Ake jedlo so sebou beriete?

Vaše praktické poznatky z praxe, tipy, skúsenosti, zaujímavé výlety...

Ake jedlo so sebou beriete?

Poslaťod Trenkinen » 28 Aug 2011, 22:08

Zdravim.
Zaujimalo by ma co na jedenie bravate so sebou. S ohladom na mnozstvo, trvanlivost a hlavne vahu. Ja mam problem odniest batoh ked mam v nom okrem vybavy zasobu vody a jedlo.
Najlepsie vino je PIVO
Obrázok užívateľa
Trenkinen
 
Príspevky: 64
Registrovaný: 14 Júl 2010, 16:17
Bydlisko: Trenčín
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Ake jedlo so sebou beriete?

Poslaťod Tulavy » 28 Aug 2011, 22:09

Velmi zalezi od poctu dni a vzdialenosti od civilizacie. Ale na take klasicke 2-3dni mam v podstate takyto zakladny balicek:
- slanina - najlepsie od mäsiara, nie tie vakuovane, a ked nezozeniem od masiara, tak vakuovanu prebalim do mastneho papiera; staci mi takych asi 300- 400 gramov.
- chlieb - ked je mensi tak cely, ked velky tak mi staci polovica, vyhybam sa krajanemu, radsej v celku, dlhsie vydrzi
- "pevna" zelenina - cesnak,redkvicka, mrkva, cibula - aspon zopar kuskov, nezaberie vela a spestri chut a lepsie travi
- sackove polievky - take tie cestovinove, co iba zalejem vriacou vodou, su lahke aj ked trochu objemne, ale zasytia, a da sa do nich prihodit co najdes v lese, ak mas "odvahu", larvy mravcov, lucnych konikov, ale aj zelene "rastlinky"- mlade listky cakanky alebo pupavy, beriem zvycajne na kazdy den jednu, teda najviac. Trochu nevyhoda je, ze treba dost vody a ohen na zohriatie, ale to zvycajne nie je problem
- drobnosti - kusok horkej cokolady, musli tycinky, horalka, susene ovocie(slivky,oriesky, jablcka, banan, mix)
- sol - nie vela, ale je vsestranne pouzitelna - okrem dochucovania napr. aj na svalove krce, trochu soli zamiesam vo vode a vypijem, funguje vyborne
- zelezna rezerva - mala hlinikova pasteta a nejaky suchy "chlieb", napr. vlaran

Zvycajne sa zmestim do 1kg. Ale to je taka "luxusna" strava, stacilo by urcite aj menej, a bezne z toho donesiem domov, minimalne rezervu.
Obrázok užívateľa
Tulavy
 
Príspevky: 39
Registrovaný: 21 Júl 2010, 00:14
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: Ake jedlo so sebou beriete?

Poslaťod Zvero » 28 Aug 2011, 22:13

Celkom sme si obľúbili nosiť so sebou polotovary typu Maggi dobrý nápad. Samotný polotovar váži minimum, ale treba na prípravu 0,5l vody. Je to porcia pre dvoch...čiže akurát pre jedného chlapa :D , aspoň mňa osobne jedna porcia nasýti.
Také mínus je, že to strašne zašpiní ešus.. Keď vám v ňom niečo prihorí, tak odporúčam v ňom zohriať kúsok vody a potom to oškrabať vetvičkami ihličnanov, ktoré použijete ako drátenku.
voláme to civilné MRE (kto pozná to vojenské, vie)

Ako povedal Túlavy... radšej cely chleba ako krájaný. Raz som si vzal do lesa krájaný a v ruksaku som zmenšil jeho objem asi na 1/5 :D

...Celkom dobre je v partii rozmýšľať keď varíte. Napr. jeden si varí ryžu (v sáčku...odporúčam) a druhý si varí vifon. Tak ten prvý si uvarí ryžu a vodou ktorá mu ostane po varení zaleje druhému vifona. A pokiaľ nieste pri zdroji vody, ušetríte tu v ruksaku....
"Nature does nothing uselessly."
Obrázok užívateľa
Zvero
 
Príspevky: 72
Registrovaný: 07 Sep 2008, 14:36
Bydlisko: Kežmarok
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 16 x

Re: Ake jedlo so sebou beriete?

Poslaťod Pája » 28 Aug 2011, 22:15

Já mám docela kladné zkušenosti z krájeným toustovým chlebem, vydrží déle měkký a ještě se mi nestalo, že by zplesnivěl. Nevýhodou ale je, že není tak sytý jako běžný chleba, a je náchylný na rozmačkání. Je lepší na kratší akce. Jako nouzovku s sebou beru celozrnné sušenky, např. Bebe od Opavie.
Kráčím, tedy jsem.
Fail again, fail better. (S. Beckett)

Galerie výrobků na knife.cz
Instagram
Obrázok užívateľa
Pája
Amazonka
 
Príspevky: 1299
Registrovaný: 05 Júl 2010, 20:13
Bydlisko: Morava
Dal Ďakujem: 1221 x
Dostal Ďakujem: 1710 x

Re: Ake jedlo so sebou beriete?

Poslaťod bertold8 » 28 Aug 2011, 22:16

Kamarad je takovy moderni turista. Jeho vetsinou jedinym jidlem na nase toulani je chleba a k tomu RIO MARE tunakove pasty. Chutna to dobre, ale abych jedl jen to a navic za tolik penez to teda nevim :). Ja mam rad pastiky, male hodne vysusene klobasky (ma to blizko k susenemu masu) a pak nejakou tu sladkou tycinku
bertold8
 
Príspevky: 88
Registrovaný: 05 Júl 2010, 21:54
Bydlisko: Brno/Blansko
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 10 x

Re: Ake jedlo so sebou beriete?

Poslaťod sally » 28 Aug 2011, 22:17

veľmi chutné su sušené jedlá Amore Mio (prakticky všetky príchute), stačí vsypať do vriacej vody, miešať 5 minút a teplé jedlo je hotové. 2 osoby sa z toho najedia, dajú sa do toho prihodiť kúsky slaninky, hríbov, syra...
Dobrý hostinec a iné sušené jedlá sa mi až tak neosvedčili, aj podľa môjho brata regulérne vyhráva Amore Mio - je fakt chutné.

Na každý čunder automaticky beriem kilo múky + vrecko kypriaceho prášku, aspoň polku slaniny (podľa dĺžky čundru), a pol bochníka chleba na deň. Občas beriem aj cca 7 zemiakov - pečené spolu so slaninou v ešuse tvoria takmer neprekonateľné kombo.

Keď je vonku zima (5stupňov a menej), tak sa dá brať so sebou mäso alebo jaterničky (doporučujem) a pripraviť v prírode - má to nezameniteľné čaro.


Ktoré koreniny a dochucovadlá bežne nosievate so sebou? V čom ich nosíte?
U mňa nesmie chýbať soľ, cukor, sáčky čaju, prášok do pečiva, kocky bujónu a občas sa dokopem vziať oregáno alebo dobromysl. Nosím to v téglikoch od filmov a malých téglikoch od vitamínov (také malé tégliky podobné tým od filmov, predávajú v tom 10mg vitamínov = 100tabliet)
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Ake jedlo so sebou beriete?

Poslaťod v.v.l.a.a.d.o.o » 28 Aug 2011, 22:17

Chlieb nakrájaný, vždy ho zjem skôr ako by sa pokazil. Konzervy, prednostne rôzne ryby alebo dobré bravčové. Zásadne s otváracím uzáverom. Ovsené vločky, zmiešané s hrozienkami a sušeným mliekom. Mlieko môže byť aj sójové, vydrží to asi neobmedzene. Čerstvá paprika. Trvanlivá saláma alebo klobása. Niekedy menšie množstvo kečupu v plastovom obale. Z menej trvanlivých vecí na začiatok akcie nejaký syr , tavený aj tvrdý.
v.v.l.a.a.d.o.o
 
Príspevky: 102
Registrovaný: 10 Jún 2010, 20:13
Bydlisko: mesto pri Dunaji
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 20 x

Re: Ake jedlo so sebou beriete?

Poslaťod Matju » 28 Aug 2011, 22:18

Chcem sa opytat ci ma niekto skusenosti s MRA balíčkami a ci neviete kde sa to da zohnat za rozumnu cenu.
Obrázok užívateľa
Matju
 
Príspevky: 7
Registrovaný: 03 Mar 2007, 20:30
Bydlisko: Poprad
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 3 x

Re: Ake jedlo so sebou beriete?

Poslaťod Trenkinen » 28 Aug 2011, 22:19

MRE som obcas mal, ale zda sa mi to zbytocne drahe, velke (nepotrebujem vsetko co je vo vnutri, taktiez sa mi viac pozdava klasicke varenie, popripade ohrev na ohni a nie chemickou reakciou v sacku), Za cenu MRE si poskladam lepsie menu ;) .
Najlepsie vino je PIVO
Obrázok užívateľa
Trenkinen
 
Príspevky: 64
Registrovaný: 14 Júl 2010, 16:17
Bydlisko: Trenčín
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Ake jedlo so sebou beriete?

Poslaťod Domino » 28 Aug 2011, 22:20

Skús sa pozrieť na http://www.armyburza.cz/ dosť často tam su inzeraty ohľadom MRE a keď zoženieš ešte niekoho kto by to zobral stebou tak aj za rozumnu cenu
Kto nič nerobí nič si nezrobí.
Domino
 
Príspevky: 58
Registrovaný: 02 Jún 2010, 17:36
Bydlisko: Stropkov
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Ake jedlo so sebou beriete?

Poslaťod Michal » 28 Aug 2011, 22:21

MRE sa daju zohnat aj za slusnejsie ceny ale vzdy budu drahsie ako ked si clovek navari sam :) MRE je podla mojho nazoru primarne urcene pre vojakov, ktory nemaju casto dost casu na rozkladanie ohna a pripravu jedla, preto su dodavane ako samoohrievacie :)

Ja osobne preferujem vlastnu pripravu ale v priebehu airsoftovych akcii, ktorych sa zucastnujem je obcas lepsie mat MRE balicek ako si teple jedlo pripravit sam (setri to cas:)).
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Ake jedlo so sebou beriete?

Poslaťod sally » 28 Aug 2011, 22:22

MRE/KDP/BDP a pod. sú super do situácií, kedy sa človeku nedá/nechce variť na ohni a potrebuje sa najesť rýchlo, nemá chuť tráviť pred tým pol hodinu v tescu nákupom a chce mať všetko pekne zabalené v úhľadnom balíčku. Plus to samozrejme dvíha ID (index drsnosti).

Pre airsoft (praktizujem) je to občas využiteľné (aj keď akcií, kde by to bola nutnosť je pomerne málo), do lesa by som to ako civilista bral len pre zmenu jedálneho lístka. Za rovnakú cenu si nakúpim v Tescu Amore mio, slaninu, kovbojské fazule a iné chuťovky na týždeň.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Ake jedlo so sebou beriete?

Poslaťod Majro » 28 Aug 2011, 22:24

Chlieb, syr, vifonky, nejaké oblatky a mentolky, bujón a soľ......
Majro
 
Príspevky: 7
Registrovaný: 04 Aug 2010, 16:45
Bydlisko: Horehron
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Ake jedlo so sebou beriete?

Poslaťod rayen » 28 Aug 2011, 22:25

k jedlu uz len doplnim fajne vyudenu slaninu, aspon u mna nechyba nikdy, da sa jest studene ale aj opekana
Kto raz položí srdce na oltár prírody,stáva sa navždy jej túlavým psom...
Obrázok užívateľa
rayen
 
Príspevky: 333
Registrovaný: 01 Sep 2010, 16:42
Bydlisko: Pecenady
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 13 x

Re: Ake jedlo so sebou beriete?

Poslaťod denard » 28 Aug 2011, 22:26

Ja zo sebou bravam - ak mam MRE alebo ceske BDP - inak rozky, pasteky, obcas konzervu masa, vifon polievky, caj, cukor a tycinky CORNY.
denard
 
Príspevky: 14
Registrovaný: 02 Sep 2010, 02:10
Bydlisko: Skalica
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Ďalší

Späť na Z praxe

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia