a zbadal psa, tráva po kolená. nikde nikoho a pes pobehoval. tak vzal pušku namieril a bum. psa našťastie netrafil ale asi pol metra od psa sa dvihol človek. Hovoril že ho tam celého zamrazilo, puška mu vypadla z rúk že ho mohol zabiť a odvtedy už žiadneho psa nestrelil hoc by nevie čo. tak to je také ponaučenie pre ostatných...
Čím viac ľudí poznám, tým radšej mam svojho psa.
Cyra, nemecký ovčiak, 1.august.2004
Obrázok užívateľa
Netopiers
 
Príspevky: 26
Registrovaný: 16 Jan 2012, 17:40
Bydlisko: Sečovská Polianka
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 7 x

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod hurka » 14 Dec 2013, 06:38

ja si žiadny výlet po okolý bez svojho daimonda- plemeno leonberger neviem predstaviť.počúva, vždy ide pri ľavej nohe, nepohne sa odomna na 3metre.
musel som ho takto vycvičiť lebo kôli polovnikom sa človek už boji chodiť von. raz po mne jeden vystrelil, lebo ,,si mislel že som diviak''. štastie že to bol ,,ostrostrelec'' a guľka išla pánu bohu do okien. no vinadal som mu :axe:
Obrázok užívateľa
hurka
 
Príspevky: 88
Registrovaný: 04 Dec 2013, 22:12
Bydlisko: košice, košická nová ves
Dal Ďakujem: 50 x
Dostal Ďakujem: 35 x

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod lubo.k » 05 Apr 2014, 08:20

bez psa do lesa ani ma nenapadne. v lese som asi 4 krat do tyzdna. mam 5 mesacneho labradora pocuva ma na povel a nevzdiali sa odomna viac ako 10 metre privolanie ma zvladnute aj ked niekedy sa stane ze nie na prvy krat pride kedze je to stena a vsetko ho zaujima ale pracujeme na tom. minule nam pred nami vybehli 2 srnky asi 5 metre sa za nimi rozbehla a ked som povedal fuj tak zastala a pozrela namna takym vyrazom NEMOZEM? :D :D tak mi prislo smiesne :D ale som spokojny zatial snou
Obrázok užívateľa
lubo.k
 
Príspevky: 8
Registrovaný: 03 Apr 2014, 18:40
Bydlisko: Prešov
Dal Ďakujem: 4 x
Dostal Ďakujem: 15 x

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod Marekk » 21 Apr 2014, 12:44

V srpnu se chystám na cca 100km výlet se psem, který jsem plánoval již vloni, ale kvůli práci mi to nevyšlo.

Nedaří se mi vymyslet, co vzít psovi za jídlo. Granule, které dostává běžně doma, "venku" nejí. Nevím proč, ale mimo domov si jich ani nevšimne. Na víkendové čundry mu beru špekáčky, ale táhnout na týden věnec špekáčků se mi nechce :(
Má skoro 40 kilo, takže něco za den zbaští :D Poradíte mi prosím někdo, máte někdo zkušenost??
Obrázok užívateľa
Marekk
 
Príspevky: 55
Registrovaný: 19 Dec 2013, 16:16
Bydlisko: VÝCHODOČECH
Dal Ďakujem: 78 x
Dostal Ďakujem: 68 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Z praxe

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 6 hostia


cron