Materina dúška - Thymus serpyllum

Materina dúška - Thymus serpyllum

Poslaťod Natti94 » 16 Júl 2014, 19:24

Malolistá bylinka s drobnými fialovými kvietkami necháva každý dotyk predýchaný jemne korenenou až citrónovou
vôňou.

DSC00144.JPG

DSC00140.JPG

V tomto období už môžme zberať strihom mladé kvitnúce časti.Vhodný čas je okolo poludnia,kedy má najviac silíc.

DSC00168.JPG


Odvar má protikŕčové,protizápalové a hojivé účinky.Výborne pôsobí pri nachladnutí,zápale priedušiek a mandlí.
Posilňuje taktiež imunitu,zlepšuje trávenie a odstraňuje nadúvanie.
Lieči aj hnisavé rany na koži a zápaly močových ciest.
Pôsobí blahodárne na črevá,ľadviny,pečeň a čistí radikálne krv.

P.S.: Kto chce fytoterapiu materinou dúškou poňať tak trochu "v inom duchu",stojí tak za zmienku tinktúra z nej-
na 1 l zriedenej liehoviny /min.35%-max....zrejme podľa vlastného uváženia :D / za hrsť sušenej alebo čerstvej
byliny.2-3 týždne nechať postáť na svetlom mieste.
Prosit! :wink:
Naposledy upravil Natti94 dňa 20 Júl 2014, 17:06, celkovo upravené 2
Natti94
 
Príspevky: 106
Registrovaný: 27 Aug 2013, 10:23
Bydlisko: Rimavská Sobota
Dal Ďakujem: 500 x
Dostal Ďakujem: 247 x

Re: Materina dúška - Thymus serpyllum

Poslaťod MIKE » 17 Júl 2014, 17:48

Materinu dúšku som zbieral asi pred týždňom, dvoma... ale vyzerala troška inak. Je to presne ta istá, alebo existuje viacej druhov?
http://www.gymzv.sk/~julia/duska.html

Obrázok
(foto: google)
Obrázok užívateľa
MIKE
 
Príspevky: 82
Registrovaný: 18 Apr 2011, 14:40
Bydlisko: Ružomberok/Liptovský Mikuláš
Dal Ďakujem: 272 x
Dostal Ďakujem: 51 x

Re: Materina dúška - Thymus serpyllum

Poslaťod Natti94 » 17 Júl 2014, 19:18

Je viacej druhov Materinej dúšky,tú "moju" by som klasifikovala na Materinu dúšku vajcovitú /to prímenie-"vajcovitá" je kvôli tvaru listov/.
Vo voľnej prírode sa väčšinou druhy medzi sebou často krížia,je obtiažne nájsť tzv."čistý druh".To je možné v špecializovanom obchode.

Botanika eviduje 21 poddruhov Materinej dúšky,môžem uviesť jej 5 druhov- Materina dúška panónska, Mat.dúška vajcovitá, Mat.dúška alpínska,Mat.dúška úzkolistá a Mat.dúška včasná.

Ja som si tú "svoju" rastlinu priniesla z lúky pod horou.Mám ju už pár rokov a vďaka zostrihávaniu pekne každý rok zmlaďuje.
Natti94
 
Príspevky: 106
Registrovaný: 27 Aug 2013, 10:23
Bydlisko: Rimavská Sobota
Dal Ďakujem: 500 x
Dostal Ďakujem: 247 x


Späť na Rastliny a ich využitie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť


cron