Bushcraft so psom

Vaše praktické poznatky z praxe, tipy, skúsenosti, zaujímavé výlety...

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod Nils Holgersson » 24 Apr 2014, 17:58

Ďalší prípad: šiel som po lúke, asi 200 metrov (čo je dosť daleko) šla panička s malým krížencom bez vodítka. Hafko vyštartoval, v momente bol pri mne a dorážal mi na lýtko zozadu. Keďže bol malý, nevšímal som si ho a pokračoval ďalej, akurát som na babu zakričal, nech si ho uviaže a dá mu náhubok. Prišla k nám, zobrala psa a vyčítavo mi povedala, že pes zaútočil na mňa, pretože má zo mňa strach. Nasledovná debata o tom, aké sú jej povinnosti (vodítko, náhubok), nemali účinok, proste sliepka...

...u nás v okolí je priam slepačia farma. Na večernej prechádzke so psom na vôdzke po chodníkoch nášho sídliska sa otvoria na najbližšom paneláku dvere a z trojmetrovej vzdialenosti na nás vyštartuje čokel neurčitého pôvodu, majiteľka ešte držiac vchodvé dvere sa druhou rukou plieska po stehne a rehoce sa s výkrikmi obdivu - akého má odvážneho psa. Pritiahnem psovi vôdzku nadoraz, aby som na druhý deň nebol v TV Hnojke či Mar-kríze a jedným stredne dlhým náprahom pravej dolnej končatiny pripravujem runaway pre niekoľkometrový vzlet a let chlpatého odvážlivca. Smiech sa náhle končí a nasleduje obojstrané chŕlenie názvov rôznych druhov domácich zvierat prešpikovaných podstatne štipľavejším argotom...
A to tiež len jeden prípad z mnohých... :?


podobných prípadov by som mohol napísať desiatky,,,,ale podstatným spoločným menovateľom pri týchto stretnutiach bolo, že pán nevedel svojho psa ovládať., Poskytul mu voľnosť, ale odmietal za to niesť zodpovednosť.

Tá istá pesnička, stále, stále dookola. Ako som už v tomto vlákne písal, z 90 % mám problémy práve s majiteľmi psov (a ich miláčikmi). Normálny človek si svojho psa aspoň pridrží, ak popri ňom prechádza turista, cyklista, bežec apod. . A je úplne jedno či je to "superinteligentný a superposlušný pes". Tí druhí to nevedia, nebudú a nechcú zisťovať :!: Kto chce so psom behať po lesoch, turistických chodníkoch alebo pri venčení sledovať okolie (a nie svojho psa), nech si zaobstará vybavenie pre canicross, dog-trekking, bikejoring, skijoring atď., nestojí to veľa a pri troche šikovnosti a improvizácie stačí kus lana, pár karabín a pevnejšia ľadvinka... :idea:
Niekoľkokrát som si vymieňal názory s jedným idiotom a zdá sa, že som ohlúpol !
Obrázok užívateľa
Nils Holgersson
 
Príspevky: 7
Registrovaný: 09 Mar 2013, 11:23
Bydlisko: Banská Bystrica
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod opossum » 25 Apr 2014, 09:49

craobs
ja som reagoval na tvoje unáhlené zovšeobecňujúce závery, že na vine je vždy napadnutý človek. To nemá ďaleko k názoru, že týrané a sexuálne zneužívané dieťa v rodine si za to môže samo, lebo svojim správaním k tomu "provokuje".
Inak, sám si si odpovedal v poslednom príspevku na mnoho otázok:
jednak že psa može mať a aj má hoc kto, sú doslova premnožené a dvak že skoro nikto z poškodených sa nedomáha svojich práv a majitelia psov si potom robia čo chcú..
čo si ty mohol urobiť zle može byť milión, aj keď sa to nezdá.. alebo si nič nemusel "urobiť zle", ale pes to vyhodnotil zle (ako pes vyhodnocuje veci je zas o majitelovi)..
presne tak, preto som ti dal aj otázku, čo som urobil zle? a keďže presne nevieš, prečo to ten pes tak vyhodnotil, tak sú tvoje prvotné všeobecné príspevky od veci.
Alebo uveď mi aspoň jeden prípad, keď napríklad malé dieťa ide provokovať nemecekého ovčiaka, dobermana alebo rotvailera s úmyslom, že mu chce ublížiť. Ja takéto veci nerobím, a bol som jedným dobermanom pohryznutý, kotrý vybehol od vršateckej chaty (bol voľne pustený - tiež bol dosť ďaleko odo mňa), ja som šiel vedľa bicykla pešo, pes pribehol ku mne, ja som zastal, žiadny pohyb z mojej strany, pes chvíľu čumel s potom mu zboku zakusol do lýtka. Dierky v teplákoch a modrina. Keď som sa vártil domov do Dubnice, na druhý deň v nedeľu mi bolo nejako blbo, tak som šiel v pondelok k lekárke, tá mi ešte vynadala, že čo som neprišiel hneď. Musel som začať absolvovať očkovanie proti besnote v Púchove, na vlastné náklady (cestovné), pretože pani majiteľka, nejaká pi... z Bratislavy, ktorá vlastní chatu na Vršatci, mi síce po mojom telefonáte (čo bolo dosť poracné sa s ňou spojiť), sľúbila, že mi donesie psov očkovací preukaz, že sa stretneme v Dubnici. Samozrejme neprišla. Tak som to oznámil na polícii, dostala pokutu, musela predložiť očkovací preukaz, a ja som mohol zastaviť rozbehnuté očkovanie proti besnote. Vo výpovedi pi... sprostá, uviedla, že som psa dráždil (asi som na neho kričal - ty sprostý pes, aj tak ma nedobehneš :D ). pritom bola v chate, až keď ma pes pokúsal, tak vyšla von a zavolala ho k sebe.
Tak prosím ťa nechaj si tie nezmysly o tom, ako po uliciach a horách behajú samí dementní občania a provokujú ich psích miláčikov. Pretože teba ešte pes nepokúsal, neznamená to, že sa to nedeje často....
opossum
 
Príspevky: 286
Registrovaný: 20 Sep 2012, 14:19
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Dal Ďakujem: 16 x
Dostal Ďakujem: 188 x

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod root » 25 Apr 2014, 09:58

napríklad stačí aby čokel našiel kamaráta, nebodaj sa pridá sa ešte jeden a pod lesom za dedinou terorizujú všetko čo sa hýbe ... Lebo čokel je len zviera a aj keď sa slušne správa ako jedinec, v svorke to môže byť mentálne úplne iný tvor..

Opossum sa rehotal jak najatý keď sme šli na bajkoch z Veľkých lúk do Omšenia a ja som mal "na sebe" v zjazde zaveseného čokla asi 50 metrov, čo cvakal zubami v snahe dočiahnuť mi lýtko ... a potešilo keď majiteľ z povzdiali sa ma snažil presvedčiť že ten 30 kilový debil sa chce iba hrať. Škoda že nepočul na tú vzdialenosť ako mu cvakajú zuby ...

A keď sme pri tom Vršatci, ešte predtým asi 10 rokov skôr ako tam zaštepil Opossuma tam pobehoval jeden vlčiak a jeden orech po lúkach okolo tej chaty .. Strážcovia kráľovstva :-) Šiel som s asi 7 ročným synom hore lúkou, tráva po pás a tým stojacim čoklom na vrchu sme sa zdali smiešne malí .. tak sa chceli pohrať .. Krpatý sa chcel predviesť, zaútočil prvý, charakterne si vybral slabšiu obeť. Prerátal sa a tesne pred kontaktom so synom som mu golfovým úderom bakule zlomil ľavú prednú nohu a myslím že aj nejaké to rebro .. uletel a skuvíňal jak najatý a to vystrašilo toho vlčiaka tak že už len dorážal z bezpečnej vzdialenosti asi 3 metrov .. V tom momente by iba debil premýšľal či sa chce pes s jeho synom iba pohrať, alebo útočí .. Majiteľ sa vyhrážal políciou že som mu zranil strážneho psa .. tak som jej ukázal občiansky, nech to má ľahšie .. Policajtri ma nikdy nekontaktovali, asi ho napadlo že by mala problém vysvetliž prečo sa jeho čoklovia voľne pohybujú v chko 5. stupňa
a o psoch by som mohol napísať ešte viac príbehov. Načo. Tvrdím že pes ( okrem poľovného ) nemá v lese čo robiť. Je o DOMÁCE zviera. O tom ako pes ( najmä teraz na jar, ale aj počas zimy ) "vyrušuje" v lese aj keď je "vychovaný" a iba pobehuje v okolí majiteľa, som už písal ...

http://www.bushcraft-portal.sk/forum/viewtopic.php?f=36&t=400&start=105
root
 
Príspevky: 382
Registrovaný: 15 Sep 2012, 00:49
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Dal Ďakujem: 176 x
Dostal Ďakujem: 491 x

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod craobs » 25 Apr 2014, 11:58

opossum píše:ja som reagoval na tvoje unáhlené zovšeobecňujúce závery, že na vine je vždy napadnutý človek.

až tak že "úplne na vine" som to nemyslel, len to je také zložitejšie vysvetlovanie.. ale cca: stane sa situácia, pribehne pes agresívne a následná reakcia vie strašne vela rozhodnúť (ktorá utvrdí psa či človek je hrozba alebo nie, takže aj zježený rozštekaný pes môže odísť v klude).. teoreticky by som to porovnal so stretom medveďa alebo diviaka napr. tiež nie každý stret končí útokom (porovnávam zviera v daný moment rozhodovania, nie prečo pes pribehol).. lenže zo psa je človek menej vyhúkaný takže koná inak..
opossum píše:Alebo uveď mi aspoň jeden prípad, keď napríklad malé dieťa ide provokovať nemecekého ovčiaka, dobermana alebo rotvailera s úmyslom, že mu chce ublížiť.

:) si mi trochu nahral.. včerajší príspevok z dogfora, a že ich je tam neúrekom (no proste druhá strana ktorá rozoberá zasa svoje negatívne skúsenosti):
Tak...sme doma z obedneho vencenia a zase s krasnym zazitkom :plac:
Idem do parku...psica na voditku pri nohe, na druhej strane idu dve mamicky, jedno dietko v kociku, druhe na nejakej kolobežke ci co to bolo. Ja som isla inou cestou ako oni. Zrazu to dieta na kolobezke sa vali za mnou, nevsimam si ho, kracam pokojne dalej, maly nas stale zozadu prenasleduje a narazi mi do psa! zastavila som kukam :oo: cakam ze co teraz, mamicka nic, este sa na mna z dialky usmieva, vravim si tak asi maly nedobrzil alebo co. Tak ze idem dalej, maly zase za nami, a zase a teraz uplna šleha do psa :oo: ten maly to robil naschval :oo: tak zase ze idem a maly sa uz rozbiehal to som ho uz zastavila ze nech s tym prestane a to uz utekala mamicka....ze "martinko nemozes ublizovat psikovi"

opossum píše: čo som urobil zle? a keďže presne nevieš,

neviem lebo som tam nebol, daj záznam a prediskutujeme :wink: velmi lahko je napr rozpoznať či zaútočil zo strachu, neistoty alebo stráži teritórium..
ALE! to že nevieš komunikovať so psom NIE JE tvoja vina a tvoj problém! to všetko ide za majitelom ktorý má mať psa naučeného, zvládnutého a vychovaného!!! JA ako majitel psa musím predvídať a riešiť každú situáciu! to že niekto má psa ako módny doplnok alebo termofor pri televízore, s tým nespraví nič žiaden zákon bohužial..
opossum píše:Tak prosím ťa nechaj si tie bláboly o tom, ako po uliciach a horách behajú samí dementní občania a provokujú ich psích miláčikov.

tak toto som nikdy a nikde netvrdil :roll: to si si vyprodukoval sám..

+ale áno po uliciach a horách chodí hromada dementných občanov :yees: ale v úplne iných súvislostiach, nie je to o psoch :D

root píše:napríklad stačí aby čokel našiel kamaráta, nebodaj sa pridá sa ešte jeden a pod lesom za dedinou terorizujú všetko čo sa hýbe ... Lebo čokel je len zviera a aj keď sa slušne správa ako jedinec, v svorke to môže byť mentálne úplne iný tvor..

áno svorka je odlišná vec, väčšia sila a vzájomné hecovanie..
root píše:a tesne pred kontaktom so synom som mu golfovým úderom bakule zlomil ľavú prednú nohu a myslím že aj nejaké to rebro

no že som ho dolámal by som sa až tak nechválil, predsa je to živý tvor.. ale ver tomu že kopancom riešia cudzích doterných psov s kludným svedomím aj zarytí psíčkari.. vtedy sa majitelia zázračne dokážu spamätať a chechtanie v dialke "on nič neurobí" sa zmení na šprinty po vlastného nevychovaného psa aby si ho pripli :yees:
root píše:sa ma snažil presvedčiť že ten 30 kilový debil sa chce iba hrať. Škoda že nepočul na tú vzdialenosť ako mu cvakajú zuby ..

porzi sa niekedy ako sa hrajú psy :) ale opäť ÁNO, túto "hru" som ochotný sa hrať len so svojim alebo psom ktorého velmi dobre poznám a on mňa..
root píše:Tvrdím že pes ( okrem poľovného ) nemá v lese čo robiť. Je o DOMÁCE zviera

len otázka na záver.. človek má v lese čo robiť? ktorýkolvek, nie len ten čo sa vie správať..
craobs
 
Príspevky: 63
Registrovaný: 28 Jan 2014, 16:18
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 19 x

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod juraj1974 » 25 Apr 2014, 12:20

TO craobs:
Malokedy ziadam od niekoho nieco ale PROSÍM TA. Uz prestan písat take nezmysli. Naozaj sa ti tu ludia snazia vysvetlit ze aka hrozba resp. potencionalne nebezpecenstvo je volne pobehujuci pes. Ved to co ty hovoríš sa uz neda citat! Ocenujem tvoj sposob komunikacie ale to je uz az zarazajuce do akej pozicie davas psa. Psi milujem a vyrastam s nimi ale toto co tu dokazujes je nieco az ako keby z inej planety.. Spamataj sa prosim...


atti.hombre: Upravené....
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod Chameleon_sk » 25 Apr 2014, 12:44

Dobra debata,

ale uz "trochen" neprehladna.
Z pohladu viacrocneho psickara a vlastnika na slovensku neuznaneho polovneho plemena, so silnym instinktom a neskutocnou tvrdohlavostou (ridgeback) si dovolim tvrdit ze pravda je na oboch stranach.
Debata je to vsak na dlho a nie na pismena, skor je to debata z očú do očú pri :camp:
No matter challenge, never back down
http://chameleonsk.wordpress.com
Obrázok užívateľa
Chameleon_sk
 
Príspevky: 273
Registrovaný: 19 Apr 2011, 23:27
Bydlisko: Dunajská Streda (weekend Beluša)
Dal Ďakujem: 313 x
Dostal Ďakujem: 467 x

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod Krucena » 25 Apr 2014, 12:58

Ano, juraj1974, len tvoj nazor na svet a tvoje skusenosti su spravne.
Krucena
 
Príspevky: 4
Registrovaný: 25 Nov 2013, 21:25
Bydlisko: Kosice
Dal Ďakujem: 4 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod juraj1974 » 25 Apr 2014, 13:25

Krucena píše:Ano, juraj1974, len tvoj nazor na svet a tvoje skusenosti su spravne.



Moooje zlate. Citas niekde nieco kde presadzujem svoje nazori a svoje skusenosti? Srdiecko ja vysoko ocenujem odbornost craobsa. Vie presne co pise a citit tam aj skusenosti. Ale! Pisem aj o tom ze su tu vecne argumenty ludi co maju na riti otlacky zubov od volne pobehujucich psov. Tato debata je o tom ze volne pobiehajuci pes nema co v lese robit a tak to v skutocnosti je. Riesit tu konkretne psychologicke profili jednotlivych plemien psov spolu s kombinaciou mentalnej vyspelocti ich majitelov je uz o niecom inom.
Vsetci ak teda som to spravne pochopil piseme o tom ze za svojho psa je zodpovedny majitel. A preto jedine pes ktory je na vodzke je v kazdom pripade pes ovladatelny svojim panom. Volne pobehujuci pes nikdy nie je zarukou bezpecnosti okolia. Aj ked majitel svojho psa dokonale ovlada co je aj craobsov pripad podla mna tak aj okolie toto vediet nemoze a preto rozbehnuty pes ktory sa blizi za akym kolvek ucelom k inemu cloveku je pre neho vzdy hrozba.
Ale ako pise :ch: je to debata pri :camp: howg
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod craobs » 25 Apr 2014, 13:42

juraj1974 píše:TO craobs:
Malokedy ziadam od niekoho nieco ale PROSÍM TA.Uz prestan ...

:shock: Mne je jasné potencionálne nebezpečenstvo volne pobehujúceho psa omg.. zarážajúce je do akej pozície dávate psa vy, bez ohladu na ludí samotných.. pes proste nie je zákerný tvor! je to zviera ako každé iné, a za jeho konaním sú jednoduché veci.. to akurát človek má predstavu že je pánom planéty a môže všetko :yees: zaujímavé ako strašne je nebezpečný pes, ale nebezpečenstvo z človeka nie je pre vás žiadne :roll:
to čo u psov treba zmeniť nie je pes samotný, ale v prvom rade prístup majitelov k nim.. to je všetko o čom tu motám..
moj pes proste na volno chodiť može a bude.. a to aj v lese úplne bez problémov.. keď sa blíži človek, cyklista, aká kolvek obluda ktorá by sa mohla cítiť potencionálne ohrozená pes ide k nohe (to je ale bežná slušnosť).. chodím tak v lese, meste, všade, nebol doteraz problém ani s polovníkmi, policajtmi, matkami, deťmi, turistami.. :roll:

atti.hombre: mierna korekcia textu
craobs
 
Príspevky: 63
Registrovaný: 28 Jan 2014, 16:18
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 19 x

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod root » 25 Apr 2014, 13:55

škoda slov

howgh
root
 
Príspevky: 382
Registrovaný: 15 Sep 2012, 00:49
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Dal Ďakujem: 176 x
Dostal Ďakujem: 491 x

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod juraj1974 » 25 Apr 2014, 14:03

[-o< aj ja to vzdavam... hovgh
Uvidieť prvý je základným predpokladom toho ako nebyť videný.


http://alchymisti.blogspot.sk/?m=0
Obrázok užívateľa
juraj1974
 
Príspevky: 1715
Registrovaný: 04 Feb 2011, 13:35
Bydlisko: Kalna nad Hronom
Dal Ďakujem: 1280 x
Dostal Ďakujem: 1455 x

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod lubo.k » 25 Apr 2014, 16:25

Ja si neviem predstavit ze idem do lesa so psom a mam ju "priviazanu". Uz vela krat sa mi stalo ze vysli pred nami srnky, jelene, bazanty atd. zatial sa mi ju stale podarilo odvolat. Aj ked idu okolo ludia nedrzim ju ale ked sa pohne smerom k nim tak sa ju odvolavam aby sa naucila ze nesmie, samozrejme dohliadam nato aby nahodou neisla k ludom (ak si sami k nej pridu a pohladkaju ju nemam proti tomu nic). Odomna si odbehne tak maximalne na 20 metrov viac nie, tak ju ucim. Ale na druhej strane chapem ludi lebo nevedia co to je za psa a co mozu cakat od neho. Psy mam rad nesom este skuseny psickar ale snazim sa moju vycvicit ale hlavne vychovat tak aby som s nou mohol chodit aj medzi ludi.

Moj pes 5 mesacny labrador (Na mojej fotke). Mam ju od narodenia.

Suhlasim aj s craobs-om aj s juraj1974.
Obrázok užívateľa
lubo.k
 
Príspevky: 8
Registrovaný: 03 Apr 2014, 18:40
Bydlisko: Prešov
Dal Ďakujem: 4 x
Dostal Ďakujem: 15 x

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod Krucena » 25 Apr 2014, 16:26

juraj, nejde o to, co hovoris a ci to mas podlozene. Netusis, aky nazor mam ja, takze davat mi argumenty je vlastne zbytocne, ze? :)
Ale povedat "spamätaj sa, prestan blabotat nezmysly,atd.. tvoj prispevok" je na urovni naseho skolstva, cirkvi, (krcmovej) politiky, ...:
"Ja mam pravdu a ty prestan blabotat nezmysly." O "tone" sa mozme tiez porozpravat pri ohniku. Alebo aj nie :)
Krucena
 
Príspevky: 4
Registrovaný: 25 Nov 2013, 21:25
Bydlisko: Kosice
Dal Ďakujem: 4 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod tatinko » 26 Apr 2014, 05:01

craobs píše: Mne je jasné potencionálne nebezpečenstvo ...


S týmto tu napísaným suhlasím :yees: .
tatinko (Peter)
Obrázok užívateľa
tatinko
 
Príspevky: 13
Registrovaný: 27 Apr 2011, 14:09
Bydlisko: Trnavský kraj
Dal Ďakujem: 2 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Bushcraft so psom

Poslaťod root » 26 Apr 2014, 12:38

j@bnutý sebecký prístup .. ja ..

Stretnúť ťa v lese s pusteným čoklom v čase hájenia - vyvádzania mláďať ( marec až jún ) tak ho nesieš domov v batohu. Detto ak by som ťa stretol v lese v čase strádania , keď zver potrebuje šetriť sily a zbytočné vyrušovanie ju oslabuje. Tá zver sa totiž nemôže ísť zohriať do tepla, ani jej nikto večer nenasype granule s vitamínmi a proteínmi .. Tá zver je tam doma a idioti, ktorí si myslia akí sú frajeri ak nerešpektujú aspoň ako tak rozumný zákon o tom že pes, tobôž voľne pustený nemá čo robiť v lese by si potrebovali vyskúšať.. Aspoň 5x do týždňa, keď budú odpočívať, vyhnať ich cvičenou svorkou psov a trošku popreháňať .. O tom ako by to padlo tvojej žene a pár mesačnému decku vyhnať ich z postele uprostred noci ( nájdi si paralelu s odpočívajúcou zverou na ležovisku ) ani nepíšeme, že ? A ako by jej padlo pri pôrode prebehnúť do druhej doliny, lebo by jej a decku išlo o život .. skús sa s ňou o tom porozprávať.. Fauna v lese je pod obrovským civilizačným tlakom. A každý rozumný človek ( tobôž ten čo si vraví bushcrafter ! ) by nemal ten tlak zvyšovať. A pustený pes v lese je nielen priamo fyzicky nebezpečný. Zver reaguje už na jeho prítomnosť, pach, zvuky.. Keby si vedel niečo o prírode tak by si vedel že ak sa tvoj čokel vychcí niekde pri napájadle, na zverom chodníku, či pri krmelci , zver má s tým problém .. atď .. Ochcaný krmelec aj týždeň zver obchádza, aj napriek tomu že sú obdobia keď je takmer jediným zdrojom potravy .. Pred človekom uteká vysoká 200, 300 metrov a potom načúva .. Ak uteká pred psom, beží aj do druhej doliny .. stačí aby pes po nej brechol...

Vysrať sa na všetko a každého. Ja a môj čokel .. Len blbec si myslí že je v lese doma a môže robiť čo sa mu páči ... Do lesa ideme na návštevu. S empatiou ku všetkému čo les tvorí, s úctou lebo vďaka lesu žijeme, s láskou, pretože les tu musí byť aj pre naše deti a s veľkou pokorou a vďakou .. že tam môžeme pobývať.

howgh
root
 
Príspevky: 382
Registrovaný: 15 Sep 2012, 00:49
Bydlisko: Dubnica nad Váhom
Dal Ďakujem: 176 x
Dostal Ďakujem: 491 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Z praxe

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia


cron