Kliešte

Vaše praktické poznatky z praxe, tipy, skúsenosti, zaujímavé výlety...

Re: Kliešte

Poslaťod bobek » 15 Okt 2013, 18:40

taky trochu přihodím,
na tom B-komplexu něco bude. Na každoročním čundru ho beru a přísedící ne. já ještě z čundru klíště nepřinesl oni mají alespoň jedno.

Po procházkách z dětmi je vždy kontroluju a i když byl použit repelent tak semo tamo to klíště domů přitáhnou...
Osvědšil se mi způsob na vytahování: vatovou tyčinku+ navlčit vodou+ trochu mýdla(tekuté nebo kostka je to jedno)
v těsné blízkosti KOLEM klíštěte po kůži jezdit dokola (směr není důležitý- klíště nemá závit)
a po pár sekundách je klíšťák na vatě... A samozřejmě dezinfekce (vnitřní i vnější :D )
(tento postup jsem viděl v lékárně, lékarnice vytahovala klíště pánovi z krku)
Na samotě je nejhorší vydržet sám se sebou...
Obrázok užívateľa
bobek
 
Príspevky: 263
Registrovaný: 02 Okt 2013, 18:41
Bydlisko: Velké Hoštice, okres Opava
Dal Ďakujem: 627 x
Dostal Ďakujem: 536 x

Re: Kliešte

Poslaťod samotár » 28 Mar 2014, 10:22

ahoj,
začína sezóna s kliešťami, veď aj zima bola o ničom, môj recept po zakusnutí, čím čerstvejší - tým lepší, zasiahnuté miesto potriem alpou, nechám pôsobiť " chvilku " a potom ho odškrabem ako malú chrastu, ak tam zastane ešte niečo, tak sa toho zbavím a znova to natriem alpou , ak je veľmi zažratý tak alpa - aplikujem zvonka , pol deci a viac ( rum, fernet, alkohol ...) aplikujem z vnútra, a ide sa " operovať ", po operácii nasleduje dezinfekcia zvonka a aj z vnútra,
tak asi toľko, a čím menej kliešťov a komárov prajem
ahoj,
ešte sa stretneme, svet je malý
Obrázok užívateľa
samotár
 
Príspevky: 99
Registrovaný: 29 Jan 2014, 14:20
Bydlisko: Rožňava
Dal Ďakujem: 506 x
Dostal Ďakujem: 211 x

Re: Kliešte

Poslaťod Legil » 28 Mar 2014, 11:07

... samotár ... a nedal si si vyšetriť krv na boréliózu? Ja som si dal minulý rok odobrať trošku krvi a bol som zhrozený. Norma je 6-9 a ja som mal 261 ... po preliečení antibiotikami ich mám stále 62, ale lekár tvrdí že to sú už protilátky. Dám si na konci leta odobrať ešte raz, či to nemá tendenciu stúpať. Nechcem skončiť na vozíku s bolesťami kĺbov ...
:camp:
Nechoď tam, kam vedie cesta ...
... namiesto toho choď tam, kde žiadna nieje a zanechaj stopu.
Obrázok užívateľa
Legil
Moderátor
 
Príspevky: 372
Registrovaný: 28 Júl 2011, 12:14
Bydlisko: Košice
Dal Ďakujem: 142 x
Dostal Ďakujem: 417 x

Re: Kliešte

Poslaťod samotár » 28 Mar 2014, 19:22

ahoj,
... Legil ... , pekný prispevok , ale po pravde neviem čo su tie čísla , ja chodím k lekárke len keď treba niekde dajaká pečiatka - u zubára som nebol asi od r 2000 - vtedy sa mojej žene narodila naša dcéra , - na treningu som si odpísal achilovku, a nebol som u lekára ale po 3-4 mesiacoch som už " behal " po lesoch , takže ja a " lekár a zdravotnictvo s farmaciou " nie som kamarát. Ale o tom potom..., niekedy pri :camp: , svet je malý

ahoj,

P.S. vyrastal som v Ke na L II.
ešte sa stretneme, svet je malý
Obrázok užívateľa
samotár
 
Príspevky: 99
Registrovaný: 29 Jan 2014, 14:20
Bydlisko: Rožňava
Dal Ďakujem: 506 x
Dostal Ďakujem: 211 x

Re: Kliešte

Poslaťod fatal_error » 28 Mar 2014, 22:16

Zatial najlepsie co som skusil bol Jód (jódová tinktúra), ked som behal s kamosom po Poloninach. Da sa to bezne kupit v lekarni. Iba som pretrel kliesta a ten hned ostal na gaze. Prisaty bol urcite lebo som snim chvilku "bojoval". Velmi odporucam. Jod paradne dezinfikuje a netreba potom uz pouzit nic. Navyse mam istotu, ze vsetko potrete jodom umrie :) Jedina nevyhoda jodu je asi to, ze pri zlej manipulacii alebo v tme ked nevidite tak si mozete zaspinit oblecenie. :skaut:
Per aspera ad astra...
Obrázok užívateľa
fatal_error
 
Príspevky: 381
Registrovaný: 22 Aug 2011, 10:50
Dal Ďakujem: 164 x
Dostal Ďakujem: 268 x

Re: Kliešte

Poslaťod craobs » 30 Mar 2014, 04:15

akékolvek mačkanie, dusenie a potieranie kliešťa u neho vyvoláva zvracanie takže tým zvyšujete riziko nákazy :roll: lebo do vás vpustí ten bordel žo žalúdka..
na kliešte odporúčam OTOM háčiky http://www.otom.com/how-to-remove-a-tick predávajú v chováčoch, keďže je to primárne na psov (ktorí toho pozberajú požehnane), ale už pár krát aplikované aj na človeka a bez problému s hlavičkou :yees:
stoja cca 2-3€, nositelné kludne v penaženke 8)
craobs
 
Príspevky: 63
Registrovaný: 28 Jan 2014, 16:18
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 19 x

Re: Kliešte

Poslaťod venco » 30 Mar 2014, 10:19

Terazky som si ten háčik kúpil v lekárni za tuším 0,93 €. Ka každej strane je jeden háčik väčší aj menší.
Forest Hardworker Club
Obrázok užívateľa
venco
 
Príspevky: 492
Registrovaný: 27 Okt 2010, 14:25
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 515 x
Dostal Ďakujem: 264 x

Re: Kliešte

Poslaťod fatal_error » 01 Apr 2014, 15:56

Ja tie haciky mam aj ja pre pripad zeby to neslo inou metodou Obrázok Tiez odporucam. Stojí to malo a je to vyborny pomocnik.
Per aspera ad astra...
Obrázok užívateľa
fatal_error
 
Príspevky: 381
Registrovaný: 22 Aug 2011, 10:50
Dal Ďakujem: 164 x
Dostal Ďakujem: 268 x

Re: Kliešte

Poslaťod craobs » 02 Apr 2014, 09:09

venco píše:Terazky som si ten háčik kúpil v lekárni za tuším 0,93 €. Ka každej strane je jeden háčik väčší aj menší.

takže len jedna "palička" ale obojstranná? nevieš názov, značku alebo niečo podla čoho dohladať výrobcu prípadne?
craobs
 
Príspevky: 63
Registrovaný: 28 Jan 2014, 16:18
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 3 x
Dostal Ďakujem: 19 x

Re: Kliešte

Poslaťod venco » 02 Apr 2014, 10:52

Forest Hardworker Club
Obrázok užívateľa
venco
 
Príspevky: 492
Registrovaný: 27 Okt 2010, 14:25
Bydlisko: Žilina
Dal Ďakujem: 515 x
Dostal Ďakujem: 264 x

Re: Kliešte

Poslaťod Ishi » 02 Apr 2014, 12:01

tá pinzeta môze byť OK, ale najúčinnejšie je keď si zoberiete vatu dáte na ňu niečo mastné a krúživými pohybmi s miernym tlakom prechádzate po kliešťovi, za pár sekúnd je dole takže nehrozí žiadne vyzvracanie, samozrejme neplatí pre už nacicané jedince tie idú pohodlne pinzetou ale aj prstami ak sa dajú chytiť. Bývam v jednom z troch okresov s najväčším výskytom kliešťov takže metóda je mnohokrát vyskúšaná a nezávadnosť metódy je overená mikrobiológom. Takže slovami klasika: Můžeme o tom diskutovat, můžeme o tom vést spory a můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co proti tomu můžeme dělat. :P
Ishi
 
Príspevky: 19
Registrovaný: 29 Jan 2014, 00:51
Bydlisko: Púchov
Dal Ďakujem: 163 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Kliešte

Poslaťod Jozzo » 03 Mar 2015, 21:07

sedím si v lese, popíjam čajík, rozjímam a po kolene sa mi špacíruje prvý hajzlík tohto roku...
Prílohy
a.JPG
Jozzo
 
Príspevky: 125
Registrovaný: 04 Sep 2012, 21:48
Bydlisko: západ
Dal Ďakujem: 10 x
Dostal Ďakujem: 83 x

Re: Kliešte

Poslaťod bubi » 23 Mar 2015, 14:20

Ja chodím v lete po lese v kraťasoch ale celé nohy si natriem levanduľovým éterákom. Tým pádom sa klešťom hnusím a nechcú ma. Musí to byť ale zaručene prírodná lenanduľa, nie nejaký lacný humus z trźnice.
Ja som aj zo zeme aj z oblakov. (Ján Smrek).
Obrázok užívateľa
bubi
 
Príspevky: 234
Registrovaný: 09 Feb 2015, 16:53
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 164 x
Dostal Ďakujem: 180 x

Re: Kliešte

Poslaťod Wilderness » 26 Jan 2016, 06:42

,,levandulovy eter"..... a co nejaka uplne jednoducha a vsudypritomna reseni pro ty co chodi v kratasech? Nebo nouzova? Z materialu co je vsude okolo.... jako potrit nohy hlinou, blatem, moci, nejakym rozmackanym listim, rostlinou, pampeliskou, korenem, popelem

,,Není nikoho a ničeho moudřejšího, nikoho a ničeho dokonalejšího, nikoho a ničeho důležitějšího, než-li našeho domova-ČISTÉ MATKY PŘÍRODY"

Jen v ní tkví život...
Obrázok užívateľa
Wilderness
 
Príspevky: 24
Registrovaný: 31 Mar 2014, 22:21
Bydlisko: Jižní čechy
Dal Ďakujem: 13 x
Dostal Ďakujem: 14 x

Re: Kliešte

Poslaťod fatal_error » 26 Jan 2016, 10:02

"Potrit se moci" ...no... :D :D pokial sa neplanujes vratit do civilizacie, tak sa mozes potriet hocicim, nielen mocou. Asi si to myslel ako nudzovku...no v nudzi ta klieste zrejme vobec nebudu nejak zaujimat si myslim. Kazdopadne kliest ma na ludi "nos" a ten si Vas najde ci chcete alebo nie podla Vasho potu. To vysvetluje preco niekto nema kliesta cely zivot a niekto vzdy, ked vkroci do lesa. Proste genetika. Kompletna ochrana by fungovala len ak by ste si potreli komplet cele telo tenkou vrstvou blata, ktora by zabranila prisatiu, co je nerealne. Castokrat sa kliest zachyti na nohaviciach alebo batohu, vysplha hore a ked si lahnete spat tak sa na Vas proste zacne past. Tym padom su Vam natrete nohy na dve veci. Na 100% su ucinne len cisto chemicke prostriedky, ale tie maju zalostne nizku dobu posobenia na tele (max. 2hodiny) a velmi skodia prirode a hlavne ludskemu telu. Dost zalezi aj kade sa clovek pohybuje. Pokial je to turisticky chodnik bez travy a inych porastov tak dostat kliesta je mala ba az nulova. Pokial ale idete napr. cez luku s vysokou travou a predierate sa krovim v lese, ci prekracujete velke cerstvo zrezane konare stromov tak tam je ta sanca mnohonasobne vyssia. Tot moje skusenosti.
Per aspera ad astra...
Obrázok užívateľa
fatal_error
 
Príspevky: 381
Registrovaný: 22 Aug 2011, 10:50
Dal Ďakujem: 164 x
Dostal Ďakujem: 268 x

PredchádzajúciĎalší

Späť na Z praxe

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 7 hostia