Ako vysušiť premočenú obuv?

Vaše praktické poznatky z praxe, tipy, skúsenosti, zaujímavé výlety...

Ako vysušiť premočenú obuv?

Poslaťod atti.hombre » 27 Jún 2010, 09:09

Mne sa teraz stalo,že som neodhadol kúsok terénu pred sebou a skočil rovno do blata-noha mi zmizla po vyše členka...to by problém nebol,ale ako som skočil na druhú stravu mláky,po dopade do trávy mi druhá noha zmizla pod vodou do pol lýtok...už som dilemu vlhkých topánok riešiť nemusel :lol: ...ale ako riešite vysúšanie obuvi v takýchto situáciách ( nemyslím jednodňovky).Ja mám skúsenosť takú,že hodím suché ponožky a obujem topánky napäť...teplo z nohy obuv celkom rýchlo vysúša.V zime kamarát nechal sušiť boty cez noc pri pahrebe...ráno sme ich hľadali po lese ( líškam sa veľmi páčili)...skoro išiel domov bosí :lol: :lol: :lol: ale je fakt ,že sranda to nie je!
Obrázok užívateľa
atti.hombre
Moderátor
 
Príspevky: 1986
Registrovaný: 14 Jún 2010, 20:50
Bydlisko: Zvolen
Dal Ďakujem: 1858 x
Dostal Ďakujem: 2230 x

Re: Ako vysušiť premočenú obuv?

Poslaťod Michal » 27 Jún 2010, 09:58

Ja osobne som vodu v topánkach hlavne v zimnom období riešil sáčkom (tesco igelitka) na nohu - problém tu však je, že noha ned'ýcha a vlhkosť sa pomaličky hromadí, na druhej strane keď skočím do vody alebo mi sneh topánku premočí, nohy nemám ako v bazéne :) No ak sa mi už nohy premočia, dam si hrubé ponožky a pokračujem ďalej - mokré si dám sušiť niekam na batoh a večer topánky vysušiť niekam na dobre vetrané miesto(ak som doma), v prírode by sa to malo robiť tak, že šnúrky z topánok von, a topánky "napichnúť" podrážkou hore na nejakú vyššiu palicu - aby sa zabránilo prípadnému ukradnutie obuvi zverou :P a lepšej cirkulácií vzduchu.
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Ako vysušiť premočenú obuv?

Poslaťod sally » 27 Jún 2010, 10:35

mne sa osvedčilo večer si topánky vyzuť, v ešuse na sucho rozhorúčiť za hrsť čerešňových kôstok a tie vsypať do topánok. Nevyhnutné je topánky celkom rozšňurovať, roztiahnuť, aby malo teplo prístup do všetkých kútov.
Na zimnom muráni som už sušil topánky zmrznuté na kosť na vlastných nohách a žiadne terno to teda nie je :lol:
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Ako vysušiť premočenú obuv?

Poslaťod Petooo » 10 Aug 2010, 19:30

Mne sa osvedčil na tieto účeli tzv.švajčiarsky ešus(kto to nepozná tak mrknite na usarmy.sk v 'doplnky')vyvarím vodu,čútoru vložím do jednej boty a spodok-ohrievač s uhlíkmi do druhej,funguje to rýchlo a spolahlivo.Mam aj benzinovy ohrievač,tiež super vec,doporučujem aj gelové ohrievače,ten ešus je len nudzové riešenie,radšej pozeram kam šlapem a pred daždom sa včas zabezpečím ;)
..WHO DARES WINS..
Petooo
 
Príspevky: 12
Registrovaný: 09 Aug 2010, 08:01
Bydlisko: NMn/V
Dal Ďakujem: 1 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Ako vysušiť premočenú obuv?

Poslaťod rorschach » 08 Nov 2010, 19:50

Kožené topánky v žiadnom prípade v zime nezohrievaj pri ohni.
Oheň ti zničí kožu a to veľmi rýchlo.
V zime som nosil noviny, nevážia nič ale výborne poslúžia.
Do mokrých topánok natlačiť skrčené noviny a nechať tak.
Papier vytiahne vodu.
Never Compromise
Obrázok užívateľa
rorschach
 
Príspevky: 33
Registrovaný: 08 Nov 2010, 18:37
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 1 x

Re: Ako vysušiť premočenú obuv?

Poslaťod kenaiwolf » 06 Dec 2010, 22:26

Sally, to s tymi kostkami pocujem prvy raz, nesebci a napis odkial tie kvostky beries :-)

Inak ako pise rorschach noviny alebo trebars aj suche oblecenie, to na druhy den vysusis pod oblecenim alebo pri ohni. Skratka nacpat do bot nieco suche, aby to vytiahlo vlhkost, ak je v noci pod 0 a je to fakt zle, tak len boty do spacaku, ale nie na nohach a aplikovat rovnaky postup.
Je fakt ze na zimnom murani sme to neriesili, nebolo to az tak zle, a gore boty aj v zime na nohach schnu ak nie su na zmychanie zvacsa staci castejsie menit ponozky.
"... stay in shadows..."

instruktor prezitia firmy Confidence
Obrázok užívateľa
kenaiwolf
 
Príspevky: 91
Registrovaný: 08 Nov 2010, 12:31
Bydlisko: Dunajske ramena
Dal Ďakujem: 19 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: Ako vysušiť premočenú obuv?

Poslaťod sally » 06 Dec 2010, 23:21

Kenai: moja nežná polovička má starých rodičov obľubujúcich čerešňe :lol: Dostal som ich plný mikroténový sáčok, všetky pekne vyvarené, čisté a suché.
Mami, až vyrastiem, budem bushcrafter. Synček, oboje sa nedá. Obrázok

Môj eshop: www.doprirody.sk.
Obrázok užívateľa
sally
Moderátor vo výslužbe
 
Príspevky: 1333
Registrovaný: 12 Jún 2010, 17:44
Bydlisko: Nad kameňolomom, Bratislava
Dal Ďakujem: 171 x
Dostal Ďakujem: 345 x

Re: Ako vysušiť premočenú obuv?

Poslaťod kenaiwolf » 07 Dec 2010, 14:54

sally píše:Kenai: moja nežná polovička má starých rodičov obľubujúcich čerešňe :lol: Dostal som ich plný mikroténový sáčok, všetky pekne vyvarené, čisté a suché.


Neuveritelne, to je ako to toffifee :lol:
"... stay in shadows..."

instruktor prezitia firmy Confidence
Obrázok užívateľa
kenaiwolf
 
Príspevky: 91
Registrovaný: 08 Nov 2010, 12:31
Bydlisko: Dunajske ramena
Dal Ďakujem: 19 x
Dostal Ďakujem: 21 x

Re: Ako vysušiť premočenú obuv?

Poslaťod Astacus » 16 Apr 2011, 19:13

premocene boty len tak lahko nevysusis, na tyzdnovku v lete je dobre si vziat nahradne botasky a viac ponoziek, urcite neodporucam susit pri ohni ziadne boty... jedine na slnku ak je cas pravda... v zime je to horsie... ak ste v pohode, mate dost jedla/energie a je len do -10C mozete si boty vziat do spacaku, do rana budu suche..no spacak bude mokry:) preto v ziadnom pripade ak ste KO, a teplota - 20 C...vtedy je lepsie samozrejme mat zmrznute boty, ako mokry spacak:) zalezi aj od spacaku samozrejme...
Astacus
 
Príspevky: 10
Registrovaný: 16 Apr 2011, 18:21
Bydlisko: Poloniny, Vihorlatské vrchy
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Ako vysušiť premočenú obuv?

Poslaťod sniper79 » 06 Jún 2011, 21:39

V niektorej z mojich početných príručiek som čítal toto: pri varení na otvorenom ohni je dobré vhodiť do pahreby zopár kameňov ktoré sa nám pekne nahrejú. Po prezutí do náhradnej obuvi vhodiť tieto zohriate kamene do topánok. Kým kamene vychladnú tak pomáhajú vysúšať obuv. V prípade potreby to treba zopakovať. V zime sa oplatí pri poslednom sušení upchať "nazúvací" otvor novinami, papierom a ráno máte topánočky vyhriate.
Kamene okolo pahreby počas varenia dokážu do seba naakumulovať dostatok tepla, a dajú sa využiť na vyhriatie prístrešku..
sniper79
 
Príspevky: 6
Registrovaný: 02 Jún 2011, 22:08
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 2 x

Re: Ako vysušiť premočenú obuv?

Poslaťod Michal » 07 Jún 2011, 00:07

S kameňmi ale pozor! Hlavne cez deň nie je vidieť či sú už žeravé a pokiaľ si do topánky hodíš rozhorúčený kameň tak máš po botách :)

Taktiež sálavé teplo nie je vhodné sa sušenie koženej obuvi, keďže ju to vysušuje a poškodzuje. Ako najlepší spôsob cez leto vidím napichnutie topánok na palice a dať ich niekam do "prievanu" nech ich vysuší prúdenie vzduchu.

Cez zimu som zatiaľ mokré nohy nemal nejako zvlášť, kedže goretex neprepúšťa :)
"Do not mess with the forces of Nature , for thou art small and biodegradable!"

Archery lover Obrázok
Obrázok užívateľa
Michal
 
Príspevky: 666
Registrovaný: 26 Jún 2010, 19:05
Bydlisko: Nitra
Dal Ďakujem: 170 x
Dostal Ďakujem: 259 x

Re: Ako vysušiť premočenú obuv?

Poslaťod Jaren » 26 Nov 2011, 09:31

Možno to bude niekoho ešte zaujímať

Obrázok užívateľa
Jaren
 
Príspevky: 13
Registrovaný: 05 Júl 2010, 15:43
Bydlisko: Bratislava
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 6 x

Re: Ako vysušiť premočenú obuv?

Poslaťod 72janik » 02 Feb 2012, 20:56

Tak to video bolo super. :o Dakujem za inspiraciu :-)
Obrázok užívateľa
72janik
 
Príspevky: 410
Registrovaný: 31 Dec 2011, 22:52
Bydlisko: Martin
Dal Ďakujem: 578 x
Dostal Ďakujem: 417 x

Re: Ako vysušiť premočenú obuv?

Poslaťod stanislav OTV » 05 Dec 2012, 14:58

Ten spôsob z videa poznám. Kedysi pradávno nám to na jednom z mojich prvých táborov ukazoval starý skaut že si tak sušili kedysi "pohorky" a žehlili košele. Nie so si istí so akej mieri je to použiteľne na modernu obuv s membránou ale na klasické "kanady" určite.
stanislav OTV
 
Príspevky: 2
Registrovaný: 22 Nov 2012, 09:25
Bydlisko: Hory medzi Turcom a Hronom
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 0 x

Re: Ako vysušiť premočenú obuv?

Poslaťod Ferd » 13 Júl 2013, 23:51

Pod nosíte pár dní klasické pohorky tak zvlhnou potem. Nejhorší je po několika dnech GoreTex, který velmi málo dýchá. Nutno často větrat-v poledne, při obědě, vyvětrat, večer chodit bos...
Pokud máte boty typu kanady-jen kůže bez polstrování a sedí vám, taje dobré polstrování nahradit dvojitou či trojitou ponožkou. Pavlíček ("Člověk v drsné přírodě") popisuje, že na přechod Gronska těch ponožek v botě měli snad 6-kvůli mrazu. Výhodou je, že samotná kůže se snáze suší než polstrovaná bota. A ponožky jakbysmet. U ohně napnuté na dlaních jako rukavice. I když jsou boty vlhké a neuschly pořádně, tak druhý den v suchých ponožkách to není příliš znát..
Ferd
 
Príspevky: 10
Registrovaný: 05 Júl 2013, 14:01
Bydlisko: Humpredenelicovskoráhchnievskyživnovsko
Dal Ďakujem: 0 x
Dostal Ďakujem: 4 x


Späť na Z praxe

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť