Repík lekársky

Repík lekársky

Poslaťod Juzek » 07 Jún 2021, 10:08

Repík lekársky :
(Agrimonia eupatoria)

Charakteristika rastliny :

Repík je trváca bylina,ktorá v prvom roku života vytvára prízemnú ružicu listov a v druhom a ďalších rokoch vyháňa 30-80cm vysoké,drsno chlpaté stonky s nepárno perovito zloženými listami. Stonky sú zakončené klasovitými strapcami päťpočetných žltých kvetov. Ich tyčinky majú tmavočervené peľnice a rozoklanú bliznu. Plod je nažka uzatvorená v stvrdnutej kvetnej čiaške s háčikovitými štetinami.

Výskyt a pestovanie :

Rozšírený je od nížin až do subalpínskeho pásma,najmä na suchých lúkach,slnečných stráňach,v krovinách,na lesných čistinách a rúbaniskách. Pestuje sa zo semien alebo delením trsov na hlinito piesočnatej humusovej pôde. Semená klíčia nepravidelne a klíčne rastlinky si vyžadujú zvýšenú starostlivosť. Dospelé jedince ostávajú v pôde niekoľko rokov.

Zber a úprava :

Pri zbere sa zreže kvitnúca bylina aj s dolnými listami. Dolné hrubé časti stoniek sa pritom odstránia. Sušenie prebieha v tieni na prevzdušnenom mieste aj vo zväzkoch alebo v umelých podmienkach pri teplote 35°C. Usušené rastliny sa uskladňujú v uzatvorenej nádobe na suchom tmavom mieste.

Účinné látky :

Repík obsahuje najmä triesloviny,flavonoidy,horčiny,kyselinu kremičitú,cholín,organické kyseliny,PP faktor(amid kyseliny nikotinovej),fytoncídy a iné. Obsahuje aj malé množstvo silice.

Liečivé účinky :

V medicíne sa používa ako :
- Pomocný liek pri chorobách tráviacej sústavy
- Pri poruchách močových ciest a pečene
- Pri kĺbových a zápalových ohoreniach
- Zvonka na hnisavé vyrážky a chronické ekzémy,rany a popáleniny
- Ako kloktadlo pri zápaloch ústnej dutiny a pri poruchách hlasiviek

Použitie :

Odvar : Lyžička rastliny sa nechá zovrieť v pohári vody. Po vylúhovaní sa scedí (osladí) a pije sa trikrát denne jeden pohár
Prášok : Užívajú sa 2-4g za deň
Odvar alebo zápar na vyplachovanie : Dve lyžice posekanej vňate na pohár vody. Po krátkom lúhovaní sa používa ako kloktadlo alebo na vyplachovanie nosa pri silnej nádche
Čerstvá pomliaždená vňať : Prikladá sa na vyrážky,ekzémy,popáleniny a rany na koži



Poznámky :

Repík sa užíva ako súčasť žlčopudných a protizápalových čajových zmesí. Na niektorých miestach sa výskyt repíka v ostatnom čase veľmi znižuje. Pri zbere repíka vo voľnej prírode treba na stanovišti nechať dostatok rastlín,ktoré sa môžu vysemeniť. Zberané rastliny by nemali obsahovať plody. Ak je na rastline už veľa plodov,zberajú sa iba listy.
Prílohy
o_phpnnGY3E.jpg
Obrázok užívateľa
Juzek
 
Príspevky: 27
Registrovaný: 22 Okt 2019, 18:12
Bydlisko: Sebedín,Bečov
Dal Ďakujem: 10 x
Dostal Ďakujem: 53 x

Späť na Rastliny a ich využitie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia


cron